Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Není to tak dávno co jsem já sám sháňel, jak nakonfigurovat MPlayer pod Widows, aby chodil tak jak má. Narazil jsem na různé modifikace programu, dokonce i s GUI, ale nějak mi nepadlo. Jediné co nevím jak udělat je vypnutí hromady informací v cmd-okně. Pak jsem zahlídnul dotaz člověka, který chtěl také rozchodit Mplayer pod Windows. Asi nejsem ojedinělý případ a Třeba se MPlayer ve Windows bude prosazovat jako Firefox, Gimp a další. Kde je ale problém.
Jestliže na Linuxu používám Mplayer a hodně Linuxáků taktéž, předpokládám, že tento program znají a vědí jaké jsou verze a na čem jsou podporovány. Pokud bych chtěl zprovoznit MPayer pod Windows, nejspíše bych se mel podívat na stránky Mplayeru a na jejich ftp. Na Windows fóru se o GUN programu asi mnoho nedozvím. Ne že by byli hloupý, ale asi řeší jiné věci. Co se takhle zeptat na Linuxovém portálu. Prý je ta komunita sdílná a poradí. Anglicky moc neumím a tak se na domovské stránce snažím a nic. Chyba.
O Linuxu se tvrdí, že ještě není dosti uživatelsky přívětivý. A co komunita? Já se snažím chovat jako uživatel a ne jako ortodox a čím dál více pociťuji své neúplné Linuxářství. Nechápu, proč někdo zavrhuje MS Windows a tvrdí že je to největší vir. Proč je Linux tam kde je? Používám ho, ale tvrdit že je nejlepší si netroufnu.
Kde byl Linux v době nástupu Windows 3.11, Kde byl v době Windows 95. Proč je pořád v menšině. Není to tak lepší? Nejsou viry pro Linux právě proto že je v tak málo používaný?
Je mi někdy smutno, když čtu, jak jednoduše a arogantně se nejlepší a nejsdílnější komunita chová. Prostě asi nejsem ten pravý Linuxák. Také nevěřím v boha a ani Komunizmus a jiné ideologie.
Tiskni
Sdílej:
Proč do pochopení -- nebo v tvém případě spíš nepochopení -- kategorizace diskusních fór podle tématu motáš víru a komunismus, to už mi úplně uniká.Nebylo to myšleno tak, že není "ten pravý Linuxák", stejně jako není ten pravý věřící, komunista?
že není "ten pravý Linuxák",A Linuxak je kdo? Je to pochvala a nebo handliva urazka? Yeti ma pravdu, ze autor bogu tady mota pate pres devate, ...
Asi je to přehnaný pohled, mám pocit, že si tím jen pár linuxářů buduje EGO.Zkus se na to divat z druhe strany. Bezplatne venujes kus dne tomu, abys pomahal a radil jinym. Procitas si desitky otazek denne a stovky komentaru. Delas to uz nekolik mesicu. Brzy zjistis, ze se neustale opakuji ty same dotazy, ktere uz jsi ty nebo nekdo jiny xkrat zodpovedel. A vzhledem k sile vyhledavani na abicku je ti jasne, ze ten clovek nevyvinul nejmensi snahu najit si odpoved sam. Pak uz nekdy zareagujes podrazdene.
Proč se nezeptat uživatelů Linuxu, kteří znají MPlayer, zdali existuje i pro Windows a zdali je i s GUI. Obyčejný Linuxář to ví, nebo to tuší. Windowsák spíše ne.Kdyz zadam do googlu: MPlayer windows GUI, ejhle, co mi vypadne na druhem miste: http://www.stahuj.cz/multimedia/multimedialni_prehravace/mplayer-windows-gui/ Co z toho pro me vyplyne: Tazatel na linuxovem foru a) zahani nudu b) provokuje c) je uplne mimo, takze nema cenu se s nim vazne bavit To jen jako ilustraci... vim, ze puvodni dotaz znel trosku jinak, ale v principu je to totez.
Proč se nezeptat uživatelů Linuxu, kteří znají MPlayer, zdali existuje i pro Windows a zdali je i s GUI.A proč se jich rovnou nezeptat uživatelů Linuxu (kteří také určitě něco jedí