Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Windowz chce mít .Net a prosadí ho. Aple Mac X si dá cíl jak chce aby systám fungoval a on tak funguje.RedHat/Fedora si dal za cíl aplikovat do distribuce UTF8 a udělal to. Chtěl mít (téměř) jednotný vzhled v Gnome/KDE, tak si vymyslel téma Bluecurve. Aplikovali NPTL, 4k stacks v kernelu a spoustu dalších novinek. Samozřejmě pro iks aplikací, driverů atd. to byl tvrdý oříšek se s tím vyrovnat, ale nakonec se tyto věci dostávají i do jiných distribucí. A pravda je, že od dob RedHatu 6.2 vím (téměř) vždy kam "šáhnout" a dokonce i konfiguráky se ani moc nemění. Samozřejmě pokud budu testovat 2 až 3 distribuce do týdne, tak z toho budu mít v hlavě tak akorát guláš. SuSE/Nowell má prostě taky svoje konfiguráky, nástroje pro nastavení, ale pokud budu tuto distribuci používat, tak se v ní taky vyznám. Není to o jednotné konfiguraci, je to o tom, vybrat si jednu distribuci, tu se naučit konfigurovat a nakonec k plné spokojenosti používat. Myslíte, že kdyby někdy jednou, Microsoft uvolnil zdrojové kódy Windows pod nějakou F/OSS licencí, že by nevznikaly různé "distribuce" těchto Windows s různými možnostmi konfigurace ? Já myslím že ano. A co si budem nalhávat, ono v těch Windows je to taky něco. V nějakém dokumentu v MSDN Microsoft doporučuje pro ukládání konfigurace výhradně registr, ale v zápětí toto "doporučení" sám popře, když u nějakého (bohužel nevím přesně který produkt) jejich produktu použije konfiguraci někde v jakémsi ini souboru.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fbTextové konzole mám buď textové nebo s vesafb -- pokud vyměním grafickou kartu, tak se aspoň jednotně nerozes.... X spolu s konzolemi.
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.Klávesnice v X a na konzolích funguje dost odlišně, takže má i odlišnou konfiguraci... Ale distribuční klikátka většinou nastaví obojí najednou.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .Souhlas, to by se hodilo. Řešit se to dá buď podobným tématem pro různé toolkity (např. BlueCurve), nebo wrappery kolem "cizích" témat (např. MetaTheme).
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .Heh? Ty chceš mít binárky, man a info stránky, knihovny a hlavičkové soubory v jednom adresáři?? Nebo co tím chtěl básník říci?
Tiskni
Sdílej: