Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
To, že nastavení prostředí se provádí pro shell v jeho konfiguračním souboru vím i já. Že další spuštěný program(X, ale né celé) si převezme jeho nastavení je mi známo. Co by ale bylo špatného na jednotné, centrální konfiguraci nastavení systému? To mi řekněte, co by na tom bylo špatného.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fb (pokud by to dovolil).
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .
Jedno ... .
Pochopitelně, pokud by program chtěl něco extra, měl by možnost ve vlastním konfiguráku.
Prostě všechno v jednom systému konfigurace a program by si řekl knihovně o parametr a dostal by ho. Asi je to špatná myšlenka. Momentálně to nějak funguje a Linuksáci jsou na to zvyklí ale jen by mě zajímalo, od opravdových odborníků, co by na této představě zlepšili a zdali by ve FreeChaosu vůbec někdy šla uskutečnit.
Tiskni
Sdílej:
Windowz chce mít .Net a prosadí ho. Aple Mac X si dá cíl jak chce aby systám fungoval a on tak funguje.RedHat/Fedora si dal za cíl aplikovat do distribuce UTF8 a udělal to. Chtěl mít (téměř) jednotný vzhled v Gnome/KDE, tak si vymyslel téma Bluecurve. Aplikovali NPTL, 4k stacks v kernelu a spoustu dalších novinek. Samozřejmě pro iks aplikací, driverů atd. to byl tvrdý oříšek se s tím vyrovnat, ale nakonec se tyto věci dostávají i do jiných distribucí. A pravda je, že od dob RedHatu 6.2 vím (téměř) vždy kam "šáhnout" a dokonce i konfiguráky se ani moc nemění. Samozřejmě pokud budu testovat 2 až 3 distribuce do týdne, tak z toho budu mít v hlavě tak akorát guláš. SuSE/Nowell má prostě taky svoje konfiguráky, nástroje pro nastavení, ale pokud budu tuto distribuci používat, tak se v ní taky vyznám. Není to o jednotné konfiguraci, je to o tom, vybrat si jednu distribuci, tu se naučit konfigurovat a nakonec k plné spokojenosti používat. Myslíte, že kdyby někdy jednou, Microsoft uvolnil zdrojové kódy Windows pod nějakou F/OSS licencí, že by nevznikaly různé "distribuce" těchto Windows s různými možnostmi konfigurace ? Já myslím že ano. A co si budem nalhávat, ono v těch Windows je to taky něco. V nějakém dokumentu v MSDN Microsoft doporučuje pro ukládání konfigurace výhradně registr, ale v zápětí toto "doporučení" sám popře, když u nějakého (bohužel nevím přesně který produkt) jejich produktu použije konfiguraci někde v jakémsi ini souboru.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fbTextové konzole mám buď textové nebo s vesafb -- pokud vyměním grafickou kartu, tak se aspoň jednotně nerozes.... X spolu s konzolemi.
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.Klávesnice v X a na konzolích funguje dost odlišně, takže má i odlišnou konfiguraci... Ale distribuční klikátka většinou nastaví obojí najednou.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .Souhlas, to by se hodilo. Řešit se to dá buď podobným tématem pro různé toolkity (např. BlueCurve), nebo wrappery kolem "cizích" témat (např. MetaTheme).
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .Heh? Ty chceš mít binárky, man a info stránky, knihovny a hlavičkové soubory v jednom adresáři?? Nebo co tím chtěl básník říci?