Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
To, že nastavení prostředí se provádí pro shell v jeho konfiguračním souboru vím i já. Že další spuštěný program(X, ale né celé) si převezme jeho nastavení je mi známo. Co by ale bylo špatného na jednotné, centrální konfiguraci nastavení systému? To mi řekněte, co by na tom bylo špatného.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fb (pokud by to dovolil).
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .
Jedno ... .
Pochopitelně, pokud by program chtěl něco extra, měl by možnost ve vlastním konfiguráku.
Prostě všechno v jednom systému konfigurace a program by si řekl knihovně o parametr a dostal by ho. Asi je to špatná myšlenka. Momentálně to nějak funguje a Linuksáci jsou na to zvyklí ale jen by mě zajímalo, od opravdových odborníků, co by na této představě zlepšili a zdali by ve FreeChaosu vůbec někdy šla uskutečnit.
Tiskni
Sdílej:
Windowz chce mít .Net a prosadí ho. Aple Mac X si dá cíl jak chce aby systám fungoval a on tak funguje.RedHat/Fedora si dal za cíl aplikovat do distribuce UTF8 a udělal to. Chtěl mít (téměř) jednotný vzhled v Gnome/KDE, tak si vymyslel téma Bluecurve. Aplikovali NPTL, 4k stacks v kernelu a spoustu dalších novinek. Samozřejmě pro iks aplikací, driverů atd. to byl tvrdý oříšek se s tím vyrovnat, ale nakonec se tyto věci dostávají i do jiných distribucí. A pravda je, že od dob RedHatu 6.2 vím (téměř) vždy kam "šáhnout" a dokonce i konfiguráky se ani moc nemění. Samozřejmě pokud budu testovat 2 až 3 distribuce do týdne, tak z toho budu mít v hlavě tak akorát guláš. SuSE/Nowell má prostě taky svoje konfiguráky, nástroje pro nastavení, ale pokud budu tuto distribuci používat, tak se v ní taky vyznám. Není to o jednotné konfiguraci, je to o tom, vybrat si jednu distribuci, tu se naučit konfigurovat a nakonec k plné spokojenosti používat. Myslíte, že kdyby někdy jednou, Microsoft uvolnil zdrojové kódy Windows pod nějakou F/OSS licencí, že by nevznikaly různé "distribuce" těchto Windows s různými možnostmi konfigurace ? Já myslím že ano. A co si budem nalhávat, ono v těch Windows je to taky něco. V nějakém dokumentu v MSDN Microsoft doporučuje pro ukládání konfigurace výhradně registr, ale v zápětí toto "doporučení" sám popře, když u nějakého (bohužel nevím přesně který produkt) jejich produktu použije konfiguraci někde v jakémsi ini souboru.
Jedno nastavení rozlišení - X11, svga, fbTextové konzole mám buď textové nebo s vesafb -- pokud vyměním grafickou kartu, tak se aspoň jednotně nerozes.... X spolu s konzolemi.
Jednotné tipy klávesnic (en, cz, de) - xkb, kbd.Klávesnice v X a na konzolích funguje dost odlišně, takže má i odlišnou konfiguraci... Ale distribuční klikátka většinou nastaví obojí najednou.
Jeden způsob přepínání klávesnic - xkb, kbd.
Jeden font v menu - X11, GTK+, QT, wxWindow, FLTK, ... .Souhlas, to by se hodilo. Řešit se to dá buď podobným tématem pro různé toolkity (např. BlueCurve), nebo wrappery kolem "cizích" témat (např. MetaTheme).
Centrální volba barvy fontu, menu, ... .
Jedno nastavení cest, PATH, MAN, INFO, LIB, INCLUDE, ... .Heh? Ty chceš mít binárky, man a info stránky, knihovny a hlavičkové soubory v jednom adresáři?? Nebo co tím chtěl básník říci?