Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se po delší době hrabal ve starejch CéDéčkách a vyhrabal jsem RedHat 2.0. Sice je to starší systém, ale svůj původ a směr nezapře. Hned jsem si řekl, že ho musim vyskoušet a taky že jo.
Docela mě překvapilo jak je to CéDéčko stabilní. Klidně na něj dám plnej půllitr horkýho čaje a RedHat drží, nepadá. To s Windows 95 mám špatný zkušenosti. Kolikrát jsem měl od čaje mokrý koleno, stabilita na prd. Holt to kluci u Mirosoftu nějak podělali.
Tiskni
Sdílej:
Onehdy jsem na chatě vyhazoval starou pračku. Jsem si plně vědom, kolik surovin na její výrobu padlo, je mi líto každého stromu v deštném pralese, který musel být k její výrobě pokácen, je mi líto každé kapky ropy, která padla na výrobu dnes již popraskané gumové hadice, je mi líto každého jednoho afroafričana, který v nelidských podmínkách kutal měděnou rudu na vinutí statoru, je mi líto socialistických dělnic vygumovaných propagandou, které ze jeden den MDŽ v roce tupě vinuly vinutí a prokládaly je voskovanými papíry. Nemluvím o utrpeních spojených se zinkem na vnitřní pozinkovanou vanu a raději ani nevzpomínám, co všechno muselo zahynout, aby byla pračka vybavena dnes již notně oprýskaným smaltovaným povrchem. S nostalgií vzpomínám na celé generace objevitelů, inženýrů, vynálezců, chemiků a jejich obrovského duševního úsilí, které vedlo k objevu motoru, plastů, vazeliny na mazání ložisek i principu spojených nádob, díky němuž z hadice zaháknuté nahoře voda nevytéká, a začne vytékat až po odháčení hadice a sklopení této dolů. Chápu, že výroba této pračky poznamenala několik generací do minulosti a ještě děti mých dětí budou splácet náš dluh přírodě, který vyrobením pračky vznikl.
A co mám s tím vším k***a dělat, když ta pračka nepere a ve sklepě zavazí?
Domnívám se, že odvoz do OZO Ostrava s.r.o. je pro pračku pohřbem více než důstojným. Kdybych jí chtěl obstarat kremaci, jednak by se to prodražilo, a druhák - co ty dioxíny?
Ale zkusím rodině navrhnout, že bychom mohli vždy o výročí zapálit svíčku.