Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Výhoda Linuxu a GNU aplikací je ta, že je šířen formou zdrojových kódů a každý má možnost si program překontrolovat a upravit. Svobodný software tvoří ve svém volném čase velké množství programátorů. Protože tyto programy tvoří pro svou chuť podpořit vývoj a ne kvůli zisku, jako komerční firmy, produkty které touto formou vznikají jsou kvalitnější, lépe se s nimi pracuje a jsou stabilnější.
Na serveru root.cz je rozhovor s autorem programu Pixel. Program je komerční a autor ho tvoří sám. Jeden člověk vytvořil kvalitní produkt o který mají zájem komerční firmy. Pro Linux pracuje velké množství programátorů, tak se ptám kde jsou ty zástupy kvalitních programů?
Já kvalitní aplikace netvořím ale mám pocit, že většina Linuxáků je odborníků přes tvorbu webu, konfiguraci a kompilaci Linuxu a tvorbu skriptů v bashi. Nebo kde jsou ty zástupy aplikací? Kde by Linux byl kdyby se na něj nepřenesly programy původně komerční(Netscape, StarOffice, Blender, ... .)? Není náhodou pravda to, že Linux komerční sféru a komerční aplikace potřebuje? Že knihovny s licencí umožňující komerční, uzavřený software Linux podpoří a je pro něj výhodný ne-li nutný?
Tiskni
Sdílej:
Dobry den, bohuzial momentalne pracujem v zahranici takze nie je mozne vystavovat faktury. Ale Pixel vam poslem ak nepotrebujete fakturu, staci previest $32 na moj ucet, viac info na http://pixel32.box.sk/index.php?cat=Contact s pozdravom, Pavel Kanzelsberger On Thu, 2005-03-17 at 14:51 +0100, BoodOk wrote: > Zdravim. Skvela prace. Muzete nam prosim prodat > 1 licenci na Pixel32. Fakturacni adresa je:
Svobodný software tvoří ve svém volném čase velké množství programátorůtotiz davno neplati jako jediny model. Copak nevidite aktivity IBM, Red Hat nebo Novel, nevidite novelacke Xgl nebo treba MySQL, do ktereho komercni firmy prave nalily 18,5 milionu dolaru? Komercni firmy totiz na rozdil od vas uz zacinaji chapat, ze investovat do uzavreneho software a pak na nem vydelavat je sice supr, ale investovat do software, nechat ho otevreny, nechat geeky pripsat spoustu rozsireni a pak vydelavat jeste vic, muze byt jeste lepsi napad. Takze se svym zaverem, ze linux komercni sferu potrebuje, skutecne objevujete ameriku. A co je dulezitejsi - opominate druhou stranu mince, ze stejne tak komercni sfera potrebuje linux, nebo lepe receno open source. Zjevne vam zcela unika to podstatne - ze obrovsky potencial open source spociva prave v symbioze svobodneho software/otevrenych protokolu a komercnich firem.