Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Můj oblíbený grafickém editor (??? prohlížečkou obrázků ???) je XnView. Jedná se o Free aplikaci určenou na prohlížení fotek a dokumentů snad všech možných formátů a navíc je obohacen konvertorem oblečeným do naprosto dokonalého klikacího kabátu a asi proto je to můj oblíbený editor. Aby uživatel hromadně zkonvertoval obrázky do požadované formy, nemusí číst žádný manuál nebo cokoliv podrobně studovat. Jednoduše nakliká co potřebuje a program to za něj provede. Program najdete na stránce www.xnview.com. Jak se zdá, autor občas myslí i na Linux.
Tiskni
Sdílej:
netpbm
. Způsob je to jiný, ale neméně účinný.
Ale jo. Občas ho taky použiju. Není velký, ale jediná opravdu použitelná aplikace je podle mě Slideshow. Na ostatní sáhnu spíš po XV, který se totiž dá dobře použít i v příkazové řádce. Jenže desktopovým "tuningům" by určitě vadil Motiff.
Na prohlížení obrázků. mne zaujal qiv (quick Image Viewer). Celý se ovládá z příkazové řádky. Žádné nechutné procházení tisícem nabídek, nemyslí si že je chytřejší než uživatel a dělá jen a jen to co po něm chci. Škoda, že pro Slackware 9.0 neexistuje jako balíček, protože pak by vystřídal právě XnView na mém notesu, kde nemám místo pro devel knihovny a nemůžu si ho přeložit. Přeci jen velikost 300kB jasně hovoří v jeho prospěch
Ve widlích je vážně asi nejlepší Irfan View. Hromadné zpracování je tam IMHO dovedeno do (klikací) dokonalosti. Minimálně mezi free programy.
Ale ať si každý používá co mu vyhovuje!