Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Můj oblíbený grafickém editor (??? prohlížečkou obrázků ???) je XnView. Jedná se o Free aplikaci určenou na prohlížení fotek a dokumentů snad všech možných formátů a navíc je obohacen konvertorem oblečeným do naprosto dokonalého klikacího kabátu a asi proto je to můj oblíbený editor. Aby uživatel hromadně zkonvertoval obrázky do požadované formy, nemusí číst žádný manuál nebo cokoliv podrobně studovat. Jednoduše nakliká co potřebuje a program to za něj provede. Program najdete na stránce www.xnview.com. Jak se zdá, autor občas myslí i na Linux.
Tiskni
Sdílej:
netpbm
. Způsob je to jiný, ale neméně účinný.
Ale jo. Občas ho taky použiju. Není velký, ale jediná opravdu použitelná aplikace je podle mě Slideshow. Na ostatní sáhnu spíš po XV, který se totiž dá dobře použít i v příkazové řádce. Jenže desktopovým "tuningům" by určitě vadil Motiff.
Na prohlížení obrázků. mne zaujal qiv (quick Image Viewer). Celý se ovládá z příkazové řádky. Žádné nechutné procházení tisícem nabídek, nemyslí si že je chytřejší než uživatel a dělá jen a jen to co po něm chci. Škoda, že pro Slackware 9.0 neexistuje jako balíček, protože pak by vystřídal právě XnView na mém notesu, kde nemám místo pro devel knihovny a nemůžu si ho přeložit. Přeci jen velikost 300kB jasně hovoří v jeho prospěch
Ve widlích je vážně asi nejlepší Irfan View. Hromadné zpracování je tam IMHO dovedeno do (klikací) dokonalosti. Minimálně mezi free programy.
Ale ať si každý používá co mu vyhovuje!