Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Všechny zápisy v blogu jsou pod licencí Creative Commons BY-SA 3.0 CZ
Tentokrát jsem se vrtal v build systému Skeldalu a dodělal dlouho slibovanou možnost nastavit cesty k datovým souborům přes configure skript. Má to ale jeden háček: od revize 160 se mění defaultní cesta k datovým souborům hry.
Při updatu na nejnovější revizi tak máte na výběr ze dvou možností: Buď si herní data přesunete/nasymlinkujete do adresáře /usr/local/share/skeldal, nebo budete spouštět configure skript takto:
./configure --datadir='${prefix}/games'
Pokud někdo víte, jak autoconf rozumným způsobem donutit změnit default proměnné ${datadir} na ${prefix}/games, rád si nechám v diskuzi poradit. Hlavní podmínka je, že tahle změna musí bez vnějšího zásahu přežít následný autoreconf.
Další změny od minula jsou spíše technického charakteru. První změna potěší autory dobrodružství, protože nový kód na načítání textů korektně řeší spoustu okrajových případů, na kterých by předchozí kód zbytečně selhal. Navíc teď správně hlásí číslo řádku, na kterém je chyba. Druhá změna potěší majitele starších strojů. Pokusil jsem se zoptimalizovat nejvytíženější renderovací funkce a všechny kromě jedné se mi podařilo zrychlit skoro na dvojnásobek. Změna se ale projeví jen zvýšením frameratu. Kvůli implementaci hlavní smyčky podle všeho hra místo častějšího uspání jen častěji kreslí. Někdy se budu muset do vnitřností hry podívat trochu hlouběji a konečně pořádně oddělit vykreslování od přepočítávání herního stavu.
Do první stabilní verze portu tak zbývá už jen mapování kláves a dořešení několika technických drobností.
Tiskni
Sdílej:
rád si nechám v diskuzi poradit
Co je šokujícího na tom, že na feature request, který nemá nijak zásadní vliv na funkčnost hry, odpovím "tak to napiš sám a pošli mi patch"? Ze 144 commitů v mojí větvi jsou jen tři patche od někoho jiného, z toho jeden jsou ikonky a další jsem musel sám z poloviny přepsat, protože autor se mi na žádost o vylepšení patche už neozval.
BTW, měl bych Jardíkovi poděkovat. Při opravování typů proměnných a návratových hodnot, co přímo pracují se sizeof, se mi podařilo najít a opravit jeden bug v pointerové aritmetice.
// skeldal/branches/next_ghost/unix/init.cpp void Sys_SetPath(unsigned idx, const char *path) { size_t len = strlen(path); // tady byl int assert(idx < PATHTABLE_SIZE); if (pathtable[idx]) { free(pathtable[idx]); } // tady nebyl test *path == 0, což mohlo způsobit pád v kódu // níže, protože len-1 by šlo na neplatný index SIZE_MAX if (!*path || *path == 0) { pathtable[idx] = (char*)malloc(1); pathtable[idx][0] = '\0'; return; } if (path[len - 1] != '/') { len++; } pathtable[idx] = (char*)malloc(len + 1); strcpy(pathtable[idx], path); pathtable[idx][len-1] = '/'; pathtable[idx][len] = '\0'; }Ještě tam teda chybí kontrola návratových hodnot z malloc(), to už se mi nechce dělat. Další chyby:
// není reentrant char *Sys_FullPath(unsigned idx, const char *file) { static char ret[PATH_MAX]; assert(idx < PATHTABLE_SIZE); // tady může dojít k přetečení fixně velikého bufferu strcpy(ret, pathtable[idx]); strncat(ret, file, PATH_MAX - strlen(ret) - 1); return ret; } // není reentrant char *Sys_DOSPath(unsigned defdir, const char *path) { static char ret[PATH_MAX]; int i, length; // "má" být size_t assert(defdir < PATHTABLE_SIZE); // možnost přetečení bufferu strcpy(ret, pathtable[defdir]); length = strlen(ret); strncat(ret + length, path, PATH_MAX - length - 1); strupr(ret + length); for (i = length; ret[i]; i++) { if (ret[i] == '\\') { ret[i] = '/'; } } return ret; } void Sys_Init(void) { char home[PATH_MAX]; // smyšlená hodnota maximální velikosti cesty int len; // size_t // možnost přetečení bufferu, getenv() může vrátit NULL strcpy(home, getenv("HOME")); len = strlen(home); // neplatný index při len == 0 if (home[len-1] != '/') { home[len++] = '/'; } // další možnost přetečení bufferu strcpy(home + len, ".skeldal/");Nakonec dotaz: znáš třeba std::map a std::string? Když je to C++ kód, proč to nepoužít? Ušetřil bys si spoustu starostí, např. Sys_SetPath by mohl vypadat nějak takto:
typedef std::map<unsigned, std::string> Mapa; Mapa mapa; void Sys_SetPath(unsigned id, const std::string& path) { std::string& oldVal = mapa[id]; std::string::size_type len; oldVal = path; len = oldVal.size(); if (len > 0 && oldVal[len-1] != '/') oldVal += '/'; }A při chybné alokaci ti to prostě vyprskne std::bad_alloc
STL znám a odmítám to použít, protože bych tím akorát zablokoval možnost portovat Skeldal na mobilní platformy s omezenou pamětí.To je škoda. Já si trochu procházel ten kód a místama jsou tam takové čuňárny a je to tak nepřehledné, všude možně chybí kontrola chyb, některé funkce vůbec neupozorní na chyby (ani nějakým kódem, ani výjimkou, ani vypsáním) a vypadá to fakt neudržitelně. Ale snaha se cení.
Proč děláme takovou hloupost? Stručná, byť možná trochu nesrozumitelná, odpověď na tuto otázku by se dala shrnout do věty: "Protože STL vás nutí si přát, aby C++ mělo automatickou správu paměti (garbage collector - GC)". Problém je v tom, že do STL kontejneru můžete vkládat pouze objekty, které mají definovanou kopii. Navíc, pokud aspoň trochu dbáte na rychlost aplikace, musí tato kopie pokud možno být jednoduše proveditelná (rychlá). To v praxi znamená, že do STL kontejneru je možné efektivně ukládat fundamentální typy, možná ještě tak řetězce a pár dalších jednoduchých typů. Všechno ostatní lze uložit pouze nepřímo pomocí ukazatele. Tím se ztrácí jedna ze základních výhod, kterou používaní kontejnerových šablon přináší - automatická správa paměti.
AC_ARG_WITH(gamedata-prefix,
[AS_HELP_STRING([--with-gamedata-prefix=PREFIX], [Prefix for game data.])],
)
ad 5)set -e
: ${AUTORECONF:=autoreconf}
if test "$*"; then
ARGS="$*"
else
if test -f config.log ; then
ARGS=`grep '^ \$ \./configure ' config.log | sed 's/^ \$ \.\/configure //' 2> /dev/null`
fi
fi
echo "Running ${AUTORECONF}..."
$AUTORECONF --install --verbose
test x$NOCONFIGURE = x && echo "Running ./configure $ARGS" && ./configure $ARGS
ad 1) a 5) Neznám moc balíků, které by tohle dělaly, a UNIXový standard je ./configure; make; make install. Dokud se ze "svaté trojice" nestane čtveřice, která začíná ./autogen.sh nebo něčím podobným, budu mít configure skript přímo v repozitáři, stejně jako většina ostatních projektů. Navíc takový skript GNU Coding Standards nevyžaduje.
ad 2) Díky za tip, tohle jsem neznal.
ad 3) Podle GNU Coding Standard je to zcela v pořádku a já se s dovolením budu držet GNU Coding Standards. Freedesktop si může vymýšlet, co chce, ale to ještě neznamená, že to má smysl používat.
ad 4) -Dcosi je flag preprocesoru, takže AM_CPPFLAGS je naprosto správné umístění. CPPFLAGS se používá při kompilaci C i C++, CXXFLAGS jen pro C++.