abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Človek potrebuje pracovať

    3.6.2005 09:29 | Přečteno: 1098× | nápady | poslední úprava: 17.8.2005 07:45

    Úvaha o programátorovi

    Prečo ľudia používajú počítače? Hlavným dôvodom je uľahčenie práce, či už v zamestnaní, alebo na menej kritických miestach. V práci prináša komfort, menší, alebo väčší zárobok plynúci priamo z jeho použitia, alebo dokonca zachranuje životy. V domácnosti zvyšuje komfort pri administratívnych záležitostiach, slúži ako medium intelektuálneho vlastníctva a centrum zábavy. Ale kam tým mierim?

    Počítač je nezastúpiteľným a ultimatívnym riešením pre mnoho problémov. Samozrejme, riešenia prinášajú najprv problémy. Tieto sekundárne problémy majú charater, analýzy primárnych problémov a návrhu riešenia. Sekundárne problémy sú vždy na pleciach programátorov a na nich zabúdajú ako užívatelia, tak aj samotni programátori.

    O manažéroch je často škoda prehodiť aj slovo, ale niekedy žiadna chvála nestačí. Manažerov však preberiem nižšie. Programátor potrebuje komfort viac než ktokoľvek. Z jeho subjektívneho hľadiska môže komfort znamenať všeličo.

    Existujú len dva druhy programátorov. Takí, ktorí píšu a takí, ktorí nestíhajú za nimi klikať myšou. Takže slovo 'komfort' može znamenať IDE, ktoré sa dá obsluhovať mišou, alebo IDE/DE, v ktorom sa dá písať, prípadne kompilovať, testovať.

    Manažéri sa často snažia dištancovať od programátorov a radšej sa starajú o obchody, ktoré ich aspoň trochu zaujímajú. To je dobré pre firmu. Tí 'iný' manažéri však chápu význam a pocity programátorov a preto sa ich snažia motivovať a dávajú im blízke a ľahko dosiahnuteľné ciele, pričom riadenie projektu nenechávajú na 'čistých' analytikoch, ktorí si nevedia poriadne predstaviť, ako človeka do práce povzbudiť.

    Programátor teda potrebuje komfort v prostredí v ktorom pracuje. Tiež potrebuje komfort v IDE/DE ktoré používa. A potrebuje komfort aj v knižniciach, s ktorými pracuje a inými prostriedkami, ktoré ovplyvňujú podobu zdrojového kódu.


    A teraz k veci. Programujem a pociťujem nedostatky v každom bode. Manažéri sú pre mňa komunita AbcLinuxu, ktorej sa často zverujem s mojími nápadmi (nič v zlom!). Používam DE [1], s ktorým som spokojný, ale chýba mi refaktor (Pre Linux pre C, som nenašiel). A knižnice... vadí mi mnohopočetnosť frontend-enginov (GTK/QT, WxWindows, Swing, ...), aj keď ich málo používam.

    Preto sa snažím v blogu, v kategórii programátor viesť seriál o svojich a nie len svojich problémoch a ich možných riešeniach.


    [1] DE - (neintegrované) vývojové prostredie, skupina nástrojov.


    UPDATE: Oprava gramatiky. Thanks to: no4.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    3.6.2005 10:08 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše heh
    teda já bych nechtěl aby mi nějakej manažerskej kravaťák, který umí akorát tak klik klik ve wokenicich kecal do programovani :-)
    Yin avatar 3.6.2005 10:53 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: heh
    A keby ťa povzbudzoval: "Máš to hotové? Dobrá práca, čo myslíš, čo by bolo najlepšie urobiť ďalej... analytik vraví X, ale ty vieš, či sú moduly pripravené."
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    3.6.2005 10:20 johniez | skóre: 17 | blog: xyz | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše kde nic tu nic
    Covece, nevim jestli mate ve slovenstine jiny i/y ale "o programatorovy" vypada nejak divne..

    No a k obsahu: nedalo se to moc cist, ale prijde mi ze si vecne nespokojenej a nic poradnyho si jeste nepredvedl ;-)
    3.6.2005 10:25 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    Taky se mi to y zdá nějaké divné, ale říkal jsem si, že to je vizitka autora blogu :-) Třeba to je správně, to víš Slovensko je teď pro spoustu čechů exotické země a dnes už většina lidí mladších 20 (15?) let potřebuje překladatele...

    K obsahu: To nic, já taky ještě nic nepředvedl, ale aspoň jsem spokojený :-)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Yin avatar 3.6.2005 10:57 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    K obsahu: To nic, já taky ještě nic nepředvedl, ale aspoň jsem spokojený :-)

    Takže chceš povedať, že sa o nič nesnažíš... myslím, že práve nespokojnosť a túžba po zmene/vylepšení je hnacím motorom ľudstva.

    Opravil som tu chybu

    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    3.6.2005 11:06 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    Napsal jsem snad někde, že se o nic nesnažím? Já jen napsal, že jsem ještě nic nepředvedl a jsem spokojený. Jak to "nepředvedl" tak i "jsem spokojený" je relativní a každý člověk si pod tím představí něco jiného.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Yin avatar 3.6.2005 11:36 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    relativne.... ja som nespokojny, aby som zistil, co je nejlepsie predviest
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    3.6.2005 10:28 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    No a k obsahu: nedalo se to moc cist,...

    Pokud nebude autor nic psát, tak se to nikdy nenaučí. Předpokládám, že psaní sem do blogu bere jako takové malé cvičení a učí se tím.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    3.6.2005 10:58 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    Nic lepsiho jsem nenasel, ale tady maji v 6. pade jedn. cisla rodu muzskeho vzor chlap mekke i.
    3.6.2005 16:15 johniez | skóre: 17 | blog: xyz | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    No Slovaci na cesky skole to maj asi tezky :)
    3.6.2005 12:27 --.----...--.-. | skóre: 6 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    jasne, ze je to zle. a keby len to....
    Yin avatar 3.6.2005 13:25 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    čo?
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    4.6.2005 00:49 --.----...--.-. | skóre: 6 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    "Sekundánrne" - je to sice preklep, ale ked uz to je v blogu, tak by to malo byt spravne
    "nestači" - to iste
    "samotný programátori" - samotni programatori
    " viac než niekdo iný" - to je ako slovnikovy preklad >>> ktokolvek
    "hladiska" - hľadiska
    " Taký, čo píšu a taký, ktorý" - taki, co pisu a taki, ktori...
    "mysov" - mysou (potom to uz mas spravne, asi preklep)
    "Tý 'iný' manažéri" - tí 'iní' manažéri
    "dosiahniteľné" - preklep
    "analytikoch, ktorý" - ktorí
    "Manažeri sú" - manažéri - preklep
    "mnoho početnosť" - mnohopočetnosť
    "seriá" - asi serial
    "prolémoch" - preklep
    Yin avatar 4.6.2005 12:46 Yin | skóre: 39 | blog: Yinotopia | Slovesnko, Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    Ďakujem, všetko opravené, podľa SK pravopisu (myšov = myšou). IMHO blog je o voľnosti.
    Nikdy nie je tak zle, aby to jeden poharik nemohol ešte zhorsiť.
    5.6.2005 10:50 White Raven | skóre: 10 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kde nic tu nic
    Keď sa to tu už tak rozbieha, tak nejaké ďalšie chybyčky ;) "charater" má byť asi "charakter." Čiarka, ktorá za ním nasleduje, sa mi tam veľmi nehodí. A myš sa píše s tvrdým Y [mišou] :)
    3.6.2005 15:38 qiRzT | skóre: 14 | blog: U_Marvina
    Rozbalit Rozbalit vše ulehčení práce
    Prečo ľudia používajú počítače? Hlavným dôvodom je uľahčenie práce, či už v zamestnaní, alebo na menej kritických miestach.
    V jedno počítačovym labu na MFF visí nápis:

    Počítač pomáhá člověku.
    Země je placka.

    (Možná se pletu - už jsem tam dlouho nebyl. Jestli to někdo znáte líp, opravte mě.)
    Důležité je vědět jak problém vyřešit, zbytek zvládne i cvičená opice...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.