Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Do you speek Bash? (alebo "hovoríte bashom?") Ja áno a to už pár rokov. Počnúc týmto dielom sa o zopár svojich užitočných skriptov podelím aj s ostatnými Abíčkármi.
Nasledujúci skript rekurzívne vyhľadáva súbori, v ktorých sa nachádza hľadaný výraz. Nič výnimočné, ale programátori ocenia, že sa dokáže vyhýbať adresárom 'CVS' (viem, ani to nie je nič moc, ale... vie vypísať aj náhľady súborov).
Skript je určený a vyhľadávanie "TODO" poznámok v zdrojových kódoch. Bez parametrov vyhľadá všetky súbori, ktoré obsahujú slovo "TODO".
$ _find_files_with
Viete, že Leoš Literák (zakladateľ a programátor Abíčka) píše "todo" malími písmenami? Viem to, lebo pracujem na zdrojákoch Abíčka (vo voľnom čase) a pre odlíšenie si TODO značím veľkými písmenami. Nakoľko ma Leošove TODO poznámky nezaujímajú, skript je citlivý na veľkosť hľadaného reťazca.
Ak chcete vyhľadávať "bezcitne" k veľkosti písmen, zadajte skriptu _druhý_ argument "-i ":
$ _find_files_with "" "-i"
Tým ale prepíšete ostatné parametre, ktoré skript predáva programu grep
. Takže prídete o zafarbovanie hľadaného reťazca a okolité riadky. Ak tieto fičuri potrebujete používajte niečo takéto:
$ _find_files_with "" "-i -C 3 --colour=always"
Posledný _tretí_ argument slúži jedinému účelu - na zapínanie "CVSfóbie". Ak ako tretí argument zadáte "-cvs", skript sa vyhne všetkým súborom, v ktorých ceste sa nachádza adresár CVS. Mne sa to hodí často, CVS neznášam a používam Cogito (výnimočne Darcs):
$ _find_files_with "" "" "-cvs"
_find_files_with "term" "grep_opts" "-cvs"
grep
. Predvolená hodnota: -C 3 --colour=always
#!/bin/bash
# File: _find_files_with
# Description: Finds files in which occurs given string
term="$1"
grep_opts="$2"
find_opts="! -type d"
if [ "$1" == "" ]; then
term="TODO"
fi
if [ "$2" == "" ]; then
grep_opts="-C 3 --colour=always"
fi
if [ "$3" == "-cvs" ]; then
find_opts="$find_opts -path '*/CVS/*'"
fi
for i in `find $find_opts`; do
if grepped=$(grep "$term" $i $grep_opts); then
echo " >>>> file '$i' contains:"
cat << EOT
$grepped
EOT
echo " <<<<"
echo
fi
done
Tiskni
Sdílej:
syn keyword cTodo contained TODO FIXME XXX
ToDo
:)
...vubec bych doporucil poohlednout se po netu po nejake ucebnici shellu ci nejakych ukazkovych skriptech...
To je ale také smutné .)
grep -r find ... -print0 | xargs -0 ...
find|xargs
nevypíše súbory vo formáte aký vyžadujem. Vlastne som týmto zápisom chcel trochu pozdvihnúť úroveň blogov... možno zajtra dostanem lepšie hodnotenie :(