Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Vista je dementní systém, který se chová, jako by byl v počítači sám. Co vás s tím zase otravuju? Na několika počítačích udržuji souběžné instalace Vist s Linuxem a nemůžu říct, že bych z toho byl nadšený. Ono to sice funguje, ale jen do momentu, kdy ten debil z Redmondu svévolně něco někde přepíše, nemluvě o tom, že vyžaduje primární partition, hezky s bootflagem. Po pročtení mnoha diskuzí a fór jsem se uvtrdil ve svém nápadu pořídit pro Visty samostatný HDD. Udělá se čistá instalace v prázdném PC, pak se celý disk vloží do fungujícího počítače nebo ještě lépe připojí přes E-sata a v Grubu se Vistě nakecá, že sedí na prvním disku pomocí "map". Otázka zní, jaký HDD koupit...
To jsem si dal. Dnes jsem potřeboval něco ověřit a potřeboval jsem instalaci Windows. Za tímto účelem mám vždy nějakou volnou partition. Vložil jsem tedy DVD do mechaniky na nabootoval. Při pohledu na hodinky jsem zjistil, že už je pozdě, nechám to na zítra a raději kouknu na telku. Instalaci jsem odmítl, resetnu komp a hle. Počítač nebootuje. Samotné vložení a start Windows Vista instalačního DVD způsobilo totální destrukci MBR. Sahám po prvním CD co vidím, Ubuntu a jdu zachraňovat grub. Ubuntu ho ani nemůže najít. Zkouším jiné CD, grub zase neexistuje. Tohle se mi ještě nestalo. Zaručený postup nefunguje....
Když máme toho apríla, snad mi bude odpuštěna, krátká dálka zápisku. Přidávám dnes něco pro zasmátí. Video natočili skuteční mistři pastavectví z Walesu spolu s pomocí Samsungu. I když dnes máme apríla, tohle je reálná akce....
Včera jsem to přehnal. Šéf měl narozeniny, jedna fajn kolegyně měla narozeniny, tak jsme všechno zastavili a celé odpoledně seděli kecali a popíjeli. Přestože chlastat jsem přestal již před lety, já blbec jsem to přepískl. Děkuji ti bože za tuto lekci, která mi potvrdila, že moje dosavadní umírněná "polo-abstinence" byla to nejlepší co jsem mohl udělat. Děkuji.