V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Dnes jsem si všiml diskuze, kde se uživatel ptá na rozeběhnutí grafické karty. Na tom není nic nenormálního, ale ten způsob kterým se ptá se mi vůbec, ale vůbec nelíbí :-(
Spíš než snaha o řešení problému mi to připadá jako pokus o flame. Jeho přístup možná trochu pochopitelný. Jako uživatel prostě chce přijít k počítači a používat, ale asi si neuvědomuje, že tento přístup není zadarmo. Pokud neumí počítač spravovat a neumí si to sám nastavit, tak ať si objedná nějakého servisáka, který to určitě rád nastaví. Pokud se přijde poradit do diskuzního fóra a očekává od lidí radu, tak by se měl chovat trochu jinak...
Pro jednoduchou kontrolu pravopisu ve (g)vimu používám ispell a malý skriptík, který vyznačí nerozpoznaná slova.
Dnes jsem narazil na diskuzi, kde jistý čerstvý (od roku 2004) uživatel Linuxu (bee) tvrdí jinému začátečníkovi že je Midnight Commander špatnej a jak ho ON nebude nikdy používat. Nejhorší na tom tvrzení je to, že je bez důvodné.
Docela by mě zajímalo, co používal ve Windows na manipulaci se soubory. Hlavně, že na své domácí stránce publikuje soubory v nějakém divném formátu MS Windows (soubor1, soubor2).
Asi by se nic nemělo přehánět a hnát do extrémů. Chápu, že se někoum konkrétní program nelíbí, ale není na světě přece sám.
Poslední dobou se na Ábíčku množí "dotazy" na téma, proč je Linux takový jaký je. Uživatelé brečí sice pěkně, ale na špatném hrobě. Jeden z příkladů takového "dotazu" napsal včera i capellan.