Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Diskuse byla administrátory uzamčena.
Je treba si uvedomit, ze jak inflace tak deflace jsou pro nekoho nespravedlive - inflace pro ty, co drzi penize a pujcuji nekomu, deflace pro ty, co investuji a pujcuji siDrobna pripominka - pokud je inflace ci deflace ocekavana (vcetne jeji vyse), pak je nespravedlonst pro dluzniky ci veritele minimalni, nebot je zakalkulovana v urokove sazbe. Nespravedlive jsou pak spis relativni odchylky realneho vyvoje inflace vuci ocekavani.
dlužníkovi jako by nedobrovolně zadarmo půjčili ostatní držitelé peněz a zisk z celé transakce shrábne banka, to určitě za spravedlivé nepovažujiTady je ale vhodne si uvedomit, ze protoze tuto moznost (pristup k 'levnym' penezum, castecne nove vytvorenym) maji vsechny banky, tak na tom moc vydelavat nemohou - konkurence stahne cenu uveru na uroven odpovidajici jejich rizikovosti + nakladum banky na zajisteni tech prostredku. Takze skutecny zisk banky nespociva z toho, ze ma moznost poskyovat uvery, ale z toho, ze je umi efektivne alokovat (tedy napr. posoudit investicni zamer ci nasadit urokovou sazbu tak, aby odpovidala mire rizika a zaroven byla konkurenceshopna). Je pravda, ze do jiste miry se na to da koukat tak, ze bankovnictvi alokuje prostredky, ktere patri ostatnim drzitelum penez, ale dela to proto, ze jejich stavajici drzitele je v danou dobu nejsou schopni ci ochotni vyuzit (protoze kdyby je vyuzivali, tak by byla vyssi agregatni poptavka, vyssi inflace a centralni banka by zvysila sazby a tim omezila banky v pujcovani) a kdyby je nikdo nevyuzil, tak by 'propadly' (penize by drzitelum sice zustaly, ale cast potencialni realne produkce, na niz ty penize zakladaji narok, by nebyla vyuzita, klasicti nebo rakousti ekonomove by asi argumentovali tim, ze by doslo k snizeni cen, ale empiricka data ukazuji, ze ceny jsou smerem dolu dost rigidni a spis dojde k propadu produkce, a tedy realnym ztratam).
Tady je ale vhodne si uvedomit, ze protoze tuto moznost (pristup k 'levnym' penezum, castecne nove vytvorenym) maji vsechny banky, tak na tom moc vydelavat nemohou - konkurence stahne cenu uveru na uroven odpovidajici jejich rizikovosti + nakladum banky na zajisteni tech prostredku. Takze skutecny zisk banky nespociva z toho, ze ma moznost poskyovat uvery, ale z toho, ze je umi efektivne alokovat (tedy napr. posoudit investicni zamer ci nasadit urokovou sazbu tak, aby odpovidala mire rizika a zaroven byla konkurenceshopna).Ano, banky si mezi sebou konkurují. Ale to nic nemění na tom, že za plných rezerv by celkové zisky bank byly nižší. Na úvěrech nevidím nic špatného, špatné je, pokud banka půjčuje peníze, které nemá. Úvěry jsou tak defacto uměle dotované, což zapřičiňuje sklon k rizikovějším a méně výnosným investicím. Pokud pomineme morální stránku částečných rezerv (půjčit si cizí majetek bez dovolení mi nepřijde v pořádku, ani kdybych ho dokázal lépe zhodnotit nebo využít, banky mají v tomto ohledu privilegium), během deflace a zvýšeného spoření by patrně došlo k přesunu výroby od spotřebního zboží k investicím. Tento přesun může být krátkodobě bolestivý, ale dlouhodobě se ekonomicky rozhodně vyplatí (zvýšení zásoby peněz v oběhu zase přinese krátkodobý zisk na úkor většího počtu špatných investic v budoucnu). Statistiky bych interpretoval opatrně, některé důsledky zásahu do ekonomiky se mohou projevit až po letech.
2. Druhy velky problem je, ze objem te meny je konstantni. Proste, tohle evidentne navrhl nekdo, kdo veri ve zlaty standard.Mně přišlo, že zlatý standard měl problém, že měna nebyla úplně libovolně dělitelná a s rostoucím počtem lidí už to bylo neúnosné(mince musí mít nějakou minimální velikost, aby ji šlo uchopit rukama). Jinak to byl dobře fungující systém, protože o zlato je pořád zájem a cena zlata nekolísá tak výrazně jako cena jiných komodit (nebo akcií
No ale uvedomujes si tedy, ze za zlateho standardu a pri rustu realne ekonomiky bohatnou ti, co drzi to zlato?No ale teď taky bohatnou ti, kdo mají koruny a dobře je půjčili, ne?
Mozno uplne hlupa otazka ale: Nie je nahodou tento zisk vyvazeny rizikom takej pozicky? (narozdiel od relativne nerizikoveho zlata)No ale uvedomujes si tedy, ze za zlateho standardu a pri rustu realne ekonomiky bohatnou ti, co drzi to zlato?No ale teď taky bohatnou ti, kdo mají koruny a dobře je půjčili, ne?
Celé devatenácté století v USA prakticky inflace nebyla a přitom je to doba, kdy se z USA pomalu stávala ekonomická velmocCele devatenacte stoleti v USA byla znacna cenova volatilita, obdobi vyrazne (cenove) inflace se stridalo s obdobim vyrazne deflace (na druhou stranu, dlouhodoba prumerna inflace prakticky nebyla - ale pro podniky jsou mnohem dulezitejsi prave ty kratkodobe vykyvy).
Cele devatenacte stoleti v USA byla znacna cenova volatilita, obdobi vyrazne (cenove) inflace se stridalo s obdobim vyrazne deflace (na druhou stranu, dlouhodoba prumerna inflace prakticky nebyla - ale pro podniky jsou mnohem dulezitejsi prave ty kratkodobe vykyvy).Když se podívám na graf CPI USA 19. století, vidím mírnou stabilní deflaci až na dva výrazné inflační hrby - které se přesně shodují s dobou anglo-americké a občanské války. Pokud vzroste inflace v důsledku války, má to své opodstatnění a jde o prospěšný signál spotřebitelům, že mají více šetřit.
Ne, ti co drží zlato, stříbro, platinu, měď, rýži, ropu, kukuřici či pšenici, nijak výrazně nebohatnou. To jen ti, co drží eura a dolary, postupně chudnou.Trosku nesmysl, ne? Realna produkce by v takovem pripade klesala.. A mimochodem, drzet psenici neni totez co drzet zlato. Psenice neni deflacni, ale jeji hodnota s casem spis klesa.
Jinak pokud by všichni nic nedělali a jen čekali, že jejich zlato poroste, a utlumili tak ekonomickou aktivitu, logicky by zlato růst přestalo - systém by směřoval k určité rovnováze.Ano, nejspis skonci takovymi cykly - hromadeni zlata - deflace - konec hromadeni - inflace, ktere, jak uz popisuji niz, nejspis zpusobi v prumeru nizsi nez realne dosazitelnou (za konstantni urovne penez) ekonomickou uroven. To same ovsem plati i pro dluh - akorat tim mechanismem, do ktereho se spori neni zlato, ale splaceni dluhu. To ze jsem proti zlatemu standardu (a deflacnim menam obecne) neznamena, ze nejsem proti dluhum (za ucelem spotreby).
A výhodou by bylo, že by úroková míra odpovídala skutečným úsporám v ekonomice, což je důležitý signál pro účastníky trhu - vysoká úroková míra = nízké úspory = což znamená, že je potřeba víc spořit. Dnes se vlivem nízké úrokové míry hojně utrácí i při nízkých úsporách, což sice dočasně zvýší ekonomický růst, ale vede to k "projídání kapitálu" a k ekonomickým potížím v budoucnu. Příliš levné peníze způsobí přílišné investování (musím investovat za každou cenu, aby mi peníze nesežrala inflace), následné hromadění špatných investic a ekonomické krize.Co je tvoji definici uspor? V moji je to hromadeni penez (nebo pripadne kapitalu, ktery stoji a nepracuje), a to je v zasade vzdycky spatne, protoze to znamena, ze ekonomika nevyuziva sve zdroje na maximum. Proc by melo byt investovani a priori spatne?
Jaký má smysl dělat si zásoby vytvořených hodnot? Pouze akumulace vytvořených hodnot a odložená spotřeba umožňuje pokrok.Ne. K pokroku dochazi proto, ze se cast zdroju ekonomiky presmeruje z produkce spotrebnich produktu na produkci realneho kapitalu (tedy napr. ze cast lidi se vzda sveho naroku na okamzitou spotrebu vymenou za prislib vyssiho naroku v budoucnu, a nekdo jiny tento narok vyuzije k realne investici a z jejiho vynosu zaplati ony naroky v budoucnu). V soucasne ekonomice je nerealisticke ocekavat, ze bez zajisteneho odbytu budou vyrobci vyrabet a akumulovat produkty do zasoby s tim, ze je mozna v budocnu nekdo zkonvertuje na realny kapital.
Proto je zadouci minimalizovat uspory, protoze jde o neproduktivni ekonomickou aktivitu.Tady by se slušelo minimalizovat úspory vyvedené (dočasně) z ekonomiky ven - peníze ve slamníku. Úspory uložené v nějaké spořitelně, která je následně ve formě půjčky vrátí do ekonomiky, jsou zcela v pořádku.
Vyrobené se bude investovat nebo spotřebovávat, ať budeme spořit nebo ne.No, pri velke mire realnych uspor (neproinvestovanych) uz se to mozna ani nevyrobi. Prijde me, ze ignorujete to, ze na investice musi byt dva - ten, ktery odlozi spotrebu, a ten, ktery chce realne investovat. Pokud je tech druhych malo (resp. je malo investicnich prilezitosti), tak samotne odkladani spotreby nepomuze. naopak - zhorsujici vyhlidky na odbyt snizi ochotu investovat do vyroby.
Pokud je ale úroková míra uměle nízká, investice neprobíhají podle toho, co si může ekonomika reálně dovolit.Urokova mira ale neni umele nizka - odpovida moznostem ekonomiky. Jinak by taky rostla inflace. A ta je uz nekolik let na minimu.
Po opuštění zlatého standardu to jde už jenom z kopce.V mnoha metrikach je povalecne brettonwoodske obdobi uspesnejsi nez predvalecne obdobi klasickeho zlateho standardu.
Zlatý standard měl problém (zvlášť ve spojení s bankovnictvím plných rezerv) – nedovoloval mocným libovolnou expanzi dluhů.A právě proto dosáhl například britský veřejný dluh svého historického maxima v době zlatého standardu, že?
Jaký je rozdíl mezi selháním měnové politiky a cílenou manipulací s měnou za účelem odmazání dluhu?Selhani je takova cinnost, ktera nema zamyslene ucinky. Pochybuju, ze by umyslem politiku vymarske republiky bylo vyvolat akutni hyperinflaci.
Vždyť inflační měnová politika (která je momentálně nasazená jak v USA tak v EU) v systému fiat money z principu je cílená manipulace s měnou.Nicmene za jinym ucelem - zajistit plne vyuziti ekonomickych zdroju.
A pokud si nastavíme za účelem vynucení ekonomické aktivity postupným znehodnocováním úspor a umenšováním dluhů určitý inflační cíl,Planovana cilena inflace neumensuje dluhy a neznehodnocuje uspory, nebot se promitne v urokovych sazbach.
výsledkem hodnoty měny je exponenciální křivka, která jednou zákonitě skončí ztrátou důvěry ve stabilitu měny (tedy hyperinflací).No, to je dost prehnane tvrzeni. Tezko se da nalezt oduvodneni pro to, proc by stabilni mala inflace (rekneme 2 % rocne), s kterou vsichni dlouhodobe pocitaji, mela zakonite vest k hyperinflaci.
Pochybuju, ze by umyslem politiku vymarske republiky bylo vyvolat akutni hyperinflaci.AFAIK bylo. No možná ne přímo hyperinflaci, ale rozhodně velkou inflaci vyvolat chtěli. Smyslem bylo vykoupit nerostné bohatství na placení dluhu Francii a vytisknout peníze na uplácení horníků v Porůří.
Planovana cilena inflace neumensuje dluhy a neznehodnocuje uspory, nebot se promitne v urokovych sazbach.Tím naznačujete, že cílem je donutit lidi odnést veškeré úspory do bank?
Pokud s tou inflací všichni dlouhodobě počítají, ztrácí svůj stimulační účinek – lidé své chování stávající inflaci přizpůsobili. Aby míra stimulace ekonomiky zůstala zachována, je třeba postupně zrychlovat přísun nových peněz do ekonomiky, tedy zvyšovat inflační cíl. Tato stimulace navíc deformuje strukturu ekonomiky – posiluje finanční služby na úkor výroby, posiluje krátkodobé investice na úkor dlouhodobých. A tím v dlouhodobém pohledu snižuje produktivitu výroby hmotných statků (ač DPH může stále růst). Takže dnes máme ekonomiku, kde je obrovsky rozbujelé bankovnictví a výroba spotřebního zboží, ale ekonomika jako celek i přes cílenou inflaci zpomaluje. Proto se dnes již hovoří o zvýšení inflačního cíle na 5%, brzy se zřejmě začne hovořit o dvouciferných inflačních cílech.výsledkem hodnoty měny je exponenciální křivka, která jednou zákonitě skončí ztrátou důvěry ve stabilitu měny (tedy hyperinflací).No, to je dost prehnane tvrzeni. Tezko se da nalezt oduvodneni pro to, proc by stabilni mala inflace (rekneme 2 % rocne), s kterou vsichni dlouhodobe pocitaji, mela zakonite vest k hyperinflaci.
kdo prisel driv a/nebo ma vetsi pocitac je od tedka bohatsiPodle mě to bylo úplně stejné, když se jelo kšeftovat (nebo krást a válčit) do právě objevené Ameriky.
Pokud je ta centralni autorita vydavajici novou menu zalozena na vseobecnem demokratickem rozhodovani obcanu, prijde mi vysledek mnohem spravedlivejsiNějak si nedokážu představit, podle čeho by ta autorita měla rozdělovat peníze. Vždycky to podle mě bude stylem „kdo dřív přijde, ten dřív bere“.
Treba zrovna boj proti organizovanemu zlocinu mi prijde jako velka vyhoda, a i kdyz jsem to nijak zvlast nestudoval, tak mam pocit, ze to smysl ma, kdyz se podivame na poslednich 50 let vyvoje zlocinnosti v Evrope a USA.Mně se zdá, že s barevnými papírky se dá zločin také dělat docela dobře.
A ta predstava, ze to zkratka lze nejak nahradit kryptografickou bezpecnosti je zcestna - mame kryptoanalyzu gumovou hadici, nebo, v jemnejsi podobe, trojske kone.DTTO, když tě někdo gumovou hadicí přesvědčí, abys mu dal všechny své papírky, taky už ti nikdo nepomůže.
Článek sice tvrdí cosi o decentralizovaném systému, ale je plný formulací typu „odměna se změní“, „řeklo by se“. To jsou věty, které ve skutečně decentralizovaném systému nemohou nikdy padnout, a otvírají cestu pro budoucí změnu pravidel hry.Změna odměny i automatické nastavování poplatku jsou natvrdo zakódované ve zdrojáku klienta. Proto když teď vyrobíš blok s odměnou 1000 BTC, nikdo ti ho nepřijme. Obdobně pokud je už v bloku 400 kB transakcí, další bez poplatku ti už do něj nikdo nezahrne.
5. Podle popisu v článku vidím jen jakousi pseudoanonymitu, ba dokonce vystopovatelnost jakéhokoliv řetězce transakcí až k minerovi.Jasně, získáš řetěz typu neznámý miner - asdfgh - qwertz - yxcvb - automat na kafe - 15468486 - 56486786 - zuioppi - Interspar - jfgiewr - hjtguieo - pplhuztt - hjkjluki - huhuojnn - Jenda.
Změna odměny i automatické nastavování poplatku jsou natvrdo zakódované ve zdrojáku klienta.Jistě. A z textu článku jasně vyplývá, že se předpokládá, že v tom kódu se budou v budoucnosti dělat změny. Princip systému tedy nestojí jen na neměnném a definitivním algoritmu, ale na obecně přijímaném konsensu daného jakýmisi konstantami ve zdrojovém kódu. Co když nová verze řekne, že od určitého bloku se smí používat jen budoucí SHA-4, ale někteří uživatelé měny tuto konvenci odmítnou a budou trvat nadále na používání staré verze programu bez tohoto omezení? V čem se taková změna liší od měnové reformy, kdy máte v ruce měnu, kterou jste v dobré vůli nabyl, ale nikdo jí od vás nechce, protože jakási autorita vydala novou verzi bankovek?
Jasně, získáš řetěz typu neznámý miner - asdfgh - qwertz - yxcvb - automat na kafe - 15468486 - 56486786 - zuioppi - Interspar - jfgiewr - hjtguieo - pplhuztt - hjkjluki - huhuojnn - Jenda.A když budu chtít vědět, komu že to qwertz zaplatil, stačí se podívat na záznam z kamery u automatu na kafe. Kdyby qwertz platil obyčejnou bankovkou, k odhalení předchozí transakce by to nestačilo. Běžný automat na kafe si čísla použitých bankovek nezaznamenává (a mince je vůbec nemají) ani je nevystavuje na síť. Jde tedy jen o pseudoanonymitu, kdy vystupujete pod různými přezdívkami, a dáváte si pozor, abyste je nemíchali. U financí to však jde podstatně hůře. Představte si, že máte několik peněženek, a vždy smíte použít pouze určitou z nich. A když bude jedna prázdná, máte na výběr - zůstat švorc anebo prozradit svou identitu a sdělit světu, kdy a od koho jste nakupoval.
Co když nová verze řekne, že od určitého bloku se smí používat jen budoucí SHA-4, ale někteří uživatelé měny tuto konvenci odmítnou a budou trvat nadále na používání staré verze programu bez tohoto omezení? V čem se taková změna liší od měnové reformy, kdy máte v ruce měnu, kterou jste v dobré vůli nabyl, ale nikdo jí od vás nechce, protože jakási autorita vydala novou verzi bankovek?Podle mě je rozdíl v tom, že měnovou reformu, emisi dalších bankovek atd. může protlačit její správce, což je většinou malá skupinka lidí, vláda, strana, vůdce a tak, zatímco u Bitcoinu o tom vždy rozhoduje většina.
BitCoin forkneš v případě nouze bez problémů...…a budeš mít dvě měny. Jakpak by se asi vyvíjel jejich směnný kurs vůči ostatním měnám?
U financí to však jde podstatně hůře. Představte si, že máte několik peněženek, a vždy smíte použít pouze určitou z nich. A když bude jedna prázdná, máte na výběr - zůstat švorc anebo prozradit svou identitu a sdělit světu, kdy a od koho jste nakupoval.Když si nasypu BTC z jedný peněženky do druhý, jak svět pozná, že jsou obě moje? A když to udělám přes několik dalších peněženek? A když to rozdělím to různých transakcí přes různé peněženky? A přes jiné měny? Zkrátka, ty bitcoiny vždycky nějak "vypereš"...
a hned jsou jasné i všechny ostatní transakce provedené se stejnou peněženkou.Vtip je v tom, že peněženek máš třeba sto, nikdo neví, že těchhle sto peněženek patří jedné osobě, a pro každou transakci použiješ jinou a Bitcoiny mezi peněženkami můžeš různě přelévat. V příkladu výše to znamená, že nikdo neví, jestli qwertz jsi ty nebo někdo jiný, nebo jestli jsi ty asdfgh nebo dokonce ten miner.
a to pak zanecháte dostatečně bohatý strom indicií pro identifikaci.Hmm... To mi moc nepřijde... Tak dejme tomu někdo koupil Bugatti, na transakci se podílely stovky "peněženek", velikost stromu jejich transakčních historií roste směrem do minulosti téměř exponenciálně. Od několika (řádově jednotky) peněženek máš velkobratrsky zjišťeno, komu asi tak nejspíš patří. Otázka zní: Kdo si koupil Bugatti? Nepřijde mi, že se na to dá rozumně odpovědět...
Ad odstavec 2... Konstantní množství bych neviděl zas až tak jako problém... v BTC se dá platit prakticky libovolnými zlomky, takže ta měna imho škáluje dostatečně...O tom to není. Problém je v tom, že ta měna nereflektuje skutečný svět. Ve skutečném světě totiž "hodnota všeho" neustále roste. A nemluvím teď o nějakém porovnávání HDP vyjádřeném penězi, ale o globálním pohledu na ekonomiku, ve které v podstatě každý vynález a každý nový objev vede ke zvýšení celkového bohatství lidstva (příklad - když člověk vynalezl oštěp, se stejnou námahou ulovil více zvěře nebo stejné množství zvěře s menší námahou, čímž mu zbyl čas dále vynalézat) Jenže bitcoinů je omezený počet, takže stejný počet bitcoinů bude do budoucna reprezentovat čím dál tím hodnotnější podíl na celkovém majetku lidstva. Ano, samozřejmě stále bude pomocí menších a menších zlomků možné vyjádřit cenu jednoho rohlíku, ale to nic nemění na faktu, že ta měna bude za každých okolností* v deflaci. Proč je to problém psal už JS vejš. * výjimkou jsou samozřejmě katastrofy globálního rozashu, jenže měna, která ke svému fungování potřebuje něco takového je k ničemu.
hodnota jinych veci skoro porad roste (treba zlato)Cena zlata urcite skoro porad neroste - od zacatku 80. let do cca 2004 se drzela pod 400 USD/oz, takze realne klesala. Viz.
"hodnota všeho" neustále roste, zatimco hodnata spousty veci neustale klesaTo druhé není důležité, důležité je jenom to první (protože to platí, i když hodnota spousty věci neustále klesá)
treba skoro cokoli okolo pocitacuDám příklad - dneska koupíš superpočítač, za pár let to bude víceméně starý šrot skoro na hraní pro děti. Ztratí hodnotu, to je jasné. Jenže za tu dobu, co bude pracovat, třeba přispěje k vytvoření nějakého léku na rakovinu, čímž pro změnu nějakou hodnotu vytvoří. A zrovna v tomhle případě by ta vytvořená hodnota zdaleka převýšila původní hodnotu toho superpočítače. Suma sumárum jsi v plusu.
Mimo to o definitivní léky na rakovinu žádná farmaceutická společnost nestojí.Přesně, jsou to židozednáři napojení taky na ropnou lobby, která drží patenty na auta, co by týden jezdila za půl litru benzínu... ach jo.
Ad odstavec 1... Deflace může být problém, na druhou stranu bitcoin je imho dostatečně nestabilní na to, aby se při případné přílišné akumulaci měny deflace přehoupla do inflace.No, to jsi prave popsal splasknuti te bubliny..
Ad odstavec 4... ufff!... co k tomu říct. Prostě tohle je tvůj politickej názor, to je koneckonců známo... Jen bych poopravil, že u BTC rozhodně není napsáno něco pod čarou, nehledej v tom konspiraci.To neni muj politicky nazor, jen rikam, ze spravedlnost je subjektivni a spravedlnost v tomto pojeti nemusi kazdemu vyhovovat, a rekl bych, ze vetsine take vyhovovat nebude. Konspiraci v tom nevidim, myslim, ze bublinovitost Bitcoinu je pro zakladatele jen prijemny vedlejsi efekt.
Ad odstavec 5... Tady si myslim, že se zásadně mýlíš v tom, že konvenční měny jako CZK, EUR, USD apod jsou neanonymní.To jsi zcela spatne pochopil. Ja vidim vyhodu v tom, ze konvencni meny jsou neanonymni (a tedy se muze policie dopatrat prani spinavych penez), a ze transakce jsou vratne (a tedy, kdyz si nekdo neco koupi na moji kartu, je alespon potencial - u nas bych s tim nepocital - tu transakci zrusit). Chapu zastance anonymity, ale zkratka s nimi nesouhlasim. Myslim si, ze pozadovat anonymitu je za vsech okolnosti je spise pomylene. Chceli spolecnost trestat nespravedlnosti, anonymita je na prekazku. Dulezite je, aby byly vyrovnane sily (tedy statni moc byla odpovidajicim zpusobem mene anonymni nez obcane) spis nez absolutni anonymita. Ze nekdo pozaduje anonymitu uz pro me fakticky znamena, ze nepritel vyhral. Hezky je to videt napriklad na zdravotni dokumentaci. Pozadujeme jeji utajeni, protoze kdyby nebyla tajna, dochazelo by k diskriminaci. Ale hlavni problem je tedy ta diskriminace. Kdyby diskriminace neexistovala, nebylo by te anonymity vubec potreba. Proto si myslim, ze je to zkratka napinani sil na spatne misto - bojovat by se melo predevsim se zneuzivanim informaci a ne za jejich anonymitu (prestoze to povazuji za dobrou sekundarni ochranu).
To neni muj politicky nazor, jen rikam, ze spravedlnost je subjektivni a spravedlnost v tomto pojeti nemusi kazdemu vyhovovat, a rekl bych, ze vetsine take vyhovovat nebude.Hm, já v tom opravdu nevidím žádnou logiku... přijde mi to spíš něco jako "Lidé se silnými rigy vytěží spoustu BTC, a to je špatně, áááno." ...
myslim, ze bublinovitost Bitcoinu je pro zakladatele jen prijemny vedlejsi efekt.A tenhle názor jako nemá být hledání konspirací? Krom toho Satoshi se už na bitcoin vykašlal, oznámil, že se věnuje jinejm věcem.
To jsi zcela spatne pochopil. Ja vidim vyhodu v tom, ze konvencni meny jsou neanonymniJá jsem pochopil, že vidíš výhodu v "neanonimitě" fiat měn. A já bych s tímhle názorem v zásadě souhlasil, jenže on vychází z mylného předpokladu, že fiat měna je neanonymní. Ve skutečnosti jsou fiat měny pro vládu a pro mocné subjekty na trhu prakticky skoro stejně anonymní jako BTC.
Dulezite je, aby byly vyrovnane sily (tedy statni moc byla odpovidajicim zpusobem mene anonymni nez obcane) spis nez absolutni anonymita.Souhlasím, všimni si ale, že pro tuhle rovnováhu sil je BTC naopak vhodnější než fiat, protože fiat měna zajišťuje vládám řádově větší anonymitu než občanům, kdežto BTC zajišťuje anonymitu všem stejnou. Pokud by existovala měna, která by zajišťovala vládám menší anonymitu než občanům, byl bych pro, bohužel žádnou takovou neznám a mam i pochybnost, že vůbec může existovat.
Ale hlavni problem je tedy ta diskriminace. Kdyby diskriminace neexistovala, nebylo by te anonymity vubec potreba.Tohle mi přijde jako neuvěřitelně naivní názor. A tudíž v praxi zcela nepoužitelný. Je to úplně stejné, jako kdyby jsi řekl, že hlavní problém je to, že lidi jsou na sebe zlí. Proti tomu existují sekundární ochrané prostředky, ale primární problém je, že jsou na sebe zlí - to kdybychom vyřešili, nebyly by ty sekundární obrané prostředky potřeba! (ironie) V reálném světě bohužel tento primární problém není možné uspokojivě vyřešit (ne dlouhodobě), takže ačkoli anonymita a další obrané prostředky jsou "jenom" sekundární, nic lepšího po ruce nemáme.
Ta (ne)spravodlivost znamena, ze ti, co su v pyramide navrchu maju vyhodu oproti tym, co prisli neskor a su v pyramide doleJaká pyramida? Bitcoin není žádná pyramida. To si pleteš s Amway.
defacto potvrdit majetok ludi, ktori uz velku cast bitcoinov vytazili?Velkou část bitcoinů? Velkou část bitcoinů nikdo nevytěžil, a až jednou případně ano, bude to mnoho lidí, ne jeden subjekt... Na bitcoin wiki se k tomuhle 'problému' vyjadřují takhle:
Early adopters are rewarded for taking the higher risk with their time and money. In more pragmatic terms, "fairness" is an arbitrary concept that is improbable to be agreed upon by a large population. Establishing "fairness" is no goal of Bitcoin, as this would be impossible. The vast majority of the 21 million Bitcoins still have not been distributed. By starting to mine or acquire bitcoins today, you too can become an early adopter.Imho při zavádění nové měny to je tak, že ať už to nastavíš jakkoli, vždycky se najde někdo, kdo si bude stěžovat, že to je nespravedlivé ... ať už pro střední třídu, pracující dělníky, Černochy nebo Marťany, ... atd. atp.
"fairness" is an arbitrary concept that is improbable to be agreed upon by a large populationNesouhlasim. Moralka vetsiny lidi je velmi podobna, v dusledku evoluce (viz treba clanek Steven Pinker - Moral Dimension). Tezko se na ni zcela shodneme, existuji psychopati a tak, ale neni to zcela arbitrarni koncept. A to vysvetleni je trochu cop-out - nemuzeme se absolutne shodnout na moralce, tak to vubec nebudeme resit - proste nesmysl.
Moralka vetsiny lidi je velmi podobna, v dusledku evoluce (viz treba clanek Steven Pinker - Moral Dimension).Hm, našel jsem od tohohle autora Moral Instinct a přijde mi, že tvoje tvrzení spíš vyvrací, než potvrzuje. Morálka sice je mezi lidmi podobná v důsledku evoluce, ale pouze v základních rysech, jako např. "zabíjet ostatní lidi je špatné, ubližovat je špatné,..." a podobně. Ale takové otázky jako na kolik by si měli přijít early-adopters u nějaké měny, jaká by měla být distribuce bohatství a tak dále, tam už zdaleka taková shoda nepanuje. Ono je to logické - tyhle problémy ani evoluce nemohla dost dobře řešit, když existují nějakých pár tisíc let maximálně a ještě k tomu se neustále mění.
nemuzeme se absolutne shodnout na moralce, tak to vubec nebudeme resit - proste nesmysl.Kdybychom se shodli na - řekněme - 80%, tak by se s tím dalo něco dělat. Stačí se ale podívat na internetové diskuse o politice a 'politické spravedlnosti' a je imho celkem jasné, že na tomhle se lidi prostě neshodnou.
Ale treba na tom, ze "majetkove pomery se menit zavedenim meny nebudou" by se shodnout mohli.No nevim. Mně na tom, že se při zavedení nové měny změní majetkové poměry, nepřijde celkem nic špatného, pokud se nezmění nějak extrémně.
Ja treba vubec nevidim duvod, proc by meli "early adopters" dostat neco navic.No vidíš, a někteří ten důvod vidí. A mně osobně to zas přijde celkem irelevantní... Pokud early-adopters nejsou nějak extrémně zvýhodněni, což v BTC nejsou, je to imho celkem jedno...
Ja treba vubec nevidim duvod, proc by meli "early adopters" dostat neco navic.Protože věnovali/věnují HW a elektřinu v době, kdy se ještě netušilo, jestli to neumře zapomenuto - riziková investice jako každá jiná (z tohoto hlediska jsou early-adopters i ti, co začnou dneska - ale riziko už je trošku nižší, taky dostanou míň).
zabíjet ostatní lidi je špatnéMně tedy tahle strakatá mapa jednoznačnou shodu příliš nepřipomíná. A to prosím pěkně i v rámci jednoho státu.
Zkuste najít podobnou mapu ukazující, ve kterých státech je zabití trestné a ve kterých neSpíš kdy je ve kterých státech zabití trestné. Někde není trestné ukamenování nevěrné manželky, někde zabíjejí odsouzené zločince (viz tu odkazovanou mapu). Hint: toto vlákno vůbec nic neříká o mém názoru na trest smrti; pouze poukazuje na to, že konsensus „zabití jen v nutné obraně“ v žádném případě není celosvětově platný.
cielene manipulujuca nove bloky.Ono je dobre si taky uvedomit, ze vzhledem k exponencialnimu rustu vypocetniho vykonu (a tedy klesajicim targetum) obecne nehraje zas takovou roli delka blockchainu - pokud ma nekdo znacny podil vypocetniho vykonu (rekneme dvojnasobek nez zbytek mineru), tak za konstantni dobu (rekneme dva roky) je schopen spocitat uplne novy blockchain delsi nez 'oficialni' a to bez ohledu na delku puvodniho (za predpokladu ze parametry blockchainu - targety jednotlivych bloku - odpovidaji vykonu site, a ten v case exponencialne roste).
Až na ty anglicismy (minování)Pravda, to asi mohla být těžba. Jsem se o tom bavil jenom s pár Čechy/Slováky a skoro nikdo žádné české názvosloví nepoužíval.
je to velmi dobrý článek, jsem rád, že to takhle někdo podrobně popsal a shrnul.Díky
Jako námět na další článek bych měl asi nejpopulárnější, relativně mladou, ale velmi zajímavou odnož Bitcoinu a to Namecoin, který má svůj blastní blockchain a slouží k rezervování a provozu domén .bit. Informace jsou na Bitcoinu fóru a na vlastní wiki.Jo, o to jsem zrovna náhodou včera zavadil, uvidíme, co se z toho vyvine. Mně to nepřijde zas tak důležité a klidně se v anonymní síti vyrovnám s nějakými hashi typu .onion.
Adresa vypadá jako náhodný řetězec.Adresa je hash veřejného klíče.
Jenže řešení 6 bloků v řádu minut je se současným HW nemožné.Vzhledem k tomu, že většina výpočetního výkonu je koncentrována v rukou provozovatelů několika málo poolů, bych byl s podobnými tvrzeními velmi opatrný.
Skoro 21 milionů v roce 2140.
Na jaře 2012 klesne na 25 BTC, za další 4 roky na 12,5 BTC a tak dále.Toto jsou pouze odhady. Co bude za 100 jsou čiré fantazie a odměna se snižuje každých 210 000 bloků.
Na blockexplorer.com se dají najít všechny dosud provedené transakce a všechny nalezené bloky.Všechny transakce má každý uživatel uloženy na disku a podobnou databázi s webovým frontendem si z ní může udělat např. pomocí abe. Proč věřit jiným, že? Např. složitost hlásí jinou, než můj klient…
Aktuální kurz Bitcoinu je na Mt. Goxu.Žádný kurz Bitcoinu není, jde o kurz na jedné konkrétní burze.
Adresa je hash veřejného klíče.A verze protokolu/sítě a checksum.
Vzhledem k tomu, že většina výpočetního výkonu je koncentrována v rukou provozovatelů několika málo poolů, bych byl s podobnými tvrzeními velmi opatrný.
Co se týče ovládnutí přes 50 % výkonu sítě, dovedu si představit použití herních grafik v domácích počítačích s Windows, pokud se objeví nějaký hezký remote exploit. Těžko říct, jestli si operátoři velkých mining poolů můžou říct, že teďka budou ďáblové (neznám přesně protokol, jestli klienti v poolu nějak ověřují, co počítají, spíš ne). Předpokládám, že by se to rychle rozkřiklo, klienti by od nich hned odešli a síť by se zase vrátila do normálu.
Toto jsou pouze odhady. Co bude za 100 jsou čiré fantazieSamozřejmě, že když se takhle něco odhaduje, předpokládá se, že na nás třeba nespadne meteorit :).
a odměna se snižuje každých 210 000 bloků.Což jsou při optimálním fungování sítě právě ty 210000/(365⋅24⋅6) = 4 roky.
Žádný kurz Bitcoinu není, jde o kurz na jedné konkrétní burze.Když se to tak vezme, kurz Kč/€ je taky v každé směnárně jiný.
A verze protokolu/sítě a checksum.Ty jsou sice součástí transakce v bloku, ale k adrese by ses z nich nedopočítal. Optimálně bychom měli mít ~30k letošních bloků, reálně jich máme ~37,8k. Naopak se zase může stát, že spousta výpočetní síly zmizí a do změny složitosti bude daleko. S něčím podobným se myslím potýká Namecoin. Šlo jen o formulaci.
Bitcoin addresses contain a built-in check code, so it's generally not possible to send Bitcoins to a mistyped address. However, if the address is well-formed but no one owns it (or the owner lost their wallet.dat), any coins sent to that address will be lost forever. Addresses can contain all alphanumeric characters except 0, O, I, and l. Normal addresses currently always start with 1, though this might change in a future version. Testnet addresses usually start with m or n. Mainline addresses can be 25-34 characters in length, and testnet addresses can be 26-34 characters in length. Most addresses are 33 or 34 characters long, though.Hlavně v base-56 nebo co se to tam vlastně používá obsahuje každý znak log(56;2) ≈ 5,81 bitů, 160b hash by tak bylo jenom 28 znaků.
Bitcoin addresses contain a built-in check code, so it's generally not possible to send Bitcoins to a mistyped address. However, if the address is well-formed but no one owns it (or the owner lost their wallet.dat), any coins sent to that address will be lost forever.Toto sa mi zda byt celkom problem. Nie len, ze je penazi konecne mnozstvo, ale sa aj mozu stratit. Cize jednak realne mnozstvo penazi bude casom klesat, ak to chapem spravne. A druhy problem ktory tam vidim je, ze chybne zadanu platbu (na neexistujucu/stratenu penazenku) nieje mozne vratit spat, tie peniaze proste nebudu a niekomu budu chybat. Pri malych sumach cert to vem, ale pri velkom prevode to je velky problem.
vacsina este stale pouziva IEJe to sice offtopic, ale... imho IE už nějakou tu dobu není většinový... viz.
Absolutně nechápu smysl Bitcoinu. Jestli chcete, můžete mi to někdo zkusit vysvětlit, k čemu to má bejt (= k čemu to má bejt dobrý!). Ale o to nejde. Zaujalo mě, že autor používá dost zajímavý fráze. Třeba:
Pak nějaký drby ("Nevím, jak tady, ale v USA se prý může stát ...") atd. Dost slabý, musím říct.
Ať jsou "papírky" jakýkoli, tenhle Bitcoin má bejt lepší?
V čem je smysl bitcoinu? Jednak je to zajímavý experiment. Za druhé to může být jeden ze způsobů, jak vydělat peníze (miningem). Za třetí je to jedna z cest, jak přenést současnou hodnotu do budoucnosti.
Dlouhá tisíciletí zde byla měna založená na komoditách (zlato, stříbro, králíci, slepice, plátno...), tj. na něčem, co mělo "vlastní" hodnotu a co bylo možné snadno shromažďovat na horší časy. Před pár lety lidi objevili, že je někdy pohodlnější místo slepicema nebo zlatem platit poukázkami na slepice či zlato - objevily se papírové peníze. Vydavatelé papírových peněz rychle zjistili, že vazba na skutečnou komoditu není nutná a tato vazba se vytratila - nastartoval se tak největší finanční kšeft posledních několika tisícovek let.
Zdá se mi u bitcoinu dost nešťastné používat pojem "měna" nebo "peníze". S jinými prakticky používanými penězi má společnou především velmi vysokou likviditu, ale jinak to není nic jiného, než komodita, jejíž množství je silně omezené a v zásadě to nikomu nemusí vadit.
Deflace? Držitel na tom přeci vydělá - je to ideální prostředek pro přenesení současné hodnoty do budoucna - zaplatím bitcoinem, až když to bude skutečně nutné. Stejně tak se budu snažit zbavit peněz, které mají tendenci ztrácet hodnotu (dnešní poukázky "na nic").
Současné generace jsou poznamenané představou, že peníze mohou být jenom jedny. Různých peněz, prostředků pro směnu či uchovávání hodnot, může být veliké množství. U každých peněz mám na výběr, k jakému účelu je použiji. V deflační měně budu spořit na pozdější potřeby (na důchod, na dům a podobně), za inflační peníze budu kupovat rohlíky. Dnes mám na výběr množství různých spořících účtů, které se snaží překonat inflaci, v prostředí více měn bych pro stejný účel (spoření) místo spořícího účtu zvolil jinou měnu.
Současná podoba peněz je nám vnucena státem, kterému se lépe vybírají a počítají daně v penězích, a který může s penězi libovolně manipulovat (je jediným vydavatelem této komodity). Pro stát je jediná oficiální měna výhodná, pro držitele už méně, případně je to pro držitele vyloženě likvidační (francouzská revoluce, hyperinflace v meziválečném Německu, rok 1953 u nás, začátek devadesátých let u nás - příkladů by se našlo hodně). Jako jediný vydavatel si může stát své stanovisko vynutit (tresty za falšování) i obhájit - vychovat zástupy ekonomů, kteří budou do omrzení omílat "Jediná měna, centrální měna, prospěšná inflace, škodlivá deflace".
Zásadní rozdíl je v tom, že spořící účet funguje tak, že peníze dáte bance, ta je na úrok půjčí a tak se ty peníze vrací do ekonomiky a ta je roztáčena (samozřejmě se to ale nesmí přehnat, to by vedlo k přehřátí ekonomiky a hyperinflaci). U deflační měny ale ty peníze zašijete do strožoku, tak se zastaví jejich oběh, čímž se ekonomika brzdí.Nevím, co na tohle říci. Snad jen připomenout, že na tomto světě kopu za sebe a svou rodinu, ne za ekonomiku.
Nevím, co na tohle říci. Snad jen připomenout, že na tomto světě kopu za sebe a svou rodinu, ne za ekonomiku.To možná ano, ale ani vy ani vaše rodina nežije ve vzduchoprázdnu, čili zastavená ekonomika by se vám zcela určitě pranic nelíbila.
Každá půjčka je de facto z budoucnostiPůjčka nekrytých peněz je však dvojnásobnou půjčkou z budoucnosti: Dlužník se zavazuje, že půjčku splatí. Emitent měny se zavazuje, že dluh, kterým je měna podložena, bude splacen (tedy že vzniknou reálné hodnoty, které lze za půjčené peníze koupit). Představte si, že Jarda vydá dluhopis za 100 000 fufníků. banka ho koupí, a použije ho jako podkladové aktivum své měny, a emituje 100 000 fufníků. Franta si přijde půjčit, a dostane těchto 100 000 fufníků. Jarda teď může utrácet své fufníky, Franta také. Ale žádné nové hodnoty přitom ještě nebyly vytvořeny ani na jedné straně.
Navíc tahle půjčka je omezená tím, kdy si ty peníze zase rozhodnu vybrat.Není. Půjčka u banky může běžet dál, i když si své naspořené peníze vyberete. Stačí, když banka dodržuje příslušné limity (povinné rezervy, kapitálová přiměřenost), a centrální banka chybějící likviditu dodá, nebo si ji půjčíte na mezibankovním trhu.
V ekonomice se sice nominálně prodá zboží za vyšší hodnotu, pokud peníze do ekonomiky naleju, reálně v tom ale zásadní rozdíl nebudeRealne v tom rozdil bude - neutralita penez (tak jak ji predpokladaji klasicti ekonomove) je sice teoreticky hezka, ale v praxi zas tak nefunguje, ceny jsou casto strnule smerem dolu (sticky prices) (pokud tedy jsou k poklesu tlaceny monetarnimi duvody / nizkou poptavku), takze v blizkem casovem horizontu to zpusobi spis recesi.
případně je to pro držitele vyloženě likvidační (francouzská revoluce, hyperinflace v meziválečném Německu, rok 1953 u nás,Zrovna samotne riziko zabaveni statem ma 'statni' mena skoro stejne jako 'nestatni' alternativy. Kdo drzel zlato, tomu ho za minuleho rezimu take zabavili.
Jestli chcete, můžete mi to někdo zkusit vysvětlit, k čemu to má bejtJedna z věcí je anonymita. Chceš drogy nebo součástky zbraní a nechce se ti za ně platit kreditkou? Zajdi na silkroad a použij bitcoin :)
Jako řešení by bylo target omezovat nikoliv podle času, ale třeba podle kurzu ke zlatu, stříbru a platině s mírnou inflací (třeba jedno procento by úplně stačilo).Nebyl by problém v tom, že zlato je poslední dobou samo prudce deflační (víc než to 1 %)?
Jenze bohuzel prave tohle je zarukou toho, ze lidi budou chtit penize prijimat. Nesmi byt samozrejme inflace moc velka.To bych neřekl. Inflace naopak tlačí lidi k tomu, aby se přijatých peněz brzy zbavovali. Čím vyšší inflace, tím vyšší snaha se získaných peněz zbavit zakoupením čehokoliv smysluplného (ona slavná keynesiánská stimulace ekonomiky). Pokud je inflace příliš velká, mění se snaha zbavit se jich k nechuti je přijímat – ke ztrátě důvěry v hodnotu měny (tomuto jevu se říká hyperinflace).
V pripade deflace bys sice nikomu nezaplatil za dovolenou vic, ale taky bys na dovolenou asi ani nejel, protoze by sis spocital, ze kdyz pojedes za mesic, dostanes dovolenou lepsi.Vážně věříte tomu, že za deflace by všichni celý život jen spořili, protože těsně před smrtí by všechno bylo nejlevnější? To vás ta proinflační propaganda už pěkně dostala. Stejně tak mohu argumentovat, že deflace podporuje ekonomiku: Zatímco za inflace se nikdo do podniku se ziskem 1% ročně nepustí, a raději nechá peníze nečinně v bance, za deflace je jakýkoliv podnik s nenulovým ziskem výhodný – peníze v bance nenesou úrok, půjčky také moc nefrčí (jsou nevýhodné pro dlužníky – splácejí je ve stále tvrdší měně), a tak je výhodné peníze vložit do podnikání, i když nese jen malý zisk. Mimochodem, právě tento efekt zajišťuje, že deflace má tendenci po čase bez jakýchkoliv zásahů zmizet.
V článku se operuje jednou s údaji jako 50 Kč za den... kde se vzal tento údaj? To je nějaký přepočet podle aktuálního kurzu, nebo tam má místo Kč stát BTC ?Ano, byl to přepočet proti aktuálnímu kurzu na MtGox (v jiných směnárnách je kurz velmi podobný) v době psaní článku - 14 USD/BTC. Od té doby se kurz téměř nezměnil.
Můj stroj (CPU a GPU dohromady) umí všeho všudy nějakých 23 Mh/s (14 Mh/s počítá GeForce GT 430 a zbylých 9 Mh/s Core i7 870), ovšem při spotřebě někde kolem 200 W podle UPS. To není dobré. Asi jsem si měl koupit ten motherboard, do kterého se nacpe 8 gigantických GPU — pak by byl poměr výkonu ke spotřebě větší.
Tak nic, já nejspíš na bitcoinech nezbohatnu.
Všechna energie se změní beze zbytku na teplo. Bitcoiny by mohly být jistě příjemným vedlejším produktem, kdybych ovšem bydlel v nějakém domě, kde není ani ústřední topení ani plyn a kde se dá zařídit takový ten výhodný tarif na elektrické vytápění. Jen je v té úvaze příliš mnoho kdyby.
Cashback. Nevím, jak tady, ale v USA se prý může stát, že někdo zaplatí v e-shopu kartou, potom se vyhlásí krádež karty a platba se stáhne zpátky. Pokud ale vykonanou službu nelze vrátit, nastává tahanice mezi e-shopem a bankou. V síti Bitcoin je zrušení jednou provedené transakce již po pár sekundách velmi těžko proveditelné a po hodině už to v podstatě nejde. V původní studii o síti (PDF, vřele doporučuji prolítnout) je to označeno jako „non-reversible payments for non-reversible services“.Jmenuje se to chargeback, a neplatí to jen na e-shopy a není kvůli tomu třeba kartu hlásit jako ztracenou. Chargeback kódů je několik a dají se aplikovat v různých situacích. V ČR zatím nemám zkušenost, jeden chargeback mi probíhá a banka má na jeho vyřízení 90 dní, ale na Finské kartě jsem jej jednou použil, když si automatická beznínová stanice ve které se platí předem stáhla z karty prachy, ale dát mi benzín nějak zapoměla. Jednalo se o
Chargeback Reason Code 53: Not as Described or Defective MerchandiseNavíc tahanice mezi e-shopem a bankou nikdy nenastává, protože banka si to prostě stáhne a e-shop si může jít stěžovat třeba na lampárnu. Je to v podmínkách k jejich karetnímu účtu a zodpovědnost za oprávněnost platby je na straně obchodníka, nikoli zákazníka, nebo banky.
V rámci transakce najednou už lze převádět µBTC, z čehož vychází že při platbě je nutné si část peněz vždy vracet. To se rozumí samo sebou?? Vždyť to tam vysvětlené je.
Nebo "Počáteční vysoké odměny ... řeší distribuci peněz, když nemáme žádnou centrální autoritu, která by je mohla vydávat." To jako že kdybychom měli centrální autoritu, která by mohla vydávat peníze, tak by je nebylo potřeba distribuovat?No bylo, no.
To asi těžko, vydávání a distribuce není totéž, možná chyba v překladu. Je někde odkaz na originální článek?Článek je moje původní dílo, žádný překlad :).
ale ty neuvěřitelné instituce a ďáblové asi nebudou z pera našince :DAle jsou, a ďáblové je pokus o ekvivalent go evil.
Bitcoin umožňuje to, čo bolo dôvodom postupnej legislatívnej likvidácie číselných účtov, takže skôr či neskôr bude snaha potlačiť to. Zakáže sa prijímanie Bitcoinov a bude po probléme.
Ak nie argumentáciou obmedzenia platieb za teroristické služby či detskú pornografiu, tak aspoň pomocou argumentácie nelegálnymi látkami (pretože ak by si mohol každý kúpiť herák, tak by bol každý zdrogovaný... že ááááááno).
bloky nikoho nenasytíZatímco papírek s Komenským nebo číslíčko, které vidím, když se přihlásím do e-bankingu, určitě jo.
BTC nemá funkce peněz a obtížně je může nabýtPokud je funkcí peněz umožnit lepší granularitu směny než je transfer hmotných statků (mám krávu a chci si koupit rohlík), pak Bitcoin funguje.
grafický výkon mineru je těžce nespravedlivý předpoklad úspěšnosti těžby Jakoby nebylo lepších nápadů na bezúročnou ekonomiku, bezemisní banky, plné depozitní krytí oběživa atd.Sem s nimi.
takže při současném kurzu se to nevyplatí snad na žádném HWDnešní zprávička mi připomněla, že na cizím se to vyplatí
Podstatné je, že se to chová jako malware…protože to komunikuje ve stylu P2P, nebo co za detekce ty antiviry mají a neprozradí ti to.
Spocita si to podla vsetkych transakcii in a outs?JJ. Respektive jednou si to spočítá a pak už to drží nacachované, aby to netrvalo pokaždé hodinu. Volbou
-rescan
bitcoind se dá vynutit přepočítání - občas se to může dostat do nekonzistentního stavu při obnově ze staré zálohy nebo když stejnou adresu používáš na víc počítačích.
Ako potom funguju penazenky s nekompletnou databazou transakcii?Na tuhle informaci se zeptají serveru. Server umí odpovědět na dotaz typu „řekni mi, kolik je na této adrese“.
Tiskni
Sdílej: