Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc6. Citát týdne: David Miller. SLUB v nesnázích. Racionalizace scatter/gather řetězů.
2.6.24-rc4, "trošku pozdě". 2.6.24-rc5, konečná verze do Vánoc nebude. Citát: Vyhýbání se OOM killerovi. Sbírání dat z jaderných oops. Oprášení jádra 0.01. Vydání stabilního jádra 2.4.36. Citát: Proti tomu se postavím. Ospalý Linux. Citát: Výhody TuxOnIce. 2.6.24-rc7, spousta malých změn. Citát: Menšina. Dekódování oops.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc5. Citáty týdne: Andrew Morton, Ingo Molnár. Krátké zmínky: kerneloops, read-mostly, prodlevy I/O portů. revoke() se vrací.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc5. Citáty týdne: Ingo Molnár, Ted T'so, Linus Torvalds. Jednodušší syslety. Přiškrcování zápisu nečistých stránek na disk [writeout]. Nové a staré chyby.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc4. Citáty týdne: James Morris, Alan Cox. SEEK_HOLE nebo FIEMAP? Návrat síťových kanálů.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc3. Aktuální verze jádra: 2.6.23.9. Citát týdne: Donnie Berkholz. Přiškrcení množství exportovaných symbolů. kmemcheck - kontrola neinicializované paměti. Aktualizace systémových volání: indirect(), timerfd(), hijack().
Je známo, že uživatelé nejsou nikdy spokojení; nestačí jim, že mohou z kamery vidět video, hned by si chtěli hrát s parametry jako jas, kontrast atd.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc3. Citáty týdne: Greg Kroah-Hartman, Linus Torvalds. Systémové volání sys_indirect() pro nepřímé volání systémových volání. Jmenné prostory PID v jádře 2.6.24: API pro uživatelský prostor, interní API.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc2. Stále aktuální -mm strom. Citáty týdne: Ingo Molnár, James Bottomley. Různá témata týkající se kvality jádra. Lepší proměnné pro jednotlivé procesory.
Opravy plánovače. Distribuovaný síťový souborový systém Ceph. Zapisovatelný mmap pro FUSE. 2.6.24-rc3, malé opravy a pročištění. Git ve Windows. CFS - backporty verze 24. Modulární IO plánovače. Citát: Andrew Morton: Nijak oslňující výkon. Theodore T'so: paměti relativně zlevňují. David Miller: Vývoj ledovcovým tempem. Linus Torvalds: Zdarma dvě kopie Linuxu navíc. Theo de Raadt: Překvapivě svobodná licence. Alan Cox: Smysluplné výchozí hodnoty. David Miller: Kvalita hlášení o chybách.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc2. Citáty týdne: Ingo Molnár, Rusty Russell, David Miller. Správa paměti grafických procesorů. ID procesů ve světě s více jmennými prostory.
Testování suspendu a hibernace. Citát: comp.os.linux větší než alt.sex. Swap přes NFS. Citát: Přetypování na void není příliš populární. Oprava chybných optimalizací překladače. 2.6.24-rc2, "Spící město". Citát: Synchronizujte, než to zkusíte. Squashfs míří do hlavní řady jádra. Citát: Plánuješ žít věčně? Subsystém distribuovaného úložiště dokončen. Citát: Navrhněte rozumné zamykací schéma. Bezpečnostní cíle AppArmoru. Citát: Dobré pro vývoj, špatné pro obchod. Stabilní větve 2.6.
2.6.24-rc1, "Jeden z největších -rc v historii". Kvalita kódu sjednocené architektury x86. Zlepšení správy paměti. Subsystém distribuovaného úložiště míří do -mm. DMA framework. Infrastruktura upozorňující na asynchronní události. Víceúčelový vstupně/výstupní framework.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc1. Citáty týdne: Casey Schaufler, Andrew Morton, Linus Torvalds. API pro řetězení scatterlistů. Linuxové kvalifikace: oprava CAP_SETPCAP. Poznámky z kontejneru: kontrolní skupiny, jmenné prostory pro PID, síťové jmenné prostory, hijack().
Dohledání chyb při začleňování pomocí gitu. Omezení spotřeby paměti schedstatu. Signalizace nedostatku paměti. Stínové adresáře. Linux Security Modules bez modulů. Udržování ovladačů mimo jádro. Vyvažování realtimových (RT) vláken.
Linux Driver Project má šéfa na plný úvazek. Rozhovor s Gregem Kroah-Hartmanem, který vede LDP zaměřený na přípravu ovladačů pro Linux i za cenu podepsání NDA.
Měření výkonnosti plánovače procesů. Vyhnout se binárkám. GPL a embedded aplikace. 2.6.23-mm1, "Funguje o trošku lépe". Oprava deadlocku v NTFS. Odstranění iget() a read_inode(). Backportování ovladačů do jádra 2.4.
Aktuální verze jádra: 2.6.24-rc1. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds, Greg Kroah-Hartman. Noví správcové architektury x86. Začleněno do 2.6.24, část 2. Různá témata, všechna se týkají přerušení: obsluha přerušení, spinlock rozhraní, synchronizace. LSM: natahovatelné nebo statické? Záznamy o dokladech.
Wireless Project navrhuje používanie tagov "Zmeny-licencované-pod". 2.6.23-rc9, Vyhýbanie sa chybám "Brown Paper Bag". (Ne)správny spôsob použitia sched_yield. Plány začleňovania sieťových vecí do 2.6.24. Chyby v optimalizácii prekladačom a vláda nad svetom. Podpora pre viac oddielov. Definovanie tagu "Reviewed-by". Jadro 2.6.23, "Konečne".
Whitelisty a Blacklisty. 2.6.23-rc7, tradičné vydanie 'Dňa pirátskeho rozprávania'. Projekty na šetrenie energiou. MadWifi sa sústreďuje na ath5k. Uspávanie a prebúdzanie s ACPI. 2.6.23-rc8, "Už sme blízko". Podpora pre MMC Flash Memory karty. Hľadanie chýb pomocou CFS. Aktualizácie subsystémov ovládačov, USB a PCI pre 2.6.24. Začlenenie ovládača bezdrôtových sieťových kariet iwlwifi.
Aktuální verze jádra: 2.6.23. Citáty týdne: Linus Torvalds, Alan Cox. Začleněno do 2.6.24. Férové plánování pro uživatele a další plánovací patche. Změny operací s adresním prostorem u VFS.
Vydání verze 0.10. Založení mailing listu linux-activists, první linuxové konference. Theodore T'so: první americký linuxář. MCC Interim: první distribuce Linuxu. Jak Linus začal používat Linux místo Minixu.
Jak pokračoval vývoj linuxového jádra kolem verze 0.11. Řešilo se mkfs, vznikl základ pozdějších FAQ a Linus poznal, jaké to je objevit chybu 5 minut po vydání nové verze.
Atuální verze jádra: 2.6.23. Citáty týdne: Casey Schaufler, Dave Jones. Implementace Controller Area Network od Volkswagenu: PF_CAN. Hrátky s printk(). Barevný výstup.
Zavedenie značiek Reviewed-by (skontrolované(-od)). Zjednocovanie menných priestorov súborových systémov. 2.4.36-pre1, Predchádzanie dereferencovaniu NULL. Výkon swapoff. Vytváranie skupín úloh plánovača. Linux 2.6.23-rc6. BootUtils, automatická detekcia koreňového oddielu. CFS, zameranie sa na zjednodušenie a výkon. Počítanie času virtuálnych strojov. Dátové chyb počas komunikácie so zariadeniami. Vývoj udalostí okolo ovládačov Atheros.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: