MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Překlady populárního seriálu Kernel Traffic a reportáží ze stránek LWN.net a KernelTrap.org.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc9. Citáty týdne: Ingo Molnár, Andrew Morton, Ted Ts'o. Co je v realtimovém stromě. SMACK a Jediný Správný Bezpečnostní Modul.
Výkon Kexec pri hibernácii. Naozaj Férový Plánovač (Really Fair Scheduler). Zabíjanie úloh pri zamrznutých NFS pripojeniach. Diskusia o Really Fair Scheduleri. Pokračujúce diskusie o dvojitom licensovaní. DeskOpt, "Kompletne neférové plánovanie". Naozaj jednoduchý naozaj férový plánovač (The Really Simple Really Fair Scheduler). Vylepšenie kswapd. Vyjasnenie licencie ath5k.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc8. Citáty týdne: Tejun Heo, Alan Cox. Vývojáři MadWifi budou pracovat na ath5k. Oživení patchsetu linux-tiny. Nové API timerfd().
První linuxová jádra: 0.01, 0.02 a 0.03. Povídání o tom, jak Linus Torvalds začal s vývojem nejúspěšnějšího svobodného kernelu.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc7. Citáty týdne: Andrew Morton, Richard Stallman, Linus Torvalds. Velké stránky, velké bloky, velké problémy. Obecné trasovací rozhraní. Shrnutí změn interního API v 2.6.23.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc6. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds. 2007 Kernel Summit. Exportované symboly a interní API. Kdo napsal a schválil 2.6.23.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc5. Citáty týdne: 2× Andrew Morton. LinuxConf.eu: dokumentace a API pro uživatelský prostor. LinuxConf.eu: jak nenavrhovat jaderná rozhraní.
Grafická štatistika Git-u. Aktualizácia CFS, -v20. Linux Foundation Technical Advisory Board. Výkon volatile. Prečistenie operácií block_device. Linux: 2.6.23-rc4, "nudné" vydanie. Relicensovanie kódu.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc4. Citát týdne: Robert Love. Kernel Summit 2007 - předběžný pohled. Pročištění API pro blokové ovladače. Další pokus o odstranění sysctl().
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc3. Citáty týdne: Marc Perkel, Al Viro. Distribuované ukládání dat. Dávkování síťových přenosů. Podpora starších GCC.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc3. Citát týdne: Jörn Engel. Chytřejší přiškrcování zápisu. timerfd() a kontrola systémových volání. Hledání správců.
Výmena atime za relatime. Vynútenie si merge okna. Čistky v CFS. Pokračovanie 2.6.20.y -stable. 2.6.23-rc3 - množstvo patchov sa znižuje. Pôvodný plánovač procesov. Posunutie 4K zásobníkov ďalej. Povery o volatile.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc2. Citáty týdne: Linus Torvalds, Jeff Garzik. Spoušť po spouštěcích bodech. Smack: zjednodušená kontrola přístupu. Novější, novější NAPI.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc1. Citáty týdne: Ingo Molnar, Arjan van de Ven, Len Brown. Zpráva o stavu suspend a hibernace. Regulace využití paměti v kontejnerech. i386 a x86_64: zase spolu? Historické verze jádra v repozitáři gitu.
Předchozí díl seriálu popisoval přenos video snímků pomocí systémových volání read() a write(). Taková implementace zvládne základní práci, ale obyčejně to není preferovaný způsob provádění video I/O. Nejvyššího výkonu a nejlepšího přenosu informací dosáhne ovladač, který podporuje V4L2 API pro streamovaný I/O.
Aktuální verze jádra: 2.6.23-rc1. Citáty týdne: Linus Torvalds, Ingo Molnar. Opozdilci v 2.6.23. Přichází podpora SDIO. Metoda fault(). Pořád se čeká na přednatahování swapu.
Aktuální verze jádra: 2.6.22.1. Citáty týdne: Linus Torvalds, Kay Sievers, Rafael Wysocki. Začleněno do 2.6.23. Autentizace a autorizace USB zařízení. Další pokus o software suspend.
Ačkoliv tento seriál o video ovladačích běží už nějaký čas, ještě jsme nepřenesli ani jediný snímek video dat. V tuto chvíli už však máme probráno dost podrobností o vybírání formátu, takže se můžeme pustit do toho, jak se mezi aplikací a zařízením pohybují video snímky.
Aktuální verze jádra: 2.6.22.1. Citát týdne: Matthew Hawkins. Začíná vývojový cyklus 2.6.23. API pro virtuální I/O: virtio. Snižování spotřeby energie. Ovladač blikání klávesnice.
Aktuální verze jádra: 2.6.22-rc7. Citát týdne: Alan Cox. CFS a skupinové plánování. Pokračující příběh fallocate(). Zanášení chyb do jádra. Přepis bufferové vrstvy. Projekt Suspend2 přejmenován na TuxOnIce.
Jak vyždímat co nejvíce z beztikového jádra. Mýty o ACPI. Jak uchopit Linux (spotřeba energie vs. odvod tepla).
Aktuální verze jádra: 2.6.22-rc6. Citáty týdne: Linus Torvalds, Randy Dunlap. Odstranění taskletů. Linuxové bezpečnostní ne-moduly a AppArmor. Shrnutí změn v interním API v jádře 2.6.22.
Aktuální verze jádra: 2.6.22-rc5. Citáty týdne: Con Kolivas, Bartlomiej Zolnierkiewicz. Další citáty týdne - obrazy z války (slov). btrfs a NILFS. Jak získat zprávy z jádra.
Aktuální verze jádra: 2.6.22-rc4. Citáty týdne: Dave Jones, Paul Mackerras, Rusty Russell. Linus o GPLv3 a ZFS. První vydání ovladače pro ATI R500. Kdo napsal a schválil 2.6.22. Další zábava s popisovači souborů. Překládání dokumentace k jádru.
Aktuální verze jádra: 2.6.22-rc4. Citáty týdne: Dave Jones, Andrew Morton. Zábava s popisovači souborů. kmalloc(0) - ošemetná záležitost. Dodržování regulací při bezdrátovém síťování.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: