Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Typická situace. Hromada windowsových počítačů, které se přihlašují do domény na Sambě v Linuxu. Přeneseno do řeči unixáků, win stanice je jakoby tlustý klient a domácí adresář si tahá ze serveru. Nyní si popíšeme, jak to samé rozjet na linuxové stanici, a nakonec to doplníme o LTSP server.
Předpokládejme, že máme na stole distribuci SUSE 9 (v textu bude rozebrána jak konfigurace pomocí YaSTu, tak i ruční konfigurace funkční v ostatních distribucích), počítač se dvěma síťovými kartami a trochu času.
Praktické využití a představení programu Jail, který zjednodušuje vytvoření chroot prostředí.
V následujícím článku bych vás chtěl seznámit se zajímavou možností, kterou pro zabezpečení systému nabízí v Linuxu tzv. chroot environment, neboli chroot prostředí. Nejdříve si řekneme, co to vlastně je, a ukážeme si základní práci.
Odkazy na zajímavé materiály, návody, normy a projekty. Kde hledat informace, jaké programy použít pro usnadnění práce.
Analýza LOGů neboli vyhodnocování záznamů v provozních denících.
Paketové filtry s pomocí IPTABLES. Nastavování pravidel. Spouštění firewallu.
Firewall: paketový filtr, stavový firewall, aplikační proxy, analyzátor paketů.
Podrobné pojednání o routerech. Příklady nastavení. Minidistribuce LRP.
Protokoly rodiny TCP/IP: Historie, vrstvy, překlad sítových adres.
Modelové topologie. Vyhodnocování provozu systému - IDS.
Hardwarový a softwarový router. Firewall. Služby provozované v DMZ.
Nový seriál o bezpečnosti. Úvod do problematiky demilitarizovaných zón. Povinná literatura.
Naučte se myslet jako cracker, abyste ochranili svůj server před průnikem.
Tiskni
Sdílej: