Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Elektronická pošta stojí na protokolu SMTP, který pochází z osmdesátých let, a její uživatelé dnes často trpí spamem. Jedním z největších problémů je praktická nemožnost dohledat, kdo daný e-mail odeslal. Proto vznikl standard DomainKeys Identified Mail (DKIM), díky kterému můžeme ověřit původce zprávy a další informace z hlaviček e-mailu.
Tam, kde tradiční práva v Linuxu přestávají stačit, je možno použít práva rozšířená (ACL - access control list). Obzvláště v systému s mnoha uživateli a různými rolemi se rozšířeným právům zpravidla nevyhneme.
Šéf mě požádal, abych zpracoval antispamové řešení pro naši firmu. Proč o to požádal právě mě, když na stole byl i návrh na zakoupení "černé antispamové krabice" od renomované firmy za 10 000 euro, která to vyřeší sama od sebe?
V dalším pokračování seriálu si budeme povídat o kerberizaci LDAP serveru OpenLDAP. V úvodu rozebereme, k čemu je dobrá podpora Kerbera u služby LDAP. Následně si ukážeme vlastní konfiguraci.
V dnešním dílu seriálu o SSO v Linuxu prozkoumáme, jak můžeme využít SSO při práci s webem. Ukážeme si konfiguraci podpory Kerbera ve webovém serveru Apache. Dále se podíváme na podporu Kerbera v v populárních webových prohlížečích Konqueror, Mozilla Firefox a Internet Explorer.
Dnešní díl je o tom, jak si s Kerberem rozumí Samba. Ukážu vám, že si s ním rozumí docela dobře. Nakonfigurujeme si jednoduchý Samba server a pokusíme se k němu přistoupit pomocí linuxového i windowsového klienta. To vše samozřejmě s podporou SSO. Konfigurace Samby, kterou se vám chystám ukázat, je poněkud netypická a myslím, že i dost neznámá.
NFS byl po dlouhou dobu zdrojem kritiky pro nedostatky v zabezpečení. NFS verze 4 přináší podporu Kerbera, čímž tento nedostatek odstraňuje. V dnešním dílu seriálu si ukážeme, jak nakonfigurovat NFS4 s Kerberos autentizací.
V dnešním dílu si na příkladu SSH ukážeme, jak využít Kerberos pro autentizaci ke službám. Konečně přijde na řadu i slibované Single Sign-on. Nakonfigurujeme si stroj, který bude sloužit jako SSH server.
Další díl seriálu o centrální správě účtů popisuje jednoduchou konfiguraci LDAP (LDAP schema, Directory Information Tree), včetně vytvoření databáze, uživatelů a skupin a nastavení klienta.
V druhém díle seriálu si budeme povídat o systému Kerberos. Než se pustíme do vlastní konfigurace, vysvětlíme si několik základních pojmů z Kerbera a podíváme se ve zkratce na to, jak Kerberos funguje.
Článek představí koncept PAM (Pluggable Authentication Modules), pomůže s konfigurací systému a na příkladu ukáže, jak PAM využít pro usnadnění přihlašování.
Každá pořádná počítačová síť ve firmě nebo jiné větší organizaci musí mít centrálně spravované uživatelské účty. Centrální místo, ze kterého úzká skupinka zasvěcených mágů nazývajících se honosným titulem administrátoři rozhoduje o bytí či nebytí bídných smrtelníků (uživatelů) v magickém světě firemních počítačových systémů.
Článek se zabývá otázkou lokální bezpečnosti, tedy takovou, která je realizována lokálně, nikoliv prostřednictvím sítě. Operační systém Linux byl vybrán z důvodu jeho rostoucí obliby, ale především jeho celkové vyšší transparentnosti a otevřenosti.
Většina linuxových distribucí má už při instalaci možnost spustit a nakonfigurovat firewall. U instalace Slackwaru nástroj na automatické nastavení firewallu chybí, což samozřejmě neznamená, že není možné ho na něm provozovat.
V minulém článku jste si mohli přečíst, jak nastavit OpenSSH, aby bylo bezpečné a přitom použitelné. Dneska trochu opustíme téma bezpečnosti a podíváme se, co nám OpenSSH nabízí kromě vzdáleného shellu. Pro větší pohodlí ještě projdeme některá užitečná nastavení.
Prakticky všichni unixoví administrátoři a pokročilejší uživatelé znají a používají Secure Shell. Nejrozšířenější implementací je OpenSSH, která velmi dobře spolupracuje se zbytkem systému. Podíváme se společně na to, jak ho udržet bezpečné, aniž by nám překáželo v práci.
V závěrečném díle popisujícím Privoxy se seznámíme s řízením přístupu klientů k serverům, směrováním požadavků nadřazeným proxy-serverům a s webovým uživatelským rozhraním.
"Nějaký bezpečnostní klíče mi můžou bejt ukradený" řekne si průměrný uživatel počítače a zvesela odklikne firefoxí varování o neověřeném klíči a odešle nevědomky svá data prvnímu snifferovi na lince. Bylo to opravdu nutné? Stačilo pouze kliknout o jediné tlačítko vedle a jeho data by zůstala v bezpečí...
Pracuji už dlouhou dobu s Cisco zařízeními, routery, pixy a další. Můj takový koníček je zkoušet nahrazovat služby, která Cisco zařízení poskytují, Linuxem. Chci se s vámi podělit o své zkušenosti. Druhá fáze, quick mód, se stará o výpočet vlastního šifrovacího klíče určeného pro přenos dat. Quick mód posílá, jako Main mód, tři zprávy.
Pracuji už dlouhou dobu s Cisco zařízeními, routery, pixy a další. Můj takový koníček je zkoušet nahrazovat služby, která Cisco zařízení poskytují, Linuxem. Chci se s vámi podělit o své zkušenosti.
Jak využít SSL k bezpečnému podepisování dokumentů, použití grafických programů, zabezpečení komunikace na webu, zrušené certifikáty.
Co je SSL, jak se liší od GPG? Představení certifikačních autorit a vytvoření vlastní CA pomocí OpenSSL.
Podrobný návod k používání sekundárních klíčů (bezpečnější než primární).
Upoutávka na zajímavý článek z LinuxBIZ, který podrobně popisuje toto téma.
Nastavení NIS na serveru a stanici, instalace LTSP.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: