Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Společnost AMD před pár dny předváděla novou generaci serverových procesorů Opteron rodiny "Magny-Cours". Socket G34 ponese rovných 1974 pinů, ve kterých na demonstraci sídlil dvanáctijádrový kousek křemíku tepající blíže nespecifikovanou frekvencí. Samotný tvar CPU nasvědčuje, že pod kapotou se ukrývají kousky křemíku ve skutečnosti dva, tedy dvě šestijádra. Moc konkrétních informací nezaznělo, očekávat lze interní propojení přes HyperTransport a samozřejmě integrovaný paměťový řadič (ale jak přesně bude řešen, to nepadlo). Nejzábavnější ale je pohled do "task manageru" nejmenovaného operačního systému běžícího na čtyřsocketové desce - nese tak celkem 48 procesorových jader. Na trhu se tato legrácka objeví zhruba za rok.
Pokud sestoupíme z výšin zpět na pevnou zem, pak rovnou hned teď si můžete koupit od AMD nové rychlé dvoujádro. Athlon X2 7850 Black Edition ve svém názvu schovává "mezi řádky" několik základních faktů: zaprvé je to odemčený násobič, který umožní ždímat procesor poněkud výše, než by šlo při zamčeném (mimochodem, to víte, že 45nm Phenom I X4 955 Black Edition se základní frekvencí 3,2 GHz už prolomil při přetaktování hranici 7,0 GHz?) a zadruhé příslušnost právě k původní 65nm Phenom generaci. Základem je shodné phenomové jádro, tedy přesněji jeho polovina s TDP95, obohacená však oproti původním "AM2 Athlonům X2" o 2MB L3 cache. Pokud mě zrak nešálí, toto dvoujádro může být za ~1650 Kč celkem slušnou volbou pro neúsporné PC (rozuměj: není to CPU s TDP do 65 W).
Dle serveru DigiTimes, který nejspíš chodí s půlkou taiwanských IT zaměstnanců na oběd, to vypadá, že Samsung hodlá rozpoutat další cenovou válku, tentokrát na trhu DDR3 pamětí. Aktuálně totiž nabízí prvořadým firmám mezi svými partnery tak nízké ceny, že na jednom DDR3 modulu je pouze o 1 USD dražší než v případě DDR2. Tím samozřejmě láme vaz všem menším výrobcům DDR3, protože odstup od DDR2 srazil z 3-5 USD na "zanedbatelný zlomek".
Nevím, nakolik se toto již stihlo projevit v českých eshopech, nebo jde jen o "vlnobití" kurzu způsobené chováním měn, ale faktem je, že zatímco 2GB DDR2-1066/CL5 stojí ~550 Kč, tak za 2GB DDR3-1333/CL9 zaplatíme pouze o ~50 Kč více. A protože v levném segmentu trhu se na cenu hledí na prvním místě, dovolím si říci, že DDR3 je tu konečně i s námi plebejci.
Předminule jsme si ukázali prezentaci, dnes již konečně oficálně. AMD pustila na trh "bombu pro chudé hráče": Radeon HD 4770. S parametry na úrovni HD 4830, tedy zejména 640 stream procesory s výkonem 0,96 TFLOPs, totiž slibuje vynikající výkon, dostatečný pro 1920×1200, ale hlavně díky použitému 40nm výrobnímu procesu GPU vynikající spotřebu v zátěži. V idle to je o něco horší, stále o nějakých 30-40 W výše než HD 3850 (který dle mého "morálně nahrazuje"), takže vyčkejme, jsou-li na vině ovladače, firmware karty (tento problém stíhal i HD 4850 krátce po jeho uvedení) nebo prostě GDDR5. Faktem ale je, že s cenou začínající lehce nad 2200 Kč se asi lepší paráda dnes udělat nedá. Podpora v Linuxu je samozřejmě jinou otázkou.
Společnost Matrox, již dávno se věnující všemu možnému, jen ne herním grafikám, představila další zajímavý produkt, který se zařadí po bok mnoha jiných, včetně minulého Canopus FIRECODER Intra. Matrox CompressHD jako produkt divize Matrox Video nemá na starosti nic jiného, než kompresi HD videa do H.264. PCI Express x1 kartička bez jakéhokoli přídavného napájení a chlazení (velké plus) si poradí s kompresí H.264 videa až po 1080p s datovým tokem od 100 kbps po 50 Mbps, přičemž jí Matrox dal do vínku i potřebný software pro spolupráci s Adobe Media Encoder či Encore CS4. Cena odpovídá firmě, v níž se karta zrodila, pořídit lze za 495 USD. Srovnání rychlosti encodingu 20minutového filmu je vskutku impozantní.
Mezi rychlými 7200otáčkovými disky s relativně solidní spotřebou a 5400otáčkovými "úsporkami", kterým aktuálně vévodí Western Digital s řadou GreenPower, je evidentně stále dost prostoru, řekli si v Seagate. Na svět tak přichází disková řada Barracuda LP, která zahrnuje disky s 5900 otáčkami ploten za minutu.
Zatím zahrnuje tři modely: dvouplotnový 1TB disk ST31000520AS si v klidu/za běhu vystačí s příjemnými 3,0/5,7 W, přičemž jeho seek na úrovni 20 dBA by ani neměl být slyšet.
Vyšší modely ST31500541AS a ST32000542AS již ve značení prozrazují kapacity 1,5 a 2,0 TB, přidávají další dvě plotny, menší z nich s celkově šesti a větší s osmi hlavičkami. Logicky si tak vezmou trochu více "šťávy", a sice 5,5/6,8 W, a samozřejmě trochu více hlučí (do 26 dBA). Seagate u všech tří modelů slibuje seek pod 16 ms, což je hodnota nijak zvlášť vybočující. Souvislá přenosová rychlost dosahuje 95 MB/s, vyrovnávací paměti nesou disky 32 MB.
Bluetooth SIG konečně přijala finální specifikaci nejnovější generace Bluetooth 3.0, uživatelé tak mohou jásat. Specifikace hovoří o rychlosti až 24 Mbps, zde za pomoci Alternate MAC/PHY, kterou představuje starý dobrý protokol 802.11. Není-li požadován takto rychlý přenos dat, systém může přepnout na původní úspornou komunikaci, samozřejmě je tak zaručena i zpětná kompatibilita se stávajícími zařízeními. Na trhu bychom se hotových řešení měli dočkat během 9 až 12 měsíců od všech hlavních výrobců (Atheros, Broadcom, Marvell, …).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
taky je to pro profiky
Moc to neni mam grabovaciu profi kartu a stala okolo 25.000 SK. Dnes by som vsak uz kupoval externu krabicku ma tu vyhodu ze ide i v linuxe a netreba ziadne ovladace (napr. od Canopusu).