Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Pokud jste zahlédli zvěsti o odsunu Fusion na rok 2012 a 22nm proces, pak je ignorujte. Byly totiž dementovány přímo z AMD, aktuální status quo ohledně již léta propírané záležitosti jménem Fusion sjednocující v sobě CPU, GPU a čipset je následující: Fusion se objeví v roce 2011 a bude vyráběn 32nm procesem. Jde o období, na které má AMD v plánech usazeny procesory Llano (4 jádra, 4MB L2, DDR3, GPU součástí; pro desktopy a notebooky) a Ontario (2 jádra, 1MB L2, DDR3, GPU součástí; pro ultramobilní segment/netbooky), takže si sečtěte jedna a jedna.
Dalo-li by se odhadovat na základě současných čipů, mohli bychom se přespříští rok dočkat mobilního čtyřjádra s GPU s TDP do 35 W a dvoujádra s GPU do řekněme 25 W (ale i méně pro menší zařízení). Otázkou je, o jaké půjde frekvence a samozřejmě, kde v té době bude Intel (jeho Pine Trail tu bude rychleji než Fusion) a také NVIDIA, jejíž ION dostane do té doby nejméně jednu další generaci (psali jsme nedávno), spíše bych čekal i více. O VIA se raději nezmiňuji.
Zatímco fotografie základních desek se internetem toulají již několik dnů, oficiálně z úst AMD přichází zpráva o uvedení čipsetu 785G až nyní. 785G je velmi podobný původnímu 780G, který osobně považují za nejlepší čipset loňského roku. Z hlediska výkonu se toho moc nemění, stále stejných je jak 40 stream procesorů, tak možnost osazení 128MB SidePort paměti na základní desku, což vede k navýšení výkonu GPU. Hlavní novinkou, která však (prozatím?) v Linuxu ocenění nedozná, je nová verze akcelerace videa UVD2 a dále možnost transcodingu na GPU. Tranzistorů má o blíže nespecifikovanou špetku více než 205 miliónů v 780G, ty tak zodpovídají i za podporu DirectX 10.1 namísto 10.0 u 780G. Podpora rozhraní HDMI povyšuje na verzi 1.3
K tomuto severnímu můstku je párován jižní SB710 a SB750. AMD tak vedle šesti SATA portů nadále i u nejnovějšího čipsetu nabízí PATA řadič, dále 12 USB portů a další. Již v tuto chvíli AMD hovoří o zhruba dvou desítkách desek předních světových výrobců, dalších se postupem času také dočkáme.
Poměrně v tichosti se z inf souboru nejnovější verze ovladačů GeForce 190.38 dozvídáme o entry level variantě produktu Ion s prostým přídavkem LE v názvu.
Jediným rozdílem proti stávajícímu Ionu je podpora pouze DirectX 9, nikoli 10. Varianta LE je cílena čistě pro netbooky a nettopy dodávané s Windows XP, které jak je známo, DirectX 10 beztak nepodporují.
Někteří výrobci hodlají celkem logicky z aktuální, ale z pohledu chystané generace DX11, již dosluhující generace grafik HD 4800 vyždímat, co lze. Zářným příkladem je a vždy byla značka PowerColor, pod kterou se v dohledné době objeví na trhu parametrově vskutku ultimátní Radeon HD 4890 PCS (Professional Cooling System). Kromě vyšších frekvencí, 900 MHz v případě GPU a efektivně rovné 4,0 GHz v případě pamětí. Ty jsou samozřejmě typu GDDR5, ale jsou přítomny dvojnásobně velké čipy (co do kapacity, ne fyzických rozměrů), které tak dávají celkových 2 GB grafické paměti, dvojnásobek standardu.
Nejprve se krátce zastavím u chladiče, jehož označení PCS berte s rezervou. Měl jsem s tímto typem krátkou zkušenost u HD 4870 od PowerColoru a zrovna dvakrát „profesionálně“ nepůsobil (z hlediska hlučnosti tedy rozhodně ne), navíc honí vzduch převážně uvnitř skříně, zatímco referenční vyfukuje vše ven).
Mezi výstupy si lze vybrat z HDMI, DVI i D-Sub, dle tvrzení PowerColoru dodatečný gigabajt paměti umožní například v GTA 4 nastavit plný dohled, zatímco 1GB karta běhá plynule pouze se 32% nastavením, neboť si hra při nejvyšším nastavení bere 1,6 GB grafické paměti. No, to nás v Linuxu netrápí, beztak je GTA 4 spíše ukázkou toho, co bude běhat plynule tak za rok či dva. Každopádně 2GB varianta Radeonu HD 4890 od Sapphire vyjde u nás na ~5500 Kč, u PowerColoru lze po uvedení čekat cenu v obdobných mezích.
Zatím jsme se v několika minulých dílech seriálu o hardwarových novinkách bavili spíše o vývojových konceptech superrychlých 1TB SSD za statisíce, ale to pro běžné smrtelníky není. OCZ svými běžnými modely pokrývá trh od nejlevnějších hranic až po téměř dvacetitisícovou mez s rychlými SSD Vertex dosahujícími rychlostí zápisu přes 200 MB/s. Nyní firma představila velký 1TB SSD Colossus s rozměry 3,5palcového disku a hmotností úctyhodných 400 gramů, který posouvá její nabídku do výrazně vyšších sfér.
Vnitřek je realizován více samostatnými SSD v zapojení RAID 0, celková rychlost čtení 250 MB/s i zápisu 200 MB/s tak sice nijak nevybočuje, ale kapacita ano. 1TB variantu si však OCZ nechá královsky zaplatit 2200 dolary/eury, a to přibližně od poloviny srpna, kdy se na trhu objeví. Spolu s ním přijde i 120, 250 a 500GB varianta za 300, 650 a 1200 USD. O IOPS zatím ani slovo.
Na druhé straně barikády uvádí mezi klasické 2,5palcové disky nový 1TB model firma Western Digital. Spolu s menším 750GB bratříčkem spadá do řady Scorpio Blue. Základem obou modelů ne-notebookového disku je tříplotnová kontrukce (333 GB/plotna) s 5200 otáčkami za minutu, což vyústilo ve výšku 12,5mm místo standardních 9,5mm. S tím je tedy třeba počítat, do běžných notebooků se disky nevejdou. Ceny byly stanoveny na 250 a 190 USD, nesou 8 MB cache a spotřebovávají 0,85, resp. 2,5 W při točení, resp. seeku s hlučností do 26 dBA.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
No já nevím. Mě to k smíchu moc nepřipadá, poněvadž na stejnou destičku sází čím dál tím víc tranzitostorů.... takže mě to příjde spíše fantastický, že stále při takovém nárustu výkonu a teď i už počtu jader je ta destička stále zhruba stejně velká.
A to si sundáváš ty heatspreadery, abys viděl, jak je to velký?