Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Pokud jste zahlédli zvěsti o odsunu Fusion na rok 2012 a 22nm proces, pak je ignorujte. Byly totiž dementovány přímo z AMD, aktuální status quo ohledně již léta propírané záležitosti jménem Fusion sjednocující v sobě CPU, GPU a čipset je následující: Fusion se objeví v roce 2011 a bude vyráběn 32nm procesem. Jde o období, na které má AMD v plánech usazeny procesory Llano (4 jádra, 4MB L2, DDR3, GPU součástí; pro desktopy a notebooky) a Ontario (2 jádra, 1MB L2, DDR3, GPU součástí; pro ultramobilní segment/netbooky), takže si sečtěte jedna a jedna.
Dalo-li by se odhadovat na základě současných čipů, mohli bychom se přespříští rok dočkat mobilního čtyřjádra s GPU s TDP do 35 W a dvoujádra s GPU do řekněme 25 W (ale i méně pro menší zařízení). Otázkou je, o jaké půjde frekvence a samozřejmě, kde v té době bude Intel (jeho Pine Trail tu bude rychleji než Fusion) a také NVIDIA, jejíž ION dostane do té doby nejméně jednu další generaci (psali jsme nedávno), spíše bych čekal i více. O VIA se raději nezmiňuji.
Zatímco fotografie základních desek se internetem toulají již několik dnů, oficiálně z úst AMD přichází zpráva o uvedení čipsetu 785G až nyní. 785G je velmi podobný původnímu 780G, který osobně považují za nejlepší čipset loňského roku. Z hlediska výkonu se toho moc nemění, stále stejných je jak 40 stream procesorů, tak možnost osazení 128MB SidePort paměti na základní desku, což vede k navýšení výkonu GPU. Hlavní novinkou, která však (prozatím?) v Linuxu ocenění nedozná, je nová verze akcelerace videa UVD2 a dále možnost transcodingu na GPU. Tranzistorů má o blíže nespecifikovanou špetku více než 205 miliónů v 780G, ty tak zodpovídají i za podporu DirectX 10.1 namísto 10.0 u 780G. Podpora rozhraní HDMI povyšuje na verzi 1.3
K tomuto severnímu můstku je párován jižní SB710 a SB750. AMD tak vedle šesti SATA portů nadále i u nejnovějšího čipsetu nabízí PATA řadič, dále 12 USB portů a další. Již v tuto chvíli AMD hovoří o zhruba dvou desítkách desek předních světových výrobců, dalších se postupem času také dočkáme.
Poměrně v tichosti se z inf souboru nejnovější verze ovladačů GeForce 190.38 dozvídáme o entry level variantě produktu Ion s prostým přídavkem LE v názvu.
Jediným rozdílem proti stávajícímu Ionu je podpora pouze DirectX 9, nikoli 10. Varianta LE je cílena čistě pro netbooky a nettopy dodávané s Windows XP, které jak je známo, DirectX 10 beztak nepodporují.
Někteří výrobci hodlají celkem logicky z aktuální, ale z pohledu chystané generace DX11, již dosluhující generace grafik HD 4800 vyždímat, co lze. Zářným příkladem je a vždy byla značka PowerColor, pod kterou se v dohledné době objeví na trhu parametrově vskutku ultimátní Radeon HD 4890 PCS (Professional Cooling System). Kromě vyšších frekvencí, 900 MHz v případě GPU a efektivně rovné 4,0 GHz v případě pamětí. Ty jsou samozřejmě typu GDDR5, ale jsou přítomny dvojnásobně velké čipy (co do kapacity, ne fyzických rozměrů), které tak dávají celkových 2 GB grafické paměti, dvojnásobek standardu.
Nejprve se krátce zastavím u chladiče, jehož označení PCS berte s rezervou. Měl jsem s tímto typem krátkou zkušenost u HD 4870 od PowerColoru a zrovna dvakrát „profesionálně“ nepůsobil (z hlediska hlučnosti tedy rozhodně ne), navíc honí vzduch převážně uvnitř skříně, zatímco referenční vyfukuje vše ven).
Mezi výstupy si lze vybrat z HDMI, DVI i D-Sub, dle tvrzení PowerColoru dodatečný gigabajt paměti umožní například v GTA 4 nastavit plný dohled, zatímco 1GB karta běhá plynule pouze se 32% nastavením, neboť si hra při nejvyšším nastavení bere 1,6 GB grafické paměti. No, to nás v Linuxu netrápí, beztak je GTA 4 spíše ukázkou toho, co bude běhat plynule tak za rok či dva. Každopádně 2GB varianta Radeonu HD 4890 od Sapphire vyjde u nás na ~5500 Kč, u PowerColoru lze po uvedení čekat cenu v obdobných mezích.
Zatím jsme se v několika minulých dílech seriálu o hardwarových novinkách bavili spíše o vývojových konceptech superrychlých 1TB SSD za statisíce, ale to pro běžné smrtelníky není. OCZ svými běžnými modely pokrývá trh od nejlevnějších hranic až po téměř dvacetitisícovou mez s rychlými SSD Vertex dosahujícími rychlostí zápisu přes 200 MB/s. Nyní firma představila velký 1TB SSD Colossus s rozměry 3,5palcového disku a hmotností úctyhodných 400 gramů, který posouvá její nabídku do výrazně vyšších sfér.
Vnitřek je realizován více samostatnými SSD v zapojení RAID 0, celková rychlost čtení 250 MB/s i zápisu 200 MB/s tak sice nijak nevybočuje, ale kapacita ano. 1TB variantu si však OCZ nechá královsky zaplatit 2200 dolary/eury, a to přibližně od poloviny srpna, kdy se na trhu objeví. Spolu s ním přijde i 120, 250 a 500GB varianta za 300, 650 a 1200 USD. O IOPS zatím ani slovo.
Na druhé straně barikády uvádí mezi klasické 2,5palcové disky nový 1TB model firma Western Digital. Spolu s menším 750GB bratříčkem spadá do řady Scorpio Blue. Základem obou modelů ne-notebookového disku je tříplotnová kontrukce (333 GB/plotna) s 5200 otáčkami za minutu, což vyústilo ve výšku 12,5mm místo standardních 9,5mm. S tím je tedy třeba počítat, do běžných notebooků se disky nevejdou. Ceny byly stanoveny na 250 a 190 USD, nesou 8 MB cache a spotřebovávají 0,85, resp. 2,5 W při točení, resp. seeku s hlučností do 26 dBA.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
No já nevím. Mě to k smíchu moc nepřipadá, poněvadž na stejnou destičku sází čím dál tím víc tranzitostorů.... takže mě to příjde spíše fantastický, že stále při takovém nárustu výkonu a teď i už počtu jader je ta destička stále zhruba stejně velká.
A to si sundáváš ty heatspreadery, abys viděl, jak je to velký?