Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Často zbytečné dohady ohledně SLI na Intelově poslední platformě Nehalem alias Core i7 berou tímto za své. NVIDIA s Intelem upekla dohodu a licence na SLI pro čipsety LGA1156 je na světě. Aktuálně se bavíme o severním můstku Intel P55, který nabídne SLI (plnohodnotně, tedy i Quad SLI) na deskách předních výrobců jako Asustek, Gigabyte, MSI, EVGA a dalších, firma přímo zmiňuje třeba desky Intel DP55KG a Asus P7P55 Deluxe a ROG Maximus III.
Společnost Kingston opět posouvá hranice svých pamětí DDR3 HyperX o kus dále. Donedávna kotvila v přístavu na kotvišti 1800, nyní se posouvá dále, na hranici DDR3-2133. Nadále si vystačí s napájením 1,65 V při časování CL8, což je pozitivní zpráva. Mohu-li soudit právě z pamětí DDR3-1800 HyperX, je i zde v SPD uložen základní profil DDR3-1333 s CL9 a vše vyšší je v režii profilu XMP (technologie čipsetů Intel pro provoz DDR3 na vyšších hodnotách).
A-Data jde ve svém snažení ještě o stupínek dál. Její DDR3-2200+ z firemní řady XPG Plus pracují i na takto vysoké frekvenci s časováním CL8-8-8-25 při 1,65 V, což z nich činí jednu z nejvýkonnějších voleb na trhu, ne-li tu aktuálně vůbec nejlepší. Samozřejmě mohou pracovat i na nižších frekvencích jako 1866, 1600, 1333 a 1066, v SPD je uložen jako základní JEDECem posvěcený profil DDR3-1333 při CL9-9-9-24. Použity jsou desky plošných spojů s vyšším množstvím mědi (2 unce, viz desky Gigabyte) a 8vrstvým provedením. Dostupné budou 2 a 4GB dvoukanálové kity, všechny použité DRAM čipy jsou pak testovány, aby bylo jisté, že bezproblémově dosahují DDR3-2200 při uvedeném časování a napětí.
Westerni se konečně pochlapili, vytáhli hlavu z 5400rpm písečku a pouští do prodeje (lépe řečeno: chystají) i 7200otáčkový 2TB disk, čímž dohánějí nedávné oznámení konkurenční firmy Hitachi. Nová Caviar RE3 nabídne 32MB cache, 8,7ms seek za cenu kolem 260€. Jako obvykle informace o disku (s označením WD2002FBYS) prosákla na eshopech, takže Western Digital zatím nemá na webu ani oznámení, ani specifikaci.
Jako jedna z prvních uvede reálně na trh paměťovou kartu SDXC japonská Toshiba. Spolu s 32 a 16GB SDHC modely nabídne rychlost čtení 60 MB/s a zápisu 35 MB/s, což výrazně převyšuje možnosti všech USB čteček a většiny fotoaparátů včetně zrcadlovek, ale je to krok rozhodně do budoucna. 64GB SDXC s označením THNSU064GAA2BC se na trhu objeví na jaře příštího roku s dodávkami testovacích vzorků v listopadu, menší SDHC verze (THNSU032GAA2BB, THNSU016GAA2BA) ji budou následovat v témže období s později časovanými testovacími vzorky pro partnery Toshiby. Připomenu, že zatímco SDHC využívá FAT32, SDXC již pracuje s filesystémem exFAT.
Bude bezpochyby zajímavé sledovat, jak rychle budou na trh pronikat zařízení kompatibilní s SDXC a jak se bude měnit poměr mezi CompactFlash a SDXC v zrcadlovkách vyšší třídy. Přeci jen i Canon již na toto mění názor a Pentax se i u nového poloprofi modelu K-7 drží SD(HC). 35MB/s rychlost zápisu pochopitelně najde uplatnění u RAW, ne nadarmo se dnes i v levných cenových kategoriích pohybujeme mezi 14 až 21 Mpix, což nás dostává i za 20MB hranici velikosti jedné fotografie (vyveďte mne případně z omylu, moje 10Mpix tělo produkuje 16MB dng, resp. ~10-13MB pef soubory, přičemž umí na 8GB Patriot SDHC Class 6 zapisovat pouze 9 MB/s, přestože mám v notebookové (Acer) čtečce ověřenu rychlost téměř 13 MB/s zápisu a 19 MB/s čtení) a při rychlosti dnešních těl ~3 až 5 fps se bude 36 MB/s jednoduše velmi hodit.
Jinak Toshiba v tom jistě nebude sama, minimálně počítám s rozjezdem výroby karet SDXC s >32GB kapacitou u SanDisku, Panasonicu, Pretecu a mnoha dalších.
Po pár týdnech přichází potvrzení informací, které jsme čekali již řadu měsíců. Další bitva v nekonečné válce mezi Sony a Toshibou je u konce. Situace je trochu jiná než v roce 1993, kdy byl vyvíjen nástupce CD, a to hned ve dvou ohledech: Na straně Sony a Philipsu šlo o MultiMedia Compact Disc (MMCD), na straně Toshiby (a dalších včetně Panasonicu, Pioneeru, Thomsonu, Time Warner a dalších) o Super Density disk. Tehdy se firmy domluvily a světlo světa spatřil svým způsobem kompromisní formát DVD. Na další generaci se nedohodly, a tak se nějakou dobu sváděl souboj mezi Blu-ray a HD DVD. Sony zde ukázala lepší strategii, však sama drží jedno filmové studio a spolu s prodejem Playstation 3 měla lepší výchozí bod. Toshiba sice válčila velmi důvtipně a na její straně stály některé trumfy (menší zásahy do výrobních linek DVD pro přestavbu na HD DVD oproti Blu-ray), ale nakonec prohrála. Souboj a prohra ji stála přibližně miliardu dolarů, ale život jde dál, kšeft nelze opustit, a tak nám Toshiba míří do Blu-ray Disc Association a chystá první stolní přehrávač Blu-ray.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
no tak zrovna blu-ray je tu už pár let v plné síle (minimálně za oceánem, tady se prodejci stále pakují na 3 generace starých fakeHD plasmách a lcd, přehrávače teprve nyní atakují přijatelné ceny a filmy jsou NECHUTNĚ předražené).
Tak tady to tak nevypadá a podle nálad ohledně optických médií si myslím, že to tak ještě dlouho vypadat nebude. Ve velkém se to řešilo před čtyřmi lety.
USB 3 teprve začíná, tak vydrž. Dokud nebude v čipsetech, nebude prakticky standardem.
Zhruba rok po specifikacích máme ovladače a první náznaky, dva roky po specifikacích už to tedy bude normálka? U těch optických disků to tak nevypadá. Ale co, výrobci se vždycky bijou (do hrudníků) dlouho před reálným nasazením. Ostatně ty výkonné SoC se začínají objevovat po té velké slávě na přelomu roku až teď, houštěji to bude koncem roku. Lepší nečíst o těch novinkách, člověk je pak celý natěšený... moc dlouho.
Nás to ale s K200D trápit nemusí, na 32GB SDHC se v poklidu vejde cca 1900 dng souborů a video neumí.
Mně to zajímá z toho důvodu, že v MID bych uvítal přinejmenším přístupnost své hudební sbírky a tak teď pokukuji po 16GB kartě, což ale mi brzy nemusí stačit. V tom foťáku mi dvakrát 4GB bohatě stačí.