V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Trochu bulvárně znějící nadpis, ale neukrývá se pod ním žádný hollywoodský trhák na téma kmenových buněk. IBM pouze ve spolupráci s vědci z CALTECH (California Institute of Technology) představila výsledky výzkumu v oblasti posuvu výrobních technologií pod 32nm hranici, která se zatím jeví jako obtížně překročitelná.
Vědecký pracovník univerzity Paul Rothemund se svým týmem za poslední roky realizoval i ve spolupráci s dalšími výzkumníky několik grantů, které vedly k tomu aktuálnímu, na nějž dostal celých 600 tisíc dolarů a jehož téma zní jednoznačně: Integrace DNA nanotechnologie s nanoelektronikou. Sice to nikde přímo nezaznělo, ale je logické předpokládat, že za grantem stojí právě IBM, která nyní bude z výsledků využití tohoto výzkumu těžit.
Princip nasazení DNA spočívá ve využití genetického kódu specifických virů jako síťové struktury, na kterou se teprve nanáší samotné obvody čipů tvořené uhlíkovými nanotrubičkami, nanodrátky a dalšími nanočásticemi. DNA není v této technologii tedy přítomna jako aktivní prvek čipů, ale pouze jako podpůrný materiál, který by jinak nebylo možno stávajícími postupy uměle vyrobit. V CALTECHu vytvářejí vhodnou strukturu specifickou reakcí této DNA s různými syntetickými oligonukleotidovými řetězci, které přestaví tvar DNA do požadovaného. Vytvářet tak lze 100 až 150nm trojúhelníky, čtverce a hvězdice, na nichž lze zachytávat nanočástice o rozměru 6 nm.
Jistě netřeba dodávat, že jsme v tomto teprve na počátku, k 22nm výrobě povede ještě pár let trvající cesta.
Společnost ASRock se poměrně často (ve srovnání s jinými výrobci) uchyluje k časnému bundlování nových technologií ke svým deskám formou přídavných karet. Loni to byla například základní deska A780FullDisplayPort, která přidávala výstup DisplayPort přídavnou kartou PCI Express. Nyní firma přichází s deskou Intel P55 doplněnou řadičem PCI Express x1 SATA 6,0 Gbps.
Ten staví na čipu firmy Marvell. Možná si vzpomenete na nedávnou zprávu o zpoždění 6,0Gbps SATA řadiče Marvell kvůli jistým problémům, to je nyní již vyjasněno. Potíže v novém řadiči má pouze PATA část, takže ať již ASRock má na kartičce čistě SATA čip, nebo tento kombinovaný SATA+PATA s vypnutou PATA částí, neměl by se její problém, ani zpoždění uvedení na trh, vůbec týkat.
Řadič nese dva SATA konektory, jeden je kombinovaný s eSATA vyvedeným na záslepce. O případných RAID schopnostech zatím nevíme.
Vzpomínáte na zázračný čip LucidLogix Hydra z vůbec prvního úvodního dílu hardwarových novinek? Ano, je tomu skutečně již více než rok, co se tato izraelská firma začala chvástat, že má univerzální řešení pro spojení více GPU/grafických karet tvářících se následně jako jedno.
Konečně se vedle různých mlhavých zpráv dočkáváme i konkrétních informací o nějaké základní desce čipem vybavené. MSI „Big Bang“ s Intel P55 je určena pro Core i7 a i5 řad 800 a 700 a obsahuje čip Lucid LT24102 ukrytý pod chladičem. Zatím se hovoří o tom, že jde o jednu ze tří chystaných variant: jedna pro grafiky ATI, jedna pro NVIDIA a třetí schopná spojovat výkon GPU obou typů. Nic bližšího ale k desce nečekejte, zatím ani není jasné, kdy, zdali vůbec a v jaké podobě se případně nakonec objeví. MSI je v tomto tajemné jako hrad v Karpatech.
Agentura Jon Peddie Research vypustila další z očekávaných analýz trhu, která přináší pro někoho zajímavé, pro jiného šokující zjištění. Navzdory tomu, že Mobility Radeon HD 4800 snad ještě pořádně nikdo neviděl, se AMD podařilo překonat konkurenty a urvat první místo na poli prodejů neintegrovaných mobilních grafik (někdo je označuje slovem dedikované, jiný zase diskrétní a vždy je kolem toho flamewar :-)).
Celkově v notebookových grafikách stále vede Intel se svými integráty, ale protože mezi plnohodnotnými grafikami (typicky v modulech MXM, ale obecně zkrátka těch, které jsou tvořeny samostatným čipem, nikoli integrovány v severním můstku čipsetu) nic nemá, jde prakticky, pokud pomineme paběrkující VIA a SiS, pouze o souboj s firmou NVIDIA.
U ní si jistě vybrala svoji daň aféra kolem vadných GPU generace GeForce 8 a kdo ví, třeba své nadělala i cenová politika vůči velkoodběratelům z řad výrobců. Zkrátka a dobře, AMD má za druhý kvartál ~53 % trhu, zatímco NVIDIA se musí spokojit s místem druhým. AMD prodala v porovnání s kvartálem prvním o celých 87,27 % samostatných mobilních grafik více.
U webových kamerek jakoby se čas spíše zastavil, z hlediska videa stále nabízejí převážně nízká rozlišení případně nízký framerate. Jednou z firem, která se rozhodla překlopit webové kamerky do HD dekády, je i redmondský gigant. Nový model LifeCam Cinema nabízí neinterpolované rozlišení 1280×720 při 30 fps. Ani konstrukce nezaostává, šasi je hliníkové, optika poctivě skleněná. Microsoft dále zmiňuje technologie ClearFrame pro plynulejší a detailnější video, ale to jistě bude záležitost softwaru. Minimální požadavky zahrnují 1,6GHz dvoujádro a 2 GB RAM, doporučeno je 3,0GHz dvoujádro. Webová kamerka se na trhu objeví počátkem září za 80 USD, otázkou tak zůstává pouze podpora rozlišení 720p v programech.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Dave! What are you doing, Dave!?
dobře ty