Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mezi pevnými disky proběhl letošek jako velmi poklidný rok. Modely s kapacitou 1 TB jsme tu měli již počátkem roku od Hitachi, Samsungu, Seagate i Western Digital a až dosud se na tom nic nezměnilo. Pravda, ceny klesají stále, 1TB disk lze dnes pořídit pod 3 000 Kč, ale jinak bylo dlouho ticho po pěšině.
To narušila až společnost Seagate, která před časem ohlásila 1,5TB Barracudu 7200.11 s 32 MB cache. Dá-li se soudit podle eshopů, pak si tento kousek již můžete (před)objednat kolem 3 800 Kč, což zní velmi slibně.
Druhým narušitelem byla Western Digital, která na jaře představila 10 000otáčkové 2,5palcové disky VelociRaptor. Ty kromě svižné přístupové doby 4,2/4,7 ms přicházejí s rychlostí až 120 MB/s. Po 300GB verzi jsme se dočkali i 150GB a v přípravě má být i 74GB.
S růstem kapacity disků, hustoty uložení dat a také rostoucí rychlostí SSD souvisí i plány nové 6,0Gbit/s verze SATA rozhraní; specifikace fyzické vrstvy je již na světě, a tak jsou praktické implementace jen otázkou času a doladění detailů.
Mezi SSD jsou již k dispozici disky s rychlostmi čtení kolem 170 MB/s a zápisu kolem 100 MB/s. Intel se na IDF pochlubil s vlastní verzí slibující čtení až 240 MB/s a zápis 170 MB/s. Samozřejmě existují i rychlejší kousky, ale jejich ceny již jsou trochu odpoutané od reality (zpravidla jde o disky pro armádní použití atd.). Jestli je ale v SSD budoucnost třeba v desktopovém segmentu, to při pohledu na 1,5TB Barracudu těžko soudit.
V rámci historie se ještě sluší připomenout, že před 11 měsíci obdrželi prof. Albert Fert a prof. Peter Grünberg Nobelovu cenu za fyziku za objev Giant Magnetoresistance jevu (GMR, kvantově-mechanický efekt pozorovaný na strukturách střídavě složených z tenkých vrstev ferromagnetických a nemagnetických materiálů), který stojí za brutálním nárůstem kapacit disků odstartovaný ve druhé polovině devadesátých let.
Vývoj jde ale dál, s technologiemi jako TAMR (Thermal Assisted Magnetic Recording, Fujitsu) či HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording, Seagate) a dalšími tu máme příslib růstu klasických plotnových disků do výrazně vyšších kapacit. Dovolím si tvrdit, že 2 TB jsou u 3,5palcových 7 200otáčkových disků jen otázkou času. Již dnes jsme s kapacitami někde u hranice 400 GB/plotna a do budoucna to nadále poroste. Všichni velcí výrobci se shodují na jednom: do roku 2010 až 2011 tu budeme mít něco kolem 4 až 5 TB.
Aby to nebyla jen nudná teorie, něco málo nejprve k technologii kolmého zápisu a poté „Tera Era“ v podání Hitachi.
Protože DVD vypalovačky jsou již směšně levnou záležitostí s obrovskou penetrací trhu, povíme si jen pár slov o modrém laseru. Asi netřeba příliš připomínat, že takové formáty jsou na světě dva. HD DVD, za kterým stojí Toshiba a její partneři, a Blu-ray, za kterým stojí Sony a její partneři.
HD DVD je již hudbou minulosti. Toshiba se po nákladném souboji s Blu-ray rozhodla formát odepsat, protože to ani v nejmenším nevypadalo, že by uspěli. Na vině byla zejména Sony, která silou Playstation 3, vlastnictví filmových studií a mohutnou lobby přetáhla na svou stranu prakticky všechny vlivné hráče z Hollywoodu a Toshibě tak zbyly jen oči pro pláč. Nic platné nebylo ani partnerství s Microsoftem, který HD DVD prosazoval, a dokonce představil externí HD DVD-ROM mechaniku pro Xbox 360.
Tento formát je však již historií. Lze mu přičíst jen jeden klad a sice, že právě díky externí Xbox mechanice došlo k historickému prolomení AACS ochran HD filmů (dnes již legendární video z konce roku 2006 naleznete na Youtube:
Tento systém, jehož vývoj a implementace spolykal milióny dolarů, byl nakonec prolomen jediným šikovným člověkem pouze analýzou komunikace mechaniky po USB rozhraní, a to dokonce jen několik málo dní po startu prodeje této mechaniky. Hollywood si tak opět vysloužil jen smích z řad lidí, kteří prolévají private trackery terabajty x264 ripů každý den.
Každopádně bez ohledu na AACS, Blu-ray tu s námi bude (a to včetně vlastní nadstavbové ochrany BD+) a filmy na něm budou stále častěji vidět i u nás. Odhady analytiků hovoří o tom, že BD předstihne DVD někdy v roce 2011, takže na nákup vypalovačky je stále spousta času.
Příští týden blíže rozebereme současné možnosti HD videa v Linuxu a také vyhlídky do budoucnosti, co se přehrávání chráněného obsahu týče.
S touto technologií jsme v nyní ve stádiu dvouvrstvých disků s kapacitou 50 GB, výhledově jsou ale ve vývoji verze s mnoha vrstvami a kapacita možná dosáhne až 500 GB. Nicméně i Sony přiznává, že Blu-ray je posledním optickým formátem - po něm již nadále nebude možné zlepšovat parametry, protože modrý laser představuje konečnou v technologii optického čtení/zápisu.
Minout nesmíme ani napájecí zdroje, v posledních měsících se toho u nich dělo celkem dost. Nejprve ale k teorii, a sice 80Plus specifikacím. Donedávna byl v platnosti pouze jediný certifikát „80Plus“, který mohl získat každý zdroj, který měl pro 20-50-100% zatížení efektivitu přesahující 80,00 %. Na jaře však organizace zavedla nové, přísnější certifikační stupně:
Mezi prvními zdroji splňujícími 80Plus Bronze byly modely Pro82+ a Modu82+ společnosti Enermax, které pokrývají spektrum 385 až 625 W, pročež jsou pro většinu i náročných hráčů dostačující.
Firma nedávno představila i zdroje řady Revolution85+, které disponují dokonce 80Plus Silver certifikací a na trh přijdou s wattáží 850, 950, 1 050 a 1 250 W. Stejnou certifikací pak disponují i zdroje CoolerMaster UCP 900W, Fortron FSP700-90TSN či Silvestone SST-ST70EF a některé další (u nás neprodávané), žádný ale ještě není v prodeji.
Tolik dost pro tento týden. Mobilní grafiky a mobilní platformy vůbec jako takové si začneme představovat postupně. Od příštího týdne se již nemusíte bát trojdílných článků, to bylo jenom nyní na úvod. Od nynějška vám budeme každý týden přinášet novinky z oblasti hardwaru za poslední týden ze všech hlavních oblastí. Kromě zmíněných procesorů, grafik a datových úložišť si budeme pravidelně povídat i o základních deskách, pamětech či monitorech a noteboocích, jakmile se něco zajímavého objeví. Pokud tedy není váš zájem o hardware extrémně hluboký, je tento nový seriál určen právě vám.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Na veškerých současných SSD discích, USB klíčenkách či flash kartách obstarává wear levelling sám řadič, takže speciální filesystémy jsou k ničemuHáček je v tom, že to moc nefunguje, protože řadič si pamatuje, které bloky jsou použité a které ne. Problém je v tom, že souborový systém, když smaže soubor, tak tam ty bloky nechá. Řadič si tudíž myslí, že blok je obsazený a tudíž s ním nijak nemanipuluje.
Preklady clankov zo stranky http://www.linuxdevices.com/ v Hardwarovych novinkach Povazujem tento moj napad za celkom dobry , a okrem toho by sa viac tykal linuxu. :pHardwarové novinky jsou původní obsah psaný pro AbcLinuxu, nejedná se o překlady. Takže pokud bychom vydávali překlady z LinuxDevices, tak asi ne v rámci Hardwarových novinek. Nicméně díky za námět, budeme o tom uvažovat.