Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Už ani mezi levnými deskami není o produkty pro socket 1156 nouze, ale většinou jde o modely microATX. To napravuje ASRock, který představil plnou ATX desku P55DE3 pro tento socket, jež vedle dvou slotů PCI Express x16 (jeden má 16 linek vyvedených z CPU, druhý pouze 4 z čipsetu) nabídne dále dva sloty PCI Express x1 a dva PCI, přičemž u prvního slotu x16 je celkem logicky vynechána jedna pozice, kterou beztak (téměř) vždy zahluší dvouslotová grafická karta.
Z další výbavy již jen doplním jednoduchý design napájení 4+1phase, podporu až 16 GB DDR3-2400+ (pochopitelně ne nativně, ale v případě výrazného přetaktování), 6× SATA (klasicky 3,0 Gbps, z toho dva napájené kombinované konektory eSATA/USB), GLAN, zvukový čip 7.1 a možnost použít chladiče pro socket 775. Předpokládaná cena je kolem 2300 Kč.
Společnost Sapphire, jako již tradičně, uvede na trh vedle referenčních modelů poslední generace grafik ATI také karty vybavené chlazením Vapor-X. Dnes si ukážeme Vapor-X verzi Radeonu HD 5750 a HD 5870. Nižší model má nastaveny základní frekvence, tedy 700 MHz v případě GPU se 720 stream procesory a 4,6 GHz v případě pamětí GDDR5 o velikosti 1 GB; veškeré přetaktování tak leží na bedrech majitele. Ani na výstupech se nic nemění, dvojici DVI doprovází HDMI a DisplayPort. Na trhu se objeví již tento měsíc (samozřejmě do jisté míry teoreticky, praxe bude záviset na dodávkách GPU z TSMC, které stále zlobí).
(Nej)vyšší model HD 5870 Vapor-X již s nějakým overclockem přichází, GPU je urychleno o 20 MHz na 870 MHz, paměti o 200 MHz na celkových efektivních 5,0 GHz. Výkonově by se tak tento model měl z 2,72 TFLOPs trochu přiblížit k 3TFLOPSové hranici a jestli ji překoná, to opět bude na uživateli. I zde jsou výstupy ve standardní konfiguraci. O termínu uvedení ale raději nebudu spekulovat.
Od grafik ATI si odskočíme ke konkurenci. Nvidia ve spolupráci s EVGA připravila zajímavou duální grafiku, kterou odpůrci označují jako „zoufalý pokus vymést sklady od neprodejných GPU“, zatímco příznivci kalifornské zelené ji jistě přijmou jako ideální kartu pro hraní her s GPU PhysX.
EVGA Geforce GTX 275 CO-OP PhysX Edition je kartou, na jíž PCB sídlí jak GeForce GTS 250, tak GeForce GTX 275. První jmenovaná je určena k počítání fyziky, druhá k počítání 3D grafiky, což z karty činí ideální řešení pro hry pod majoritními OS.
Část s GTX 275 má GPU s 240 stream procesory běhající na 633 MHz, GTS 250 nese 738MHz GPU se 128 výpočetními jádry. Na kartě je celkově osazeno 1,25 GB paměti v konfiguraci 896 + 384 MB na 448, resp. 192bitové sběrnici, v obou případech jde o DDR3 (efektivní takty 2,268 a 2,2 GHz). Karta si vyžádá jeden slot PCI Express x16, nabídne dva výstupy dual-link DVI-I a podporu SLI. Chlazení obstarává řešení převzaté z jednovrstvé duální GeForce GTX 295. Doporučeno je krmit tuto kartu alespoň 680W zdrojem, resp. takovým, který má na 12V větvi k dispozici celkem 46 A (což splní leckterý 550 až 600W zdroj). Napájení si žádá 6 a 8pin PCI express kabel. O dostupnosti v Česku zatím nic nevím.
Jinak v kalifornské Nvidii musel minulý týden bezpochyby někdo „na kobereček“, protože došlo hned ke dvěma pravděpodobným únikům informací přímo na webech společnosti.
Prvním je mezi vyhledávačem ovladačů zveřejněný seznam mobilních grafik generace GeForce 300M. Modely ponesou označení GeForce 305M, 310M, GT 330M, GT 335M a GTS 360M a kdybych měl tipovat, půjde o 40nm generaci DX10.1 stavějící na dosavadních architekturách (tedy v žádném případě nejde o Fermi). Nejdůležitějším údajem bude počet stream procesorů v GPU. Tipoval bych to někam mezi 96 až 192 pro nejvyšší model a adekvátně níže pro zbývající. Stejně tak bych byl optimistický ohledně pamětí a ve skrytu duše počítal s GDDR5. Na vše si ale budeme muset počkat, tento únik již Nvidia opravila a firma nekomentuje neuvedené produkty (Fermi berme jako výjimku z pravidla, než mne někdo chytí za slovo).
Druhý únik (opět u ovladačů) se týká desktopů a jde o GeForce GTS 240, kterou jsem zaregistroval již v pátek (a ještě v sobotu tam byla vedena). Protože číselně spadne mezi 112sp GTS 250 a 48sp GT 220, lze očekávat 96 stream procesorů a též bych předpokládal GDDR5. Vedle toho, že s nejvyšší pravděpodobností půjde o velmi úspornou grafiku s podporou DX 10.1/Shader Modelu 4.1 (tedy vylepšenou a na 40nm postavenou 9600 GSO, resp. 8800 GS), bude vhodným adeptem i na sekundární grafiku pro PhysX. S ohledem na ceny GT 220 a GTS 250 bych zde počítal se zhruba 1800 Kč včetně daně.
TSMC je firma nevyzpytatelná. Její velké problémy s výtěžností výroby vyšších GPU dávné řady GeForce FX nadělaly Nvidii hodně vrásek na čele, později zase TSMC vypekla ATI s 80nm výrobou GPU pro Radeon HD 2900, aby ji potrápila znovu letos na jaře s počáteční 40nm výrobou jednoduchého GPU pro Radeon HD 4770.
Od té doby se průběžně objevovaly zprávy o zlepšeních výtěžnosti, takže všichni po uvedení Radeonů HD 5000 doufali, že je problém zažehnán. Minimální až nulové skladové zásoby karet a čekací listiny na ně ale už jistě všechny vyvedly z omylu. TSMC přiznává, že problémy jsou tu zas a sám šéf firmy Morris Chang dodává, že je budou řešit tento kvartál.
Výtěžnost od července, kdy činila 60 %, opět spadla někam ke 40 % (ve druhém kvartálu 2009 byla mimochodem 20-30 %), což je jednoduše bída. Výrobní náklady komplexních GPU ATI s 2,15 miliardami tranzistorů a Nvidia Fermi se 3 miliardami nejsou malé a aby z waferů šlo použít jen 40 % čipů, je jen „obtížně akceptovatelné“. Že to negativně ovlivnilo dostupnost nových grafik ATI na trhu, na to vsaďte krk. Jak to ovlivní Fermi, to je otázka jiná, na Fermi si ještě počkáme (drby o přelomu listopadu/prosince jsou zatím jen drby, spíše bych počítal se začátkem ledna a velkou IT akcí známou pod zkratkou CES).
45/40nm výroba činila za třetí čtvrtletí pro TSMC jen 4 % zisků, do konce roku by to rádi dostali na 10 %.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: