Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Ani na chvíli nepochybuji, že se tak stane na výstavě CES 2010. Intel dle Digitimes uvede čtyři nové mobilní procesory Core i5 520M, i5 430M, i3 350M a i3 330M, všechny vybavené mobilní grafikou jako součástí CPU (viz podrobnější informace z IDF), která poběží na 500, resp. 667 MHz. Frekvence samotných CPU bude pro 430M, 350M a 330M stanovena na 2,26, resp. 2,26, resp. 2,13 GHz, i5 430 navíc ponese Turbo, které jej bude moci povýšit až na 2,53 GHz (i3 Turbo nemají).
Německý eshop HPM-Computer se, bohužel pro Intel, mírně „prokecnul“ a vypustil předčasně informace o cenách a parametrech chystaných desktopových procesorů. Protože jde v tuto chvíli již o informaci několik dnů starou, která beztak obletěla svět, dovolme si se na tyto údaje podívat.
Podivně vypadajících hodnot TDP se neděste, udávají spotřebu včetně IGP části. Doufejme, že se Intelu zadaří zplodit i rozumně funkční ovladače pod Linux (byť to nezávisí jen a pouze na něm), na trhu bude za několik týdnů zase o něco veseleji. Ještě explicitně dodám, že ve všech případech jde o dvoujádra, některá s HyperThreadingem, některá s Turbo, cenově posazená od příjemných ~2 000 Kč.
Mezi herními nadšenci asi nejočekávanější předvánoční grafika konečně dorazila na trh. Radeon HD 5970 přináší dvě 40nm GPU DX11 generace, celkem 2 GB pamětí GDDR5 a celkově 4,3 miliardy tranzistorů v grafických procesorech.
Výpočetně se svými 3200 stream procesory dosáhne na 4,64 TFLOPs v single-precision, schopnostem ale logicky odpovídá poměrně vysoká spotřeba v klidu i v zátěži. Nicméně, kdo má ~13 000 Kč na tuto kartu, ten má jistě na účty za elektřinu.
ATI slibuje v referenčním designu kvalitní realtime měření odběru, špičkové digitální napěťové regulátory Voltera, japonské keramické kondenzátory a vapor-chamber chlazení schopné poradit si i se 400 watty tepla. Přetaktování se tak prakticky nekladou žádné meze.
Neslavná 40nm pouť provázená dlouhé měsíce problémy s výrobou u TSMC pokračuje v podání Nvidie další low-end kartičkou. GeForce GT 240 sedí svými parametry mezi modely GT 220 a GTS 250. Přináší 40nm GPU taktované na 550 MHz s 96 stream procesory taktovanými na 1,34 GHz doprovázenými až 1 GB 128bitových pamětí typu DDR3 (0,9 GHz), GDDR3 (1,0 GHz) nebo GDDR5 (1,7 GHz). Za běhu si přitom nevezme více než 69 W, vystačí si tedy s napájením z PCI Express slotu. Její problém vak spočívá v tom, že zatímco GeForce GTS 250 se 128 stream procesory koupíte za ~2 300 Kč, tento znatelně pomalejší model za 1 900 Kč. Posledním důležitým faktorem pochopitelně je TDP modelu GTS 250, které si s hodnotou 150 W jednoduše PCI Express napájení vyžádá (1×6pin). A jen tak mezi námi děvčaty, kartu mám z Nvidie přislíbenu, takže se s nejvyšší pravděpodobností na její schopnosti pod Linuxem v dohledné době podíváme podrobněji.
Tytam jsou pochopitelně doby pamětí SDR či DDR1 s časováním ve stylu CL2 (či dokonce CL1,5, pokud si je vybavíte). DDR3 jdou cestou pomalejších časování, avšak o to vyšších frekvencí. Nejnovějším počinem jsou moduly G.Skill z řady π běhající na efektivních 2200 MHz s časováním CL7-10-10-28, což je na tuto frekvenci velice slušné, zejména pokud doplním napětí 1,65 V. Do prodeje jde dvoukanálový 4GB kit, jehož součástí pochopitelně bude malý ventilátorek, moduly jsou přitom optimalizovány pro Core i7860 a 870 platformy Lynnfield. Cena je však kapitola dosud neodhalená.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: