Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ani na chvíli nepochybuji, že se tak stane na výstavě CES 2010. Intel dle Digitimes uvede čtyři nové mobilní procesory Core i5 520M, i5 430M, i3 350M a i3 330M, všechny vybavené mobilní grafikou jako součástí CPU (viz podrobnější informace z IDF), která poběží na 500, resp. 667 MHz. Frekvence samotných CPU bude pro 430M, 350M a 330M stanovena na 2,26, resp. 2,26, resp. 2,13 GHz, i5 430 navíc ponese Turbo, které jej bude moci povýšit až na 2,53 GHz (i3 Turbo nemají).
Německý eshop HPM-Computer se, bohužel pro Intel, mírně „prokecnul“ a vypustil předčasně informace o cenách a parametrech chystaných desktopových procesorů. Protože jde v tuto chvíli již o informaci několik dnů starou, která beztak obletěla svět, dovolme si se na tyto údaje podívat.
Podivně vypadajících hodnot TDP se neděste, udávají spotřebu včetně IGP části. Doufejme, že se Intelu zadaří zplodit i rozumně funkční ovladače pod Linux (byť to nezávisí jen a pouze na něm), na trhu bude za několik týdnů zase o něco veseleji. Ještě explicitně dodám, že ve všech případech jde o dvoujádra, některá s HyperThreadingem, některá s Turbo, cenově posazená od příjemných ~2 000 Kč.
Mezi herními nadšenci asi nejočekávanější předvánoční grafika konečně dorazila na trh. Radeon HD 5970 přináší dvě 40nm GPU DX11 generace, celkem 2 GB pamětí GDDR5 a celkově 4,3 miliardy tranzistorů v grafických procesorech.
Výpočetně se svými 3200 stream procesory dosáhne na 4,64 TFLOPs v single-precision, schopnostem ale logicky odpovídá poměrně vysoká spotřeba v klidu i v zátěži. Nicméně, kdo má ~13 000 Kč na tuto kartu, ten má jistě na účty za elektřinu.
ATI slibuje v referenčním designu kvalitní realtime měření odběru, špičkové digitální napěťové regulátory Voltera, japonské keramické kondenzátory a vapor-chamber chlazení schopné poradit si i se 400 watty tepla. Přetaktování se tak prakticky nekladou žádné meze.
Neslavná 40nm pouť provázená dlouhé měsíce problémy s výrobou u TSMC pokračuje v podání Nvidie další low-end kartičkou. GeForce GT 240 sedí svými parametry mezi modely GT 220 a GTS 250. Přináší 40nm GPU taktované na 550 MHz s 96 stream procesory taktovanými na 1,34 GHz doprovázenými až 1 GB 128bitových pamětí typu DDR3 (0,9 GHz), GDDR3 (1,0 GHz) nebo GDDR5 (1,7 GHz). Za běhu si přitom nevezme více než 69 W, vystačí si tedy s napájením z PCI Express slotu. Její problém vak spočívá v tom, že zatímco GeForce GTS 250 se 128 stream procesory koupíte za ~2 300 Kč, tento znatelně pomalejší model za 1 900 Kč. Posledním důležitým faktorem pochopitelně je TDP modelu GTS 250, které si s hodnotou 150 W jednoduše PCI Express napájení vyžádá (1×6pin). A jen tak mezi námi děvčaty, kartu mám z Nvidie přislíbenu, takže se s nejvyšší pravděpodobností na její schopnosti pod Linuxem v dohledné době podíváme podrobněji.
Tytam jsou pochopitelně doby pamětí SDR či DDR1 s časováním ve stylu CL2 (či dokonce CL1,5, pokud si je vybavíte). DDR3 jdou cestou pomalejších časování, avšak o to vyšších frekvencí. Nejnovějším počinem jsou moduly G.Skill z řady π běhající na efektivních 2200 MHz s časováním CL7-10-10-28, což je na tuto frekvenci velice slušné, zejména pokud doplním napětí 1,65 V. Do prodeje jde dvoukanálový 4GB kit, jehož součástí pochopitelně bude malý ventilátorek, moduly jsou přitom optimalizovány pro Core i7860 a 870 platformy Lynnfield. Cena je však kapitola dosud neodhalená.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: