Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Něco málo jsme naťukli minule, dnes si to trochu rozšíříme, tradiční „ukolébavka pro investory“ v podání AMD představila novinky pro příští rok.
Fusion, coby unifikovaný procesor zahrnující CPU i GPU s přibližně miliardou tranzistorů na 32nm procesu, netřeba představovat, hovoří se o něm už snad 5 let. Připomeňme tedy, že první verze tohoto APU (Accelerated Processing Unit) bude slepenina dvou jinak nezávislých čipů na jednom kousku křemíku: CPU a GPU (padá tedy kdysi se vynořená varianta dvou křemíků v jednom pouzdře).
Mezi CPU jsme se dostali do stádia, kdy již není tak efektivní, výhodné ani vhodné navyšovat dále počet jader. Jen minimum aplikací dokáže využít více než čtyřjádro, obvykle stačí dvoujádro (i z hlediska her jsou tituly optimalizované pro quad-core spíše výjimkou), takže na příští rok plánovaná šestijádra berme jako předzvěst změn (dvanáctijádra pro servery jsou pochopitelně něco trochu jiného a zcela odlišný segment od Fusion). AMD se po přechodu od „honění se za frekvencí“ u single-core přesouvá od současného „více jader víc ví“ k unifikovanému čipu, který zvládne vše sám o sobě. Možná to tak trochu souvisí i s příchodem OpenCL/DirectCompute, tímto směrem jde ostatně i Intel a vlastně i Nvidia (minimálně v rámci Tegra).
CPU i GPU část projde v budoucnu sloučením v jediný homogenní produkt, což je logický vývoj, na který jde Nvidia s Fermi od lesa (nemá „to“ kam integrovat, ale Fermi bude schopno provozovat i C++ aplikace). AMD plánuje nízkospotřebovou verzi Fusion zvanou „Bobcat“, která má vydržet co nejdéle v provozu na akumulátor, protějškem bude „Bulldozer“.
Bobcat jako takový je vlastně jedno elementární jádro bez paměťového řadiče. Ten se k němu pak na wafferu „přikreslí“, přidá se GPU a další prvky a máme výsledný APU. Jedním takovým bude dvoujádrový (dvouBobcatový) „Ontario“, který ponese i grafiku DirectX 11 a řadič pamětí DDR3. Tedy ideální témeř jednočipové řešení pro netbooky a podobná zařízení.
Bulldozer bude dvoujádrovým základem pro výše popsanou stavebnici. Taková jádra ale budou sdílet FP jednotku (pro operace s plovoucí řádovou čárkou) a další prvky, která může být exkluzivně přidělena v případě potřeby jen jednomu z nich. Bulldozer se objeví na procesoru „Zambezi“, který ponese 4 až 8 těchto „jader“ (jestli jader, nebo dvoujader, toť otázka toho, jak to v AMD nakonec hodlají počítat, ale viděl bych to na 4 Bulldozery, tedy celkem 8 jader). Servery poctí Bulldozer přítomností v procesorech „Interlagos“, které ponesou 12 až 16 jader a budou nástupcem 12jádrového Magny-Cours. Na závěr shrnutí chystaných platforem:
Vzpomínáte na doby, kdy velcí výrobci počítačů stále dokola chrlili na trh nové stroje na bázi architektury Intel Netburst (Pentium 4), když na trhu byly nesrovnatelně lepší a pokročilejší procesory od AMD? Tak to byla doba, kdy měl Intel „jistými způsoby motivovat“ tyto velkovýrobce, aby používali právě jeho, byť horší, produkty. Za to již Intel nafasoval více než miliardovou (€) pokutu od Evropské komise, ale ani to není v tomto monopolním sporu konečná, firma se odvolala, navíc se tento problém řeší i za oceánem, zkrátka Intelu v tomto ohledu teče do bot s rizikem celkových ztrát v řádech několika miliard.
Proto Intel s AMD přistoupil na „řešení“, které by mělo uchlácholit všechny šťouravé antimonopolní: Intel firmu AMD odškodní částkou 1,25 miliardy USD a slíbí, že „už to neudělá“, za což AMD stáhne všechny antitrustové žaloby. A nejde jen o vyrovnání za uvedené praktiky, dohoda současně zahrnuje i výměnu patentů a licencí na období pěti let.
Zajímavé je však pozadí, jak se na něj podívali zahraniční kolegové. Přeci jen tu „máme takzvanou krizi“, takže je nutné omezit riziko. Intel prý má v hotovosti 13 miliard, z čehož by mu antimonopolní organizace mohly v prohraných sporech odsát výrazně větší část než 1,25 miliardy (odhady uvádí 4 miliardy). AMD by z toho moc neviděla, i pro ni je tato dohoda finančně výhodnější. Připomenu, že po Intelu za jeho praktiky jde i stát New York (není to ten, kde má stát fabrika GlobalFoundries?) a také již delší dobu FTC – Federální obchodní komise. Jich se pochopitelně dohoda netýká, ale dává šanci, že je uchlácholí (zkrátka ukáže, jak se kaje a úřady možná dají pokoj). Přeci jen dusit přední americkou firmu v době recese Spojeným státům také moc neprospěje, zvláště když druhá americká firma už svoje odškodnění dostala.
AMD si pochopitelně polepší ve smyslu zamáznutí 1,25 miliardy ze svého mínusu, její akcie po oznámení dohody vylétly nahoru o 20 % (Intelovy spadly jen o 0,1 %). „Superbonusem“ pro AMD bych se nebál nazvat to, že GlobalFoundries bude moci vyrábět x86 procesory pro AMD (za tímto účelem ještě ale musí explicitně uzavřít dohodu s Intelem), což z ní může časem učinit skutečně nezávislého výrobce procesorů prostě proto, že Intel mu již nebude dělat dusno ohledně té vrtkavé chiméry, která se označuje „x86 licence“. Další detaily patentové dohody si ale firmy nechávají pro sebe.
Další výhodou pro Intel je bezpochyby to, že AMD nejenže přežije, ale bude i nadále spokojeně fungovat. Kdyby totiž AMD zaniklo a Intel se tak stal prakticky zcela monopolním výrobcem x86 procesorů (VIA je se svým podílem jen výsměch), okamžitě by se na něj sesypaly antimonopolní úřady a kdo ví, třeba i firmu roztrhaly na několik menších (jako to před mnoha lety hrozilo Microsoftu).
Gigant Hewlett-Packard opět vyrazil na nákupy a tentokrát si nepořídil nikoho menšího než firmu 3Com, známou síťovými produkty. Správní rady obou již tento obchod za 2,7 miliardy dolarů posvětily, je tedy téměř ruka v rukávě, zbývá už jen schválení regulačních orgánů, což se očekává v horizontu příštího půl roku. Hewlett-Packard získává tímto i značky H3C a TippingPoint, které patří 3Com.
Matrox zase po nějaké době vyprodukoval novou grafiku na bázi své letité technologie, vyznačující se tentokrát ale obrovským množstvím výstupů. Možná se tak trochu zalekl Radeonu HD 5870 se šesti výstupy formou mini DisplayPortů, možná ne, ale faktem je, že grafická karta M9188 nese výstupů rovnou osm.
Jde samozřejmě o grafiku PCI Express x16 s celkem osmi výstupy DisplayPort, resp. single-link DVI, na záslepce je pouze osmice miniDisplayPortů, vše ostatní se realizuje kabelovými redukcemi. Maximální podporované rozlišení na každém z výstupů je pochopitelně 2560×1600. Celkově nese karta 2 GB pamětí, podporuje OpenGL 2.0 a disponuje jednoslotovým aktivním chladičem. Osadit lze až dvě karty do jednoho počítače, tedy zprovoznit až 16 výstupů (např. matici 4×4 s rozlišením 10240×6400), Matrox podporuje vedle všemožných verzí Windows také Linux. Hlavním zádrhelem pro běžného smrtelníka tak bude pouze cena 1995 USD, ale na to jsme u této firmy zvyklí. Levnější varianta M9128 se dvěma výstupy vyjde na 259 USD.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
AMD bych už nějak rozchodil (pokud dokázali v Lenovu zázrak a skloubili parametry "dlouhá výdrž na baterie" a "procesor AMD")
Možná jsem to jen blbě pochopil, ale faktem je, že o uplynulém víkendu byl po třech hodinách můj notebook s AMD Turion X2 (prodejci, když byl v nabídkách udávali papírovou výdrž pouhé 2 hodiny) jediný který zůstal v chodu na baterii. Intely to zabalily vesměs po těch třech hodinách.