Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Sotva před pár týdny oznámil Intel, že pomalu ukončí výrobu SSD s 25nm NAND flash čipy a plně přejde na 20 nm, přichází jeho partner Micron s klíčovou tiskovou zprávou o 16 nanometrech. Tento přední výrobce NAND flash čipů má v tuto chvíli k dispozici testovací vzorky 128Gbitových MLC NAND flash čipů pro příští subgeneraci úložišť. Primárně se na tyto čipy těší SSD segment, kde přinesou další kýžené zlevnění, jelikož čipů se na wafery vejde více, ale uplatnění naleznou i embeddované v produktech typu smartphonů či tabletů a také v USB flashkách či paměťových kartách.
Dle vlastních slov Micronu jde v tuto chvíli o nejpokročilejší NAND flash čipy, které jsou dispozici, což bude nepochybně mírná narážka na Toshibu, která ve spolupráci se SanDiskem před pár týdny začala vyrábět 19nm NAND flash čipy 2. generace a na menší výrobní technologie se podle všeho ještě připravuje. Tentokrát tedy prvenství ulovil Micron.
Nové čipy v maximálním počtu při standardní konstrukci SSD dávají kapacitu 512 GB (případně 480 GB), samozřejmě s nimi půjde vytvářet i 1TB/960GB nebo naopak menší SSD – u těch ale počítejme výhledově s nižšími rychlostmi zejména zápisu, jelikož jejich kapacita bude tvořena méně čipy než obvyklým maximálním počtem 16 pouzder na PCB. Dle Micronu mimochodem výroba těchto čipů probíhá tak, že na wafer se vejde celkově kapacita 6 TB, což by mělo představovat 375 čipů (?) na standardní 300mm „oplatce“ (?).
Micron v tuto chvíli dodává vzorky vybraným partnerům, na plnou produkci 16nm čipů najedou jeho linky ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. První produkty tedy čekejme počátkem příštího roku.
Když už jsem zmínil tu Toshibu, tak si povězme o jejích nových SDHC kartách Exceria Pro s rozhraním UHS-I. Jde totiž o karty, které nechávají v dáli za sebou i současnou špičku CompactFlash UDMA7 s indexem 1066× (tedy 160 MB/s), a to výrazně.
Nové kary totiž nabízejí čtení rychlostí až 260 MB/s a zápis 240 MB/s. Éra karet CompactFlash jako rychlostní špičky je tedy tímto u konce, možná jednoho dne něco změní formát XQD, ale tyto karty zatím podporuje jen zrcadlovka Nikon D4 s cenovkou ~140 000 Kč. SDHC mají podporu všude, rozhraní UHS-I pak v řadě lepších přístrojů (zde bude limit rychlosti – UHS-I podporuje maximálně 104 MB/s, tyto nové karty totiž používají nové rozhraní UHS-II ze specifikace SD v4.10, které v dual-lane režimu zvládá rychlost až 312 MB/s).
Toshiba nabízí tyto karty v kapacitách 16 a 32 GB, ceny však pro tuto chvíli neuvádí. Karty se objeví na trhu v říjnu.
Optimista by jistě rád zvolal, že tímto snad celá ta právní fraška rozpoutaná Applem končí, realista raději bude zticha. Legrační situace to ale je. Poté, co s 28nm čipy nastal u Apple po právní válce se Samsungem po celé planetě rozkol a Apple začal stěhovat svoji výrobu k jiným, zejména TSMC, se opět ukazuje, že špičkové technologie, zkušenosti, know-how a vynikající odborníci prostě na stromech nerostou. A Samsung jich má v oblasti ARM SoC na rozdávání.
Apple tedy sice bude u TSMC vyrábět na 20nm a nižších procesech, ale pro 1X-nanometrové technologie se Apple opět obrátí i na Samsung. Jeho 14nm FinFET výroba je totiž nejen lákavá, ale bez Samsungových výrobních kapacit prostě Apple potřebné množství čipů A9 a A9X pro iPhone 7 a iPad XY nebude mít kde vyrábět.
Vedle TSMC a Samsungu se také hovoří o tom, že Apple využije i 14nm FinFET technologii 14XM firmy Globalfoundries, která také finišuje. Produkty generace iPhone 7 se zmíněnými SoC bychom měli čekat někdy ve druhé polovině roku 2015.
Už to sice zní jako ohraná písnička, ale podle všeho se skutečně 5TB, a s nimi rovnou i 6TB, disků konečně dočkáme. Příští rok, v podání výrobce Seagate a v enterprisových modelech řad Constellation. 3,5palcové disky kapacity až 6 TB na 99,99 % nebudou postaveny na stávajících plotnových technologiích, ani na héliu či HAMR/TAMR, ale na vylepšení pomocí SMR (shingled magnetic recording) – jde o technologii, kdy se jednotlivé magnetické částečky na plotnách částečně překrývají a umožňují tak dále zvýšit hustotu záznamu.
Též příští rok, v závěru, by měl Seagate přijít s 2TB disky notebookové velikost 2,5 palce. Patrně je tím myšlena klasická dvouplotnová konstrukce výšky 9,5 mm, jelikož 2,5palcový disk s kapacitou 2 TB již nějakou dobu prodává konkurenční Western Digital, má však výšku 15 mm a nese 4 diskové plotny. Vzhledem k tomu, že Hitachi umí do 2,5palcové konstrukce standardní 9,5mm výšky nacpat tři plotny, je tu teoretický potenciál pro notebookový disk kapacity 3 TB. Ale ne u Seagate.
Nástupce aktuální řady „Southern Islands“ je již na spadnutí. Podle prvních neověřených (tradičně) informací již výrobci mají vše potřebné pro to, aby mohli začít výrobu svých vlastních Radeonů HD 9970, což bude první skutečně nový hi-end model od dob Radeonu HD 7970 představeného koncem prosince 2011.
Vzorky karet s referenčním designem již od AMD mezi výrobce dorazily, proniknuvší informace potvrzují třeba firmu HIS. V tuto chvíli se ještě řeší, jaké konkrétní chlazení bude použito jako referenční. Ve hře je celkem sedm typů, s AMD na nich spolupracuje firma Sapphire – to je dobrá zpráva, jelikož Sapphire umí vyvíjet pekelně dobrá nereferenční řešení.
V tuto chvíli je mezi drby též informace o uvedení v říjnu, což samozřejmě nemusí znamenat termín bezproblémové plné dostupnosti Radeonů HD 9970 v e-shopech. Každopádně k tomuto datu končí svoji krátkou životní cestu duální Radeon HD 7790. Jestli bude Radeon HD 9970 opravdu tak dobrý, jak se předpokládá, nebude již třeba služeb této duální karty jakožto ukázkového nosiče výkonu GPU od AMD. Ale toto vše jsou v tuto chvíli předčasné spekulace, které klidně hoďte po zbytek léta za hlavu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
CF cards can be used directly in a PC Card slot with a plug adapter, used as an ATA (IDE) or PCMCIA storage device with a passive adapterMyslím, že naopak ten IDE řadič je problematičtější, protože si pamatuju jak jsem kdysi četl nějakej návod na CF→IDE adaptér a tam bylo řečeno, že si má člověk dát pozor na to, že některý karty to nepodporujou, nebo fungujou blbě. Protože to je ISA podmnožina, tak vlastně není problém pár adres alokovat pro IDE řadič (a proto tam být nemusí). Ad SATA+PCIe: No máš pravdu, šance je malá. Ale takhle tady zase bude kýbl různejch typů karet