Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
AMD toho bude na své modulární architektuře „Steamroller“ stavět více. Minulý měsíc byl poodhalen ultramobilní APU čip Kaveri, nyní je na řadě jeho 35W verze. Jde samozřejmě zatím jen o „Engineering Sample“, takže parametry berme s rezervou, nicméně tento vzorek tedy při Turbo taktu tepe na 2,3 GHz, v základu pak na 1,8 GHz s integrovaným GPU jednoucím na 500 MHz. Mělo by údajně jít o čtyřjádrový procesor, tomu ostatně odpovídá poměr TDP a frekvencí – něco takového lze očekávat od současných výrobních technologií, které má AMD k dispozici.
Procesory rodiny Kaveri nás patrně poctí přítomností na trhu někdy v závěru roku, možné je cokoli od podzimu po předvánoční trh. Výroba bude 28nm.
Peripheral Component Interconnect Special Interest Group zastřešující vše týkající se PCI a PCI Express, dokončila specifikaci pro nové rozhraní miniaturních kartiček s ×1 linkou PCI Express. Mobile PCIe specifikuje rozhraní s nízkým odběrem pro prvky v ultramobiních zařízeních, ve stejnou dobu uvolněná specifikace v0.7a (tento standard je v těchto týdnech finalizován) fyzického vzhledu kartiček M.2 pak specifikuje jejich rozměry.
Mobile PCIe ve spojení s form factorem M.2 představuje budoucnost zejména maličkých SSD, která tak již nebudou využívat relativně velký systém mSATA a přitom nabídnou daleko vyšší rychlosti. Nepůjde ale o rozhraní jen pro SSD, nýbrž cokoli, co používá sběrnici PCI Express v nízkoodběrové variantě, tedy třeba různé Bluetooth, WWAN a WiFi čipy.
Tak či onak se mimo jiné otevírá prostor pro pekelně rychlá SSD v Ultraboocích, kde nedojde k nijakému zvětšení rozměrů co do tloušťky elektroniky, Intelu se tak bude plnit jeho sen o další, „Haswellovské“ generaci ještě tenčích Ultrabooků. Předminule jsme si představili SSD od Samsungu, které je právě příkladem takového produktu: rychlost 1,4 GB/s, a to v kartičce o velikosti 80×22 mm s kapacitou až 512 GB.
Nemilá situace je před výrobci grafických karet. Tato tradiční komponenta už dobrých 20 let pomalu umírá na veeeeelmi pozvolna klesající zájem uživatelů. Kdo si vzpomene kupříkladu na někdejší základní desky s integrovanou VL-BUS grafikou Trident 9400 či pozdější PCI S3, kdo si vzpomene na Cyrix MediaGX, kdo s vzpomene na první 486 a Pentium čipsety Sis s integrovanou až 4MB grafikou, ten ví, kam mířím. Příchod 3D akcelerátorů sice toto na dekádu zbrzdil, ale trh se opět vrací k integrovaným řešením.
A nejde jen o to, že low-end a mainstream grafiky jsou vytlačovány APU jako AMD „Llano“, „Trinity“ či nejnověji „Richland“, ony i Intelovy integrované grafiky jsou více než dostačující pro většinu uživatelů – nehráčů. zkrátka desktop stále klesá a co mu neukradly APU, to mu kradou třeba tablety, resp. SoC v mobilních a ultramobilních počítačích.
A právě tímto směrem se asi výrobci grafik vydají. Své výrobní kapacity začnou ve větší míře využívat k výrobě tabletů, což je trh, který je i přes již tak silnou a stále rostoucí konkurenci již několik let na vzestupu. Nemusí nutně jít o klasické tablety, jakými je 90 % běžné čínské OEM produkce, ale právě o lepší modely s SoC Nvidia Tegra, kde výrobci využijí svých letitých vztahů s tímto výrobcem GPU (jemuž, řekněme si na rovinu, ta ARM SoC stále moc na odbyt nejdou). Tak uvidíme v nadcházejících měsících či příští rok, jestli ruka ruku umyje a objeví se ve větší míře tablety značek jako Asus, Gigabyte, MSI, či třeba i tradičně Radeonových výrobců jako PowerColor, Sapphire apod.
Tegra 4 by sama o sobě byla výborný čip, ale zájem výrobců tabletů hatí údajně její vysoká cena. Tuto generaci SoC s GPU GeForce sice nalezneme v produktech od firem jako Asus, Hewlett-Packard či Toshiba, ale jejich prodeje jsou malé, zejména ve srovnání s levnou konkurencí. Tím pak klesají i objednávky čipů od Nvidie. Konkurence na tomto poli je zkrátka nemilosrdná, DigiTimes pak jako hlavní osinu v zadku Nvidie jmenují třeba MediaTek, nebo pak obecně levné čínské „lepiče“ SoC jako takové.
Pokusem, jak toto zvrátit, bude levnější varianta Tegra 4i, který by již měl být dostatečně levný a přitom stále nést integrovaný „all-in-one“ modem Icera i500. Na druhou strnau ale generace Tegra 4 nepodporuje nejmodernější technologie a verze OpenGL ES, OpenCL či DirectX 11, jelikož GPU stále staví na generaci DirectX 9. Změnu přinese až na konci roku Tegra 5 s GPU generace „Kepler“. A koneckonců připomenu v tomto kontextu, že Nvidia mění zcela obchodní model a svá GPU a architektury bude nově licencovat.
A na rovinu, je to v podstatě jediná změna oproti RX1. Oba kompakty budou v prodeji souběžně, podobně jako to má Pentax u zrcadlovek K-5 II a K-5 IIs, či nikon u D800 a D800E. Zákazník si zkrátka bude moci vybrat, zdali lowpass filtr chce, či nikoli. Parametry jsou shodné: 24Mpix fullframe čip BSI CMOS, rozlišení 6000×4000, ISO 100 až 25600, objektiv od Zeisse 35 mm f/2, 3palcový displej s 1229k body a tak dále. Jo a cenovka bude podobná, někde kolem 80 tisíc Kč .
Druhou novinkou je nástupce zajímavého kompaktu RX100. Model II dostal místo CCD nový čip BSI CMOS, při úhlopříčce 1 palec (shodné se systémem Nikon 1) nabízí nadále rozlišení 20 Mpix (tedy přesněji efektivně 19,96 Mpix). Rozlišení je 5472×3648, ISO 160 až 25600, objektiv nabízí rozsah 28 až 100 mm při f/1.8 až 4.9, navíc s funkcí „step-zoom“ zastavující krokově na oblíbených ohniscích v přepočtu 28, 35, 50, 70 a 100 mm. Nechybí optická stabilizace, podpora RAWu, 3palcový LCD s 1229k body (výklopný), podpora 1080/50p videa, WiFi, NFC atd. Hliníkové tělíčko má rozměry 105×58×38 mm při hmotnost 281 g a výdrži dle metodiky CIPA 350 snímků.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: