abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    18.6. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Rozcestník

    KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi

    15. 12. 2010 | Petr Bravenec | 2852×

    Jednou z posledních věcí v domácím účetnictví KMyMoney, o kterých jsem plánoval napsat, jsou předpovědi.

    Obsah

    Tímto článkem tedy splácím svůj vnitřní dluh. Na druhou stranu jsem velmi rozpačitý a nejsem si jistý užitečností tohoto článku. Ač považuji KMyMoney za velmi potřebnou a zdařilou aplikaci, jakmile použiji KMyMoney pro předpovídání své finanční budoucnosti, dostávám věštby hodné zfetované Pythie. Nedovedu posoudit, jedná-li se o chyby v KMyMoney, o nemožnost předvídat budoucnost či o prosté nepochopení z mojí strany.

    Užitek tohoto článku by proto mohl spočívat právě ve varování, že budoucnost je nepředvídatelná, a to bez ohledu na to, jak sofistikovanou metodu použijete. Pokud si přece jen myslíte, že by vás mohly předpovědi v KMyMoney zaujmout, dočtete se zde, jaké informace můžete ze svého účetnictví získat a jak se k nim dostat.

    Jak KMyMoney předpovídá budoucnost?

    link

    Předpovědi v KMyMoney jsou nástrojem, který by vám měl pomoci vypočítat, kolik peněz budete mít za měsíc, za dva měsíce, za čtvrt roku a tak dál. Předpovědi umí domácí účetnictví KMyMoney vytvářet několika různými způsoby, každý ze způsobů je v něčem dobrý, v něčem zase slabší.

    Předpověď na základě historických údajů

    link

    KMyMoney projde vaše dosavadní záznamy, podívá se kolik utrácíte a kolik vyděláváte, a pomocí klouzavých průměrů nebo pomocí lineární regrese (lze zvolit) vypočítá, jaké budou stavy jednotlivých účtů. Takto vytvořené předpovědi však trpí tím, že do pravidelných výdajů započítají s klidem i peníze utracené za novou lednici – přičemž tato útrata se pravděpodobně nebude příští měsíc opakovat. Do pravidelných příjmů pak započítají i dědictví po babičce, kterýžto příjem se nebude opakovat zcela určitě, protože babičky došly.

    Pro předpovídání se používají tři různé metody: Klouzavý průměr, vážený klouzavý průměr a lineární regrese. Výsledky jednotlivých metod se velmi liší a nad vypočtenými údaji někdy zůstává rozum stát. KMyMoney například na základě mých pohybů na účtu předpovídá, že v následujícím měsíci utratím 35 tisíc Kč, v dalším měsíci pak vydělám 65 tisíc. V dalším měsíci pak jen tisícovku. Je jistě možné, že se KMyMoney ve svých předpovědích trefilo, ale jakmile přepnu z lineární regrese, která předpovídá takto vysokou volatilitu v mém jmění, na některý z klouzavých průměrů, předpovědi se rázem změní: Mé jmění bude každý měsíc klesat přibližně o 15 tisíc. Účty, které z principu nelze dostat pod nulu, padnou hluboko do záporných čísel už první měsíc a nic na tom nezmění jakékoliv laborování s nastavením předpovědí.

    Předpovědi na základě historických údajů mají problémy, pokud jsou vaše příjmy či výdaje nepravidelné.

    Předpověď na základě naplánovaných transakcí

    link

    Jiným způsobem, jak můžete v KMyMoney předpovídat své budoucí jmění, je předpověď založená na naplánovaných transakcích. V jednom z předchozích dílů jsem ukázal, jak používat v KMyMoney naplánované transakce. Jednou ze základních myšlenek, kterou jsem se vám snažil sdělit, byla zásada "Naplánovat vše, co naplánovat lze" – od výplaty, vystavených faktur, přes nájemné či splátky hypotéky až po výdaje za vedení bankovních účtů. Jednak tak získáte jednoduchý prostředek pro připomenutí nutných plateb, ale mimo to můžete využít své naplánované transakce v předpovědích.

    Problém s tímto způsobem předpovídání je, že v naplánovaných transakcích obvykle nikdy nebudete mít vše. Na svých účtech provádím každý měsíc operativní převody peněz tak, aby na nejlépe úročeném účtu byla soustředěna maximální možná částka, a naplánovat tyto přesuny je poměrně obtížné.

    Moje situace je navíc silně zjedodušená díky kreditní kartě – jen zcela vyjímečně utrácím přímo z bankovního účtu. Vyrovnání dluhu na kreditní kartě mohu snadno naplánovat, měsíční útratu odhaduji řádově velmi snadno. Na účtu kreditní karty mi sice KMyMoney věští trvalý růst (útraty naplánované nejsou), ale alespoň předpovědi zůstatku na běžném účtu nejsou naprosto zcestné.

    Předpovědi založené na naplánovaných transakcích v mém případě zcela ztroskotávají v detailech – nedovedou postihnout přesuny mezi jednotlivými účty. Na druhou stranu je díky předem naplánovaným transakcím relativně vypovídající předpověd aktiv.

    Předpovědi založené na naplánovaných a budoucích transakcích mají problémy, pokud nejste schopní detailně naplánovat své finanční operace na několik měsíců dopředu.

    Předpověď na základě rozpočtů

    link

    I když většinou nejsem schopen naplánovat přímo své finanční operace nad bankovními účty, obvykle mám stále možnost vytvořit alespoň přibližně svůj rozpočet. V rozpočtech mohu snadno odhadnout, kolik peněz utratím za různé věci a kolik peněz získám ze svých finančních zdrojů.

    Rozpočtové předpovědi se od ostatních předpovědí zásadně liší – zatímco ostatní předpovědi se snaží odhadnout zůstatky na různých účtech a celkovou výši vašeho jmění, předpovědi založené na rozpočtech pracují pouze s příjmy a výdaji. Tato předpověd tedy neumí nijak určit výši vašeho jmění, dovede však odhadnout, jakým směrem se vaše jmění v budoucnosti pohne. Dovedete-li vytvořit kvalitní rozpočet, získáte i celkem slušný přehled o své budoucí finanční situaci.

    Co umí KMyMoney předpovědět

    link

    Ať už používáte pro své předpovědi metodu založenou na naplánovaných transakcích nebo na historických datech, KMyMoney pro vás vytvoří několik různých předpovědí. Ty najdete v části "Předpovědi" na několika různých kartách. KMyMoney je účetnictví orientované především na evidenci finančního majetku – předpovědi se tedy nestarají o to, kolik kde utratíte či vyděláte, ale o výšku vašich bankovních kont.

    U předpovědí lze nastavit, jak daleko do budoucnosti se má předpovídat (například tři měsíce), jak hluboko v minulosti má KMyMoney hledat historická data (například půl roku) a jak dlouhý je váš účetní cyklus (obvykle třicet dní, od výplaty k výplatě).

    Podle nastavení pak na kartě "Souhrn" najdete předpovědi svých účtů pro jednotlivé měsíce (vzdálenost od současnosti a frekvence závisí na délce vašeho účetního cyklu a na požadované délce předpovědi). Na další kartě, "Podrobnosti", najdete předpověď pro jednotlivé dny. Na kartě "Pokročilé" najdete předpovědi minimálního a maximálního zůstatku na účtech pro jednotlivé účetní cykly.

    KMyMoney

    Na kartě "Graf" byste pak měli najít graf s vývojem svého čistého jmění v čase.

    KMyMoney

    Červeným písmem v políčku vpravo vypisuje KMyMoney informace, o kterých se domnívá, že byste jim měli věnovat pozornost, například "Účet peněženka se během účetního cyklu snižuje o 666 Kč a poklesne pod 0,00 CZK za méně než 2 dny."

    Trochu mimo tyto předpovědi se vymyká karta "Předpověď rozpočtu". Hodnoty, které zde najdete, se totiž netýkají vašich bankovních a jiných účtů, ale příjmů a výdajů, a nepočítají se z historických dat či naplánovaných transakcí, ale jsou vypočtené z rozpočtu. Kupodivu však i předpovědi založené na rozpočtu reagují na různá nastavení a při snaze o získání smysluplných výstupů pravděpodobně brzy zjistíte, že KMyMoney věští nesmysly.

    Stranou od ostatních předpovědí stojí "Graf zůstatku". Ten není součástí "Předpovědí", ale najdete jej na nástrojové liště a vztahuje se pouze k aktuálnímu účtu (v peněžním deníku, v seznamu účtů nebo v institucích).

    KMyMoney

    Nastavení předpovědí

    link

    Tuším, že tvůrci KMyMoney vědí o reálné nemožnosti předpovídat budoucnost, takže do programu zabudovali množství různých parametrů, jejichž změnou může KMyMoney předpovědět prakticky cokoli. Pouze na vás pak záleží, jaké předpovědi dáte přednost.

    Nastavení předpovědí najdete hned na dvou místech – v samotné části "Předpovědi" a v nastavení aplikace KMyMoney. Nastavení v části "Předpovědi" se dá používat interaktivně a vztahuje se k informacím zobrazeným v této části. Podle hodnot v nastavení aplikace KMyMoney se vytvářejí grafy zůstatku k jednotlivým účtům.

    KMyMoney

    Závěr

    link

    Chcete-li mít aspoň trochu reálnou představu o své finanční budoucnosti, uděláte zřejmě nejlépe, zapomenete-li na složité nástroje typu "Předpovědi". Větší službu vám KMyMoney udělá, pokud si vytisknete graf se zůstatky na jednotlivých účtech nebo graf s výší vašeho jmění a tužkou prodloužíte trend do budoucnosti.

    Pokud vám takováto grafická věštba nevyhovuje, například kvůli nepravidelným příjmům a výdajům, a přesto potřebujete mít smysluplnou odpověď, na které můžete stavět, stejnou službu jako KMyMoney vám poskytne čtení z lógru.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    David Watzke avatar 15.12.2010 00:12 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    A to se vyplatí.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    houska avatar 15.12.2010 07:17 houska | skóre: 41 | blog: HW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    jakmile použiji KMyMoney pro předpovídání své finanční budoucnosti, dostávám věštby hodné zfetované Pythie
    taky jsem si toho vsiml, nejdriv jsem si myslel ze mam nekde neco blbe nastavene, ale po dlouhem laborovani jsem zjistil ze je lepsi se podivat na vydaje a prijmy a zpocitat si to sam
    15.12.2010 12:23 User682 | skóre: 38 | blog: aqarium | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    zdravim,

    diky. Aplikaci, co bude umet nejake predpovedi s financemi dlouhodobe shanim. Kazdopadne jako priklad se mi toto velmi hodi jako inspirace.

    Co se tyce financi, tak ono se daji postupne vysledovat nejake krivky. Zpravidla 2x rocne jsou nejake vetsi jednorazove investice z toho, co zbyde za pulrok. Bud je to investice nebo poreseni nejake kalamity. Do toho si (spise pravidlo nez nahoda = rocni asi 5-7% zdrazovani) 1-2x rocne nucene anebo necucene zdvihnete zivotni uroven nejakymi dalsimi pravidelnymi poplatky.

    Predpovedi zatim resim pres nejake tabulky s grafy. Ale dlouhodobe (tak do 2 let) to nebude asi moc udrzitelne.

    Asi zajimava vec, co resim, je kolik vyjde nejaka platebni brana do banky a kolik to bude mit rezii za rok. Naprogramovani by asi nebyl moc problem. Doslova dochazim k tomu, ze poplatky jsou moc velke a "cena penez" (=kolik to zere casu s nimi manipulovat) uz zere taky moc casu. K tomu je mozno pridat i nejaky import (existuje-li) v nejakem formatu z ucetni aplikace, tak aby to slo nahrat v bance do aplikace a provest po schvaleni nejake hromadne platebni prikazy.

    Idey, napady [tedy pokud se to sem hodi v souvislosti s danou aplikaci] ?

    jinak diky za serial.

    gf
    Josef Kufner avatar 15.12.2010 14:29 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    Možná by ti mohl pomoct jeden odkaz, co jsem dostal v jedné z předchozích diskusí k tomuhle seriálu: KMyMoney: Import from ČSOB using AqBanking
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    15.12.2010 12:55 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    takže do programu zabudovali množství různých parametrů, jejichž změnou může KMyMoney předpovědět prakticky cokoli. Pouze na vás pak záleží, jaké předpovědi dáte přednost.
    Všechny tyhle výroky v článku co se týče předpovědí chápu jako pozitivní. Nevěřím, že by

    a) někdo skutečně věřil, že cokoliv předpoví budoucnost

    b) někdo předpovědět skutečnou budoucnost opravdu chtěl

    ;-)

    Všechny tzv. "předpovědi" jsou jen modely možného vývoje za určitých podmínek. V KMyMoney to lze chápat tak, že pokud se budete chovat finančně stejně jako ukazují výchozí data, tak vývoj bude pravděpodobně takový a takový. Což je docela fér a těžko očekávat něco jiného.

    Ještě bych dodal, že pokud chcete vylepšit vstupní data, existuje možnost individuální konfigurace "předpovědních reportů" (custom report), kde můžete omezit předpovědi na účty, na nichž je pohyb víceméně pravidelný, případně vyloučit kategorie příjmů a výdajů, kde jsou pohyby nepravidelné, nebo vyloučit z podkladových dat pro předpověď transakce obsahující určitý text (např. "mimořádný" apod.) atd.
    15.12.2010 14:39 mnp
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    Google kupil firmu, ktora sa snazi predpovedat buducnost pomocou supramagnetov :P
    Petr Bravenec avatar 15.12.2010 15:27 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi
    Předpovědi v KMyMoney jsou možná špatně pojaté, proto jsem si s touto částí neporozuměl, ač jinak nedám na KMyMoney dopustit.

    Napadlo mě, že předpovědi na mě působí tak nevěrohodně proto, že se snaží předpovídat na halíř přesně, a to na každý den třeba půl roku dopředu.

    Předpovědím by možná více slušelo nějaké pravděpodobnostní rozdělení. Graficky pojato bych si to představoval tak, že každý měsíc (ne den) by byl prezentován jednou fousatou krabicí, kde by se dalo vyčíst, že s pravděpodobností (třeba) 66% bude zůstatek v tomto rozmezí, s pravděpodobností 95% pak v jiném, širším rozmezí.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    17.12.2010 22:09 Greatlama
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – Úroky
    Trochu odbočím, ale jde nějak v kmymoney pracovat s úroky? Třeba ke spořícímu účtu nastavit 0.1% měsíčně a aby se mi to každý měsíc přičetlo.

    Zatím to dělám přes plánované transakce, ale není to moc pohodlné...
    theo avatar 20.12.2010 12:56 theo | skóre: 15 | Rožnov ... hádej který?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – Úroky
    Ačkoliv to dělám podobně, tak by se tato věc měla dát vyřešit při provedení rozvahy účtu na konci měsíce. Zadává se tam úroková míra a bankovní poplatky.
    Sine ira et studio
    20.12.2010 15:34 greatlama
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – Úroky

    To pochopitelně můžu, ale je to krajně nepohodlné.

    13.12.2021 10:52 geebranz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KMyMoney – nahlížení do budoucnosti s předpověďmi

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.