Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A že vypadne jen jedna fáze, to by se stávat opravdu nemělo.Dnes se to možná nestává, dříve (třeba před 20 lety) to bylo běžné. Třeba u nás jakmile přešla bouřka, bylo jasné, že tak za půl hodiny vypadne proud. A pak začlo nahazování, kdy střídavě různé fáze vypadávaly, zapínaly se nebo běžely různě z části (od oranžového vlákna žárovky po „skoro naplno“). Ale díky různému napojení okruhů na různé fáze se vždy svítilo aspoň někde.
Sakra, vždyť to akorát trochu šimrá. Teda dokud nesáhneš na druhý pól.Jedna zkušenost nic neříká :). V anglii mi chlapík tvrdil o elektrickém plotu, že je proti liškám.... tak jsem si sáhl a cítil takové jemné impulsy, nic víc. Ptal jsem se ho, co to kecá, a jak chce tímhle odradit lišku od slepic, tak mi řekl, ať si sáhnu druhou rukou na zem a docela jsem nadskočil :D. Takže záleží, čeho dalšího se ještě dotýkáš nebo skoro dotýkáš.
Takže záleží, čeho dalšího se ještě dotýkáš nebo skoro dotýkáš.
Logicky - kdyby to nebyla pravda, tak by se někteří z nás pěkně smažili každý den
Experiment bez předchozí hypotézy není věda, ale střelba na slepo.Střelba naslepo je zcela běžnou součástí vědy. Ten človíček jednoduše potřeboval mít základní experimentální podklady, aby zjistil, zda se vůbec má danou věcí zabývat.
Podle mě rozumný člověk používá záchod k tomu, aby se do něj vysral a spláchnul :D.To pro, že už víš, jak to uvnitř funguje, tak ho nepotřebuješ pokaždé znova rozebírat. Ale neříkej, že kdybys viděl poprvé splachovací záchod, že bys nechtěl vědět, jak uvnitř funguje?