Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Nějakou dobu jsem hledal vhodný program pro přehrávání MP3 souborů v textovém prostředí. Nakonec jsem si vybral. Ostatní, které jsem zkoušel, fungovaly všechny víceméně dobře, ale pro mé potřeby byly buď až příliš komplikované nebo mi nevyhovovaly z jiného důvodu. Vám by však mohly třeba přijít vhod.
Základním měřítkem pro můj výběr byla jednoduchost ovládání a pokud možno co nejméně funkcí. Používám tento druh aplikace většinou tak, že si v Midnight Commanderu označím požadované soubory a po stisku Enter chci, aby se otevřelo okno, ve kterém se automaticky začnou zvolené písničky přehrávat. A protože to tak dělám jak v čistě textovém režimu (resp. framebufferu - všechny screenshoty v článku jsou sejmuté právě z framebufferu), tak v X, chtěl jsem program s textovým rozhraním. Jistě, šlo by snadno ošetřit, aby se v obou případech spouštěl jiný program, ale to mi přijde zbytečné - především proto, že bych takový další program musel mít nainstalovaný. A navíc - i když XMMS je rychlé, není jeho spuštění rychlejší než XTerm a v něm textová aplikace.
Pro stejný účel by šel využít třeba i MPlayer nebo xine, ale já mám rád TUI. Mám vždy snadno přehled, kde právě v seznamu písniček jsem apod. A navíc, MPlayer přece nemá žádné barvičky!
Možná svým výběrem kandidátů zklamu ty, kteří dávají přednost formátu Ogg Vorbis. Ale pravda je taková, že téměř všechna svá CD mám naripovaná do souborů MP3. Sice bych se asi nebránil použití OGG - a to i kdyby šlo jen o převod z již hotových MP3 (znovu stahovat 300 disků se mi fakt nechce) - alespoň bych ušetřil místo, ale hlavní důvod pro používání MP3 je v autě. Totiž v CD přehrávači v autě, který OGG nezvládá. A protože si rád každou chvíli vytvořím nějakou více či méně náhodnou kompilaci hudby pro konkrétní výlet, ponechávám všechny písničky v MP3. Z představených programů umí OGG přehrávat pouze jeden a ještě ne moc stabilně...
K tomuto programu jsem byl už na počátku trochu podezřívavý. Jakmile mi něco tvrdí, že kromě přehrávání to umí i skvěle editovat playlisty, nemám k tomu důvěru. Tedy, abych byl spravedlivý - pro mnoho lidí mohou být podobné funkce velmi šikovné, a pokud by chtěli takový program používat k organizaci a správě své sbírky písní, může se to hodit. Ale pro mě je to zbytečné. A zbytečné funkce se většinou pletou do cesty těm potřebným. Kromě toho je potřeba se učit program ovládat, na což nemám trpělivost.
Přesto jsem však Juice vyzkoušel. Jedná se o nadstavbu k mpg123, ale měl by jít použít i s jiným, libovolným přehrávačem. Díky tomu může podporovat přehrávání i jiných formátů než MP3 (tato funkce však prý není moc stabilní...). Rozhraní je poměrně intuitivní, žádná velká překvapení. Vzhledem trochu připomíná TurboVision blahé paměti. Trochu mě rozčilovalo rozdělení mezi režimem procházení souborů a playlistem. Ale na druhou stranu - účel to plní dobře.
Vytváření a ukládání playlistů je docela jednoduché. Jen je potřeba si zvyknout, že pokud program spustíte jen tak, bez zadaných souborů k přehrávání na příkazové řádce, bude vám chviličku trvat, než vlastně budete moci nějakou tu hudbu pustit.
Když už jsem zmínil zadávání souborů přímo na příkazové řádce, tak si neodpustím zanaříkat nad autorem programu, který zjevně uvažuje o odstranění této funkčnosti (viz man stránka). To by bylo skutečně nemilé a aplikaci by to výrazně uškodilo, protože by se např. vůbec nedala použít ve výše zmiňovaném případě přehrávání z MC.
Juice má množství hierarchicky členěných konfiguračních dialogů, což podle mého názoru celkovou orientaci při nastavování ztěžuje. Kromě klasického ovládání hlasitosti (hlavní a PCM) je tu i grafický posuvník pro rovnováhu mezi reproduktory. Vyskakovací okna nabízejí také kontextovou nápovědu. To všechno je trochu překombinované. Pohyb po jednotlivých oknech se liší okno od okna. Zatímco nápověda se uzavírá stisknutím Enter, tak mixér se ukončuje pomocí F4. A hlavní konfigurační okno zrušíte klávesou F3 (kterou se i vyvolává). Na můj vkus je to zmatené.
Coby uživatel Debianu kladně hodnotím přítomnost souborurules
, pomocí kterého lze snadno sestavit vlastní balíček
.deb :-).
Tento program už moje požadavky splňuje daleko více. ksmp3play je jednoduchý, přehledný a moc funkcí nemá... Totiž. On má funkcí dost, ale nejsou takříkajíc na obtíž. Jsou hezky schované pod povrchem a použít je můžete, ale nemusíte. Tzn. například playlisty také umí vytvářet, ale vůbec vás k tomu nenutí.
To mi vyhovuje. Bohužel však musím říci, že ty funkce jsou schovány před zraky běžného (náhodného) uživatele tak důmyslně, že bych se o nich bez pár minutek slepého experimentování vůbec nedozvěděl. Program má domovskou stránku dosti spartánsky řešenou - je to pouhý výpis projektu na SourceForge. Kdyby tam nebylo napsáno více, než že se jedná o MP3 přehrávač využívající knihovnu ncurses, ani by mě nenapadlo se po nějakých skrytých funkcích pídit. Je tam však zmíněno, že program umí pracovat s playlisty, nastavovat hlasitost pro každou písničku zvlášť a dokonce umožňuje hodnocení písní.
Manuálová stránka také pouze papouškuje dvě větičky, které jsou k vidění na SourceForge. Jako hlupák jsem si připadal po té, co jsem zjistil, že součástí zdrojáku je dokonce PDF soubor s dokumentací... Ale znáte to, po manuálu člověk sahá, až když jde opravdu do tuhého.
Prostředí programu nenabízí žádné vodítko, kterého by se dalo chytit. Po chvilce urputného trápení kláves F1, ?, Alt, F10 apod. jsem konečně natrefil na "h". To byla ta správná. Otevře vám okno s nápovědou, která poměrně jasně a stručně vysvětluje funkce různých kláves, z čehož je tím pádem i patrné, co vlastně program všechno dokáže (klávesy jsou konfigurovatelné - ale výchozí nastavení je vyhovující - zvláště pokud si předem v rychlosti pročtete manuál/nápovědu...). Chybkou je, že vyvoláte-li okno s nápovědou, nepokračuje po přehrání aktuální písničky program v playlistu. Přehrávání se zastaví, dokud okno s nápovědou nezrušíte.
K čemu by mi mohlo být řazení playlistu podle oblíbenosti písniček, to netuším, ale třeba nastavování individuální hlasitosti pro jednotlivé songy je fajn, pro to využití mám. Především proto, že mám rád nahrávky z koncertů, u kterých se mnohdy hlasitost liší i v rámci jednoho záznamu. Ze stejného důvodu (koncerty) oceňuji i možnost konfigurovat délku pauzy mezi písničkami.
Tentokrát je naopak nemožné program spustit "jen tak". Je potřeba jej už na příkazové řádce nakrmit buď přímo soubory s písničkami nebo aspoň playlistem (umí přehrávat i přes HTTP). Pomocí ksmp3play je možné i editovat ID3 tagy, i když pro hromadné úpravy se to nehodí. Naopak vyhledávání v playlistu je jednoduchá funkce, která nebývá v malých přehrávačích často zastoupena, ale zasloužila by si to. Nakonec ještě zmíním pěkné zpracování prostředí. Sice mu trochu chybí alespoň řádeček, kde by bylo řečeno, že pro nápovědu je třeba stisknout "h", ale naopak povedený je progress bar. Ten se v tomto přehrávači hodí i proto, že umožňuje pohyb v rámci písničky, což se na progress baru sleduje určitě pohodlněji než na číselném vyjádření uplynulého času.
V druhém (a závěrečném) díle představím další dva programy: mp3blaster a playmp3list.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
%f
za %s
.