Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Tak tohle je proste sance pro Free culture! Dokud ji tedy nezakazi...
Nevím, přijde mi to na palici, celá zas*aná EU, směřuje to mílovými kroky k tomu, co už jsme tady mi (země východního bloku) měli 40 let - nu což, alespoň jsme zvyklíAť ve jménu budování komunismu nebo "ochrany svobodného podnikání" musí holt svoboda občanů stranou.
Opravte ma ak sa mylim, ale podla toho co som precital podnet prisiel z Francuzska a Velkej Britanie a telekomunikacny zakon zodpovedajuci tymto podnetom presadzovala Ceska republika z titulu predsednictva.
Zasr..na EU, teda europsky parlament prijal dodatok chraniaci sukromie. Zeby ste potrebovali za kazdu cenu nadavat na EU lebo sa to nosi?
Takze ak spravne rozumiem, pokial ste proti niecomu - a to uz z akychkolvek dovodov, nie je potrebne respektovat ziadne fakty? Vsetky su dobre len na to aby ste si kopli?
Chudák pan profesor Klaus... vy mu teda dáváte. On se tak snaží a nikde žádný vděk a uznání, je tady sám jako kůl v plotě.
není
+1
+1
To by mně zajímalo, jak by to fungovalo v praxi. To by jako přišla (asi) policie, nebo nějaký soudní vykonavatel, a slavnostně a úředním úkonem by mi vytáhl kabel ze síťové karty, nebo by nařídil providerovi aby mne odpojil?
Nahrávací společnost by předala svůj požadavek providerovi, ten by jej musel splnit. Stačí zablokovat konto na straně provozovatele.
Pak bych si našel jiného providera.
Nenašel. Byl by jste na blacklistu. Ignorovat blacklist by mohlo stát providera draho.
Co budou dělat s internetovými kavárnamy?
Legitimujete se. Bez legitimování se dostanete pouze na vládou povolené stránky (whitelist). To samé by platilo o veřejně přístupných Wi-Fi AP. Pokud byste to jako provozovatel kavárny nebo AP nedodržel, hrozily by vám sankce.
Zase je na to velice jednoduchy lek - sila lidu.
Na forum napisu, ze me odpojil urcity ISP. Lide odejdou od ISP k jinemu, a ten skrachuje. Ostatni ISP si to dvakrat rozmysli.
Kdyz si lide sami sobe nepomuzou, tak jim to je treba!
Vice mene porad vsichni brecime, ale porad je podporujume. Vsak nekupujte CD, DVD, nechodte do kina a maji utrum.
Na forum napisu, ze me odpojil urcity ISP.
Poštou? Na které fórum to tak jde?
Lide odejdou od ISP k jinemu, a ten skrachuje.
Čemu dá ISP přednost? Riziku milionové pokuty, zrušení licence, nebo dokonce vězení ze strany státních orgánů nebo velmi hypotetickému riziku krachu kvůli pár negativních příspěvků ve fóru? Ostatní ISP na tom budou stejně.
Na forum napisu, ze me odpojil urcity ISP.A jak to napíšeš, když tě odpojili
Ostatni ISP si to dvakrat rozmysli.A úřad jim dá pokutu/zákaz činnosti.
Vsak nekupujte CD, DVD, nechodte do kina a maji utrum.Stalo se. V kině jsem už nebyl ani nepamatuji, zálohuji přes síť na jiné stroje a live CD bootuji z flashky. PS: nesdílím nelegálně, filmy moc nemusím. Futurama se vysílá na Primě a to mi ke štěstí celkem stačí
Reklamace disku je celkem na nic, i když ho kupuješ třeba v Alze – pokud jsi tam stihnul nahrát nějaká zajímavá data, tak bych si ho místo reklamace radši strčil do šuplíku nebo ekologicky zlikvidoval
bohužel – korupce tady dosahuje systémových rozměrů. Kdyby tenhle zákon ubíral poskytovatelům zákazníky, tak by samozřejmě protestovali a lobovali by proti – zatímco takhle o příjmy nepřijdou, takže drží hubu. Resp. budou uplaceni tím, že budou mít nadále peníze od zákazníků, kterým navíc nebudou muset poskytovat žádnou službu.
To už může člověk rovnou někoho znásilnit (nebo dokonce zabít)Hm, mam pocit, ze porovnavas nejvyssi tresty (u nevydani klice) s trestama nejnizsima (u vrazdy) a delas z toho zavery.
Spis by me zajimalo jak se to resi se zakonem, kde clovek nemusi vypovidat. Hlavne, kdyz mu to hraje v neprospech. Myslim, ze nejvyssi soud, musi to vydani klice, jinak recene usvedceni sam sebou, smest ze stolu.
Ja mam proste pravo nevypovidat a hotovo. Nebo se mylim?
Ja mam proste pravo nevypovidat a hotovo. Nebo se mylim?
Nemýlíte.
Použijete právo nevypovídat => Zavřou za neposkytnutí klíče. Důkaz mají - zašifrovaný disk.
Nepoužijete právo nevypovídat a poskytnete klíč => To, co na disku najdou, mohou použít proti vám.
Horší je zneužitelnost takového zákona. Stačí na něčí disk uložit obsah /dev/random pod vhodným jménem, a pak ho udat.
Stačí mít připravený klíč, který po přiXORování odhalí moje náhodně vygenerované bajty, které jsem si připravil
a co kdyz ho zapomenu nebo ztratim:)? musim rict ze tohle uz zavani drsnym terorem, ale asi je pravdepodobnejsi ze spis prileti meteorit a rozmlati to tu nez ze by se "proletari vsech zemi spojili"
Pokud pouzivas truecrypt, tak chteji i klic od hidden volume.
Smím-li se zeptat, jak zjistí, že je použit hidden volume? Dle oficiální dokumentace k TrueCryptu se to nedá zjistit. Taktéž z dokumentace vyplývá, že nejsou obě části Truecrypt svazku nijak odděleny a zápisy probíhají v rámci celého svazku, tj. není možné zjistit existenci hidden volume ani případnou forenzní analýzou média.
Myslim, ze nejvyssi soud, musi to vydani klice, jinak recene usvedceni sam sebou, smest ze stolu.V zasade jsem spis proti narusovani soukromi ze strany statu, ale nesmi se to brat zjednodusene. Premyslel jste nekdy proc vlastne je v legislative zakotveno pravo nevypovidat? Neni to proto, ze by byl problem s tim ze clovek usvedci sam sebe, na tom by nebylo nic spatneho pokud by se na takove usvedceni dalo spolehnout, problem je v tom, ze vypoved muze byt zmenitelna ex post, neni to nemenny a na cloveku nezavisly pevne zafixovany dukaz jako treba kdyz se clovek usvedci tim ze po sobe necha otisky na miste cinu, a pravo nevypovidat je tudiz nutne jako ochrana proti tomu, aby urcita vypoved nemohla byt vynucovana ci ovlivnovana nejakou treti stranou. Coz u sifrovacich klicu neplati - vysetrovatele maji moznost zasifrovana data precist, ale neni zde moznost je zpetne menit, jsou jakymsi 'fyzickym' dukazem nezavislym na obvinenem a jeho pripadnym obavam z natlaku - alespon pokud predpokladame zakaladni duveru vysetrujicim organum, podobne jako jim verime ze nepodstrci na misto cinu vase otisky prstu. Pokud maji byt argumenty ochrancu prav a svobod brany vazne, nesmi byt naivni - jde o to hledat rovnovahu a ne pozadovat nejake absolutni pravo na soukromi, coz by napriklad absolutne znemoznilo praci policie... coz vetsina z nas, pres vyhrady ke kvalitam policie, prece jen zrejme nechce.
Doufejme.
Příměr s alkoholem je chybný. Za způsobenou dopravní budete potrestán tak jako tak bez ohledu na alkohol. Pokud se ukáže, že jste řídil pod vlivem, tak navíc budete potrestán za řízení pod vlivem. Jsou to dva různé tresty za dva různé prohřešky.
Vámi podané vysvětlení, proč vyzrazení klíče není výpověď, je sice rozumné, ale stejně mi na tom něco smrdí: Jaký je rozdíl mezi vyzrazením klíče a vyzrazením místa, kam jsem zahrabal mrtvolu? Obě věci (hodnota klíče a hodnota místa, respektive data a mrtvola) jsou zcela objektivní a jejich existence nezávisí na tom, zda o nich vyšetřovatel ví, nebo neví, zda prokázal, nebo neprokázal jejich existenci.
A heslo k disku může zapomenout úplně stejně jako mrtvolu – tenhle zákon proště říká „buď se přiznáš a pak tě zavřeme, nebo tě zavřeme i bez toho“.
Příměr s alkoholem je chybný. Za způsobenou dopravní budete potrestán tak jako tak bez ohledu na alkohol. Pokud se ukáže, že jste řídil pod vlivem, tak navíc budete potrestán za řízení pod vlivem.Pokud se nemylim tak nemate spravne informace. Nebudete potrestan jen za tu nehodu, ale i za ten alkohol, i kdyz odmitnete odber. Dokonce se domnivam, ze i pokud k zadne nehode nedojde a pouze pri rutinni kontrole odmitnete fouknout i nechat si odebrat krev, budete potrestan a seberou vam nejake ty body. Pokud se mylim, prosim at me nekdo znalejsi opravi.
Jaký je rozdíl mezi vyzrazením klíče a vyzrazením místa, kam jsem zahrabal mrtvolu?Je treba rozlisovat objektivni fakticke dukazy ziskane diky treba i diky vypovedi a vypoved samu. Mrtvola je akorat dukaz toho, ze chlapa skutecne nekdo zabil a zahrabal. Ale ze rikate ze jste ho zabil a zahrabal prave vy... to uz neni objektivni dukaz, protoze vas nekdo muze treba i v prubehu vysetrovani nutit se priznat. Soudni rizeni jsou slozita vec a kdo byl kdy u soudu, vi ze to neni tak jak to vypada v detektivkach. Ale odsouzeni by melo byt zalozeno na objektivnich dukazech a ne jen na vypovedi, i kdyz se treba priznate k vrazde tak by to nemelo stacit, meli by jeste shanet otisky, geneticke stopy atp.
Nebudete potrestan jen za tu nehodu, ale i za ten alkohol, i kdyz odmitnete odber.
Těžko můžete být potrestán za alkohol, když nebylo prokázáno, že alkohol byl.
pri rutinni kontrole odmitnete fouknout i nechat si odebrat krev, budete potrestan
To je jiný problém (nepodrobení se kontrole) a trest za něj. Tento problém (odmítnutí vydat vlastní biologický materiál) je už blíže problému odmítnutí vypovídat a rozhodně to je zajímavé téma, nakolik si máme nechat stát šťourat do soukromí.
Mrtvola je akorat dukaz toho, ze chlapa skutecne nekdo zabil a zahrabal. Ale ze rikate ze jste ho zabil a zahrabal prave vy... to uz neni objektivni dukaz, protoze vas nekdo muze treba i v prubehu vysetrovani nutit se priznat.
Zrovna tak existence dat/mrtvoly nebo znalosti klíče / umístění mrtvoly neprokazuje, že za data/mrtvolu jsem odpovědný já.
Rozumím rozdílu mezi výpovědí a objektivním důkazem. Výpověď (kohokoliv) je jen model, který může i nemusí být v souladu se skutečností.
Proto si myslím, že vyzrazení klíče je stále výpověď, a tudíž nemůže být bráno jako důkaz samo o sobě.
Tuto neprijemnou nutnost uznavaji s vyjimkou naprostych anarchistu prakticky vsichni.Je hezké, že zbrojíte proti nálepkám místo argumentů. V tom vás plně podporuji. Pokud ale nechcete vypadat jako úplný pokrytec, měl byste se jejich použití sám vyvarovat, když nic, tak alespoň v tom příspěvku, ve kterém nálepkování tak kritizujete.
Takze nerikam, ze povinnost vydat klic je spravna, rikam jen, ze argumentujeme-li proti, musime mit dobry duvod proc je to spatne.Co se mne týče, nezdá se mi třeba správné, aby samotná ztráta nějaké informace z mé paměti mohla vést k nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Ostatně, pokud mne policie vyzve, abych jim otevřel nějaké dveře, a já k nim nemám klíč, také mne za to, že ten klíč nemám, nezavřou. Dešifrovací klíč je ryzí informace, ne fyzický předmět, a obvykle se nachází v něčím mozku, kde může být ztracena (nebo se tam nikdy nemusela nacházet - co když mi tam nějaký zašifrovaný soubor nahrál nějaký záškodník?).
Vzdy je to o hledani co nejlepsi rovnovahy mezi svobodou jednotlivce a nutnosti dat statu jiste pravomoce tuto svobodu za jistych podminek omezit.Souhlasím. Povinnost vydání dešifrovacího klíče však nepovažuji za svobodu omezující opatření, kde by důvody ospravedlnily toto omezení, podobu jeho implementace a všechny jeho negativní důsledky, kam je nutné zařadit i to, že někdo půjde sedět proto, že si zašifroval soubor a zapomněl heslo, nebo mu do počítače nějaký záškodník zašifrovaný soubor nahrál, a pak na něj podal anonymní udání. --- Mimochodem, i když to nesouvisí s našim hlavním problémem, stejně tak bych se ptal, jak je zajištěna důvěrnost příslušných citlivých (šifrovaných) dat, pokud dešifrovací klíč vydám, tj. jak je realizováno jejich zabezpečení v rámci vyšetřování a znaleckých posudků, a hlavně kdo ponese odpovědnost, pokud příslušné citlivé informace uniknou. Přijde mi, že řada opatření je v tomto případě značně jednostranná - vy musíte dešifrovací klíče vydat, ale za bezpečnost těch dat v rámci vyšetřování vám v podstatě nikdo neručí. Totéž funguje u nás nebo třeba na Slovensku, kde si možná vzpomenete na tu causu, jak policie vrazila do serverovny, sebrala server se switchem a odešla. Že na něm byl webhosting tisíců klientů včetně e-shopů, to nikoho nezajímalo. Ale to je trochu off-topic.
A uvažoval jste také o tom, že otisky prstů ani vyšetření krve není na rozdíl od šifrovacích klíčů vázáno na paměť?Sifrovaci klic ano, ne uz tak data - a dukazem jsou data, ne klic. A problem je pouze to, pokud jsou dukazy vazany na pamet, tedy subjektivni a nikoli objektivni - coz v tomto pripade ovsem nenastava. Pokud ovsem nenarazite na to, ze clovek muze heslo zapomenout. Ano, to bych povazoval za dobry argument proti diskutovanemu zakonu - clovek by nemel byt trestan vezenim za to, ze zapomnel sve vlastni heslo.
>>>Tuto neprijemnou nutnost uznavaji s vyjimkou naprostych anarchistu prakticky vsichni. Je hezké, že zbrojíte proti nálepkám místo argumentů. V tom vás plně podporuji. Pokud ale nechcete vypadat jako úplný pokrytec, měl byste se jejich použití sám vyvarovat, když nic, tak alespoň v tom příspěvku, ve kterém nálepkování tak kritizujete.Nechapu o cem mluvite a domnivam se, ze mi tezce krivdite, coz me mrzi. Kde pouzivam nalepky misto argumentu? Nikde netvrdim, ze je neco spatne, protoze to je (nebo neni) anarchisticke. Ospravedlnuji proste nutnost pravomoci statu tim, ze s vyjimkou anarchistu ji vetsina uznava - a vzhledem k tomu, ze zijeme v demokracii, je nazor vetsiny urcujici a tudiz se domnivam, ze muj argument je naprosto validni - anarchisty jsem zminil jen abych cestne priznal, ze prece jen existuje skupina obyvatel, kteri by s mym nazorem na pravomoce statu nesouhlasili. A o onech anarchistech zde pisu naprosto neutralne, ze oni jsou proti pravomocem statu omezovat svobody obcanu je myslim obecne znamy fakt, ktery zde vubec nehodnotim, nepouzivam je v negativnim kontextu - problem demagogickeho 'nalepkovani' spociva v tom, ze misto argumentu pouziji negativni emocionalni naboj spjaty s nejakym terminem ("fasisticke zakony") aniz bych dale obhajoval opravnenost pouziti tohoto terminu v danem kontextu (tedy proc, cim konkretne jsou ty diskutovane zakony 'fasisticke'). To jsem, domnivam se, neudelal. Pokud ovsem nemluvite jeste o necem jinem nez o mnou pouzitem terminu 'anarchiste' - v tom pripade se obavam ze mi podstata vasi vytky zcela unika a prosim o vysvetleni.
Co se mne týče, nezdá se mi třeba správné, aby samotná ztráta nějaké informace z mé paměti mohla vést k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.Naprosto souhlasim, tohle je pro mne dobry argument proti onomu zakonu. A k vasim poslednim trem odstavcum jen dodam... souhlasim s vami a i ja jsem proti tomu zakonu, a zmeny ke kterym posledni dobou dochazi v UK byly jednim z duvodu, proc jsem se po nekolika letech zivota z UK odstehoval. Jen si myslim, ze pokud chteji mit obranci svobod nejakou sanci, musi pouzivat validni argumenty, aby nemohli byt protistranou snadno diskreditovani. Je treba mluvit o tom proc by zakony mely nebo nemely byt takove nebo makove, a ne jen vykriknout ze to je proti svobode nevypovidat, bez pochopeni principu te svobody. Zijeme totiz v dobe, kdy se svet diky technologiim velmi rychle meni, a pokud budeme mluvit jen o zneni zakonu ve smyslu zazitych klise, bez pochopeni jejich principu, dostaneme se do situace, ze v realite budeme nuceni chovat se proti principum, ktere byly kdysi kodifikovany z velmi dobrych duvodu.
Nikde netvrdim, ze je neco spatne, protoze to je (nebo neni) anarchisticke. Ospravedlnuji proste nutnost pravomoci statu tim, ze s vyjimkou anarchistu ji vetsina uznava - a vzhledem k tomu, ze zijeme v demokracii, je nazor vetsiny urcujici a tudiz se domnivam, ze muj argument je naprosto validni - anarchisty jsem zminil jen abych cestne priznal, ze prece jen existuje skupina obyvatel, kteri by s mym nazorem na pravomoce statu nesouhlasili.Vypadla ti ještě jedna skupina: libertariáni.
Kde pouzivam nalepky misto argumentu? Nikde netvrdim, ze je neco spatne, protoze to je (nebo neni) anarchisticke. Ospravedlnuji proste nutnost pravomoci statu tim, ze s vyjimkou anarchistu ji vetsina uznava - a vzhledem k tomu, ze zijeme v demokracii, je nazor vetsiny urcujici a tudiz se domnivam, ze muj argument je naprosto validni - anarchisty jsem zminil jen abych cestne priznal, ze prece jen existuje skupina obyvatel, kteri by s mym nazorem na pravomoce statu nesouhlasili. A o onech anarchistech zde pisu naprosto neutralne, ze oni jsou proti pravomocem statu omezovat svobody obcanu je myslim obecne znamy fakt, ktery zde vubec nehodnotim, nepouzivam je v negativnim kontextu - problem demagogickeho 'nalepkovani' spociva v tom, ze misto argumentu pouziji negativni emocionalni naboj spjaty s nejakym terminem ("fasisticke zakony") aniz bych dale obhajoval opravnenost pouziti tohoto terminu v danem kontextu (tedy proc, cim konkretne jsou ty diskutovane zakony 'fasisticke'). To jsem, domnivam se, neudelal.
Sám nálepkování nemám příliš rád, a to i v situaci, kdy se používá vedle argumentů - proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval, tedy patrně přehnaně. Máte pravdu, nepoužíváte nálepky _místo_ argumentů, používáte je vedle nich. Tuto svou formulaci beru zpět a omlouvám se Vám za ní.
Jen si myslim, ze pokud chteji mit obranci svobod nejakou sanci, musi pouzivat validni argumenty, aby nemohli byt protistranou snadno diskreditovani.
Máte naprostou pravdu, nemám, co bych dodal.
co je spatneho na nalepkovani, pokud neni pouzivane misto argumentu?Já považuji nálepkování jako manipulační techniku (nebo prostředek, chcete-li). I když je použita vedle argumentu, pořád má svůj manipulační charakter - nechci být označen za "[obsah nálepky]", proto raději nebudu mít výhrady. U mne to funguje právě naopak, já se obratem ozvu, že se jedná o nálepkování. V tomhle jsem hypersenzitivní (coby obranná technika), což se podepsalo na tomto případě.
Muzu se ovsem mylitV tomto případě to budu já.
Pokud pouziji v ramci argumentace pro nejaky myslenkovy koncept nejake slovo, ktere ten koncept oznacuje, tak to snad neni nalepkovani ale proste pouziti terminuTo je totiž přesně ono. Ano, v tomto případě to bylo použití termínu a nikoliv nálepka. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa.
Mrtvola v lese může objektivně existovat, stejně tak mohou objektivně existovat nebezpečná* data – a v obou případech se podezřelý rozhoduje, jestli bude spolupracovat a ukáže policii cestu (místo, kde leží mrtvola, nebo klíč či heslo k disku) a v obou těchto případech může tuto informaci zapomenout, nebo jí dokonce nikdy nemít.
*) ono je spíš absurdní říct, že nějaká data (informace) mohou být nebezpečná – pošahanost začíná už u tohoto předpokladu.
- Někdo tě nařkne, že máš na disku nebezpečná data – pokud jim neprozradíš klíč a nebudou další důkazy→ platí presumpce viny.
Omyl, pokud jim neprozradíš klíč a nebudou další důkazy, zavřou tě za neprozrazení klíče. To je jiný trestný čin, a na ně mají důkaz, tím je tvé: „Neprozradím!“
Ano a v tom je právě ta chyba – za nepřiznání se k vraždě tě nezavřou (jsou potřeba další důkazy), ale za neprozrazení klíče ano. Kromě toho to heslo mohu zapomenout, nebo se nemusí jednat o zašifrovaná data (náhodná data), nebo to může být podstrčený zašifrovaný disk, ke kterému jsem klíč nikdy neměl.
za nepřiznání se k vraždě tě nezavřouTohle taky neni pravda, kdyz to domyslite do dusledku. Za nepriznani vrazdy vas nemuzou zavrit pokud vam nedokazou i vrazdu, protoze bez dukazu vrazdy neni dukazu nepriznani, a plati tedy presumpce neviny pro vrazdu i 'nepriznani'. Ovsem jak maji dukaz vrazdy, zavrou vas a jeste vyfasujete vyssi trest - de facto za nepriznani, protoze priznani je polehcujici okolnost a snizuje trest. To byla ovsem jen takova moje hricka
Ne, není. Když mi spadnou klíče do kanálu, tak si policie dveře otevře, když zapomenu heslo, ať pracují na kryptoanalýze – že toho nejsou schopni, je jejich problém, ne můj.
ať pracují na kryptoanalýze – že toho nejsou schopni, je jejich problém, ne můj.Od toho jim prave ten zakon schvalii, aby to byl vas problem a ne jejich. Policie nejsou Rychle Sipy... nekdy bohuzel, nekdy bohudik.
Na presumpci viny možná také dojde. Začalo to nenápadně antidiskriminačním zákonem.
Ještě je potřeba říct, že v případě vraždy někdo utrpěl, zatímco skutečnost, že mám na disku nějakou posloupnost bajtů, nikomu neublížila. Toto opatření je tedy zjevně nepřiměřené.
To je dobrý nápad. A ten virus může klidně vytvářet šifrovaný disk v nějakém formátu (LUKS atd.), nemusí to být čistá náhodná data. Bude to autentičtější a naplnit náhodnými daty můžeme až tento disk, nikoli jen soubor na nešifrovaném disku.
pokud se hned po vygenerovani tohohle kontejneru zahodi klic, tak sance bude prakticky nulova
Takhle jsem to myslel Na Windows by se dalo stavět na FreeOTFE – použít ho jako knihovnu a jen si vygenerovat náhodné heslo a vytvořit třeba 100 MB šifrovaný soubor.
Mozna by slo mit par preddefinovanych hlavicek (luksova hlavicka, dmcryptova hlavicka ...) kteryma by se zacalo a pak se jelo dal.
A nešlo by to pak nějak poznat?
staci tuhle funkci pricpat do nejakeho freewaru co si stahujou BFU
A je to, problém vyřešen dáme takový program třeba na Slunečnici a jiné stahovací weby. V Linuxu to bude ještě jednodušší – stačí udělat balíček pro hlavní distribuce a pak pár programů, které na něj vytvoří závislosti
Čirá touha po moci je hnacím motorem každého politika.nebo
Politici (všichni!) prostě chtějí moc nad lidstvem jako celkem: tzn. aby oni mohli dělat všechno a mít všechno, a všichni ostatní pro tento účel pracovali a přesně plnili jejich vůli.. Ale o tom se diskutovat nema asi smysl, to se asi dostavame k rozporu v nasich nejzakladnejsich predstavach o svete.
Muzou vas donutit (taky zrejme pomoci hrozby nejake sankce) abyste jim dovolil vam prekopat zahradu jestli tam neni mrtvola
Ale však já jim ten disk poskytnu – mohou ho podrobit kryptoanalýze a možná během let něco najdou. Stejně tak se mohou vrtat v hlíně na mé zahradě, tam možná taky něco najdou – ale nedostanou ze mě, na kterém konkrétním místě ta údajná mrtvola je (ve skutečnosti tam žádná není) a ani klíč k údajně zašifrovanému disku obsahujícím údajné důkazy
Kdyby podezrely mohl proste odmitnout sejmuti otisku prstu.
Já nic neodmítám, jen jsem prostě v tom stresu zapomněl heslo. Kdybych si den před vyšetřováním v nervozitě uřizl prsty na cirkulárce, taky by mne zavřeli za to, že jsem odmítl spolupracovat? … tato fašizace dříve demokratických režimů se mi vůbec nelíbí.
/ je šifrované, zadej heslo
)
Problem s klici je ale o mnoho slozitejsi. Nektere klice mohou byt ulozeny na externim mediu (napr. nekdo si je uklada na flesku a mne treba zrovna dneska nesla precist) paklize o nej prijdou, nebo se poskodi, neni mozno klic ziskat.
Casto stahuju sifrovane data, a klic z jineho zdroje. Protoze data pouzivam pro jednorazove uziti, tak klic kopiruju a vubec si ho ani nectu. RapidShare je toho plny. Nekolikrat sem ani heslo nenasel a vzhledem k tomu, ze semi nechtelo jit do sveho download adresare, tak tam data lezi porad.
TurZinova sestra?
+1
+1
A co takhle při každém odpojení se s pár lidmi domluvit, založit nové OS a mít připojení rovnou na páteř?
To potom tedy znamená, že ten zákaz je na konkrétní osobu, takže zbytek rodiny se klidně připojovat bude moci. Jak ale ten úřad pozná konkrétní osobu, která stahovala a to navíc bez řádného důkazního řízeni?
Třeba s větším rozmachem disků na bázi paměťových čipů třeba i s kryptologii uvnitř čipu se některé problémy zjednuduší.
Ja jsem směřoval hlavně možnosti znehodnocení skrytých dat při použití určitého klíče, disk by se tvářil, že vydává skrytý obsah a místo toho by vydal nějaký rádoby tajný obsah na zmatení nepřítele, zatímco ten skutečný by mezitím smazal, ale jestli uzákoněj, že pokud nenajdou co očekávají, tak jim něco tajíš, tak už nepomůže ani svěcená voda.
No právě v tom je ten vtip, paměťových čipů, které s tebou musí aktivně spolupracovat, abys nějakou kopii dat vůbec získal, narozdíl od magnetických, optických disků, kde je teoreticky možné disk vyjmout a přečíst obsah bez spolupráce původní elektroniky, sice by asi šlo čip zbavit pouzdra a pak data číst třeba elektronovým mikroskopem, ale to rozhodně není triviální záležitost.
Výrobce paměťových čipů nemusí spolupracovat. Výrobci na Taiwanu je srdečně jedno, co je někde ve Francii zakázané. Přítomnost interceptorů v soukromých rukou v ČR dokazuje, že za dostatečnou sumu je jim jedno i to, že podepsali restriktivní NDA.
Šifrovací klíče v kryptografických zařízeních jsou typicky ve flash. Obsah flash elektronovým mikroskopem nepřečtete, ale spolehlivě vymažete. Teoreticky by šel na čtení flash použít třeba ultratvrdý nanometrový vrták s detektorem. Pronikl by čipem na místo paměťové buňky, a změřil by vybíjecí proud. To by se několikmiliardkrát opakovalo. Nevím o tom, že by bylo v něčích silách něco takového vyrobit.
Ještě paranoidnější zařízení ukládají šifrovaná data do trvale napájené SRAM. Pokud se pokusíte narušit integritu zařízení (sejmout kryt apod.), token odpojí napájení. SRAM založené na klopném obvodu zapomínají okamžitě po odpojení napájení, a nepomůže ani podchlazení.
Ti nejparanoidnější výrobci umisťují čip do dvoukomorového pouzdra vyplněného inertním plynem o náhodném tlaku. Čip leží na díře mezi komorami. Při pokusu proniknout do pouzdra plyn unikne a čip se rozletí na kousky.
Takže pokud není díra v návrhu čipu, v algoritmu nebo v jeho implementaci, data z takového tokenu dnes nikdo nedostanete. Pokud použijete vlastní firmware, je i toto pod vaší kontrolou.
Díky za zajímavé informace. Existují nějaké dobře dokumentované/standardizované tokeny s podporou velkých klíčů? Ten můj i čipovka umí jen 1024 bitové RSA klíče, to je spíš taková hračka. Raději bych něco pořádného
Standardizované: Umějí pouze standardizované šifry.
Funkční v Linuxu: Bída. To, na co jsou ovladače, se už nevyrábí nebo se nedá rozumně sehnat. V ČR lze sehnat pouze iKey 3000 (jen tento jediný iKey funguje v Linuxu, žádný jiný), v Německu OpenPGP card, v Rusku ruToken. Dál v zahraničí se dá sehnat ještě pár dalších tokenů a karet.
Pozor při nákupu smart karet: Zkontrolujte nahraný firmware, nesedí-li třeba i jen jeho verze, nemusí v Linuxu fungovat.
Dobře dokumentované: Třeba ACOS 5, Starcos 3. Stačí, aby někdo dopsal ovladače.
Pak ještě existuje několik projektů na postavení vlastního tokenu. Jeden staví token s pomocí běžného procesoru Atmel, druhý používá prázdnou čipovou kartu (takovou, jaké se používají na různé kódovací karty do TV). Pozor na výběr CPU. Přinejmenším jedno CPU or Atmel má v errata popis kombinace napětí na pinech, kterými se podařilo obejít uzamčení čipu.
Námět na vylepšení: celé by to byla vlastně kavárna, kam si může kdokoli přijít, koupit si kafe, vyžádat si heslo a dělat buhví co na netu.Kavárny budou muset/?už musí? povolit přístup pouze na stránky ve whitelistu.
No já to právě tak nějak mám a důvod proč tak neustále prudím je ten, že kdyby se objevilo něco takového u nás, tak se nebojím říct (samozřejmě s prominutím), že bych byl v prdeli. Dle mého názoru nebude nikdo nic odstřihávat, ale pěkně by se posílaly z úřadu vševědoucího požadavky na ISP a kdo by nebyl po vůli…(proč tu nejsou emotikony hromů a blesků?) Už jsem se o přechodu zodpovědnosti na ISP bavil minule.
Potom je ale šance, že to soud zruší, to jako BSA napíše tomu úřadu, na základě podobnosti 1 a 0 v datovém toku jeho internetové připojky jednomu z filmů žádáme o odpojení ...? Co když budou budoucí p2p sítě šifrované a budou se tvářit třeba jako obsah stránky se spoustou obrázků a flešu?
Za pár let bude muset mít člověk zbroják i na krimplovaci kleště na UTP.
V Itálii v internetových kavárnách Vás bez pasu ani nepustí ke komplu. Identifikace a přihlášení je něco šíleného. Naštestí jsem loni našel pár wifi free for all , takže se to dalo nějako obejít. ( ty wifi byly celkem hodně vytížené a pomalé ) ( region veneto ) , dá se využít i internetu v cestovních kanceláří , ale již i to pomalu vázáno na klientskou smlouvu. Takže filtruje se i tam.
Zajímalo by mne , kdo bude to sledovat , naše policie ? nebo BSA , která defacto neexistuje nebo nějaké sdružení .... Jímá mně z toho celkem hrůza i když i nás není stahování MP3 a filmů trestné ( nesmí se šířit dále atd.) , kdo ví co bude za pár let , každý pc bude mít GPS a TPMC chip , budou nás kontrolovat jak v Metrixu.
Aspon ze uz se to neda svest na komunistyKdyz tak sleduju nektery debily tady... tak se obavam ze jim je uplne jedno, ze to bude blbost, ale i presto svedou.![]()
kdyz ji potrefis do mozku, obvykle se uz nikdy neozve, tak neopakuj picoviny, ktere nikdy neplati.
jj, nicméně, pokud někoho nezajímá demokracie, mohlo by ho zajímat aspoň to, že bude mít dražší internet a hrozba, že ho mohou odpojit (v ČR stahuje kde kdo), takže doufám, že u nás takové návrhy nebudou mít veřejnou podporu.
To je právě ta část u které jsem se tak vztekal. Nevím kde vzali ten monitoring provozu a zdražování, protože dle toho Francouzského zákona by se žádný provoz nemonitoroval, ale pěkně by na P2P sítích seděli agenti najatí zábavním průmyslem, udávali na úřad IP adresy a ti už by jednali.
Kromě viru/červa by to mohl být normální program, který by si lidé instalovali dobrovolně, kvůli nějaké zajímavé funkcionalitě – přibalenou vlastností by byl ten TOR
Zodpovědnost jako horký brambor(moje osobní domněnky a názory) a nebo Metody vymáhání(Wikipedie). Prostě a jednoduše o to jestli se odstřihne správný či nesprávný padělatel nejde vůbec. Hlavní je někoho odstřihnout. Máme nějakou IP, která nabízí chráněný obsah, najdeme whois záznam, pošleme mail ISPčku a pokud po roce stejná IP nabízí, jde na blacklist a ISPčku je zaslán mail o odstřihnutí(ale nevím jak je a jestli vůbec je odstřihnutí ISPčkem nějak ošetřeno v tom zákoně). Žádné sraní, dokazování, souzení, zjišťování zda-li byla výstraha doručena a kdo má námitky, musí z kola ven. Schovávání je k ničemu. Prosté a jednoduché, ne? Hodilo by se to na té Wikipedii přeložit.
BTW: Aktuální stav je takový, že návrh zákona prošel ve druhém čtení senátem. Už ho čeká jen schválení presidentem Sarkozym(odmítnutí asi díky jeho lobování pro tento zákon ještě než se dostal k němu a jeho kamarádšaftům asi nečeká nikdo…i když kdo ví) a asi se opravdu dostane v platnost a nahradí tak starý DADVSI. Tak schválně, jak dlouho bude trvat než se dostane i k nám.
+1
Proč?
jj, tohle je problém – nerad bych, aby se tahle otázka prezentovala veřejnosti jako střet dvou zájmových skupin (vydavatelé vs. piráti), kde každý hájí své zájmy. Dopady jsou totiž mnohem větší, než kdo na kom vydělá a kdo bude mít co zadarmo, v první řadě se jedná o tu demokracii a vůbec principy, na kterých stojí naše společnost.
Taky doufám, že si lidé konečně uvědomí, co je to ten NGOismus – nevládní organizace (hájící vydavatele) získávají moc nad občany, aniž by se jejich případné prohřešky řešily před soudem a podle platného práva.
Páč mi příde, že mají na mysli akorát dobro vydavatelů hudby, OSA a podobných a vůbec si neuvědomují, jaký by měl podobný zákon dopad na svobodu
Znova. Tu část o monitoringu jsem viděl jen na Nově. Ani na La Quadrature du Net nebylo v souvislosti s monitoringem datových toků ani slovo. Teda pokud mi něco neuniklo. IMHO to reportér zkonzultoval s odborníkem p. Zikmundem, ten měl přibližnou představu(ano, monitoring datových toků je také jedna z cest) konzultant zvolil nejracionálnější cestu a pan reportér si to ještě přiohl. A to je ten důvod proč podobné zprávičky na ABCLinuxu.
a ochranu soukromí lidí.
Dle mého názoru věděly přesně o čem mluví, protože přesně něco takového to také mělo být. Myslíš, že s tím lid souhlasil(to by mě zajímalo kdo by s tím dobrovolně souhlasil) a vůbec nijak neprotestoval? A to je zase jedna z mála věcí, kterou jsem se z žádné reportáže nedozvěděl.
No ale jak to půjde bez monitoringu? To budou po netu chodit policajti a koukat z jaké IP jde co stáhnout?
Jo, přesně.
Co potom Rapidshare a spol., tam nebude problém, ne?
Já nevím jak ve Francii, ale u nás je protizákonné nabízet a ne stahovat.
A na p2p jen uživatelé s public IP, protože NATová IP může skrývat třeba desítky uživatelů... bez monitoringu nebude poznat kdo z nich to byl...
Ty snad nečteš. To nikoho nezajímá a také je to jeden z bodů kritiky.
Zajímavý plakát.
Tiskni
Sdílej: