Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Dne 11. května tohoto roku zavítá do hlavního města naší malebné země uprostřed Evropy člověk, kterého uživatelé a vývojáři svobodného software dobře znají. Ano, řeč je o Richardu M. Stallmanovi (zkráceně RMS), zakladateli projektu GNU, organizace Free Software Foundation a myšlenkového proudu svobodného software (free software).
Jeho přednáška v České Republice bude věnována aktuálnímu tématu. V Evropské unii je nyní schvalována nová direktiva upravující problematiku tzv. softwarových patentů. Její výsledná podoba výrazně ovlivní celé odvětví informačních technologií a tím i každého, kdo přijde do styku s počítači.
Tato přednáška je jednou z mnoha, které R. M. Stallman přednese na svém evropském turné věnovaném softwarovým patentům. Doufejme, že jeho přítomnost v České Republice bude dostatečným magnetem nejen pro média, ale také stimulem pro politiky, kteří mohou situaci alespoň částečně ovlivnit a přispět k vytvoření takového znění direktivy, které bude prospěšné celému odvětví.
Organizátorem celého turné je Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII). Lokálním organizátorem je pak CZLUG ve spolupráci s Karlovou Univerzitou, na jejíž půdě bude celá akce probíhat. Partnerem českého vystoupení RMS je portál věnovaný problematice svobodného software — GNU.cz.
Místo a čas konání akce
Úterý 11. května 2004 od 14:00 v Carolinu.
Průběžné informace lze najít na adrese http://www.linux.cz/rms04.
Těšíme se na vás.
--Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: