Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 14:20
Že je pro KDE (potažmo Qt) nejlepším hudebním přehrávačem Amarok, o tom není pochyb. Jak jsou na tom ale uživatelé GTK+/GNOME? Špatně? Ale kdepak...
Článek původně vyšel v blogu (Estráda hudbypřehrávačů v GTK: chcete mě?); v této aktualizované podobě vychází se souhlasem autora.
Předem bych rád upozornil, že cílem tohoto článku v žádném případě není hledat „Amarok v GTK”, ale předvést pár zajímavých přehrávačů v GTK+/GNOME: jak uvidíte, jedná se o nejrůznější typy přehrávačů, a to jak z hlediska rozhraní, tak i z hlediska technického řešení. Na každém je, aby si vybral styl, jaký mu nejvíce vyhovuje.
Ještě bych rád zmínil informace o počítači, na kterém jsem přehrávače testoval. Jedná se o stroj Pentium 4 o „síle” 1,7GHz s pamětí RAM 256 MB. Nejedná se o úplně nejnovější stroj, ale je dost výkonný na to, aby v něm aplikace typu hudebního přehrávače běžely dostatečně rychle. Testoval jsem na distribuci Ubuntu 6.10.
Přehrávač XMMS je na Linuxu legendou. Vznikl již v roce 1997 jako odpověď na úspěch přehrávače WinAmp na platformě Windows. XMMS vypadá stejně jako WinAmp a dokonce podporuje i jeho motivy vzhledu. Přestože se XMMS dnes již příliš nepoužívá, považuje se za nepsaného krále přehrávání hudby na Linuxu — stejně jako jeho vzor WinAmp na platformě Windows.
XMMS se dnes již nevyvíjí. V zapomnění ale neupadá, a to díky následovníkům, kteří v jeho šlépějích pokračují. Dnes si probereme dva: BMP a BMPx. Dalším zajímavým projektem je například Audacious (oficiální web) a dále třeba XMMS2 (oficiální web).
Stáří: 0.9.7. Charakteristika: Starý dobrý voříšek se nikdy neokouká! Nevyžaduje zvláštní péči, stačí mu porozumění, a přesto se odvděčí dlouhou a poctivou službou. Doupě.
BMP neboli Beep Media Player vznikl s cílem portovat XMMS pro GTK+2 a přidat podporu UTF-8.
BMP se nese plně v duchu původního XMMS. Lze použít i jeho motivy vzhledů (a tedy i motivy vzhledu WinAmpu). Standardně (stejně jako XMMS) se BMP skládá ze tří oken: z přehrávače, ekvalizéru a seznamu skladeb. Podporuje také vizualizaci hudby.
BMP nepoužívá GStreamer: kodeky má vlastní. Lze si k němu stáhnout několik rozšíření — například applet na panel nebo budíček.
BMP si oblíbí především majitelé slabších strojů: je totiž velmi nenáročný na hardware. Tomu je však úměrné množství funkcí, které poskytuje (neobsahuje ani hudební knihovnu: je nutné vybírat skladby ručně).
Stáří: 0.9.7. Charakteristika: Kříženec voříška s některou výstavní rasou! Doupě.
Ani BMP se dnes nevyvíjí, má následovníky jménem BMPx a Audacious (tady to vidíte: XMMS = never ending story...). BMPx (hledejte také pod názvem Beep Media Player 2) vznikl díky lidem, kteří původně pracovali na BMP. Nejedná se ale o verzi BMP, protože BMPx byl tvořen od základů.
BMPx se vzdal WinAmpování a šel si vlastní cestou. BMPx se totiž skládá z jednoho jediného okna, které zajišťuje vše potřebné.
Oproti BMP obsahuje BMPx především hudební kolekci. Dále podporuje shoutcast, icecast, podcast, Last.fm, playlisty a pracuje také s hudebními CD.
BMPx má opravdu nové funkce a nové rozhraní, ale obléknout legendu do nového kabátu nutně nemusí znamenat pokračování legendy. Rozhraní je nenastavitelné (díky tomu i trochu nepřehledné; osobně více než polovinu položek nikdy nepoužiji) a celý program je pomalý (startuje déle než většina schopnějších programů). Domnívám se, že BMPx není důstojným pokračováním čehokoli — existují kvalitnější programy.
Stáří: 0.9.6. Charakteristika: Komu moc nezáleží na detailech, ale voříšek je mu málo, možná by se mu zalíbil medvěd brtník. Je trošku náročnější než voříšek (na byt a stravu), ale na druhou stranu umí víc psích (vlastně medvědích) kusů. Doupě.
Rhythmbox je oficiálně-neoficiálním přehrávačem GNOME. Dost lidí ho ihned odsoudí, protože jeho protějšek u KDE je přeci jen jiná liga. Já ale tvrdím, že se u spousty lidí uchytí.
Rhythmbox zrovna nepřekypuje funkcemi, v podstatě se jedná jen o klasickou hudební kolekci. Zajímavou funkcí jsou ovšem takzvané inteligentní playlisty: playlisty se tvoří samy na základě zadání. Například si můžete vytvořit playlist nejhranějších, nejméně hraných, či nejlépe hodnocených skladeb. Nebo chcete znát 20 nejnovějších skladeb v kolekci? Žádný problém.
Kromě správy kolekce zvládá Rhythmbox také vypalovat CD a je pluginovatelný. S pluginy to však v současné době není žádná sláva: dočkáte se podpory Last.fm, iPodu nebo třeba interaktivní Python konzole. Dále můžete Rhythmbox ovládat z panelu, a to díky appletu, který je třeba si opatřit zvlášť. Ze standardních funkcí Rhythmbox ještě podporuje internetová rádia, podcasty a ikonku v oznamovací oblasti. Rhythmbox přehrává pomocí GStreameru a ke své činnosti potřebuje GNOME knihovny.
Rozhraní Rhythmboxu je ve stylu programu iTunes, což mně osobně vyhovuje. Ocenil bych ale možnost odebrat některé položky ze sekce s playlisty, protože mi tam jen překáží (například internetová rádia a podcasty — jsou zobrazeny i přesto, že neobsahují žádnou položku).
Rhythmbox je ideálním programem pro toho, komu jsou malé programy málo a velké moc.
Stáří: 0.5. Charakteristika: Slon s výbornou pamětí, díky které vám dokáže perfektně zorganizovat vše, co potřebujete. Doupě.
Listen je docela zajímavým počinem, který svůj vzor dost možná vidí v Amaroku. Celkem se skládá ze tří svislých panelů; v prvním jsou aktuálně přehrávané skladby, ve druhém je nabídka služeb a v posledním je aktuální služba.
Listen poskytuje následující služby: Kontext (informace o knihovně), Aktuální (informace vztahující se k právě přehrávané skladbě, co se oblíbenosti atd. týče), Text, Wikipedia (informace o albu, umělci nebo skladbě z Wikipedie), LastFm, Knihovna (klasické prohlížení knihovny), Podcast, Internetové rádio a Souborový systém. Nabídka je tedy pestrá, stačí si vybrat.
Musím říct, že se mi rozhraní Listen velmi líbí. Je přehledné a praktické; je tvořené s citem.
Listen přehrává pomocí GStreameru a také potřebuje GNOME.
U Listen bych ocenil trošku větší možnost nastavení a nižší hardwarové nároky, jinak je ale tento přehrávač výborný. Hledáte-li Amarok pro GNOME, našli jste. A i pokud ne, našli jste zajímavý projekt, který stojí za to vyzkoušet.
Stáří: 0.2.7. Charakteristika: Kdo přešel z prostředí do prostředí, tomu se bude hodit tento chameleon. Doupě.
Exaile se snaží být „Amarokem pro GTK”. Jeho základním stavebním kamenem jsou knihovna a playlisty, které celkem zajímavě umožňuje prohlížet v panelech.
Exaile umožňuje pracovat také s inteligentními playlisty, o kterých jsem se zmiňoval u Rhythmboxu. Zajímavou funkcí je rovněž položka Informace, která vám najde informace o umělci a albu, text, předá vám statistiky a dokonce najde i akordy.
V základní výbavě je kromě kolekce a playlistů také podpora internetových rádií, Last.fm a iPodu. Exaile je pluginovatelný, například ho lze rozšířit o vypalování nebo o ripování streamované hudby.
Přehrávání v panelech je zajímavé, ovšem styl „za každou cenu panel” se mi moc nelíbí (v panelu jsou i Informace). Věřím, že si Exaile své příznivce najde, ale mně více vyhovuje Listen, který je mu v několika ohledech podobný. Ať tak či tak, Amarokem v GTK+ rozhodně není.
MPD nebo také Music Player Daemon je démon, který poskytuje přístup k hudební kolekci. MPD se hodí pro přehrávání po síti (například na koleji se připojíte k počítači doma a přehráváte si svou hudební kolekci) i pro přehrávání na jednom počítači. Mezi výhody patří minimální náročnost na hardware. MPD zvládá formáty MP3, Ogg, FLAC, AAC, Mod a Wav.
Samotný MPD je jen démon, který hudbu pouze spravuje a přehrává; je ale nutné mít ještě klienta, který MPD bude ovládat. Klientů je v současné době celá řada: od klientů pro příkazovou řádku (MPC, NCMPC) přes klienty v GTK+ (GMPC, PyMPD, Glurp) a klienty v Qt (KMP) až po jiné (například ovládané přes webovou stránku).
Koho by problematika „hudebních démonů” více zajímala, může navštívit oficiální stránky MPD.
V tomto článku budou zmíněny 2 klienty MPD: GMPC a PyMPD.
Stáří: 0.13.0. Charakteristika: Had je pro někoho mazlíčkem, pro jiného strašidlem. Kdo má hady rád (se všemi starostmi s nimi), možná se mu tahle užovka zalíbí. Doupě.
GMPC (GNOME Music Player Client) je MPD klientem pro GNOME. Jeho rozhraní se skládá ze dvou oken: v prvním jsou ovládací prvky a ve druhém se spravují playlisty.
V okně s playlisty je možné prohlížet souborový systém, alba tříděná dle umělců a také vyhledávat. Mně to rozhraní nesedí; nepřipadá intuitivní, ale domnívám se, že spoustě lidí to tak bude vyhovovat.
GMPC podporuje automatické spojení s MPD, playlisty, ikonku v oznamovací oblasti, oznámení o změně skladby a stahování obalů alb.
Stáří: 0.07. Charakteristika: Kdo miluje neobvyklé domácí mazlíčky, ale hada z nějakého důvodu nechce, měl by vyzkoušet ještěrku! Doupě.
PyMPD je dalším z klientů určených pro MPD. Oproti GMPC ale preferuje rozhraní podobající se iTunes (a tedy i například Rhythmboxu), což je podle mě přehlednější, ale záleží na vkusu. (Je ovšem možné si vybrat jakési úsporné rozhraní, které zobrazuje jen ovládací prvky.)
PyMPD podporuje automatické spojení s MPD, playlisty a mezi další zajímavé možnosti patří i bohaté nastavení klávesových zkratek.
Program je rozšiřitelný pomocí pluginů. V současné době je nabídka rozšíření celkem bohatá; přehrávač můžete obohatit o podporu ikonky v oznamovací oblasti, o podporu Last.fm nebo třeba o stahování obalů alb z Amazonu. Věřím, že nabídka pluginů brzy ještě vzroste.
Kdybych měl si volit klienta pro MPD, zvolil bych si PyMPD. Podle mě nic lepšího v současné době není (což ovšem v žádném případě neznamená, že by se PyMPD nedal v ničem vylepšit!).
Stáří: 0.2. Charakteristika: Sotva ze skořápky vylíhnutý vrabčák. Zatím je ještě slepý a holý — a je tedy velmi zranitelný dravci —, ale pokud přežije a vyroste, možná nám i on jednou bude chodit vyzobávat třešně! Doupě.
Songbird je přehrávač, který se snaží přijít s něčím novým. Především se snaží propojit prohlížení webu s přehráváním hudby.
Do vínku Songbird dostal hudební knihovnu, prohlížeč webových stránek, vypalování CD, podporu webových služeb à la Last.fm, podcastů, shoutcastů... A nakonec, Songbird zvládá formáty MP3, AAC, OGG, FLAC a WMA.
Rozhraní nemohu označit za jiné než zajímavé. Je skinovatelné, takže se časem jistě objeví zajímavé kreace. Osobně mám trošku problém s přehledností, ale to je jen otázkou vkusu, někomu se jistě velmi zalíbí.
Potud to zní zajímavě: někdo přinesl něco nového na trh a ono to i hezky vypadá... Jako některé programy vypadají, že se na nich podíleli jen programátoři a žádní grafičtí designeři, tento má problém opačný: nejspíš ho tvořili pouze designeři. Nějaký ten programátor by se nicméně také hodil, protože po technické stránce se jedná o mizérii. Co je naprosto šokující, je rychlost rozhraní. Songbird se vleče, a to tak, jak jste dosud neviděli: je to jako zpomalený záběr... Nevleče se ovšem jen rozhraní, ale i na start programu si budete muset nějaký ten pátek počkat. Někomu možná svitne, když řeknu, že je Songbird postaven na platformě XUL od Mozilly — ovšem na jeho obhajobu musím říct, že například Firefox se v poslední době velmi zlepšil, takže „rychlost” přičítám spíše ranému stádiu vývoje.
Další věc, která mě pobavila, je fakt, že v balíčkem nabízeném na stránkách Songbirdu ke stažení jsou přibaleny veškeré jazykové verze (39 kousků), což dělá šprýmovních 3,4 MB. Majitelé pomalých linek budou mít jistě radost, až zjistí, že si stáhli mimo jiné některé africké jazyky!
Věřím, že si Songird najde své „skalní”, ale mým favoritem v tuto chvíli rozhodně není: zaprvé je nepřehledný, zadruhé pomalý. Třeba nás ale v dalších verzích překvapí — komunita kolem něj je totiž velmi aktivní (a navíc se jedná o multiplatformní produkt, čímž se komunita ještě násobí).
Stáří: 0.8.5. Charakteristika: Přítulná kočka, co ji stačí trošku podrbat za ouškem a nádherně zapřede. Má velmi elegantní kožíšek, a tak neudělá ostudu ani dámě. Doupě.
Muine je velmi zajímavě řešený přehrávač — nic podobného jste nejspíš ještě neviděli. Jeho rozhraní je velmi jednoduché a intuitivní. Jedná se o ideální řešení pro ty, kdo chtějí jen vybrat album, schovat přehrávač do patřičných míst a o nic víc se nestarat.
Rozhraní se skládá ze dvou oken: první obsahuje samotný přehrávač a druhé obsahuje knihovnu (jednotlivých skladeb nebo celých alb). Někdo si to zamiluje, jinému to bude málo. Muine sice nádherně vypadá, ale na můj vkus je příliš náročné na hardware (vzhledem k tomu, co umí — respektive neumí).
Muine lze rozšířit; na oficiálních stránkách jsou pluginy pro ikonku v systémové oblasti, podporu Last.fm, automatické prohlížení knihovny, ...
Muine používá GStreamer (řadu 0.8 nebo 0.10), čímž je zaručena řada podporovaných formátů. A nakonec bych rád zmínil, že Muine potřebuje Mono a GNOME knihovny.
Muine rozhodně stojí za vyzkoušení.
Stáří: 0.11.1. Charakteristika: Pro omladinu se hodí tato čivava. Je to hezky vypadající psík, na kterého lze nabalit slečinky, ale na druhou stranu je náročný na péči. Ovšem pozor na to, aby, až móda pomine, neskončil na ulici! Doupě.
Banshee je další z přehrávačů vyžadující Mono. Podporuje knihovnu, playlisty (včetně inteligentních), podcasting, iPod, ripování a vypalování CD a internetová rádia.
Rozhraní Banshee není nikterak objevné, je to další klon iTunes; v první části jsou služby (knihovna, playlisty, ...), v druhé je seznam skladeb. Vypadá však celkem hezky a přehledně.
U Banshee mi velmi vadí, že neumí samo zobrazovat nabídku umělců — je nutné vytvořit playlist. Tvořit playlist ke každému umělci, to se na mě nezlobte, to je šikana, velká nevýhoda a handicap. A navíc není Banshee moc šetrné k hardwaru.
Banshee přehrává díky GStreameru a neobejde se bez GNOME knihoven.
Banshee se zdá jako bombastický projekt, ale po tom, co bublina praskne, zjistíte, že jedná se jen o další Rhythmbox. I přes to všechno je ale Banshee celkem populární věcička.
Stáří: 0.23.1. Charakteristika: Kdo se nezalekne poněkud složitějších chodbiček mraveniště, ten se možná skamarádí s tímhle malým mravenečkem. I když se nezdá, je velmi schopný a vytrvalý. Doupě.
Na závěr jsem si nechal kousek jménem Quod Libet. Jedná se o relativně neznámý produkt — o to jsou však překvapivější jeho schopnosti.
Do základní výbavy patří mimo jiné hudební knihovna, podpora internetových rádií, podcastů a shoutcastů.
Mezi jeho nejkrásnější vlastnosti patří jeho variabilita. Můžete si vybrat, jak bude rozhraní vypadat: jako seznam alb, jako prohlížeč souborového systému, jako klasický prohlížeč umělec—album—žánr (lze ale přidat jakoukoli kolonku), jako seznam playlistů nebo třeba čistě jako vyhledávací okénko. Každý si vybere.
Na Quod Libet se mi také líbí výborná práce s hudebními tagy. Kromě toho, že perfektně vyhledává (mimochodem i pomocí regulárních výrazů), lze do dění zapojit i tagy, které jsou v jiných přehrávačích tabu. Řeknu příklad. Mám soundtrack k filmu Kill Bill, kde každá skladba pochází od jiného autora. Dohromady asi 15 skladeb, což znamená, že se v kolonce Umělec objeví 15 nových jmen — to je nepřehledné. Stačí ovšem začít používat tag Původní umělec (originalartist), ve všech skladbách do něj zapsat „Kill Bill”, přidat kolonku do panelového vyhledávání a je vymalováno! V seznamu skladeb budou vidět umělci, ale v prohlížeči bude jen „Kill Bill”.
Ke Quod Libet patří i program pro práci s tagy jménem Ex Falso. Ten se mi ovšem vůbec nelíbí (není moc intuitivní) a raději zůstávám u vynikajícího EasyTAG.
Velkým plusem tohoto přehrávače jsou zásuvné moduly. Je jich opravdu hodně a pokrývají téměř veškerou potřebu. Některé z nich: ikonka v oznamovací oblasti, vyhledávání alb nebo umělců ve Wikipedii, stahování obalů alb, automatické hodnocení podle přehrávání/přeskakování skladby, podpora Last.fm nebo třeba vypalování hudby na CD.
Quod Libet ke své činnosti potřebuje GTK+, ale ne GNOME, a tak si jej bez potíží mohou vyzkoušet i uživatelé jiných prostředí. Protože Quod Libet využívá k přehrávání GStreamer, je plejáda přehrávatelných formátů opravdu široká.
Jako jedinou nevýhodu Quod Libet vidím v některých případech nedotažené rozhraní. Věřím ale, že na tom autoři zapracují. Celkově tento přehrávač vidím velmi pozitivně a jestli vám mám doporučit JEDEN přehrávač v GTK+, doporučuji vám tento. Tip.
Mimochodem, protože se mi Quod Libet opravdu zalíbil, vytvořil jsem pro něj český překlad. Během týdne ho poskytnu tvůrcům programu.
Rád bych dnešní putování za přehrávači shrnul. Představil jsem několik velmi zajímavých projektů, z nichž bych chtěl vyzdvihnout především neotřelý Muine, schopný Listen a vynikající Quod Libet. Některé přehrávače jsou zatím zajímavé spíše svým technickým řešením než schopnostmi (GMPC, PyMPD), ale pokud na nich budou vývojáři pracovat, jistě obsadí přední příčky v oblíbenosti. Zmínil jsem i pár přehrávačů, které jsou podle mě zbytečné a bez příčiny (BMPx, Banshee), ale i tak stojí za vyzkoušení, protože sto lidí znamená 100 chutí.
Poznámka na konec: V tomto článku byly představeny některé zajímavé přehrávače v GTK+. V žádném případě se však nejedná o kompletní nabídku! Další projekty můžete najít za pomoci sekce audio přehrávačů na GNOME Files, kde se soustředí programy v GTK+/GNOME, v sekci Software tady na abclinuxu.cz nebo pochopitelně můžete zkusit štěstí na Googlu. Pokud o něčem zajímavém víte, nebojte se o to podělit v komentářích!
budoucnost a sjednocení "všech" knihoven... Linux by něco takového určitě potřeboval, s tím mi dá za pravdu snad každý...Tak nějak jsem nepochopil, jak nám mono zajistí to sjednocení všech knihoven
bez tech uchylnych reci o zviratkach by to neslo?Kdyby to bez nich šlo, tak bych to napsal bez nich.
osobne pouzivam mpd & ncmpc/mpc v irssi/silc, ale pympd je docela pekne... jedine co mi stale chybi je sikovny id3 editor postaveny na gtk, easytag ma fakt divne ovladani :) tagtool je dost skromny, nema podporu databazi na internetu ani nejde nastavit kodovani id3 tagu atd...Osobně se mi ovládání EasyTAGu líbí a připadá intuitivní. Doporučuji se s ním zkusit seznámit, protože funkce EasyTagu za to podle mě stojí. Každopádně můžete vyzkoušet Ex Falso, co jsem zmínil v článku (u Quod Libet), ale ten zase připadá divný mně... Člověk si nevybere.
To nebude Python :
requirements perl gtk+2 and its perl bindings gstreamer and its perl bindings or mpg321/ogg123/flac123/amixer
XMMS je fajn, ale byla by to moje jediná aplikace vyžadující GTK 1.2, takže ho nahradil BMP - vypadá a ovládá se prakticky stejně...
troska odvazne, nemyslite? zaujimalo by ma odkial mate taku blbostDej mi link na lepší...
Amorok je pro kluka, ten si ještě má čas hrát...Tady nesouhlasím. Naopak: domnívám se, že Amarok (a obecně aplikace tohoto typu) šetří čas více než XMMS. Člověk si tam jednou něco naimportuje a už to tam má. Pak se přehrávají sladby snadněji: jen se vybere patřičné album; nemusí se hledat v souborovém systému... (Druhá věc je ovládání, které se někomu nemusí líbit, třetí věc je náročnost na HW.)
~/audio/c/cranberries/bury-the-hatchet/01.ogg
. Používám Quod Libet -- používat cokoli bez hudební kolekce by pro mě bylo zbytečně složité.
s/GPMC/GMPC/
P.S. (k některým diskutujícím): Podle mě zvířátka nejsou úchylná ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.