V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tomuto světu kralují ve světě Linuxu víceméně dva programy. Jejich nadvláda však nemusí trvat dlouho, protože kartami mohou zamíchat další, které se mohou kdykoliv objevit.
Součástí programového balíku Mozilla je kromě prohlížeče také editor pro tvorbu webových stránek. Pracuje na principu WYSIWYG (What You See Is What You Get; Co vidíš, to dostaneš), který je vhodný pro rychlý návrh stránek. Tento způsob práce je dostačující pro jednoduché izolované stránky a je výhodnější spíše pro začátečníky. Nemusíte totiž znát jazyk HTML, všechny objekty lze vizuálně komponovat do výsledné podoby. Náhled na stránku je k dispozici okamžitě. Pracovní prostředí se dělí na čtyři karty:
Editor umožňuje jednoduchým způsobem zadávat charakter písma, měnit pozici a tvar objektů (obrázků, tabulek) a jejich vlastnosti (JavaScript, v omezené míře také CSS).
Nevýhod je mnoho: nejsou dostupní žádní průvodci vytvořením dokumentu nebo tabulky, editor zdrojového kódu je velice primitivní a neumožňuje editací parametrů jednotlivých příkazů, jak je to běžné u jiných editorů. Zvolená koncepce je také nebezpečnou zbraní: jako každý jiný WYSIWYG editor zahlcuje zdrojový text za účelem dosažení nějakého efektu nadbytečnými příkazy, které se opakují. Typickým příkladem jsou příkazy pro změnu písma, které se zadávají při každé změně písma a velikost souboru značnou měrou zvyšují. Řešením by bylo použití technologie CSS stylů, která je však určena spíše pokročilým uživatelům, ale zejména pokročilejšímu editoru.
Prověřeným programem pro vývoj webových stránek je editor Quanta, který se již propracoval mezi standardní programy některých distribucí. Editor je původně určen pro prostředí KDE, takže minimálně jeho přítomnost v systému je podmínkou běhu programu.
Quanta je komplexní prostředí pro vývoj webových stránek. Prostřednictvím správy projektů umožňuje vývoj celého webu a jeho umístění na server. Disponuje množstvím průvodců, které uživateli pomohou využít všechny možnosti HTML a CSS. Obsahuje i editor CSS stylů, editor barev, rychlý výběr nestandardních znaků, průvodce pro tvorbu a pozdější editaci tabulek, průvodce pro tvorbu seznamů, průvodce pro vkládání obrázků. Dále obsahuje možnost volby mezi mnoha typy dokumentů (podle specifikace konsorcia W3C), pokročilé vkládání formulářů a jejich editaci, kontrolu validity zdrojového kódu a v neposlední řadě možnost používání zásuvných modulů -- pluginů. S jejich pomocí lze dosáhnout mnoha dalších efektů a usnadnění práce.
Hlavní výhodou editoru je způsob práce s ním. Uživatel manuálně zadává jednotlivé příkazy (s využitím všech možných průvodců) a po stisku klávesy F6 okamžitě vidí výsledek. Nutno podotknout, že technologie použitá k zobrazení vychází z jádra programu Konqueror, hlavní komponenty prostředí KDE, která není ve zpracování HTML stránek tak kvalitní jako jádro Gecko, na němž je postavena konkurenční Mozilla. Proto se může stát, že stránky vypadají jinak než v prohlížečích, které jsou postaveny na Mozille. To je ovšem problém vývojářů těchto prohlížečů.
Komfort celého prostředí ještě zvyšuje (byť problematické) zvýrazňování syntaxe zdrojového souboru a postranní stromový pohled, kterým lze prohlížet adresáře a soubory, logickou strukturu dokumentu, strukturu projektu (informace o všech souborech zařazených do projektu), chybový výstup a propracovanou dokumentaci. V neposlední řadě je vhodné zdůraznit, že editor nepodporuje pouze jazyk HTML, ale např. i XML, CSS, SGML, Java, C, Pascal, LaTeX, PostScript, Perl, PHP, Ruby, Python a mnoho dalších. Velikou výhodou, která editor posouvá vpřed, je možnost editovat parametry jakéhokoliv příkazu, u něhož je to přípustné. Tak např. editací parametru tabulky velice rychle dosáhnete požadovaného efektu, aniž byste museli ručně dopisovat všechny parametry a jejich hodnoty. Dalším výrazným kladem je přítomnost rozhraní pro kontrolu pravopisných překlepů (používá se některý z dvojice korektorů ispell, aspell).
Nevýhodou programu je provázanost s prostředím KDE, několik nepatrných, ale nepříjemných chybiček (nesprávné zalamování textu a jeho následné "rozhození") a v poslední době také absence výraznějších novinek. Objektivně řečeno se ale jedná o jedno z nejlepších vývojových prostředí.
Vývojové prostředí Bluefish se s Quantou střídá na pozici jedničky mezi HTML editory. Volba mezi nimi je obtížnou otázkou; v poslední době má mírný náskok právě Bluefish. Tak, jako je Quanta svázána s prostředím KDE, je Bluefish propojen s GNOME. Vyžaduje minimálně jeho přítomnost na disku, nejlépe mu ovšem je přímo ve spuštěném prostředí. Využívá knihoven GTK, které jsou základem právě GNOME, má tedy tvořit protipól Quantě (jak už to tak bývá).
Bluefish je ještě propracovanější než Quanta. Obsahuje pochopitelně totéž, pouze v jiném kabátě, ale přináší i mnoho věcí navíc. Potěší zejména dynamické menu, které obsahuje zajímavé skripty příp. makra různých jazyků (DHTML, docbook, php, sql, C apod.). Samozřejmostí je možnost nová makra nebo skripty do nabídky přidat. V horní části se nalézá několik panelů, které obsahují tematicky sdružené ikony nejčastějších příkazů. Jsou to Standardní příkazy, Písma, Tabulky, Rámy, Formuláře, Seznamy, CSS a panel s nejčastěji vkládanými příkazy.
Součástí hlavní nabídky je položka Dialogy, která obsahuje průvodce mnoha činnostmi, jako je vytvoření dokumentu (definice jazyka, metainformací), tabulky, CSS stylu nebo formuláře. Každý relevantní příkaz může být editován, resp. hodnoty jeho parametrů mohou být kdykoliv měněny prostřednictvím komfortního dialogového okna. Součástí nabídky je také pokročilé menu pro vyhledávání a blokové operace nebo menu pro spouštění externích programů.
Program nepodporuje zásuvné moduly (zatím?), vše je realizováno spouštěním externích programů, čímž je dána větší svoboda uživateli programu, který tak nemusí spoléhat na tvorbu jiných vývojářů. Hlavní náplní programu je vytváření HTML stránek, podporuje však i jiné formáty (XML, Java, JavaScript, PHP, Perl, Python, C, Pascal a další). Vynikající pomůckou je stromové zobrazení všech příkazů HTML a PHP s popisem, jakou činnost daný příkaz vykonává (vložení do zdrojového textu je samozřejmostí).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: