Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jinak nový networkmanager má někdy problém s WPA, cyklicky se odpojuje a připojuje v rytmu cca jedno připojení za minutu. Bugy jsou nahlášené, ale řešení nikde; kromě "připojte se ručně".NetworkManager je hromada hnoje, říkám to pořád
NetworkManager je hromada hnoje, říkám to pořádNějak u Vašeho příspěvku nevidím odkaz na alternativní nástroj... -Yenya
Nějak u Vašeho příspěvku nevidím odkaz na alternativní nástroj...Protože o žádném nevím (nepočítám-li ruce, kterými lze spouštět
ip
, iwconfig
apod.). Ovšem občas mám sto chutí pustit se do vytvoření alternativy - odrazuje mě ale od toho obava, že vyrobím dalšího kostlivce ve skříni, protože se pak o to nebudu chtít starat. Ledaže by mi za vytvoření takového nástroje někdo dobře zaplatil Od verze 0.7 nebo mozna 0.6.neco je NM fajn.Není. Nedeterministicky blbne a nelze zjistit proč. Konkrétní případy jsem tu již vícekrát zmiňoval. Kraví to i v openSUSE 11.2.
na notebook (wifi, vpnky) je to vyborna vecickaAno, je. Protože není k dispozici nic lepšího.
Hodina je akorát. Člověk stáhne balíčky přes preupgrade, pak se preupgrade zasekne na konci s "finishing up", pak člověk hledá, jak se vyprázdní cache preupgrade (-clean je pěkná volba, ale musí se ještě i ručně), pak to stahuje celé znovu a samotná instalace taky nějakých těch 20 minut trvá...Teda co jsem všechno mezi řádky přehlíd![]()
Jako výchozí správce sezení je použito obvyklé GNOME...GNOME asi není správce sezení...
...s popiskami...s popisky.
Jelikož Fedora nabízí průběžnou aktualizaci KDE v rámci jedné verze distribuce (na rozdíl od GNOME)Kdysi, když jsem zkoušel Fedoru, tak to šlo i u GNOME, imo celkem škoda, jestli to nyní už nedělají.
Moje zkusenost s opravdu starsimi kousky HW je, ze starsi distribuce jsou vyrazne sviznejsi...
* Tue Nov 24 2009 Adam Jackson <ajax@redhat.com> 1.7.1-11 - xserver-1.7.1-window-picture-performance-regression.patch: Paper over a performance regression caused by the window picture fixes.Možná to pomůže v tvém případě.
Pridam svoji zkusenost.
Instalace:
- instalace byla za 10minut. Stahl jsem live cd, nabotoval a pak klikl na intall to harddrive.
- zbyvajici balicky jsem si postupem casu dle potreby doinstaloval
Co autor clanku nezminil:
- je mozne stahnout si preview gnome-shell
- myslim ze PulseAudio se jiz ve verzi ve Fedore da pouzivat (alespon na mych trech pocitacich 2xnotebook 1xstare pc)
- Fedora pridala pomerne prudicsky plugin "CommanNotFound" - ktery jsem osobne ihned zadisabloval co to slo
- Thunderbird je v posledni verzi a nabizi rozsirene vyhledavani/indexaci a vice moznosti pohledu na ucty zprav.
Zda je Fedora tuctova ci ne, nema smysl resit.
Pro nekoho je, pro nekoho vzdy bude a naopak - no a nekdo ji proste pouzije a nebo ne.
Co je opravdu tuctove, je titulek clanku.
Co se tyce obsahu, primlouval bych se k tomu, aby priste autor poslal radeji link na release notes a verim, ze mnoho lidi by to ocenilo vice. (Srovnejte sami link )
Jeste jsem zapomnel zminit, ze ten druhy laptop je Asus Eee PC 900 a vse funguje na jeden klik.
Neni nutne nic ladit ci slozite nastavovat. U live cd je dobre, ze je pomerne ocesane, takze opet do sveho netbooku muzete nainstalovat jen to co potrebujete.
Instalace na Eee PC byla casove asi srovnatelna s mym druhym laptopem.
Me subjektivni hodnoceni teto release Fedory zejmena z hlediska meho zeleza je pozitivni - prozatim mne neprekvapil zadny "kostlivec", ktery by pretval z vyvojove Rawhide, tak jak tomu bylo v temer ve vsech predchozich release.
Tedy jedno plus dvanactemu vydani Fedory.
Abych nebyl jen pozitivni, i jedno minus se najde:
Zkuste si pripojit do usb ctecku s pametovou kartou z fotaku. Najdete tam vsechny fotky pojmenovane velkyma pismenama.To je rozdil oproti drivejsku, kdy to bylo malyma. Pouze myslim Thunar to mountoval s velkyma. To by jeste nebyl duvod pro minus, ale problem je, ze jsem prozatim nenasel cestu jak to nastavit na puvodni chovani - dokumentace mizerna na urovni automaticky preparsovanych zdrojaku.
Technicky se to udela pridanim mount options "shortname=mixed", ale nenasel jsem cestu, jak to auto mount procesu ve Fedora 12 nastavit. Zjistil jsem, ze DevKit to nastavit umi a ze gvfs&gio to asi neumi. Kdo ale auto mountuje ve Fedora12 to fakt nevim. Nechcete mi nekdo poradit?
Nejsem si jisty zda rozumim.
Pri mountovani lze predat modulu pro FAT/VFAT parametr, kterym rekneme, jak se ma chovat k souborum ulozenym pouze jako shortname ( puvodni FAT 8.3 konvence - tedy ne VFAT rozsireni/bastl ).
Nevim presne jak je to v jadru, ale stale jde udelat mount /dev/zarizeni_moje_karta /media/moje_karta -O shortname=mixed
Problem na ktery poukazuji je, ze nejaky automountovaci proces ve Fedora 12 toto neudela (bud tam da upper nebo necha default, coz je asi taj jak to na FAT lezi, tedy upper).
Drive byl ve Fedore gnome-mount, ktery to resil, ale nyni je away a ja nevim kde to nastavit. Snad by to pry mel delat nautilus, ale rekneme si na rovinu, dokumentace k KDE a GNOME je mizerna - tim nechci nijak hodnotit GNOME i KDE. Manualove stranky zadne. U Fedora take ticho po pesine, alespon do ReleaseNotes by to mohli dat. Stacilo by nakopnout. Zkousel jsem si ukladat sekvence proces tree pri zasunuti flashky, ale bez uspechu. Nenapadne nekoho jak to oddebugovat, tedy zjistit, co zavola ten mount, pri zasunut flashky do systemu?
mount
? U mě totiž DeviceKit-disks použije právě shortname=mixed
. Byla to jedna ze změn ve verzi DeviceKit-disks-009.
Cha cha. Dekuji moc za tip! Sice to nemam vyresene, ale ..
Pri srovnavacim rucnim mountu jsem zadal toto:
mount /dev/sdb1 /media/disk -O shortname=mixed
namisto tohoto:
mount /dev/sdb1 /media/disk -o shortname=mixed
Jinak mount vypise toto, coz potrvrzuje vase podezreni.
/dev/sdb1 on /media/F009-64A5 type vfat (rw,nosuid,nodev,uhelper=devkit,uid=500,gid=500,shortname=mixed,dmask=0077,utf8=1,flush)
No a ja jdu hledat, kde to tedy mohu zmenit/vypnout.
Nový upozorňovací systém v GNOME, který zavedlo v jarním vydání Ubuntu, nyní používá také Fedora.Nevím co mají v Ubuntu, ale mám ten dojem, že něco úplně jiného. Ty podivný černý bublinky ve Fedoře jsou slider engine notification-daemona, kód zde: http://cgit.freedesktop.org/~mccann/notification-daemon-engine-slider. Též to lze ukázat tím, že stačí změnit gconf:///apps/notification-daemon/theme na standard (nebo na naistalovat notification-daemon-engine-nodoka a změnit tentýž klíč na nodoka) a dostanete staré ošklivé (nebo v případě nodoky přibližně to, co bylo v F11) notifikační bublinky. Čili ve zkratce, žádný nový notifikační systém se ve Fedoře nekoná, pouze nové témátko.
Tiskni
Sdílej: