Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Super clanek! Uz se moc tesim na dalsi dily.
Osobne FreeBSD pouzivam na laptopu i v praci jako buildovaci stroj.
Abychom ale neukrivdili linuxarum, tak na Linuxu taky neni problem najednou kompilovat a delat spoustu jinych veci. ;) Ale nemale rozdily mezi jednotlivymi distry me taky moc netesi.
Ak by som mal FreeBSD prirovnať k nejakému systému z Linux rodiny, tak je to taký kríženec medzi Slackwarom, Debianom a Gentoo. Inštaluje sa podobne ako Slackware, inštalácia aplikačného softwaru a update systému sa robí podobným spôsobom ako u Gentoo a ponúka podobnú stabilitu, robustnosť a škálovateľnosť ako Debian.
Právě proto jej považuji za vynikající systém. Už se těším na pokračování. Ještě bych dodal, že mi připomíná slackware i po stránce správy a uspořádáním konfiguračních souborů.
Teda FreeBSD nie je pre usera ani admina ťažší ako Linux, nie je komplikovanejší ani problematicky spravovateľný. Je proste iný a má trochu inú filozofiu ako Linux.
Pokud jde o konzervativnost, pak v FBSD 5.4 na amd64 platformě mám aplikace novější, než v mnoha aktuálních verzích linuxových distribucí (např. Debian, FC). Speciálně Debian mi přijde mnohem konzervativnější, což může být např. na serveru i výhoda.
Jako hlavní nevýhodu vidím nepodporu velkých výrobců HW i SW. Např. Oracle pro FBSD není. Vím, že se dá rozběhnout, ale není podporován, což u systému za spoustu peněz je podstatné mínus.
Áno, prehliadol, jednak je tu portupgrade (teda nestiahne sa ďalší balík, ale zdroják a dôjde k rekompilácii bináriek z najnovších sources), potom portaudit, a nakoniec je tu aj aktualizácia celého systému zo zdrojákov.
Nemiešajme však dokopy systém a jeho aplikácie. Démony httpd a sql pochopiteľne nie sú priamo súčasťou systému, sú to aplikácie (trebárs Apache, Mysql ...)a tie je možné bez problémov overiť cez portaudit a prekompilovať príkazom portupgrade na aktuálnu zaplátovanú verziu, čo prebieha tak, že sa na upgradovanú aplikáciu stiahne automaticky najnovší zdroják a urobí sa nový build. Že im nie je venovaná pozornosť, si nemyslím. Zdroják je totiž ten istý ako pre Linuxy ... len treba držať strom portov a databázu portauditu v aktuálnom stave, na čo stačia až 2 príkazy do "komandlajny".
Systém, který využívá FreeBSD připomíná spíše UNSTABLE větev v Debianu - nejnovější aplikace bez důrazu na stabilitu systému jako celku.to je dan za cerstvost portu, jinak maintaner (ten co se o ten urcity port stara) pri novy verzi ihned neudela port, ale sw je nejdrive otestovan /ne v takove mire jako u debianu/ a az pak je commitnuna nova verze portu, mozna to neni stabilni jako stable verze u debiana, ale na druhou stranu, stable debian je starej jak metuzalem... ;)
Porovnávat absolutní čísla nemá smysl, protože je to asi 6 mil. řádků kódu vs. 1.3 mil. řádků (Linux/FreeBSD kernel).Todle je jediny co jsem nasel, cetl jsem toho vic, ale nejak to nemuzu najit, tady to jsou potencionalni chyby jinak ono nema ani cenu porovnavat Linux/Freebsd kernel protoze u Linuxu je daleko vetsi procento kodu zamereno na hw podporu, tudis tam se objevuji chyby dost minimalne a na bezpecnost to nema tak zasadni vliv...
Slackware provádí upgrady stejně - prostě novou verzi sw zabalí jako balík. Tento přístup má své výhody (zachová funkčnost), ale i nevýhody (vzniká vlastně další verze sw, se všemi důsledky jako je např. otestování této backportování verze). Je to zase jen o vkusu administrátora. Osobně nedám dopustit na Slackware, Debian i FreeBSD, na všech najdu klady i nějaké mouchy...
Srovnávat s unstable větví Debianu je trochu silná káva, pokud bavíme o FBSD stable/release. V tomto nemáte pravdu.
ale proc o tom psat clanek ?????Protože je dost lidí, které takový článek zajímá. Ne každý je zkušeným uživatelem, takže se rád podívá, jak to či ono dělal někdo druhý.
No konkrétne pre teba ako pre zdatného linuxového usera to zložité byť nemusí, ale čo čerstvý utečenec od MS Win? Práve pre ľudí, čo chcú začať s FreeBSD a nikdy ešte FreeBSD nevideli, to píšem.
A tá diskotéka nastala najskôr preto, že si navyberal veľa balíkov počas installu. Časť balíkov bola na jednom a časť na druhom, a ako si systém pri inštalácii riešil závislosti, požadoval balíky z jedného i druhého CD.
Ináč ja som mal takú skúsenosť, že keď som inštaloval iba samotný systém bez KDE a iných takýchto vecí, stačilo iba to prvé.No tahle adresa se tu už objevila A sám Lukačovič přiznává, že BSD je stabilnější a na servery asi i lepší...
http://uptime.netcraft.com/up/graph?site=seznam.cz
Na Linuxu jsem začínal na Redhatu, poté jsem zkoušel Mandrake od něj se dostal k Suse a Ubuntu, pak vyzkoušel Fedoru u které jsem byl asi nejdéle... U všech těchto distribucí jsem měl problémy s nějakými aplikacemi...
Pro danou distribuci nebyla a tak nastalo kompilování a hledání knihoven a kompilování a hledání knihoven... Prostě děs a hrůza v očích středněpokročilého uživatele ...
Mám však kamaráda, který mi spravuje server, kam jsem se po delším studiu rozhodl nasadit BSD, jenže to šlo o server...
Doma jsem chtěl nějaký počítač na normální tvorbu s X-kama a nějakými multimediálními aplikacemi a proto jsem neustále hledal svůj Linux... No a vždy, když jsem řešil nějaký problém, tak jsem se ho ptal jak to nebo to vyřešit a on vždy odpovídal: "Nevím, já používám BSD..." Až jsme se jednou domluvili, já nainstaloval základní distro a on mi tam přes síť doinstaloval zbytek... Od té doby jsem na FreeBSD a nenechám na něj dopustit Systém portů a instalace/kompilace z nich je pro klasického Win usera asi zdlouhavá a nepřirozená, ale systém pak stojí za to... Třeba KDE 3.4 mi na žádném Linuxu neběhaly tak svižně jako na FreeBSD...
Postupem času a věčným otravováním kamaráda a samostudiem jsem se dostal už k tomu, že vše zvládnu relativně sám... Teď jsem si na počítači u rodičů rozběhal pod WMware FreeBSD s KDE, Apache 2.0.55, phph 5.0.5 a MySQL5 a vše běhá vcelku příjemně rychle a bez nejmenších problémů... Akorát by to chtělo o chlup více paměti... Zkoušel jsem Kubuntu, ale přes WMware jsem ho prostě nenainstaloval proto jsem spíše ze srandy zkusil FreeBSD, které jsem měl po ruce, neb sem nedávno instaloval router a zase nezklamalo... Když se nad tím zamýšlím, tak mi systém portů, oddělení aplikací od systému vyhovujem mnohem více než všechny poznané linuxy... Nehledě na to, že aplikace, které se mi zaboha nepodařilo nainstalovat/zkompilovat na Linuxu tady po nalezení v portech a zadání "make install clean", běhají bez problémů...
Tiskni
Sdílej: