Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Netuším, kolik CO2 se na výrobu panelů spotřebovalo, ale nyní už je to určitě méně, než oněch 19 tun ušetřených. Když budeme počítat jenom watty (na koruny ještě pořád není skore tak hezké), vrátí se energie (a jestli tomu dobře rozumím, tak i CO2) vložená do výroby panelu zhruba za dva až tři roky. Panely na hotelu Panorama jsou déle.Hmm to je dost odvážné tvrzení. Můžete ho podpořit nějakými čísly a prosil bych započítat nejen množštví energie spotřebované za branou vašeho závodu, ale i před ní. Tím myslím množství CO2 a NOx vyprodukované než se za bránu vašeho závodu dostanou všechny suroviny. To už je jiné kafe, že? Ekologie je globální záležitost a plotem vaší fabriky nekončí.
Na Sendmail jsem kdysi kdesi četl jeden krásný komentář. Pokusím se to odcitovat co nejpřesněji si to pamatuji:
Když jsem poprvé viděl konfigurák Sendmailu, myslel jsem si, že ho někdo vytvořil tak, že mlátil hlavou do klávesnice. Když jsem se pak do konfigurování tohoto poštovního serveru pronikl hlouběji, pochopil jsem, proč to ten člověk dělal.
- specializovane programy - u nas CAD/CAM... cad systemu pro linux existuje dostatekTak bych rad vedel cim nahradis JetCAM, AutoCAD, Ruzne CADy pro achitecturu, nebo treba AutoDesk aplicace jako Inventor. Je videt, ze vis houby. To same se tyka ekonomickych systemu. Jsi vedle jak ta jedle.
Proto treba nemam - a nikdy nebudu mit email server, nebo www + ftp server - podle meho nazoru to vzdy lepe zvladne nas internet provider.Mailserver u providera je skvela vec, pokud se ty e-maily nepouzivaji uvnitr firmy. Pro hromady BFUcek je e-mail uplne nejlepsi zpusob predavani uplne vseho (naucte nekoho ze to ma dat na disk s: a az si to druhy stahne tak to ma smazat neno snad dokonce nastavit prava k nejakemu adresari...). Proste se to prilozi k e-mailu a posle a potom ma vnitrni mailserver obrovsky prinos. Povoli se obrovske prilohy, takze si uzivatele muzou poslat treba 50MB nebo hromadu fotek (server muze byt treba exchange pokud neni vse linuxoidni a lidi jsou outlookoidni) a treba se tomu predradi linuxovy mailserver ktery jednak omezi velikost prilohy z/do internetu a taky muze delat antivirovou... kontrolu
přitom Gentoo na mě zanechalo ve skutečnosti spíše dojem nenainstalovatelného systému se špatnou dokumentacíProsim priste hlasit pres Bugzillu, lepe se to resi.
s velkým množstvím chybTamtez, prosim.
a se svérázným systémem na jejich odhalování a odstraňování - problémy, se kterými se potýkám, jsou dávno zařazeny v kategorii "vyřešeno".Ted ti bohuzel nerozumim, muzes to zkusit rozvest?
http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=105535
Když údajně překompiluju glibc, můžu se zbavit chyby předchozí... jenom kdyby se to přeložit dalo. Uvedený nástin řešení v mém případě nefunguje (zatím jsem nenašel čas zkoumat blíže, co dělám špatně).
To jsou jen dvě chyby, které v bugzille jsou a přes které jsem se nedostal.
Instalační dokumentace je velmi nepřehledná a já mám strach toto ještě někomu říkat, protože se vždy dozvím, že Gentoo má dokumentaci nej nej (cut&paste odjinud):
Gentoo jsem instaloval týden díky tomu, že jsem chvíli instaloval podle dokumentace A a chvíli podle dokumentace B - obě se liší jen v detailech, nicméně důležitých detailech. Měl jsem pocit, že čtu co chvíli něco jiného, navzájem si protiřečícího. Nebyl to jen pocit, opravdu to tak bylo a já to netušil. Je to jen moje chyba? Instalační dokumentace je hodně nepřehledná a je velmi jednoduché v ní zabloudit a na gentoo nadosmrti zanevřít. Dokumentace JE ŠPATNÁ. Tohle nedovede pochopit nikdo, kdo už s tím třeba jen pár týdnů dělá. Dneska už taky nezabloudím, protože mám v prohlížeči záložku na tu správnou verzi.
Nejméně v jednom případě se mi podařilo podle dokumentace zvolit špatný profil, protože v dokumentaci je jednou větou napsané, co NEMÁM dělat a pak na stránku podrobně popsané, JAK to mám udělat. Hádejte, co se mi stalo a co se asi stane spoustě dalších lidí, kteří zkusí gentoo nainstalovat?
Instalační dokumentace je velmi nepřehledná a já mám strach toto ještě někomu říkat, protože se vždy dozvím, že Gentoo má dokumentaci nej nej (cut&paste odjinud):OK, mas nejake konkretni navrhy, jak ji vylepsit? Opravdu budeme radi. (Mozna by bylo dobry presunout se mimo tuto diskusi, protoze s clankem prece jenom moc nesouvisi (resp. pouze narazi na mirne flamoidni odstavec) - pokud privatne, tak jkt@gentoo.org, pokud verejne anglicky, tak bud bugzilla nebo mailing list gentoo-doc@lists.gentoo.org (nutno byt prihlasen), pokud verejne cesky, tak bud nejaka diskuse tady na abicku (prosim o link) a nebo ML gentoo-user-cs@lists.gentoo.org (opet nutne prihlaseni).)
Bohuzel nevim, co znamena A a co znamena B, tudiz to nemuzu opravit. Jinak ano, Gentoo ma dve prirucky pro instalaci, jedna je pro insatlaci bez site (jenom z CDcka) a druha pro instalace "nejnovejsiho systemu z Internetu". Mas pravdu, cas od casu (mno, spis pravidelne) se v Bugzille objevuji bugreporty o nejakych chybach, ktere konci jako RESOLVED INVALID, protoze uzivatel bohuzel cte nespravny handbook. IMHO je to chyba uzivatele, protoze jsou oba Handbooky (IMHO) dobre a dostatecne vyrazne oznaceny...Gentoo jsem instaloval týden díky tomu, že jsem chvíli instaloval podle dokumentace A a chvíli podle dokumentace B - obě se liší jen v detailech, nicméně důležitých detailech. Měl jsem pocit, že čtu co chvíli něco jiného, navzájem si protiřečícího. Nebyl to jen pocit, opravdu to tak bylo a já to netušil. Je to jen moje chyba? Instalační dokumentace je hodně nepřehledná a je velmi jednoduché v ní zabloudit a na gentoo nadosmrti zanevřít. Dokumentace JE ŠPATNÁ. Tohle nedovede pochopit nikdo, kdo už s tím třeba jen pár týdnů dělá. Dneska už taky nezabloudím, protože mám v prohlížeči záložku na tu správnou verzi.
Cim to je? Malo pozornosti pri cteni, nebo chyba dokumentace?Nejméně v jednom případě se mi podařilo podle dokumentace zvolit špatný profil, protože v dokumentaci je jednou větou napsané, co NEMÁM dělat a pak na stránku podrobně popsané, JAK to mám udělat. Hádejte, co se mi stalo a co se asi stane spoustě dalších lidí, kteří zkusí gentoo nainstalovat?
Tady se musim zastat autora. Ty handbooky _nejsou_ jasne oznacene. Za prve tituly se lisi pouze chybejicim retezcem "2005.1". Za druhe v uvodu (Introdution) se o tom mluvi az v _devatem_ odstavci v sekci "What are my Options?".Mno ja teda rikam "uplny uvod" uz tomuhle, a tam je to dokonce cervene. OK, zkusim se nad tim nekdy zamyslet a navrhnout nejakou prehlednejsi formu oznacovani Handbooku pro instalaci ze site a bez site.
Navic web www.gentoo.org je dost zmateny. Proc je vlevem sloupci sekce "Documentation", v niz jsou podsekce "Main Index" a "About Gentoo", kdyz v horni liste "About" a "Docs" (ktery ukazuje na stejny cil, jako "Main Index" -- tedy dva ruzne pojmenovane linky ukazuji na jednu a tu samou vec na jedne strance) jsou na stejne urovni?Pripravuje se redesign celeho webu, snad bude prehlednejsi a udrzovatelnejsi.
Ja kdyz jsem poprve instaloval Gentoo, tak jsem byl skutecne zmaten, a nemohl jsem ze zorientovat. A to jak ne webu, tak v Handbooku. Problem handbooku, je ze natolik prolinkovany, ze uzivatel nevi, zda se danym odkazem dostane dopredu, zpet nebo odskoci nekam vedle (vztazeno k postupu instalace) a boji, se ze neco duleziteho vynecha. Ten handbook by mel byt vice primocary. Muze se vetvit a nabizet alternativy, ale uzivatel by mel mit neustale vedet, kde je.Neslo by to do Bugzilly?
Tohle je typicka odpoved v linuxovem svete -- ono to poradne nefunguje, vite, ale v nove verzi to mozna bude fungovat. Coz je cloveku, ktery to potrebuje TED a TADY k NICEMU...Nasleduje typicka odpoved na typicky trolling: sprav to ty, vsechno je volne pristupne pres CVS :-P.
Tohle je typicka odpoved v linuxovem svete -- ono to poradne nefunguje, vite, ale v nove verzi to mozna bude fungovat. Coz je cloveku, ktery to potrebuje TED a TADY k NICEMU...Pridam dalsi typickou odpoved: Kdyz chces TED a TADY HNED reseni, tak si kup zakaznickou podporu nebo zamestnej administratora/vyvojare. Funguje to tak ve vsech odvetvich, tak nevim, proc myslis, ze by mel byt "linuxovy svet" vyjimkou. Pro zajimavost, jaka byva typicka odpoved v tom "nelinuxovem svete"?
Pro zajimavost, jaka byva typicka odpoved v tom "nelinuxovem svete"?Jaké máte seriové číslo? Máte vyplněnou registrační kartu?
Caves. Napr. v dokumentacii sa pise (networkless installation), ze su potrebne 2CD: Live a Universal (s packages).Ctes starou verzi, uz nejaky ten patek se "LiveCD" jmenuje "Installation CD"
1. Da sa to instalovat iba s dvoma cdrom mechanikami (ked je clovek z jednej nabootovany)? Este ze bola po ruke stara 8 rychlostna mechanika.Samozrejme, ze staci jedna.
2. Tak som to zacal instalovat a na Universal CD teda rozhodne vsetky potrebne packages nie su. Tie, co nie su, som si stiahol v robote a preniesol usb klucom. napr. grub, lilo, alsa drivery (podla mna dost zakladne veci)... Ok, tak som si grub a vsetky package, co si pytalo emerge zohnal. A dalej? emerge --usepkg grub si pytal patch (grub-0.95. ... .splash.patch.tar.gz), ktory uz nikde na mirroroch nebol (emerge --sync som nemohol, kedze nebola siet). Tak fasa. Tak emerge lilo. Aspon bootnem. Nastastie ostatok veci pre grafiku (X, Kde) uz na Universal CD) uz bol. Zohnal som si modem a aspon ako - tak to udrziavam. Networkless instalacia pomocou handbooku je na chabej urovni.ALe no tak. Pouzivej prosim dokumentaci pro verzi, kterou se snazis nainstalovat.
Nas takyto pripad mi ten cely handbook bol na velku rit (ver mi, ze po tychto problemoch viem cely handbook pomaly spamati). Nedalo by sa to spravit na 1 DVD (aj so zakladnymi balikmi a aj bootovatelne)?Ale no tak...
Limitom je, ze na instalacnom cd (Live) je iba stage 3. Podla mna instalacia je v takychto pripadoch dost obtiazna,WTF? O cem to prosim mluvis? Co je na instalaci ze stage3 tezsiho nez ze stage1???
co urcite viac ludi odradi. Instaloval som Solaris, Tru64UNIX (s ktorymi som robil v praci) a takisto aj pred rokmi Slackware, FreeBSD a take problemy neboli. V tomto by sa to mohlo zlepsit.Stabilni instalator proste zatim neni, tecka.
Ale no tak...Ehm, pardon, nejaky PEBKAC na moji strane
Mno ja teda rikam "uplny uvod" uz tomuhle, a tam je to dokonce cervene.Ne, to je stranka odkazujici na Handbook 2005.1. Kazdy rozsahlejsi dokument ma mit nejaky abstract, kde je jasne receno, o cem bude rec. Pokud si nekdo ten dokument stahne, tak v nem to neni. Navic ta stranka obsahuje dalsi chybu: titul je "Gentoo 2005.1 Handbook", ale vzapeti dalsi kapitola se jmenuje "The Gentoo Linux 2005.1 Handbooks". Tak je to o jednom handbooku, nebo jich vice?
Kazdy rozsahlejsi dokument ma mit nejaky abstract, kde je jasne receno, o cem bude rec. Pokud si nekdo ten dokument stahne, tak v nem to neni.Viz pravy horni roh stranky, abstract to ma
Navic ta stranka obsahuje dalsi chybu: titul je "Gentoo 2005.1 Handbook", ale vzapeti dalsi kapitola se jmenuje "The Gentoo Linux 2005.1 Handbooks". Tak je to o jednom handbooku, nebo jich vice?Viz tabulka...
This is the Gentoo Handbook, an effort to centralise Gentoo/Linux information.Navic abstract je soucast dokumentu a pomerne dulezita. Byva mezi titulem a obsahem a ne jako glosa na okraji. PS: Asi jsem nejaky divny, ale zda se, ze lidi od Gentoo, si na svoje dilo sahnout nenechaji. Ty linky jsem hodil do bugzily a tak nejak na to maji jiny nazor. Nu coz, snazil jsem se prispet svym nazorem do mlyna, byl jsem semlet. Uz to necham byt.
Linux dovoluje, aby aplikace běžely na serveru. Uživatelé tak mohou i na takovém stroji používat internet, poštu a OpenOffice.
Tohle by mě zajímalo. Jak je to realizováno? Mají disk s minimálním systémem, nebo se všechno nějak načítá ze sítě?
Trochu uvažuju o tom, že bych počítač s hlučným diskem dal někam do špajzu a drátama si na stůl přitáhl akorát telnet a X.
Jsem pro ilustrované Ábíčko!Já také. Ale bojím se, že by na to Petr neměl dost času.
Tiskni
Sdílej: