Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 16:57
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 970: Důležité políčkoXKCD česky.
Jaderné noviny – 20. 10. 2011: Omezování systémových voláníAktuální verze jádra: 3.1-rc10. Citáty týdne: Neil Brown, Peter Zijlstra, Matthew Garrett. Odpovědi na některé otázky kolem účtů na kernel.org. Další jaderná implementace RAID5. Omezování systémových volání přes řídící skupiny?
Vytváříme grafy v CalcuAplikace Calc zastává v kancelářském balíku OpenOffice.org, respektive LibreOffice, funkci takzvaného tabulkového procesoru. V dnešním článku však nebudeme řešit kvality dané aplikace, ale na názorných ukázkách se budeme věnovat vytváření grafů a především jejich přizpůsobení a tomu, co s tím souvisí.
BRL-CAD – Stručné představeníBRL-CAD je svobodný 3D CAD. Než se pustíme do jeho historie, udělejme si v jedné věci jasno, nerad bych, abyste četli zbytečně. BRL-CAD je nástroj pro CSG (Construction solid Geometry) modelování, je to rodina zhruba čtyř set samostatných aplikací, které v unixovém duchu, „dělejte jednu věc a dělejte ji dobře“, dohromady skládají mocný modelovací systém. BRL-CAD není intuitivní klikací CAD, ve kterém za pár minut nakreslíte novou kuchyňskou linku a kótovaný výkres strčíte truhlářovi. Na to máte v repozitáři QCAD. Pokud ale potřebujete tu kuchyňskou linku navrhnout pořádně, vymodelovat ji ve všech třech rozměrech a případně vyrenderovat její obrázek, tak na to je tu BRL-CAD.
Komiks xkcd 971: Alternativní literaturaXKCD česky.
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee V. – platbyS fakturami bývá spojeno placení. U přijatých faktur je potřeba vytvořit platební příkaz, po zaplacení pak tuto platbu spárovat s fakturou. Vystavené faktury jsou v tomto jednodušší, stačí řešit jen párování plateb s fakturami. Někdy je ale zase potřeba vystavovat daňové doklady na přijaté platby.
HW novinky: 2560×1600 v přenosných zařízeníchMinule jsme se trochu zdrželi u procesorů AMD „Bulldozer“, dnes si tedy dáme takové první „letem světem“ skrze novinky posledních týdnů, které se sluší zmínit. Příští týden nás čeká několik procesorových novinek, dnes si pro změnu představíme jeden moc krásný displej od Toshiby, jeden moc krásný LCD monitor od HP a dvě důležité foto novinky. Vše završíme tradičním občasníkem na téma „další podivné grafické karty“…
Carla Schroderová rozebírá koncept sémantického desktopu. Základní myšlenkou je umožnit počítači usuzovat takovým způsobem, jaký lidé běžně používají, tedy prostřednictvím sítě asociací. Aplikace na různé typy souborů v počítači pak nabízí široké možnosti přidávání významu do toho, co počítač dělá.
Kvůli integraci nejnovějších verzí prostředí KDE a GNOME byl aktualizován plán vydání pro druhou verzi distribuce Mageia. První ze tří alpha verzí se dočkáme 16. 11. 2011, první z dvojice beta verzí 21. 2. 2012, RC verze vyjde 10. 4. 2012 a finální verze se objeví 3. 5. 2012.
Freshmeat byl přejmenován na Freecode. Nový název by měl být atraktivnější pro sponzory. Když už sponzorovat, tak raději „svobodný kód“ než „čerstvé maso“. Podrobnosti v oznámení.
Národní CSIRT České republiky – CSIRT.CZ, který od začátku tohoto roku provozuje sdružení CZ.NIC, byl akreditován úřadem Trusted Introducer působícím v rámci evropské organizace TERENA.
Bezpečnostní tým CSIRT.CZ se stal členem infrastruktury CERT/CSIRT týmů již v červnu 2008 (oficiálně funguje od 3. dubna 2008). Ovšem až uzavření memoranda mezi Ministerstvem vnitra České republiky a sdružením CZ.NIC, ke kterému došlo 16. prosince 2010, a které tým CSIRT.CZ deklarovalo jako Národní CSIRT ČR, umožnilo požádat o vstup mezi akreditované týmy u úřadu Trusted Introducer. Více informací v tiskové zprávě.Zveme vás na další setkání, kde se dozvíte o způsobech, technikách a důvodech vytváření mobilních verzí webu. Honza Černý vás uvede do problematiky a seznámí vás s technikami. Honza Brašna naváže praktickými příklady. Libor Vaněk představí implementaci „responsive designu“ do Drupalu. Na závěr máme speciálního hosta – Kristofa Van Tomme. Kristof je členem Drupal asociace a organizátor akcí jako DrupalCon Szeged, apod… a pohovoří o adaptaci obsahu pro různá zařízení i s pomocí DITA. Více informací a registrace na www.drupal.cz.
Apple vydal svůj „Apple Audio Lossless Codec“ pod svobodnou licencí. Tento kodek je podporován v Mac OS X, iTunes i ve většině zařízení s iOS. ALAC nabízí bezeztrátovou kompresi až na 50 % původní velikosti. Projekt je hostován na macosforge.com, použita byla licence Apache 2.0.
Projekt Linux From Scratch vydal sedmou verzi své „příručky pro tvorbu vlastní distribuce“. Přináší Linux 3.1, GCC 4.6.1 a Glibc 2.14.1. Vysvětluje také, jak pomocí tmpfs vytvořit adresář /run.
Jako minulý rok, i letos organizuje Google projekt Code-in. GCI je narozdíl od známějšího Summer of Code určen hlavně pro studenty středních škol (13–17 let), kteří mají jen malé či žádné zkušenosti s prací na open-source projektech. V průběhu GCI studenti pracují na menších úkolech, které mohou zahrnovat programování, psaní dokumentace, vylepšování UI a další. Za alespoň jeden splněný úkol dostanou tričko a za každé tři 100 USD až do maxima 500 USD. Na nejaktivnější účastníky navíc čeká zájezd do centrály Googlu. Další podrobnosti jsou v FAQ.
K dispozici je již šestý Humble Bundle, tentokrát pod názvem Humble Voxatron Debut. Nabízí voxelovou plošinovou střílečku Voxatron Alpha od Lexaloffle Games. Hru si můžete koupit do 14. listopadu za vlastní cenu a v budoucnu k ní pak budete mít k dispozici aktualizace.
Sdružení Openmobility vydalo první část reportáže z konferencí LinuxCon Europe a Embedded Linux Conference Europe, které se udály ve dnech 26.–28. října v Praze. Po úvodní keynote Jima Zemlina o představě světa bez Linuxu a panelové diskuzi vývojářů Linux kernelu, kterou moderoval Lennart Poettering, byly na programu přednášky.
Mezi témata přednášek patřil Android, souborové systémy Btrfs a Ext4, mobilní platforma Tizen, Yocto Project, kancelářský balík LibreOffice, Linaro, live distribuce KNOPPIX, domácí server/cloud DreamPlug, optimalizace SSD v Linuxu, systemd v enterprise sféře, optimalizace Linuxu pro embedded hardware, bezdrátová technologie NFC a případy porušování licence GNU/GPL. Našla se i méně technická témata jako „Proč je svobodný desktop stále důležitý“, spolupráce na standardizaci a vývoji embedded Linuxu a nahrazení kritické firemní infrastruktury open source řešeními.Blogový zápisek „Proč je AUR součástí úspěchu Arch Linuxu“ pojednává o uživatelském repozitáři pro Arch Linux známým jako AUR. Ten má dvě klíčové charakteristiky: Každý do něj může přispět a přispívání v podobě tvorby předpisů pro balíčky – PKGBUILDů – je velmi snadné. Jednoduché je i pak využívání AURu zejména prostřednictvím nástrojů jako yaourt
, které řeší závislosti, iniciují sestavení balíčku a jeho instalaci správcem balíčků pacman
. Výsledkem pak je 32 000 balíčků v AURu, což předčí i počet dostupných balíčků, který oznamuje Debian.
Ve středu 9.11. bude mít na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně přednášku Bryan Kearney ze společnosti Red Hat, kde má na starosti projekty jako CloudForms, RHEV-M nebo OpenShift. Přednáška se bude zabývat open-source řešeními SaaS, PaaS a IaaS. Začátek je v 16.00 v posluchárně D3.
Laboratoře CZ.NIC prezentují na svých internetových stránkách článek zabývající se metodologií detekce anomálií v DNS provozu. Díky této analýze bylo například možné odhalit pokusy o výčet zóny nebo špatně nakonfigurované resolvery. Práce na tomto projektu bude v budoucnu pokračovat. Metodologii detekce anomálií v DNS provozu představili členové Laboratoří na říjnové konferenci DNS EASY 2011.
Vyšlo OpenBSD 5.0. Mezi novinky patří podpora pro posílání Wake on LAN paketů přes síťový stack, rychlejší malloc, integrace OpenSSH 5.9, podpora přerušení MSI u mnoha zařízení nebo také povolení podpory big-memory na řadě architektur.
Vyšlo Trinity 3.5.13, neboli fork již nevyvíjeného KDE 3. Nabízí nový modul pro správu monitorů, lepší engine GTK Qt nebo vestavěný kompozior Trinity X11. Pod křídla Trinity se navíc zařadily další aplikace: KBookReader, KBusNotification, KMyMoney a KStreamRipper.
id Software splní svůj slib a zveřejní zdrojový kód DOOM 3 pod GNU GPL. Podle Johna Carmacka je kód už připraven a čeká se jen na schválení od právního oddělení.
Vyšlo opravné vydání KDE SC 4.7.3. Obsahuje obvyklé opravy chyb a vylepšení překladů. Do této verze se také dostaly první výsledky práce Sebastiana Truega zvyšující stabilitu a použitelnost Nepomuku.
Nedávno vydané Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot) přináší podporu pro některá ARM zařízení, jako je třeba netbook Toshiba AC100. Na blogu Enlogit si můžete přečíst, jak opravdu funguje a jak se používá v praxi.
Byla vydána nová verze otevřeného 3D CADu BRL-CAD. Oproti starším verzím můžete nově importovat z formátu OBJ a vyexportovat hierarchii modelu do jazyka DOT. Kompletní seznam novinek najdete ve zprávě o vydání.
Na mezinárodní konferenci RIPE 63 ve Vídni dnes zástupci CZ.NIC představili vlastní DNS server s názvem Knot DNS. Více se o tomto projektu dozvíte na stránkách www.knot-dns.cz nebo z tiskové zprávy. Na AbcLinuxu.cz se také v blízké době objeví rozhovor s Ondřejem Surým a Ľubošem Slovákem, kteří se v rámci Laboratoří CZ.NIC na vývoji tohoto DNS serveru podílejí.
Canonical a DELL se dohodli na prodeji řady počítačů s Ubuntu v čínské maloobchodní síti. Tato síť by měla obsahovat až 220 prodejních míst s "v Ubuntu" trénovaným personálem.
Mark Shuttleworth se před zahájením Ubuntu Developer Summit, který probíhá celý tento týden v americkém Orlandu, zmínil o budoucích cílech distribuce Ubuntu. Těmi jsou tablety, chytré televize a dokonce i smartphony. První z těchto zařízení by chtěl představit v dubnu roku 2014.
Dalším členem facebookem založené iniciativy Open Compute Project se stal Red Hat. Jeho prvním krokem byla certifikace RHELu pro dva "Open Compute" systémy. Druhým krokem bude testování RHELu na těchto systémech. Cílem iniciativy je projektování datacenter s co největší energetickou účinností.
Phoronix uvádí, že GNOME Shell už lze používat se softwarovým renderováním. Je to díky vylepšením LLVMpipe v Gallium3D. Funkčnost je zásluhou Red Hatu, ale také Googlu a dalších.
Vyšel Mercurial 2.0. Mezi novinky patří příkaz graft pro kopírování jednotlivých změn mezi větvemi bez merge. Dále přibyla v podobě rozšíření largefile podpora pro práci s velkými binárními soubory.
JavaFX, původně samostatná skriptovací technologie od Sunu, se pravděpodobně stane open source pod křídly projektu OpenJDK. Od převzetí Sunu Oraclem bylo JavaFX přepracováno tak, aby mohlo sloužit jako moderní toolkit s podporou CSS nebo hardwarové akcelerace.
Španělská firma byla žalována Applem kvůli porušování patentů v androídích tabletech. Tento soud se jim ale podařilo vyhrát a nyní žalují Apple o náhradu škod způsobených zabavením zboží a podávají stížnost kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu.
Neboť kalendář občas zaskočí, připomínáme, že víkendová série přednášek LinuxAlt startuje již zítra. Akci můžete finančně podpořit objednáním DVD (budou do Vánoc) a vezmete-li na výlet i vaše plyšáky potěšíte nejen naše fotografy. Informace o dopravě zde.
V nabídce samolepek se objevily nové samolepky, například s logem abclinuxu.cz nebo třeba opensuse.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
FUJITSU SIEMENS STYLISTIC ST5112 - nefunguje, pero, tlačítka, wifi,bt a suspend | 14 | včera 21:41 |
Připojení více zařízení k reproduktorům | 13 | 3.11. 09:52 |
Lze přidat výstup na Integrovanou grafiku do základní desky? | 4 | včera 23:21 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
Jak zobfuskovat pdf soubor generovaný LaTeXem? | 3 | včera 19:25 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
grep - název souboru | 7 | 29.10. 15:00 |
clock_gettime(CLOCK_REALTIME, &time) při změně (letního/zimního) času | 2 | 30.10. 11:34 |
Python 3 + PyMySql zachytávání výjimek | 2 | 31.10. 16:24 |
awesome wm dynamické nastavení monitorů | 2 | 1.11. 07:31 |
Jak logovat přístup do adresáře | 1 | 1.11. 10:00 |
Jednoduchý editor API | 5 | včera 11:04 |
iperf - cpu usage, debian wheezy/sid | 1 | 3.11. 19:29 |
php memcached - dotaz | 1 | 2.11. 20:05 |
python server klient aplikace - ktery protokol ? | 2 | 3.11. 14:42 |
modul na swap file v pythonu | 3 | včera 22:25 |
c++ problém při dvojnásobném dědění | 1 | včera 15:39 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Mobilní verze portálu | 9 | 3.11. 20:15 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Kompilace linuxové mikro distribuce pomocí ulibc | 7 | 3.11. 19:45 |
Instalace WineASIO na Mac OS X | 0 | včera 23:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.