Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 01:18
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 964: Plakát na kolejiXKCD česky.
Jaderné noviny – 5. 1. 2012: Bezpečnostní problémy s předáváním SCSI povelůAktuální verze jádra: 3.2(-rc7). Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds, Neil Brown. Plánovač I/O na bázi IOPS. Překračování práv skrze předávání povelů SCSI.
Kinect pro Xbox 360 a GNU/Linux – OpenKinect a libfreenectDalší díl seriálu věnovanému snímacímu zařízení Kinect pro Xbox 360 a jeho využití v operačním systému GNU/Linux. V dnešní části Kinect k počítači s nainstalovaným Linuxem už konečně připojíme. Nejprve jej použijeme jako webovou kameru. Následně se zaměříme na projekt OpenKinect a knihovnu libfreenect. Tu si stáhneme, přeložíme a nainstalujeme. Seznámíme se s programy, jež jsou s knihovnou instalovány.
Začínáme s VirtualBoxem: Vytvoření virtuálního počítače a diskuVirtualBox je aplikace sloužící k virtualizaci operačních systémů na vašem počítači. Můžete si tak bez nutnosti aplikace vyzkoušet a klidně i nechat běžet více operačních systémů, aniž byste je fyzicky instalovali do počítače. Možnosti s touto aplikací jsou velmi široké a v dnešním článku si aplikaci představíme a ukážeme si, jak vytvořit nový virtuální počítač a disk.
Komiks xkcd 1001: ÁÁÁÁÁÁXKCD česky.
Wine pro pokročiléWine zná snad už každý, ovšem málokdo ví, co všechno dokáže. Dnes si ukážeme několik tipů a triků ohledně Wine pro (mírně) pokročilé uživatele.
HW novinky: spousta novinek o Atomech od InteluDnes to bude tak trochu připomínat studenou válku, neboť velkou část dílu věnujeme všemožným novinkám o procesorech/SoC rodiny Intel Atom. Přední výrobce polovodičů se opravdu činí a samozřejmě na letošním CESu nechyběl s mnoha novinkami. Vedlo toho si pak představíme dva typické zástupce nastupujících tříd LCD monitorů, které snad konečně smetou TN panely do toho nejlevnějšího podpalubí, kam ani chudý člověk s trochou cti nezavítá .
Vyšla jádra 2.6.32.54, 3.0.17, 3.1.9 a 3.2.1. Všechna obsahují důležité opravy, kvůli nimž by uživatelé měli aktualizovat. Uživatelé řady 3.1.x by se pak měli chystat na přechod na řadu 3.2.x.
Na středu 18. ledna je vyhlášena stávka webů proti SOPA (který má být Americkým kongresem schvalován 24. ledna). Přibývá významných webů (Reddit, FSF, Twitpic, Mozilla, ...), které v tento den svůj web nahradí touto statickou stránkou. Provozovatelé webů mohou formulářem oznámit své připojení ke stávce a uživatelé upozornit na web, který by rádi na seznamu hrdinů viděli.
CyanogenMod překročil hranici jednoho milionu instalací. Na Google+ to oznámil vývojář Koushik Dutta. Odvolává se na statistiky CMS (CyanogenMod Stats). Ty získávají informace ze stejnojmenné aplikace, která je součástí každé instalace CyanogenModu. Odeslání těchto informací (hash IMEI nebo MEID, model ID, operátor, národnost a verze CyanogenModu) musí uživatel potvrdit při instalaci.
Souborový systém Btrfs se dočkal podpory kompresního algoritmu Snappy. Jeho devizou není nejúčinnější komprese, nýbrž vysoká rychlost (de)komprese s rozumným kompresním poměrem.
Dnes vyšla nová verze autoritativního DNS serveru Knot DNS. Verze 0.9 přináší hlavně podporu pro TSIG a několik oprav. Aktuální verze je k dispozici na stránkách projektu.
Knot DNS je výkonný ryze autoritativní DNS server podporující všechny hlavní protokoly DNS včetně transferů zón, dynamických updatů a DNSSEC rozšíření. Projekt, který se v současnosti nachází ve fázi beta verze, představilo sdružení CZ.NIC na začátku listopadu loňského roku.Microsoft pozměnil Windows Hardware Certification Requirements tak, že pro získání Windows 8 certifikace na ARM zařízeních nyní vyžaduje aktivovanou a uživatelem nevypnutelnou funkci UEFI Secure Boot. Stalo se tak přesto, že Microsoft veřejnost ujišťoval, že nechce funkci UEFI Secure Boot zneužívat ve svůj prospěch. UEFI Secure Boot znemožňuje nabootovat nepodepsaný OS, přičemž podepisovací klíče nemá uživatel k dispozici. Více viz článek Glyna Moodyho a podrobnější rozbor od Software Freedom Law Center.
NASA 10.1.2012 uvolnila jednoduchý program www.openvsp.org zaměřený na modelování letadel. Výsledný model by měl jít dorenderovat třeba v blenderu. Uživatelé Arch GNU/Linuxu naleznou připravený balíček na AUR.
Samsung oznámil spájanie systému Bada so systémom projektu Tizen ktorý je pokračovaním MeeGo. Oznam zverejnil Forbs. Cieľom by malo byť používanie spoločného SDk pre smartfóny s obidvoma systémami a aj spoločné aplikácie.
Byl zveřejněn program letošního ročníku konference Prague PostgreSQL Developers Day, který se koná 9.2. na Malostranském náměstí v prostorách MFF UK. Na programu je sedm zajímavých přednášek, z toho dvě prezentované zahraničními hosty: Simonem Riggsem a Magnusem Haganderem. Současně byla otevřena registrace. Vstupné zůstává stejné jako loni, tj. zdarma pro studenty, 100 Kč pro členy CSPUGu a 200 Kč pro ostatní.
Phoronix uvádí, že Intel přispěl do Linuxu 3.3 sadou 50 patchů pro podporu ACPI 5.0 v Linuxu. Mezi další implementované změny jsou vylepšení ve správě výkonu (např. implementace Turbostat nebo opravy probouzení na některých deskách).
LG uzavřelo s Microsoftem patentovou dohodu a připojilo se tak k výrobcům platícím Microsoftu za každé prodané zařízení s Androidem a nově i Chrome OS. Mezi firmami, které Microsoftu již platí, jsou např. také HTC, Samsung a Acer. Microsoft by tak podle vlastního prohlášení měl dostávat platby již za 70 % všech zařízení s Androidem prodaných na trhu v USA.
Administrátor OpenStreetMap zjistil, že z IP adresy patřící Google dochází k vandalismu v OpenStreetMap. Jde sice o drobné změny (v městech jako Londýn nebo New York City), ale přesto závažné. Nikdo nenaznačuje, že za tím stojí firma samotná, ale věc se vyšetřuje.
CyanogenMod vydali alfaverzi portu Androidu 4.0 na zařízení HP TouchPad. Zatím nefunguje řada věcí jako fotoaparát, mikrofon nebo hardwarová akcelerace přehrávání videa, proto jde zatím jen o ukázku postupu prací.
Byl zveřejněn exploit na vzdálenou DoS zranitelnost linuxového jádra (IGMP, CVE-2012-0207, popis problému). Jak v oficiálních stabilních linuxových jádrech, tak v linuxových jádrech běžných distribucí je chyba již opravena. K dispozici je také demonstrační video (YouTube).
CZ.NIC uvolnil první alfa verzi rozšíření DNSSEC Validator pro prohlížeč Google Chrome. To obsahuje funkcionalitu podobnou rozšíření pro Firefox s několika omezeními. Více informací najdete na stránce projektu.
Rozšíření DNSSEC Validator pro prohlížeč Google Chrome přidává do prohlížeče funkcionalitu na ověření zabezpečení stránek pomocí technologie DNSSEC. Po instalaci rozšíření bude prohlížeč přehledným způsobem ve formě barevného klíčku a informačních textů prezentovat stav zabezpečení stránek.8. června 2011 proběhl den IPv6, kdy řada velkých společností přidala na své domény (webové servery) záznamy a podporu IPv6. Letos proběhne druhý den IPv6, tentokrát 6. června, ale už by se nemělo stát, že účastníci hned další den všechno vypnou. Letos je to totiž nastálo.
Vyšel Linux 3.1.10 s řadou důležitých oprav. Jde o poslední vydání v této řadě, přechod na řadu 3.2.x je doporučován.
Phoronix porovnal výkon grafické karty v Intel Sandy Bridge mezi Mesou 7.11 a chystanou 8.0. Nová verze přináší 6–10 % výkonu navíc, až na Doom 3 a Nexuiz, kde k žádné změně výkonu nedochází.
Nová španělská vláda strany Partido Popular schválila 30. prosince 2011 zákon známý jako zákon Sinde, který má umožnit rušit nebo blokovat weby nabízející nelegální obsah. Viz článek na Pirátských novinách. Juan J. Velasco v článku na ALT1040 (španělsky) rámcově popisuje, jak má mechanismus řešení závadného obsahu fungovat a vyjadřuje obavy z něj. ALT1040 také ukazuje blacklist webů, na které se má podat stížnost, který pro Sdružení autorů a výrobců obsahu sestavila francouzská agentura CooperRight Agency.
Společně s přijetím zákona Sinde se zrušil Canon Digital, tj. výběr „výpalného“ za skenery, DVD, CD, pevné disky atd. Ve Španělsku v posledních letech proběhla řada soudních sporů s provozovateli sdílecích serverů a jejich provoz byl opakovaně uznán jako legální. Zákon Sinde může tuto situaci zásadně změnit. EFF upozorňuje na nátlak USA na jeho přijetí. O aktuálním dění okolo zákona Sinde informuje noalaleysinde.com (španělsky).Phoronix informuje o bezpečnostním problému v X.Org 1.11. Do uzamčeného sezení (screensaver/locker) se lze dostat bez hesla. Cílem vývojářů X.Org samozřejmě nebyla tato nová překvapivá vlastnost. Chtěli pouze vylepšit možnosti ladění X serveru (git commit). Další podrobnosti s odkazy na konkrétní změny v gitovém repozitáři X.Org v blogu uživatele Gu1ll4um3r0m41n.
Daniel P. Berrangé píše o nástroji libvirt-sandbox pro ohrazování aplikací, který využívá libvirt, LXC a KVM. Využívá tak vlastně nápad, na kterém stojí SELinux, ale realizuje jej pomocí KVM či LXC. KVM v tom případě využívá upravený initramdisk se speciální binárkou, jež nahraje jaderný modul virtio-9p a připojí souborový systém hostitele pouze pro čtení. Přes boot-strap pak spustí požadavonou binárku a přepošle I/O zpět na hostitele.
Ve vývojové věti bcache-3.2-dev git repozitáře pro bcache přibyl včera patch, který by měl umožnit jeho kompilaci pro jádra řady 3.2
Bcache by měla u linuxových blokových zařízení fungovat podobně jako L2Arc u ZFS. Tj. využít rychlý SSD disk jako dočasnou cache mezi jádrem a rotačními disky.Americké úřady zablokovaly server Megaupload. Zakladatel serveru byl společně s dalšími třemi osobami zadržen, dvě další osoby jsou trestně stíhány. Podle žalobců majitel a jeho spolupracovníci sdílením způsobili držitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Hackeři vyřadili web amerického ministerstva spravedlnosti, RIAA a Universal Music.
V pátek 20. 1. 2012 v 19:00 začíná šestý díl linuxové internetové soutěže Po drátě. Pravidla a startovní heslo získáte e-mailem s předmětem 0:zaciname na adresu soutez (zavináč) podrate.cz (pokud máte předplatné, nemusíte). Letos opět můžete soutěžit i v týmu, přijďte si pohrát! Těšíme se na vás, tým Po drátě.
KDE 4.9 dostane nového správce widgetů. Ten byl z 4 000 řádků v C++ přepsán do zhruba 1 000 řádků jazyka QML. To má ulehčit jeho správu, řešení možných problémů a testování nových napadů. Upraven byl i vzhled.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Instalace ovladače s příponou run | 3 | 18.1. 00:09 |
PC sestava | 18 | 19.1. 14:24 |
HW pro vyvojare | 45 | včera 11:57 |
Redundantni zdroj | 3 | včera 03:13 |
usb tuner dvb-t/analog | 3 | včera 00:02 |
WIFI na novém kernelu nepříjímá signál. | 0 | včera 04:15 |
Mageia 1 zeslabený zvuk. | 0 | včera 23:05 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Počet sloupců - výkon DB | 10 | 17.1. 13:13 |
PostgreSQL indexy | 3 | 18.1. 22:13 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Instalace kodeku pro Clipbucket | 1 | 14.1. 07:56 |
Barvy textu v Pascalu | 8 | včera 10:34 |
Java - HTTPS server | 3 | 15.1. 15:26 |
HTML lang tag | 6 | 19.1. 00:34 |
XML: tagy nebo atributy? | 9 | 19.1. 11:07 |
Blokovanie IP podľa krajiny | 3 | 19.1. 21:04 |
getch() nefungujE v linuxe | 12 | včera 23:03 |
PHP detekcia podpory SNI prehliadača | 2 | 19.1. 00:29 |
rozhovor se Stroustrupem... verit nebo neverit | 1 | 19.1. 19:38 |
apc_fetch chybny ukazatel | 0 | včera 19:32 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.