Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 996: PotížistaXKCD česky.
Jaderné noviny – 22. 12. 2011: Přibližování Linuxu a jeho forku v AndroiduAktuální verze jádra: 3.2-rc6. Citáty týdne: Linus Torvalds, Paul McKenney. Vyšla první verze kmod. Podepisování žádostí o přetažení. Přibližování Androidu a hlavní řady.
Programování v jazyce D (3): Typy, proměnné, práce s čísly, literály a funkceDnes se podíváme zase trochu dál. Nejprve se mrkneme na datové typy v D, pak nějaké ty proměnné, základní matematiku a práci s funkcemi.
QEMU pro klikačeO virtualizaci toho již bylo napsáno poměrně mnoho, emulátor QEMU tedy snad netřeba představovat. Pro úplnost se jedná o svobodný emulátor hardwaru počítače, a to včetně architektury procesoru. Samotné QEMU nedisponuje zvlášť vysokým výkonem, což ještě ve verzi 0.10 řešil dodatečný modul kqemu. Namísto něj dostalo QEMU podporu KVM (Kernel-based Virtual Machine) a o něco později i Xenu. Ve spojení s těmito virtualizačními technologiemi QEMU zastává funkci emulátoru ostatního hardwaru.
Komiks xkcd 984: Space Launch SystemXKCD česky.
HW novinky: Nvidia hovoří o budoucnostiHlavním dnešním tématem je budoucnost tak, jak ji na podzim nastínil vědecký šéf Nvidie Bill Dally, více toho totiž jako protiváhu minulého povídání o Radeonech HD 7000 nabídnout nemůžeme. Vedle toho se ale podíváme na problém, který má AMD se staršími čipsety ještě z dob ATI, nové produkty Zalmanu a vše zakončíme novým standardem paměťových karet XQD.
FreeNAS (network-attached storage) vyšel ve verzi 8.0.3. Přináší podporu NFSv4 ACL, aktualizovaný SAMBA Server 3.6.1, Netatalk AFP File Server 2.2.1 a ATAidle 2.6. Mezi další novinky patří např. drobné změny ve vzhledu, opravy chyb v NTFS volume imports a Active Directory. Odebráno bylo i několik nepotřebných balíčků.
Na třetí pokus byla ve Švédsku oficiálně uznána tzv. Církev kopírování (Kopimistsamfundet). Jejím zakladatelem je Gustav Nipe, podle kterého by všichni lidé na světě měli mít přístup ke všem informacím, bez jakéhokoli omezování ze strany vlád. Církevní IRC kanál #kopimi se nachází na serveru telecomix.org.
Na SourceForge je nyní přístupný i software, jehož vývoj je hostován mimo SourceForge samotnou. Skrze tzv. Open Source Mirror Directory je k dispozici základní popis aplikace, odkazy na vlastní stránky projektu a jednotlivé dosud vydané verze. Mirrorovaný projekt lze jasně rozpoznat přes URL. K dispozici je i jejich seznam.
Vyšel LibreCAD 1.0.0, multiplatformní (Linux, OS X, Windows) 2D CAD, který vznikl jako fork komunitní edice QCADu. Fork vznikl pod názvem CADuntu za účelem přidat do QCADu podporu CAM a vytvořit jeho Qt4 port. Projekt byl později přejmenován na LibreCAD a ačkoli používá Qt4 GUI, stále je částečně závislý na Qt3 knihovnách. Přechod na Qt4 bude dokončen ve verzi 2.0.0.
Společnost Bibble Labs byla odkoupena Corelem (před několika měsíci, veřejně oznámeno až nyní). Tímto tedy definitivně (s verzí 5.2.3) končí RAW developer Bibble Pro. Tvůrci již pracují na integraci know-how Bibble Labs do produktů Corelu, samotná Bibble Pro pokračuje jako Corel AfterShot Pro. Stávající majitelé Bibble budou mít možnost upgradovat.
Vyšly aktualizace jader 2.6.32.53, 3.0.16 a 3.1.8. Tentokrát uživatelé musí aktualizovat. Podle Grega K-H se v řadě 3.1.x očekává už jen jedna stabilní aktualizace, její uživatelé by se tedy měli začít rozhlížet po novější řadě.
Podle měření NetMarketShare vzrostlo nasazení Linuxu na desktopech za poslední půl rok téměř o polovinu. V prvních sedmi měsících roku 2011 se Linux na desktopech pohyboval těsně kolem 1 %, od srpna však téměř konstantě rostl na 1.41 %. Růst zaznamenal i Mac OS X, Windows naopak ztrácí.
Vyšla nová verze generátoru webových stránek XML Web generátor. Přináší např. vkládání diagramů a ukázek zdrojáků ze souborů, podporu wiki syntaxe nebo makra pro zkrácený zápis odkazů na Wikipedii, RFC, Javadoc atd. Verzi 0.3 oznámil autor na svém blogu.
NSA oznámila první veřejné vydání projektu Security Enhanced Android (SE Android). Cílem projektu je identifikovat a odstranit kritické nedostatky v bezpečnosti Androidu. Prvním krokem je nasazení SELinuxu s cílem minimalizovat jejich bezpečnostní dopady, projekt se však hodlá zaměřit i na jiné oblasti než je SELinux.
Na přelomu roku 2011 a 2012 se pět českých registrátorů domén .CZ rozhodlo podepsat domény spravované na svých jmenných serverech technologií DNSSEC. Z celkového počtu více než 883 tisíc domén .CZ je jich tak nyní tímto způsobem chráněno více než 35 procent.
„35procentní podíl domén chráněných pomocí DNSSEC opět posunul českou národní doménu na nejvyšší příčku žebříčku domén nejvyšší úrovně, které tuto technologii zavedly a využívají ji. Druhá je švédská národní doména .SE, která zavedla DNSSEC jako vůbec první na světě,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Registrátoři, kteří v nedávné době podepsali domény, jež spravují, jsou INTERNET CZ, IGNUM, ONE.CZ, GENERAL REGISTRY a AERO TRIP PRO. Přidali se tak ke společnostem ACTIVE 24, Web4U a ONESolution, jenž DNSSEC nabízejí automaticky již delší dobu.Michael Meeks, britský vývojář LibreOffice a GNOME, se v loňském roce zabýval pročišťováním zdrojového kódu LibreOffice od zbytečných metod. Od července do prosince 2011 snížil množství nepoužívaných metod z 5200 na zhruba 2000. V průběhu jeho práce se množství zbytečného kódu dokonce i zvyšovalo, což vysvětluje tím, že odstranění zbytečných úseků občas vede k nalezení dalších zbytečností.
Chystaná Mesa 8.0 přinese podporu OpenGL 3.0 Týká se to však pouze grafických karet z Intel Sandy a Ivy Bridge a referenční softwarové implementace. OSS ovladače pro AMD a NVidia karty stavějí na technologii Gallium3D a mají nyní pouze částečnou podporu OpenGL 3.0. Některé z OpenGL 3.0 vlastností navíc nejsou ve většině distribucí povoleny kvůli patentům. Vydání stabilní Mesy 8.0 se očekává začátkem února.
Greg K-H se vyjádřil k budoucnosti stabilních jader a jader s dlouhodobou podporou. Řada 3.2 bude udržována do vydání jádra 3.3, u řady 3.1 se očekává brzký konec, řadu 3.0 čeká minimální dvouletá údržba jako novou řadu s dlouhodobou podporu a řadu 2.6.32 také čeká brzký konec. Distribuce si samozřejmě mohou udržovat, co chtějí.
Německá společnost Blue Systems se rozhodla spolupracovat na vývoji Linuxu Mint a stala se i jeho novým hlavním sponzorem. Spolupráce by se měla zaměřit hlavně na vývoj Mintu s prostředím KDE, Blue Systems se totiž podílí i na vývoji Netrunneru, na Ubuntu založené distribuci orientující se výhradně na prostředí KDE.
Canonical na letošní Consumer Electronics Show (CES) představil Ubuntu TV. Hlavní doménou systému je prostředí Unity uzpůsobené k pohodlnému sledování multimédií, ať už lokálních nebo přes internet. Podporováno bude i streamování filmů a příjem veřejného vysílání. První televize s Ubuntu TV by se měla objevit koncem tohoto roku. Canonical prý diskutoval s několika výrobci televizorů, ale nepotvrdil žádný kontrakt. Primárními trhy budou USA a Čína.
Calligra Suite, kancelářský balík s původním jménem KOffice, je nyní dostupný už i pro Windows. Zatím se však jedná o testovací verzi určenou hlavně pro uživatele ochotné vyhledávat a hlásit chyby. Pracovní nasazení pro kritické činnosti se nedoporučuje.
Tails, live distribuce kladoucí maximální důraz na anonymitu na internetu, vyšel ve verzi 0.10. Tor, skrze který probíhá veškerá komunikace, byl aktualizován na verzi 0.2.2.35, IceWeasel na 9.0 a upgradován byl samozřejmě i kernel na verzi 3.1.6. Vyhledávání skrze Scroogle nyní podporuje kromě angličtiny i ruštinu, perštinu a vietnamštinu. Byla přidána i podpora některých ruských a indických znaků.
Miniaturní počítač Raspberry Pi - na bázi ARM a s Linuxem - jde do výroby. Vyrábí se v Číně, výroba v Británii totiž nebyla cenově únosná, čemuž značně přispívají dokonce i tamní zákony. Pokud importujete součástky, clo platíte, ale u hotových výrobků nikoliv.
KDE.news přináší rozhovor s Brianem Alleynem, sociologem zkoumajícím KDE. Brian se jako dlouholetý uživatel prostředí KDErozhodl spojit tento svůj zájem se sociologií. Z tohoto hlediska ho nejvíce zajímá charakteristika a fungování FLOSS komunit, z nichž si vybral KDE jako vzorovou a zasahující do sociálních a ekonomických rovin vývoje a používání softwaru, v čemž vidí společenskoekonomický trend příklonu k otevřenosti a sdílení. Jeho cílem také je rozšíření obecného sociologického povědomí o hnutí FLOSS. Na KDE softwaru Brian oceňuje jeho konfigurovatelnost a vzhledovou konzistenci, líbí se mu Amarok, Nepomuk či ownCloud a naopak mu schází důkladná dokumentace.
Byla vydána nová verze PHP 5.3.9. Opraveno je více než 90 chyb, z nichž dvě jsou bezpečnostní (CVE-2011-4885 a CVE-2011-4566). Viz úplný seznam změn.
Vyšla nová verze programu RSS Guard. RSS Guard je jednoduchá a nenáročná čtečka RSS i ATOM kanálů. Mezi vylepšení poslední verze patří např. zobrazování počtu nepřečtených zpráv přímo v notifikační ikoně a další vylepšení. Nyní jsou navíc online dostupné soubory pro překlad do cizích jazyků.
Po téměř dvou letech vyšla nová verze svobodného kompilátoru jazyka Pascal, Free Pascal 2.6.0. Mezi novinkami jsou podpora Object Pascal, zvýšená kompatibilita s Delphi a několik vylepšení generátoru kódu pro ARM.
Od dnešního dne mohou zájemci o nové generické domény nejvyšší úrovně podávat své žádosti u celosvětového správce internetu, organizace ICANN.
"Je velice pravděpodobné, že možnost získat svou vlastní doménu nejvyšší úrovně využijí například města New York, Paříž nebo Berlín. V relativně blízké budoucnosti se také patrně budeme moci setkat s doménami, které budou mít koncovku .green, .music, .gay nebo .free. Kromě nich vzniknou pravděpodobně i domény nejvyšší úrovně v jiných abecedách než je latinka. Svůj zájem už například deklarovali zájemci o domény .ДЕТИ nebo .МОСКВА. Zpočátku to může způsobovat chaos, který by paradoxně mohl spíše posílit tradiční „značky“, jako jsou .CZ, .DE, .EU, .COM a další,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Více informací najdete na stránkách CZ.NIC.Soud v Nizozemsku nařídil tamním kabelovým společnostem, aby zablokovaly přístup k webové stránce The Pirate Bay. Viz zpráva ČTK.
Google oznámil vydání DartBox2D, dartovského portu fyzikálního enginu Box2D. Podle Google se tak jazyku Dart otevírá cesta k tomu, aby se stal hlavním jazykem pro tvorbu webových her. Ty totiž mají být, hned po "obrázcích koček", hlavním účelem internetu.
Phoronix píše o nové verzi programu GammaRay 1.1. GammaRay je nástroj sloužící k ladění Qt aplikací. K běžným schopnostem debuggeru přidává možnost analyzovat specifika Qt aplikací.
Včera byla oficiálně vydána stabilní verze FreeBSD 9.0. Základní přehled nových věcí najdete ve stručných poznámkách k vydání, podrobný pak v úplných poznámkách k vydání. Zahrnuje mj. nový instalátor a aktualizovanou verzi ZFS a NFSv4.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
obnovení jen určitých souborů přes testdisk / photorec | 0 | 8.1. 14:14 |
teplota cpu | 32 | 10.1. 00:02 |
Pocket PC FSC Loox 410 | 0 | 8.1. 15:40 |
výměna zdroje a divné zachování | 6 | 11.1. 12:05 |
Firewall, VPN router | 11 | 9.1. 23:59 |
Nokia C7: bluetooth DUN funguje jen poprvé | 2 | včera 16:23 |
max. velikost disku na SATA II | 2 | včera 14:01 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MYSQL generovanie štatistických prehľadov | 8 | 12.1. 13:49 |
Oracle cez UnixODBC - omezeni konekcii | 2 | 10.1. 12:35 |
MySQL GROUP BY a ORDER BY | 5 | včera 12:28 |
oracle preneseni databaze | 4 | včera 15:06 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jaka volba mtune pro Sandy Bridge v apt-build.conf? | 4 | 7.1. 22:55 |
Squeeze: checkinstall nenainstaluje | 4 | 8.1. 15:25 |
C++ QT Sloty | 30 | včera 16:50 |
php shell_exec nebo cgi shell | 4 | 9.1. 16:26 |
gtk_widget_set_size_request zvacsi okno ale uz nezmensi | 12 | včera 17:12 |
apache2 cgi root | 13 | 12.1. 23:42 |
C - Snímání pixelu XY | 1 | 12.1. 14:55 |
qRegistrMetaType | 1 | včera 09:49 |
Jak naplnit pole pomocí smyčky v bashi | 3 | včera 13:20 |
Poradna skupiny Rodina Opavských Fandů Linuxu | Reakcí | Poslední |
LinuxAlt DVD | 0 | 7.1. 07:40 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: