Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Marx mluvil o novém snad lepším vyhledávání, které prý existuje. Ano, existuje, můžete ho (když jede, třeba pravě teď') vidět na adrese
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/linux
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/sendmail
.... apod.
Plně se hlásím k odpovědnosti za to, že projekt není dotažen. Prostě nemám čas.
Jsem ale připraven udělat si nejaký čas na 'předávání', pokud by se našly osoby, které by v projektu chtěly pokračovat.
Je potřebná znalost jazyka C, C++, hodí se vědět, co je to flex, fastcgi.
Můj kód používá další projekty třeba GMime řady 1, fsatools pana Daciuka, finlib Pavla Rychlého (FI MU), ajku Radka Sedláčka (ex. FI MU, nyní Siemens), pro zpracování jazyka se používají data, která nejsou free, program běží na linux.cz, který má přísné správce.... Takže je nutná jistá schopnost se domluvit.
Navíc je veškerý software použitý ve verzích, které jsou už překonány, takže prvním krokem by asi měl být veliký úklid....
Pokud máte seriózní zájem, napište mi na adresu: martin at solnet tečka cz.
o linuxu se toho napsalo hodne. ale dost toho neni videt. hodne je toho zastrceno na webech, kde se o to nikdo nestara. ll.cz, penguin.cz, reboot.cz(mrtev). zbytecne se pak opisuje a vymysli, neco co jiz existuje a staci to lehce priopravit na tuto dobu.Obavam se, ze to neni tak snadne, jak si predstavujes. Nemuzeme z ciziho serveru jen tak vzit jejich clanek a vydat jej u nas.
odmenovani za clanky. chtelo by to, aby se nejak odlisovalo odmenovani za clanky a to vsude. muze byt fixni cena za clanek, ale pokud je mene popularni, tak to nikdo nebude publikovat. dobre, za odbornejsi a mene ctenejsi clanek mene penez, ale at se to autorovi alespon troch poplati. chapu, ze zijeme z reklamy, ale tudy cesta nevede. muzu tady publikovat o control centru, ale k cemu to povede. za cas zjistite, ze je to stejne nepouzitelne a ma to jenom ctenost.Bohuzel pri sebevetsi snaze nejsem schopen pochopit, co jsi tim chtel rici. Prosim, nez neco napises, rozmysli si, co chces sdelit. Tohle vazne nema hlavu/patu
vcelku mi chybi neco ve stylu PR a clanku dohromady. neco, kde mas zaroven reklamu a urcite vrstvy ctenaru si najdou sve.Snažíme se na abíčku přinášet obsah i touto formou. Možná to není tolik vidět, protože tento způsob by IMHO neměl být na prvním místě (to by se moc nedostalo na články pro začátečníky apod.), ale vlaštovky tu jsou. A myslím, že čtenáři to dovedou ocenit -- i když v tom je třeba cítit trochu reklamy; přesto nejde o tupou kampaň, ale o smysluplný obsah. Např.: Vyberte si svůj Red Hat
\\add odborne clanky s mensi ctenostiŘekl bych, že o takové články tu není nouze. Sice rádi odměníme velmi úspěšný článek i trochu nadstandardně, ale to rozhodně neznamená, že články, které jsou buď hodně odborné nebo jenom pro úzkou skupinu uživatelů, bychom odmítali. Samozřejmě, že velká čtenost u nich není, ale to ještě neznamená, že bychom je nechtěli platit... Aktuální ukázkou je např. Rukověť baliče RPM
odmena se muze pohybovat v zavislosti na ctenosti. ale aby bylo placeno i to, co se mene cte. at jiz treba symbolicky. ale to zavisi na konkretnim portalu a jeho strategii.
Tiskni
Sdílej: