Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Marx mluvil o novém snad lepším vyhledávání, které prý existuje. Ano, existuje, můžete ho (když jede, třeba pravě teď') vidět na adrese
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/linux
http://www.linux.cz/cgi-bin/show_mail/sendmail
.... apod.
Plně se hlásím k odpovědnosti za to, že projekt není dotažen. Prostě nemám čas.
Jsem ale připraven udělat si nejaký čas na 'předávání', pokud by se našly osoby, které by v projektu chtěly pokračovat.
Je potřebná znalost jazyka C, C++, hodí se vědět, co je to flex, fastcgi.
Můj kód používá další projekty třeba GMime řady 1, fsatools pana Daciuka, finlib Pavla Rychlého (FI MU), ajku Radka Sedláčka (ex. FI MU, nyní Siemens), pro zpracování jazyka se používají data, která nejsou free, program běží na linux.cz, který má přísné správce.... Takže je nutná jistá schopnost se domluvit.
Navíc je veškerý software použitý ve verzích, které jsou už překonány, takže prvním krokem by asi měl být veliký úklid....
Pokud máte seriózní zájem, napište mi na adresu: martin at solnet tečka cz.
o linuxu se toho napsalo hodne. ale dost toho neni videt. hodne je toho zastrceno na webech, kde se o to nikdo nestara. ll.cz, penguin.cz, reboot.cz(mrtev). zbytecne se pak opisuje a vymysli, neco co jiz existuje a staci to lehce priopravit na tuto dobu.Obavam se, ze to neni tak snadne, jak si predstavujes. Nemuzeme z ciziho serveru jen tak vzit jejich clanek a vydat jej u nas.
odmenovani za clanky. chtelo by to, aby se nejak odlisovalo odmenovani za clanky a to vsude. muze byt fixni cena za clanek, ale pokud je mene popularni, tak to nikdo nebude publikovat. dobre, za odbornejsi a mene ctenejsi clanek mene penez, ale at se to autorovi alespon troch poplati. chapu, ze zijeme z reklamy, ale tudy cesta nevede. muzu tady publikovat o control centru, ale k cemu to povede. za cas zjistite, ze je to stejne nepouzitelne a ma to jenom ctenost.Bohuzel pri sebevetsi snaze nejsem schopen pochopit, co jsi tim chtel rici. Prosim, nez neco napises, rozmysli si, co chces sdelit. Tohle vazne nema hlavu/patu
vcelku mi chybi neco ve stylu PR a clanku dohromady. neco, kde mas zaroven reklamu a urcite vrstvy ctenaru si najdou sve.Snažíme se na abíčku přinášet obsah i touto formou. Možná to není tolik vidět, protože tento způsob by IMHO neměl být na prvním místě (to by se moc nedostalo na články pro začátečníky apod.), ale vlaštovky tu jsou. A myslím, že čtenáři to dovedou ocenit -- i když v tom je třeba cítit trochu reklamy; přesto nejde o tupou kampaň, ale o smysluplný obsah. Např.: Vyberte si svůj Red Hat
\\add odborne clanky s mensi ctenostiŘekl bych, že o takové články tu není nouze. Sice rádi odměníme velmi úspěšný článek i trochu nadstandardně, ale to rozhodně neznamená, že články, které jsou buď hodně odborné nebo jenom pro úzkou skupinu uživatelů, bychom odmítali. Samozřejmě, že velká čtenost u nich není, ale to ještě neznamená, že bychom je nechtěli platit... Aktuální ukázkou je např. Rukověť baliče RPM
odmena se muze pohybovat v zavislosti na ctenosti. ale aby bylo placeno i to, co se mene cte. at jiz treba symbolicky. ale to zavisi na konkretnim portalu a jeho strategii.
Tiskni
Sdílej: