Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Mozna je to zrejme, ale stejne to zminim :) Pro naklikani grafickeho rozhrani pro KDE lze pouzit Qt Designer, KDE si s qtackym .ui souborem umi poradit.
Jinak hezke srovnani. Ja pouzivam stridave oboje, ale ani u jednoho mi pouzivani verzovacich systemu nejak neprirostlo k srdci, radeji mam vzdycky otevreny terminal a commity delam rucne, prijde mi to pohodlnejsi nez klikatky.
Další super vlastností je formátování kódu podle vámi zvolené šablony. Toto přispívá k jednotnosti a přehlednosti kódu, což v Qt Creatoru úplně chybí.Qt Creator nevie formatovat kod, ale vie dosadzovat odsadenia riadkov, co si myslim ze celkom uspokojive. Treba vysvietit kod, kliknut pravym tlacidlom a vybrat moznost "Auto-Ident Selection" (alebo Ctrl+A potom Ctrl+I).
KDevelop vám dokonce dokáže označit i některé sémantické chyby, které vám podtrhne a nabídne řešení.ale notak, ve ve třetím tisíciletí by tohle snad měla být samozřejmost, ne? snad všechno co se tady popisuje bylo v Delphi kolem roku 2000, kdy jsem je viděl naposled
vector<vector<string> >
namiesto vector<vector<string>>
,
alebo for (std::vector<std::string>::const_iterator it = ...
namiesto for (auto it ...
,
alebo vector<int> pole; pole.push_back(1); pole.push_back(2); pole.push_back(3);
namiesto vector<int> pole = {1, 2, 3};
, v starom štandarde mi chýbajú rvalue referencie ...
Dôvod prečo chcem nový štandard je ten, lebo starý štandard je mizerný a nie som samovrah.
A keď je projekt hotový, tak sa "sociálnosieťovým" spôsobom publikuje.
Nástrojovou lištu beru jako něco, co si můžu nastavit podle sebe. To znamená mohu přidávat a odebírat "nástroje" a to v Qt Creatoru nejde.Ze se tak ptam -- jake nastroje bys do IDE pro programatora pridal? Ptam se proto, ze ja sam ikonku pro ulozeni souboru nepotrebuji a myslim, ze zakladem efektivni prace je klavesnice a ne pouzivani mysi. Toolbar je pro klavesnici zbytecny.
Já jsem spokojen s Qt Creator, v KDevelop jsem ještě nikdy nic nedělal, tak to někdy zkusím…
Co bych ocenil v Qt Creator, kdyby se mi otevřené soubory sortovaly dle projektu, takhle to je na jedné hromadě. Měl jsem výtek vícero, ale teď jsem si vzpomněl jenom na tuhle…
Tiskni
Sdílej: