V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
hardstatus alwayslastline "[%H] %w "
Clovek potom vie, ake ma naotvarane okna a na akom stroji je prihlaseny.
Zajimavy je aj prepinac -x , ktory umoznuje pripojit sa k attachnutemu terminalu t.j. ze mozu na tom robit dvaja ludia naraz.(uzitocne, ked clovek vysvetluje, ako sa nieco konfiguruje)
Tiez som to pouzival na emulaciu lepsieho terminalu na horsom seriovom terminali. Proste, ked sa pustil links bez screenu, tak zacal vydavat divne pazvuky a dal sa len vypnut :D, musel to napravit administrator (nepomohlo ani killnut proces z druheho terminalu).
A vobec, na starom rozheganom terminali mat viac okien, to bol sen :D
"celoobrazovkový správce oken, který rozmnožuje terminál mezi více procesů"rozmnožuje ? Určitě existuje lepší překlad, v tomto případě by lepší bylo i "multiplexuje".
Jelikož při použití screen prakticky nefunguje prohlížení historie v terminálovém emulátoru,...Mohl bys to nějak přiblížit? (např. distro) Mě historie funguje normálně (tj. šipkami nahoru a dolů se zobrazují předchozí příkazy)
# Yet another hack: # Prepend/append register [/] to the paste if ^a^] is pressed. # This lets me have autoindent mode in vi. register [ "\033:se noai\015a" register ] "\033:se ai\015a" bind ^] paste [.]Ma to len jeden hacik, ze to funguje len do momentu kym neprepnete okno.
defscrollback 10000 termcapinfo xterm*|rxvt* ti@:te@ termcapinfo xterm*|rxvt* OL=10000A funguje to pak přesně jak bys očekával, jako bys ani ve screenu nebyl
rozmnožuje ? Určitě existuje lepší překlad, v tomto případě by lepší bylo i "multiplexuje".Jak je napsáno na počátku článku, článek je určen především pro začátečníky a snažil jsem se volit slova dle tohoto záměru, a tedy nepřekládat anglický termín — který mi navíc připadá zbytečně nečitelný pro neznalého — tím, že mu přidám českou koncovku. Přesto uznávám, že slovo rozmnožuje není příliš šťastně zvoleno. Holt je to můj druhý článek a ještě mám co pilovat.
Mohl bys to nějak přiblížit? (např. distro) Mě historie funguje normálně (tj. šipkami nahoru a dolů se zobrazují předchozí příkazy)Měl jsem opravdu namysli ne historii zadávaných příkazů, ale obsahu terminálu. Tedy něco, čím se v klasickém linuxovém terminálu scrolluje pomocí S-PgUp a S-PgDown.
Měl jsem opravdu namysli ne historii zadávaných příkazů, ale obsahu terminálu.Už mi bylo vysvětleno.
export TERM=screen
Ale proč se zbavovat screenu, že? K tomu rozdeleni na regiony mohl byt napsano jak ten region zrusit ;)^a Q
Screen je ale skvely hlavne v tom, kdyz se pres SSH pripojim k serveru, neco delam a spadne spojeni. Obvykle kdyz SSH spadne, tak se posila nejaky signal bezicim aplikacim a obvykle se ty aplikace ukonci. Kdyz to ale bezi ve screenu, tak se screen pouze odpoji a programy bezi dal, takze se pak staci znovu pripojit k serveru a tam se pripojit ke screenu a makam dal:)Je to signál SIGHUP a posílá se při chcípnutí terminálu obecně, mezi což se počítá i chcípnutí spojení s terminálem.
man vlock
, ale to je trochu OT ne?
mkfifo fifo mc >fifo
cat fifoTiez si pozrite program script.
Netusite nekdo, zda si 2 nezavisle screeny na stejnem pocitaci dokazi posilat copy-paste buffer?
man screen
A hledat ^A >
a ^A <
, případně readbuf a writebuf.
Doplnění: od gtktermu jsem utekl ke screenu, sériová konzole je poté o dost použitelnější
Tiskni
Sdílej: