abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO

    11. 7. 2021 | Redakce | Různé | 2182×

    Ovládat elektrickou vodivost materiálů je možné také jejich přepínáním mezi 2D a 3D formou. V mracích Venuše to na život moc nevypadá. Otázka páté základní interakce. Horizont černých děr se po srážce zvětšil. COVID-19 se podle matematických modelů začal šířit dříve, než se předpokládá.

    Bosony W‘ v CERNu nenašli

    Od objevu Higgsova bosonu v roce 2012 se fyzikové soustředí na vlastnosti této částice. Důležitá je hlavně otázka jeho hmotnosti. Dosavadní experimenty stanovily hmotnost Higgsova bosonu na 125 GeV, Standardní model však předpokládá hmotnost mnohem vyšší. Jedním z možných vysvětlení tohoto rozdílu by bylo, kdyby vedle 4 základních interakcí existovala ještě nějaká navíc.

    Potvrdili Hawkingův teorém o černých dírách, horizont se po srážce zvětšil

    Přesněji řečeno jde o celkovou plochu horizontu/ů událostí. Při veškerých změnách černých děr by měla plocha horizontu růst (nebo se alespoň nezmenšovat), analogicky jako roste entropie. Stephen Hawking svou větu odvodil (pouze matematicky) již v roce 1971, na test si tedy počkala půl století. Fyzikové z MITu a dalších vědeckých institucí teprve nyní analyzovali, jak v tomto ohledu dopadla srážka/splynutí dvou černých děr pozorovaná pomocí gravitačních vln. Šlo o událost GW150914, tedy vůbec první detekovaný signál gravitačních vln, který v roce 2015 zachytila observatoř LIGO.

    Místo UFO raroh velký

    Na záběrech z dronu z roku 2016 byl v americkém státě Utah zachycen neznámý, rychle letící objekt a řada lidí od té doby žila v domnění, že jde o UFO. Pět let poté, 4. června tohoto roku, se podařilo prokázat, že šlo ve skutečnosti o sokolovitého ptáka raroha velkého. K vyvrácení hypotézy o UFO přispěla podrobná analýza dostupných záběrů s pomocí metody DeFMO.

    Krátce

    Dračí člověk má prý k Homo sapiens blíže než neandrtálci. Homo longi (Dračí člověk) by mohl být nejbližším (sesterským) druhem Homo sapiens spíše než neandrtálci. Takové jsou alespoň závěry nové studie analyzující tzv. lebku z Charbinu.

    Změna rozměrů krystalu umožňuje kouzla s vodivostí. Ovládat elektrickou vodivost materiálů je možné také jejich přepínáním mezi 2D a 3D formou. Zajímavé je ovšem i to, že takové vratné přepínání je vůbec možné.

    Studie vylučuje život v mracích Venuše. Hlavním problémem má být nedostatek vody. Prakticky všechna voda je navázána do kapiček hygroskopické kyseliny sírové, která tvoří hlavní součást mraků Venuše.

    Enzymy na bázi DNA: Hledání funkčních sekvencí je trochu alchymie. Již nějakou dobu víme, že funkci enzymu dokáže vedle proteinů zastávat i RNA. Ukazuje se ale, že podobnou aktivitu může vykazovat i samotná DNA.

    Kyslíková fotosyntéza může být výjimečná – a s ní i komplexní život. Proč jsem zatím nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci? Nová studie ukazuje další možné „úzké místo“ vývoje života ve vesmíru.

    Těstoviny se do žádoucího tvaru složí až při vaření. Zábavná kuriozita, nápad zasluhující cenu Ig Nobel – nebo je za celou technologií něco víc?

    Vzpomínky bezhlavého švába. Koordinace pohybů nohou se děje jen na úrovni hrudních nervových ganglií, což vysvětluje i to, že prakticky jakýkoli dekapitovaný hmyz je schopen chodit. (úryvek z knihy Jan Žďárek: Ohroženi hmyzem)

    Studenti VUT představili první elektrickou formuli. Jen battery box obsahuje kromě samotných článků baterie i množství elektroniky. Každý ze šesti segmentů má svou vlastní kontrolní desku...

    Kdy vznikl covid-19? Mnohem dříve a šířil se rychleji, než naznačují potvrzené případy. Výsledky studie podporují tezi narůstajících důkazů o tom, že pandemie vznikla dříve a šířila se rychleji, než se oficiálně uvádí.

    Defekt genu TP53 mění průběh rakoviny. Pacienti, u nichž je v leukemických buňkách nalezen defekt genu TP53, v současnosti indikováni k terapii cílenými biologickými léčivy místo chemoimunoterapie.

    Neurální kódování pachů v myším mozku. Myši mají stabilní reprezentaci pro rozpoznání poddruhu, se kterým se již nemohou pářit.

    Předběžná zpráva k vyhodnocení tornáda na jihu Moravy. Silná tornáda jsou jedním z extrémních projevů velmi silných konvektivních bouří a jejich výskyt je velmi ojedinělý.

    Upravená luciferáza září stabilně. Díky nově vzniklé metodě vědci upravili dynamiku proteinu luciferázy do takové míry, že změnili charakter světelného signálu ze zábleskového v sekundách na stabilní záření v minutách.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Jendа avatar 11.7.2021 22:56 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    Nebo to jenom ptáka často vidělo v trénovacích datech a nikdy to nevidělo mimozemskou loď.

    To bude super až takhle neuronka někomu dokreslí obličej na videu z bezpečnostní kamery, soudce tomu nebude rozumět a zavřou ho.
    12.7.2021 01:10 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    zavřou koho?
    Jendа avatar 12.7.2021 19:38 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    Gréta avatar 14.7.2021 13:16 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    13.7.2021 08:28 Y
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Algoritmus z ČVUT zkazil radost příznivcům UFO
    Přesně. FEL dělá v AI cool věci, ale s tím marketingem to dost přeháněj a občas vykládaj bludy.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.