Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Topologické kvantové počítačeMajoranovy fermiony. Origami z DNA. Google Tensor Processing Unit. Testování NB-IoT. Elektronová mikroskopie. Zubaři a 3D tisk. Nejstarší bitvy válečných vozů.
Jaderné noviny – 13. 4. 2017: Konference Netconf, odstranění ndo_select_queue()Stav vydání jádra. Citáty týdne: Kirill Šutemov a H. Peter Anvin. Vetter: Revize není raketová věda. Reportáž z Netconf: den první, odstranění ndo_select_queue().
Týden na ITBiz.cz – Umělá inteligence mění svět e-commerceVymýšlení obchodních modelů za hranicemi kultury, etiky i zákona. Desetimilionové pokuty se valí – GDPR, EIDAS a NIS. Acer přichází s hromadou novinek.
Postřehy z Oracle CodeV Praze se konala koncem dubna 2017 vývojářská konference Oracle Code, kde jsme se mohli zeptat na některé trendy. Říká vám něco například pojem „citizen developer“?
Byla vydána verze 0.69 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu změn. Řešen je také bezpečnostní problém ve verzi pro Windows.
24. 5. 2017 od 9:00 proběhne v Brně na Fakultě informatiky MU (Botanická 68a) v místnosti D2 jednodenní konference Industry Cocktail (Facebook), na které máš šanci nahlédnout do způsobů využití nových technologií v aktuálních projektech z různých průmyslových odvětví. To, že složité problémy se neřeší jen v laboratořích a způsoby, jakými se s nimi vypořádat v praxi, rozeberou přednášející z jednotlivých firem.
Byla vydána stabilní verze 2.0 linuxové distribuce Lakka, jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Lakka 2.0 obsahuje například LibreELEC 8.0 nebo RetroArch 1.5.0.
Od 28. do 30. dubna proběhl v Torontu Creative Commons Global Summit 2017. Nezisková organizace Creative Commons plánovala budoucnost, ale také hodnotila minulost. V první den konference byla vydána výroční zpráva Creative Commons za rok 2016.
Cez víkend 17. a 18. júna (června) 2017 sa v Bratislave na Fakulte matematiky fyziky a informatiky UK uskutoční štvrtý ročník prednáškového podujatia OSS víkend Bratislava, ktoré bude venované otvorenému softvéru, otvorenému hardvéru, otvoreným dátam a otvoreným štandardom. Návrhy na prednášky možno predkladať do 11. mája (května) 2017. Záznamy z prechádzajúceho OSS Víkendu na YouTube.
Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 4.10 (zprávička) oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 4.11 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení například na Kernel Newbies a v Jaderných novinách (1, 2 a 3). Kódové jméno Linuxu 4.11 zůstává Fearless Coyote.
Český tým se umístil jako celkově první na cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017, které proběhlo minulý týden v Estonsku a do kterého bylo zapojeno téměř 900 odborníků z 25 států. Fotografie ze cvičení.
Projekt Coreboot, náhrada proprietárních implementací BIOSu, nově podporuje první generaci notebooků Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Kód vychází z portu na ThinkPad X230.
Intel potvrdil bezpečnostní problém INTEL-SA-00075 (Mitigation Guide) v Intel Active Management Technology (Intel AMT), Intel Standard Manageability (ISM) a Intel Small Business Technology (SBT). Vzdáleně jsou zranitelné všechny systémy vyrobené od roku 2008 (Nehalem) až dodnes (Kaby Lake).
Byla vydána verze 0.6.0 programu pro vizualizaci hudby a obecně zvuku VSXu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod svobodnou licencí LGPL-3.0. K dispozici je také balíček (21,3 MB) ve formátu AppImage. Stačí nastavit právo na spouštění a spustit.
Czech JBoss User Group vás srdečně zve na setkání JBUG v Brně, které se koná ve středu 3. května 2017 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v místnosti A318 od 18:00. Přednáší Pavel Tišnovský na téma Clojure – Lisp on JVM.
Více informací na Facebooku a Twitteru #jbugcz.
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2017 (Twitter). Videozáznamy přednášek budou k dispozici na kanálu YouTube Red Hat Summit. Na konferenci měl premiéru další z open source příběhů, dokumentární film Road to A.I. Představeno bylo prostředí OpenShift.io.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 7.1 (7.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 7. Přehled změn, nových vlastností a oprav a dokumentace na stránkách projektu. GCC letos slaví 30 let od svého vzniku. První beta verze 0.9 byla vydána v březnu 1987. Verze 1.0 byla vydána 23. května 1987.
Putovní konference československé Drupal komunity se tentokrát koná 27. května na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu drupalcs.camp.
Hackathon od Fondu Otakara Motejla je zpět. Tentokrát v Brně. Přihlaste se na BrnoHacks a ukažte, jak využít otevřená data k vytvoření smysluplných projektů, které nám pomohou měnit městské prostředí a vidět Brno v nových souvislostech.
Každé město se může stát lepším a přátelštějším místem k životu, když soukromý sektor, veřejná správa a aktivní občané spolupracují, aby čelili novým výzvám. Proto se Fond Otakara Motejla a město Brno rozhodli pozvat všechny vývojáře, grafiky, idea makery, datové analytiky a urbanisty na BrnoHacks – hackathon nad brněnskými otevřenými daty. Ten bude probíhat od 26. do 28. května 2017 v prostorách JIC INMEC v Brně.
Město Brno poskytne data o životě ve městě, která budou postupně přibývat v brněnském datahubu, a prostorová data. Navíc budete mít k dispozici data o pohybu a demografických charakteristikách uživatelů mobilů Liberty API od O2 a data od Kiwi.com. Vítáme taky využití dat v Národním katalogu otevřených dat.
Přihlašovat se můžete zde, více informací na BrnoHacks.cz a na Facebooku.
MapSCII je program naprogramovaný v Node.js umožňující zobrazit mapu světa ve vaší konzoli. Ukázky na asciinema. Instalovat lze lokálně, nebo stačí spustit "telnet mapscii.me".
Byla vydána OpenIndiana Hipster 2017.04. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie). Přehled novinek v nejnovější verzi OpenIndiany v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze podporu USB 3.0, X.Org 1.18.4 nebo MATE 1.16.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, překonala hranici 1 500 dolarů [reddit].
Bylo vydáno (pdf) již sedmapadesáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K papírové verzi časopisu v ceně 5,99 £ je přiložen hardwarový kit s názvem AIY Projects (GitHub) od Googlu umožňující rozšířit projekty o hlasové ovládání (YouTube).
Jiří Eischmann na MojeFedora.cz informuje, že MP3 už je zcela svobodné a může do Fedory. Před půl rokem se do Fedory dostala podpora pro přehrávání hudebních souborů ve formátu MP3. Podpora pro encoding, tedy vytváření MP3 souborů ve Fedoře dosud nebyla, protože patenty, které jej chránily, byly stále v platnosti. Jak ale jejich držitel Fraunhofer Institute minulý týden oznámil, i jejich platnost nyní vypršela.
Byla vydána verze 1.12.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.12, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Z novinek lze zdůraznit například nový plugin msdk (Intel's Media SDK) pro akceleraci videa na grafických kartách od Intelu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Google zveřejnil seznam 1 318 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, organizací a mentorů je k dispozici na stránkách programu. Například pro Python Software Foundation bude pracovat 33 studentů, pro Mozillu 25 studentů, pro GNU Project 17 studentů, pro Fedora Project 6 studentů, pro Gentoo Foundation 4 studenti, ...
Byl zveřejněn seznam osob přijatých do aktuálního kola programu Outreachy (30. května až 30. srpna 2017).
Nezisková organizace KDE e.V. zastupující komunitu kolem KDE v právních a finančních záležitostech zveřejnila výroční zprávu za rok 2016 (KDE e.V. Community Report | 2016 | Issue 33). KDE slavilo v říjnu loňského roku 20 let od svého vzniku.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Poradte maticnu dosku k Intel i3-6100 | 3 | 3.5. 09:05 |
Konverze z C14 na zasuvky C nebo E | 3 | 2.5. 14:09 |
PowerMac 7100/66 | 1 | 3.5. 09:09 |
ProLiant BL460c Gen8: mce: [Hardware Error]: | 19 | včera 19:37 |
Řadič P410 + RAID10 - selhání pole 6x6TB Seagate IronWolf | 3 | 4.5. 15:51 |
WIFI IP kamera - jak sledovat na PC? | 1 | 4.5. 22:00 |
LENOVO IdeaPad 700 15 | 0 | včera 23:29 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
postgresql - autovacuum | 3 | včera 06:03 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Konkretni PHP pro konkretni aplikaci | 5 | 4.5. 22:09 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: