Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - 20. 10 2016: Začleňovací okno 4.9 se zavíráStav vydání jádra. Citáty týdne: Linus Torvalds. Konec začleňovacího okna 4.9.
Týden na ScienceMag.cz: Vesmír jako matematická strukturaKosmologie podle Maxe Tegmarka, fyzika a matematika mají být totožné. Ethanol z oxidu uhličitého, k čemu to může být dobré? Kontroverze kolem léčby kmenovými buňkami, kufr jako ze Zeměplochy, život na Titanu, neandrtálci prý neuměli šít…
Nenechte si ujít Oracle Digital DayNejvětší konference Oracle v roce 2016 bude zaměřena na inovace a digitální transformaci.
Filtrujeme čtivé texty z Projektu Gutenberg 9Minule jsme vytvořili skript hledající soubory s hodně výskyty přímé řeči. Již doběhl, a tak uvidíme několik čtivých děl, které nám přinesl.
Twibright Registrator: fotografie v šeru bez stativu 1Bez stativu na krátký čas fotoaparát podle zákonů kvantové mechaniky produkuje zašuměnou fotografii. Expozici lze zkrátit zvolením vysoké citlivosti (ISO), ale to zvýší šum. Registrace a sečtení více snímků šum zlepší a my ušetříme nepohodlí stativu.
Clement "Clem" Lefebvre oznámil kódový název následující verze Linux Mintu. Linux Mint 18.1, jenž by měl vyjít na přelomu listopadu a prosince, ponese název Serena. K dispozici bude MATE 1.16 a Cinnamon 3.2. Další novinky v přehledu za měsíc říjen. Dočíst se lze, že 388 přispěvatelů přispělo na vývoj Linux Mintu celkovou částkou 7 401 $.
Mozilla.cz představuje projekt Quantum. Cílem projektu je vytvořit úplně novou generaci jádra Firefoxu. Více v příspěvku na Medium.
Byla vydána verze 4.0.0 linuxové distribuce Bodhi Linux. Aktualizováno bylo desktopové prostředí Moksha (GitHub), fork desktopového prostředí Enlightenment DR17 aneb E17. Podporovány jsou nejnovější verze knihoven EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Bodhi Linux 4.0.0 je postaven na Ubuntu 16.04.1.
V Tokiu se minulý týden uskutečnila bezpečnostní konference PacSec 2016. V rámci konference proběhla hackerská soutěž Mobile Pwn2Own 2016 (oznámení, pravidla). Bezpečnost mobilních telefonů Apple iPhone 6s a Google Nexus 6P byla prolomena (YouTube). Tým Tencent Keen Security Lab (Twitter) si vydělal 215 000 dolarů. Soutěž byla sponzorována společností Trend Micro v rámci programu Zero Day Initiative (ZDI).
V diskusním listu debian-release bylo oznámeno, že Debian 9 Stretch, jenž by měl vyjít příští rok, již nebude podporovat počítačovou architekturu powerpc. Nově bude ale podporována architektura mips64el. Viz přehled Debianem podporovaných architektur a architektury podporované v Jessie a Stretch [reddit].
Byla vydána verze 8.0 italské linuxové distribuce CAINE (Computer Aided INvestigative Environment) s kódovým názvem Blazar. Jedná se o živou linuxovou distribuci zaměřenou na forenzní analýzu digitálních dat. Nejnovější CAINE vychází z Ubuntu 16.04 a přináší řadu nových nebo aktualizovaných softwarových nástrojů.
Konference OpenAlt bude již tento víkend! V programu je 8 tracků od open source softwaru, přes hardware, bezpečnost, open data až po alternativy ve vzdělávání. Zaregistrujte se a můžete vyhrát tričko. Akce začíná už v pátek a to buď warp-up party ve Velorexu nebo Linux Desktop Meetup a končí až v pondělí nocí otevřeného softwaru v umění. A nezapomeňte pozvat svoje známé a kamarády.
Byla vydána OpenIndiana Hipster 2016.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie). Přehled novinek v nejnovější verzi OpenIndiany v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze nahrazení zavaděče GRUB zavaděčem z FreeBSD.
Aktuality z klíčových projektů sdružení CZ.NIC, přednášky týkající se internetové bezpečnosti nebo workshopy věnované Turrisu Omnia a Arduinu, tato a další témata nabídne druhá letošní konference Internet a Technologie (16.2), která se uskuteční 3. prosince na Fakultě informačních technologií ČVUT v pražských Dejvicích. Internetové stránky s programem, registračním formulářem a dalšími informacemi jsou k dispozici na adrese www.nic.cz/it16.2. Zájemci o účast se mohou registrovat do 27. listopadu. Organizátoři upozorňují, že počet míst je omezen.
Na Generosity byla spuštěna kampaň na podporu otevřené certifikační autority Let's Encrypt. Cílem je vybrat 200 000 dolarů od individuálních podporovatelů a diverzifikovat tak příjmy. Cílová částka přibližně odpovídá nákladům na měsíční provoz Let's Encrypt. Předpokládané náklady na provoz Let's Encrypt v příštím roce jsou 2,91 milionu dolarů, tj. cca 70 milionů Kč (zprávička).
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,89 %. Před měsícem to bylo 0,94 % (zprávička). Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 16.04.1 LTS 64 bit. V katalogu této distribuční platformy je 2 834 her pro SteamOS a Linux.
Dle plánu (zprávička) byla vydána verze 7.51.0 knihovny a nástroje pro přenos dat po různých protokolech curl. Nejnovější verze především opravuje 11 bezpečnostních chyb (CVE-2016-8615 až CVE-2016-8625).
Byl vydán Memcached (Wikipedie) ve verzi 1.4.33. Nejnovější verze tohoto open source distribuovaného systému pro cachování dat v paměti využívaného k zrychlení webových aplikací opravuje 3 vážné bezpečnostní chyby (CVE-2016-8704, CVE-2016-8705 a CVE-2016-8706) umožňující útočníkovi vzdáleně spouštět libovolný kód.
Přesně před 25 lety, 2. listopadu 1991, vydal Bram Moolenaar první veřejnou verzi textového editoru Vim (Vi IMproved). Jednalo se o verzi 1.14 (pdf). V letošním září byla vydána verze 8.0.
Společnost Collabora oznámila vydání Collabora Online Development Edition (CODE) ve verzi 2.0. Jedná se o vývojovou verzi online kancelářského balíku Collabora Online vycházejícího z LibreOffice Online (cgit). Novinkou je možnost současného editování dokumentu několika uživateli. Collabora Online Development Edition (CODE) je k dispozici jako obraz pro Docker.
HackerBoards.com informuje, že se rodina jednodeskových počítačů Orange Pi rozrostla o Orange Pi Zero. Na desce o velikosti 48 × 46 mm se nachází Allwinner H2+ SoC (CPU: čtyřjádrový ARM Cortex-A7, GPU: Mali400MP2), 256 nebo 512MB DDR3 SDRAM, 10/100M Ethernet RJ45. Orange Pi Zero lze koupit na AliExpressu za 6,99 nebo 8,99 USD + nejlevnější dopravné 3,64 USD.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 7.3, který přináší vedle nových vlastností a oprav chyb také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Po více než třech měsících vývoje od vydání verze 231 (zprávička) oznámil Lennart Poettering vydání verze 232 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Novinkou je například nástroj systemd-mount (zprávička).
V září letošního roku zveřejnil Dawid Golunski informace o vážné bezpečnostní chybě CVE-2016-6662 v MySQL a MariaDB (zprávička). První listopadový den zveřejnil podrobné informace o dalších dvou vážných bezpečnostních chybách CVE-2016-6663 a CVE-2016-6664 zneužitelných lokálním uživatelem k eskalaci práv. Videoukázka na YouTube.
Konference OpenAlt 2016 (dříve LinuxAlt a Openmobility) proběhne již zítra a pozítří na FIT VUT v Brně. Připraveno je 8 tracků přednášek a workshopů zaměřených od open source softwaru, přes hardware, bezpečnost, open data až po alternativy ve vzdělávání. Zahřívací párty dnes od 19:00 ve Velorexu. Od 18:00 ve Starém pivovaru 4. Linux Desktop Meetup. V pondělí od 20:30 v kině Scala Noc otevřeného softwaru v umění.
Open source router od CZ.NIC Turris Omnia je již v běžném prodeji. Zakoupit jej lze ve dvou variantách – Turris Omnia 2GB za cenu 8 832 korun a Turris Omnia 1 GB za cenu 7 622 korun. V crowdfundingové kampani (zprávička) na serveru Indiegogo bylo možné router získat za 189 dolarů. Samotnou desku za 99 dolarů.
Open source komunikační software Ring (Wikipedie), původně SFLphone, se oficiálně stal součástí projektu GNU.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zesilovač na repro | 22 | 1.11. 17:31 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
JAVA a serverova aplikace v konzoli? | 5 | 30.10. 22:55 |
framebufer - nemůžu smazat celou obrazovku. | 8 | včera 11:01 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
FOSS Dropbox alternativa? Jen ownCloud? | 29 | 3.11. 23:09 |
LibreELEC - Raspberry 2 | 17 | 1.11. 08:06 |
mikrotik skenovanie portov | 3 | 1.11. 06:59 |
Lubuntu - chaos v open-save dialogoch | 1 | 1.11. 09:57 |
vlastni ntp | 11 | 3.11. 16:47 |
Pidgin + Jabber = popupy s ruskym spamem | 13 | 3.11. 01:31 |
Brajgl v právech na FTP | 14 | 2.11. 18:02 |
Vlastní repo cache? | 17 | včera 11:44 |
Dva poštovní servery - jedna veřejná IP | 3 | 1.11. 19:32 |
síťové úložiště simulované jako usb disk, AoE | 20 | včera 14:29 |
Přechod zLXDE na LXQT | 2 | 3.11. 10:26 |
AMDGPU-PRO drivery | 3 | včera 21:36 |
Chyba cmake | 3 | včera 18:56 |
Sprava uživatelů | 2 | včera 23:04 |
Hromadný převod video souborů | 4 | včera 20:31 |
Oprava SW RAIDU5 | 7 | včera 21:19 |
KDE 5 pozice panelu a chování oken | 4 | včera 14:59 |
ArchLinux - problém s myší v LXDE | 2 | včera 20:33 |
Dkim, problém s postfix, hosts? | 18 | včera 20:42 |
nmap, cygwin bash a přesměrování | 5 | včera 21:33 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: