Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Meta převezme sociální síť pro umělou inteligenci (AI) Moltbook. Tvůrci Moltbooku – Matt Schlicht a Ben Parr – se díky dohodě stanou součástí Meta Superintelligence Labs (MSL). Meta MSL založila s cílem sjednotit své aktivity na poli AI a vyvinout takovou umělou inteligenci, která překoná lidské schopnosti v mnoha oblastech. Fungovat by měla ne jako centralizovaný nástroj, ale jako osobní asistent pro každého uživatele.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 44 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 14. dubna.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Desktopová prostředí versus Tablet PC (1)V posledních letech zažívají boom tablety, ovšem především jako jednoúčelová zařízení určená pro konzumaci obsahu. Vedle nich však existují grafické tablety (polohovací zařízení) a konvertibilní tablety (subnotebooky s otočným dotykovým displejem obvykle reagujícím na dotyk pera). Pojďme se podívat, jak se dají použít v kombinaci s linuxovým desktopem (prostředími a aplikacemi primárně určenými pro desktop).
HW novinky: Samsung má 14nm výrobní procesProtože tu máme závěr roku, podíváme se dnes na dvě zajímavosti, které nehovoří o žádném nově uvedeném hardwaru. Toho nás čeká záplava po Nové roce u příležitosti výstavy CES 2013. Dnes to bude o Samsungu, ale také GlobalFoundries a proč AMD možná nebude mít o její technologie zájem…
Ve středu 9. ledna od 19:00 se v místnosti D2 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně koná pravidelné setkání Czech JBoss User Group. Přednášejícím bude tentokrát Lukáš Petrovický, vedoucí týmu BRMS QE v Red Hatu, který představí projekt Drools Planner, který slouží k řešení obtížných optimalizačních problémů. Kromě základních informací o projektu se zaměří na praktické ukázky z reálných situací a předvede, jak lze použít Drools Planner k jejich řešení. Více informací na stránce akce.
Při příležitosti údajného konce světa vyšla stabilní verze 1.0 desktopového prostředí Enlightenment DR17 (aka E17). Současně byla vydána také EFL 1.7.4.
Nikos Mavrogiannopoulos, hlavní vývojář kryptografické knihovny GnuTLS, nesouhlasí s rozhodnutími a praktikami FSF (Free Software Foundation) a proto se rozhodl s GnuTLS opustit Projekt GNU. Prezident FSF Richard Stallman upozornil, že GnuTLS nepatří Nikosovi, že je to součást Projektu GNU a tam bude také dál probíhat vývoj knihovny. Nikos si může pouze vytvořit fork GnuTLS pod jiným jménem. Nikose se veřejně zastal Werner Koch, hlavní vývojář GnuPG. Tvrzení, že FSF má morální právo na jméno GnuTLS považuje za absurdní. Bez Nikose by žádná GnuTLS nebyla. Navíc zmínil, že se FSF vůbec nezajímá o porušování GPL v Evropě. Richard Stallman po diskusi souhlasil s vývojem GnuTLS mimo Projekt GNU. Kauzu shrnuje LWN.net. Dle Nikose ale dál probíhají jednání. Na situaci reaguje Paolo Bonzini v oznámení o vydání GNU sed 4.2.2. Opouští vývoj GNU sed, GNU grep, Autoconf, Automake, Libtool, gnulib, libsigsegv a Bison. Podporuje myšlenky nadace FSF, nesouhlasí ale s jejími rozhodnutími. Nesouhlasí s Richardem Stallmanem.
Do 5. ledna můžete přidat svoji přednášku nebo workshop na tradiční konferenci InstallFest, na které se již moc neinstaluje. Také je možné vyhrát triko a plyšového tučňáka za vtipnou BASH hlášku na tričko. Organizátoři následně všechny příspěvky posbírají a spustí hlasování, které jim pomůže vybrat ze všech příspěvků ty nejlepší.
Byla vydána nová verze kryptografického softwaru GnuPG-1 (GNU Privacy Guard). Novinkou ve verzi 1.4.13 je podpora šifrovacího algoritmu IDEA (International Data Encryption Algorithm). Tento více než dvacetiletý algoritmus nemohl být součástí GnuPG, poněvadž byl patentován. V případě jeho potřeby v GnuPG byla nutná manuální instalace IDEA modulu. Patent vypršel a algoritmus IDEA tak může být v GnuPG-1 oficiálně podporován. Algoritmus IDEA je již podporován také vývojovou verzí knihovny libgcrypt, očekává se tedy podpora také v GnuPG-2.
V Hamburku dnes začala čtyřdenní (nejen) bezpečnostní konference 29C3 (Chaos Communication Congress). Navštívit ji lze také online. Program slibuje řadu zajímavých přednášek. Natalie Silvanovich například již názvem své přednášky přiznala, že při její přípravě bylo mnoho virtuálních zvířátek zraněno (Many Tamagotchis Were Harmed in the Making of this Presentation).
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| Jak naučit USB IDE harddisk spát? | 2 | 27.12. 11:54 |
| pripojeni pres router | 11 | 25.12. 13:30 |
| Upgrade intel g33/31 grafiky | 5 | včera 08:42 |
| Jaký router s USB? | 2 | včera 23:34 |
| Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
| QT + sqlite | 2 | 23.12. 20:44 |
| MySQL - Select řádků i s NULL hodnotami | 5 | včera 23:13 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| porovnani 2 souboru bash | 21 | 24.12. 21:52 |
| BASH - jak poslat urcita data na zadanou stranku | 34 | 25.12. 18:48 |
| QT sdk | 6 | 27.12. 10:30 |
| Jak vypsat řádek pomocí echa | 5 | včera 21:24 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: