Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
V Unity se tyto textové nabídky zobrazují v horním panelu v závislosti na tom, jaké okno které aplikace máte momentálně zvoleno jako aktivní.Bleble. Jinak bych byl zvědav spíš na tu 2 variantu. Zajímavým prvkem, vedle Qt (hehe, jen tak dál), je taky, že se odstřihují od zavedených velkých desktopových prostředí.. Rovněž bude zajímavé, jak se k tomuto postaví další distribuce.
Alt+F2
nebo klávesovými zkratkami... ale třeba unity taky jednou zkusím Celé se to parádně krotit pomocí klávesnice, více třeba zde. Doporučuji místo obrázků naživo vyzkoušet :)
No me osobne se unity neliby a nechapu proc radeji neinvestovat do vyvoje gnome-shell, potpora je mizerna i pres veskerou snahu jsem mi povedlo rozjet jen unity 2D ale to zase neni zcela dokoncene. Z me strany je jedinoim stestim ze je jeste v ubuntu stare gnome jinak by prislo o hodne uzivatelu
JJ proto preferuji archa, proste si nainstaluju co chcu. Tak na druhou stranu ce se ubuntu tyce tak ma ruzne derivaty v zavislosti na prostredi ale je pravda ze zde uz se to da brat jako dve ruzne distribuce.
Použití QT v Dashi nechapu. Proč není využito GTK když jsme v GNOME? Kolik to zbytečně bere RAM?Dash není v Qt. V Qt je (bude) jen Unity 2D.
...protože je gtk pomalý a hnusnýTriviálně vyvráceno, GTK umí vypadat i jako Qt, co si pamatuju.
qt naproti tomu funguje i bez kompozitních efektů a podstatně svižnějiGTK taky funguje bez kompozitních efektů, proč dezinformuješ? O té svižnosti nic nevím, v praxi mi Qt aplikace připadaly pomalejší, ale to zdaleka nemusí být vůbec vina toolkitu.
Pokud chci v aplikaci do menu, nak na ni musím nejprve kliknout, aby se mi vůbec zobrazilo,
A mně pořád vrtalo hlavou, jak dojedu na panel, niž bych aktivoval mezilehlé okno, když při tom fokus předávám pouhým umístěním ukazatele na okno (sloppy focus). Chápu to dobře, že tento režim je s Unity nekompatibilní?
Pokud chci v aplikaci do menu, nak na ni musím nejprve kliknout, aby se mi vůbec zobrazilo, pak jet myší nahoru do menu a zase zpět do aplikace.Tady je k tomu nahlášený bug, moc se mi líbí i ten demonstrační obrázek
Textové nabídky v horním panelu ve stylu MacOS jsou IMHO přežitek z malých displejů. Pokud chci v aplikaci do menu, nak na ni musím nejprve kliknout, aby se mi vůbec zobrazilo, pak jet myší nahoru do menu a zase zpět do aplikace. Kroky navíc, na velkém monitoru spousta zbytečného ježdění myší nahoru a dolů.http://en.wikipedia.org/wiki/Fitts'_law http://daringfireball.net/misc/2005/04/tiger_details#fitts-menus
FF4 v Ubuntu 11.04 má podporu globálního menu defalutně. Libreoffice nikoliv, to se dá napravit balíčkem lo-menubar.
Jsem se tedy špatně vyjádřil: FF4 v Ubuntu 11.04 spolu z defaultními závislostmi out-of-box podporuje global-menu. Samotný FF4 určitě ne. Nějaká chyba při upgradu, že se ti to tam nenainstalovalo samo ;)
to s evince bude spis problem toho jak je dokument vysazen, a novjejsi kdevelop tam je taky a pada mnohem mene
Ja osobne v tom vidim zmysel praveze. BFU dostane to, po com tuzi a to inovativne ovladanie a pekne vybarveny displej s moznostami uprav. A to iba prilaka uzivatelov, co mozno nebudu nikdy robit nic ine, nez len browser, dake tabulky ci dokumenty a pocuvat muziku a pozerat filmy. Co je na tom spatne ? Absolutne nic. Takze ja som len rad, ze nieco take existuje, inu tento smer je s ubuntu uz od zaciatku a idu si za svojim.
Ackoliv ja ku stastiu nepotrebujem nijak vycackane prostredie, tak som iba rad, ze je tu aj tento smer. A povedat nazor si moze kazdy, ze sa mu to nepaci, ze mu tam daco nevyhovuje a pod. Avsak uz nie kazdy moze povedat, ze to nema ziadny zmysel ci prinos, kedze na 99% nikdy nic podobneho nevytvoril a v drvivej vacsine sa snazi ist s davom bez akychkolvek znalosti o situacii alebo objektivneho pohladu na vec. Dalsia a velmi podstatna vec je, ze je tu VZDY moznost vyberu. A ten vyber je neskutocne siroky v kazdej jednej sfere.
Neměnila se logika ovládání a základní GUI. Jedu na GNOME od 1.4. Přechod na 2.x dával smysl. Přechod na Shell chápu jako komerční lákadlo na BFUčka. Osobně nevidím přínos, spíše naopak.Zvláštní, jsem člověk co tráví 90% pracovního času v příkazové řádce, a přechod na Gnome Shell pro mě dává perfektní smysl. Používám ho několik týdnů a Gnome 2 mi začalo připadat nepohodlné a neergonomické, tedy ve srovnání s Gnome 3.
http://linuxfocus.org/common/images/article128/next24.jpg
http://linuxfocus.org/common/images/article128/wprefs24.jpg
... OK, aspoň prehodili ten panel na ľavú stranu.
Proc ma porad nekdo potrebu srovnavat gnome nebo ted unity s OSX? Vzdyt je to uplne jiny, vzdyt i vy co jste OSX videli jen na obrazcich musite konstatovat ze je to uplne rozdilny...Jen tyhle nové desktopy všechny přebírají vzhledové i funkční prvky od OSX plus výjimečně nějaký samostatný nápad nebo kopírování odjinud :). Jinak jsou úplně rozdílné :), kromě vzhledu a funkcionality :D.
Unity se mohlo ujmout za předpokladu že:
(Nevíte někdo jak zprovoznit Unity bez té horní lišty aby vše fungovalo jako dříve?) Pak bych si dal obyčejnou lištu na bok.. a vše by bylo ok.. :(
- Unity nepoužívám protože je nestabilní :( jinak mě potěšilo že přes compiz-m. se dají ty ikonky zmenšit.. jen mě štve že je to přes compiz :( i když jsem viděl "2D" verzi.. což by mě z části vyhovovalo ale.. :(
Staré Gnome mě vytáčí s lištou která na boku je nic moc :( čekal jsem že Gnome budou evolucí stále vylepšovat stávající prostředí :( ale..
Ubuntu jsem začal používat od verze 8.04 a žádná evoluce od té doby se v gnome nestala.. (v liště) v ostatním nevím..
Kterej blb dal krizek na druhou stranu, to menu je super, ale nic v nem neni - ja chci kalkulacku, kam zmizel "Soubor", jak to zavru, kde poznam co mam otevreny ... to je hrozny, di s tim do haje.Podle mě nejsou Windows dobrej nápad, protože kdybys to udělal přesně naopak, tak bude každý nadávat úplně stejně.
Takze zaver je jednoduchej, uzivatele neznali s hlavou starostmi zatizenou se na nejaky unity muzou vy***t,Právě naopak, uživatelé neznalí nebudou vidět mezi Unity, Gnome Shellem, OSX a Windows 7 tak zásadní rozdíl, že by cokoli z toho bylo pro ně problém použít. Ty prostě vycházíš ze zažitého modelu, že Windows jsou ten jediný správný a standardní systém pro obyčejného uživatele. Podle mě je to pitomost.
Musej se neco ucit jen aby mohli delat neco co uz muzou se starsi verzi delat ted.To se musej s každou novou verzí windows nakonec stejně.
Takze unity je fajn, ale mimo IT tak pro lidi do 40 nebo s citem pro techniku.Unity nepoužívám a nehodnotím, ale pokud jde třeba o Gnome Shell, který je podobně odlišný, tak nemám problém s tím naučit kohokoli, kdo má trochu zájem, třeba seniora.
Osobně bych preferoval, aby zůstalo jak unity (gnome shell) tak i klasický gnome-panel. Možná to přiláká nové uživatele a staré to neodradí. Možnost volby a nikoho do ničeho nenutit je pro Linuxové distribuce převážně typická a vzdávat se jí mi přijde škoda.I tady bych se jako uživatel či pomocník uživatelů přiklonil k možnosti volby. Ale, je celkem známé, že refactoring, který v Gnome probíhá neustále, časem vede k nekompatibilitě udržovaných komponent s těmi neudržovanými. Takže všechno záleží na tom, jestli se o věci jako Gnome Panel bude někdo pečlivě a s láskou starat a udržovat ho vůči aktuálnímu Gnome. Hádám, že placení vývojáři na tom v pracovním čase makat nebudou.
Takze zaver je jednoduchej, uzivatele neznali s hlavou starostmi zatizenou se na nejaky unity muzou vy***t, protoze se ovlada tak rozdile od widli ktery maj vsude okolo, ze jim to za to nestoji.Něco na tom bude. Ale nemyslím si, že to je tím, že unity je jiné, než Windows. Měl jsem Palm (starý) a když se chtěl někdo podívat, jak to funguje, tak jsem mu řekl - tady je domek, tím se dostaneš do hlavního menu, na zbytek přijdeš. A jo, nikdo s tím neměl problém, sestra (!) si pak Palma taky koupila, protože jí to přišlo jednoduché. A přitom by se asi těžko našel systém, který je Windows méně podobný - aplikace se nenahrávaly do paměti41, nemělo to ani adresáře, žádný multitasking, všechno jinak. IMHO jsou spíš Unity a Gnome Shell celé blbě vymyšlené.
Gnome shell : [...] od každého programu si můžeš spustit nejvýše jednu instanci.Další instance můžeš spustit, pokud na spouštěč klikneš pravým tlačítkem a vybereš "New Window", nebo (rychleji) podržíš Ctrl a klikneš levým.
Však to má být, pokud jsem to správně pochopil, filozofie Unity a snad i Gnome 3.Takhle se lehce prozradí, když člověk v diskuzi jen prázdně plká.
Gnome shell : virtuální plochu máš na začátku vždy jedinou a nové můžeš přidávat jen do série a od každého programu si můžeš spustit nejvýše jednu instanci. Možná z toho něco půjde, případně už jde, nastavit pomocí uživatelských utilit, ale vzhledem k tomu, že přehodit ten panel jinam prý vyžaduje změny v kódu, tak se obávám, že to bez forku nikdy pořádně konfigurovatelné nebude.Ono když člověk nechce Gnome Shell či unity používat, tak je pak lepší ho nepoužívat, než ho chtít znásilnit k obrazu svému.
Stejně jako změny v Ubuntu 10.04, je i Unity inspirováno uživatelsky velmi přívětivým prostředím systému Mac OS X od Apple.- tak to snad ne.
Tiskni
Sdílej: