plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Takže jaký je stav GNOME 3 v jiných distribucích? Archlinux ho ve verzi 3.0.2 nabízí i s řadou rozšíření v repozitářích extra, v Debianu se stále nachází v repozitáři experimental a jak nám ukázal např. Lukáš Závodný, tak funguje i v Gentoo. V Ubuntu ho však lze „rozchodit“ také. Budoucí verze 11.10 „Oneiric Ocelot“ ho již nabízí v repozitáři universe, pro 11.04 „Natty Narwhal“ jsou dostupné PPA zdroje.
Funkční GNOME 3 se mi podařilo nainstalovat z PPA repozitáře GNOME 3 Týmu. Ten si přidáte v terminálu příkazem
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
nebo jako root přidáním řádky
deb http://ppa.launchpad.net/gnome3-team/gnome3/ubuntu natty main
do souboru /etc/apt/sources.list . Poté zbývá spustit v terminálu sekvenci příkazů
sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade sudo apt-get install gnome-shell
a je hotovo. Stačí restartovat prostředí, popř. rovnou celý systém. Dlužno dodat, že instalace GNOME 3 pravděpodobně znemožní další spuštění původního prostředí Unity.
Nevýhodou tohoto repozitáře je neaktuálnost některých komponent GNOME 3 a absence všech doplňků GNOME Shellu. I to však lze řešit. Pro tento případ je zde PPA repozitář „ricotz“ od Rica Tzschichholze.
I tento zdroj přidáte doplněním řádkydeb http://ppa.launchpad.net/ricotz/testing/ubuntu natty main
do /etc/apt/sources.list. Následně opět musíte aktualizovat seznam zdrojů, provést upgrade a instalovat rozšíření podle chuti.
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt-get install gnome-shell-extensions
Ani tento repozitář však zdaleka neobsahuje všechna dostupná rozšíření. Alespoň v době, kdy jsem je testoval, tomu tak nebylo.
Doplňky, které si stáhnete ručně, tedy bez pomoci správce balíčků, nainstalujete jejich rozbalením z archivu do adresáře ~/.local/share/gnome-shell/extensions. Poté zbývá jen restartovat prostředí. Můžete se odhlásit a přihlásit, nebo vyvolat Launcher (alt+f2) a spustit příkaz „r“. Jak Finnbarr Murphy sám upozorňuje, řada rozšíření nemusí hned na poprvé fungovat. Finbarr však v README, které je součástí každého rozšíření, uvedl jednoduché řešení. V souboru metadata.json stačí přepsat „shell-version“:[„3.0“] na verzi vámi instalovanou. Tedy pravděpodobně již 3.0.2.
Toto rozšíření připojí k textu Activities, česky Činnosti, ikonu distribuce. Přesněji se pokusí přidat ikonu Fedory. V Ubuntu je potřeba editovat extensions.js. Řádek icon_name: 'fedora-logo-icon' přepište na icon_name: 'ubuntu-logo-icon'. Obdobné to bude, předpokládám, i u jiných distribucí. S applicationsbutton obohatíte panel o nabídku aplikací. Není co dodat. Snad až na to, že může dojít ke stejnému problému s ikonou distribuce, jako u activitiesbutton. Řešení je úplně stejné.
Rozšířením gnote přesunete ikonu správce poznámek gnote z oznamovací oblasti shellu do tray lišty. Tedy k ostatním ikonám v pravém horním rohu.
Jak se můžete dočíst na live.gnome.org, lookingglassbutton zastupuje funkci debuggeru a inspekčního nástroje. Kromě chyb nabízí i zobrazení seznamu oken a instalovaných rozšíření.
Oba doplňky, placesbookmarks i iconplacesbookmarks, přidávají do panelu ikonu umístění. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma rozšířeními je absence veškerých ikon u placesbookmarks. Pokud chcete editovat umístění, na která mají rozšíření odkazovat, pohrejte si se záložkami Nautilu.
Tato rozšíření upravují systémovou nabídku panelu. Noim odstraňuje oddělovače a IM nabídky a současně nahrazuje jméno uživatele ikonou. Poweroptions permanentně přidává do nabídky možnost „Vypnout“.
První z těchto rozšíření přesunuje hodiny na pravou stranu panelu, druhé z panelu odstraňuje ikonu zpřístupnění a třetí dělá to samé, ale s grafickým efektem při vyvolání Aktivit, Činností chcete-li.
Simplecalendar je v podstatě totožný s původním kalendářem Shellu, pouze nezobrazuje poznámky. Startofweek je jedním z rozšíření, kde uživatel chtě nechtě musí sáhnout do zdrojového kódu. Pomocí tohoto doplňku lze nastavit, kterým dnem má začínat kalendářní týden. V extension.js stačí zvolit správné číslo v řádku „const START_OF_WEEK = 2;“. Jednička pro neděli, dvojka pro pondělí, ... a tak dále a tak dále.
Rozšíření panellaunchers přidává do panelu ikony rychlého spuštění. V podstatě se chová jako launcher dashe, jen je umístěn na panelu. Workspaces zobrazuje jednoduchý přepínač ploch v tray liště a righthotcorner přináší aktivity i do pravého horního rohu.
Posledním rozšířením od Finnbarra, které bych rád zmínil, je weather. Pro plnou funkci tohoto rozšíření je potřeba, abyste si na stránce www.worldweatheronline.com vygenerovali svůj weather API klíč. K tomu stačí vyplnit „nějaké“ jméno a svůj e-mail. Na ten vám bude zaslán váš klíč, který poté společně s městem, o jehož počasí si přejete být informováni, zapíšete do souboru extension.js.
Příklad:
// configuration const MUNITS = 1; // See the README 0 – Imperial units, >0 – SI (Metric) units const ZIPCODE = 'prague'; // See the README Enclose in single quotes const WEATHERDATA_KEY = 'váš_kód_který_obdržíte_mailem'; // See the README Enclose in single quotes
Další „várka“ pluginů se nachází v distribučních repozitářích.
Aplikace určená pro tzv. „pokročilé“ úpravy vzhledu (kterými jsou prosté změny GTK+ motivů, iconsetů, fontů, rámů oken, ...) GNOME 3. Pomocí této aplikace lze povolit zobrazení ikon a souborů na ploše i ovládat některé z dalších distribučních rozšíření Shellu.
Alternativa k rozšíření themeselector od Finbarra, které jsem nezmínil, protože zprovoznění user-theme-extension je dle mě mnohem jednodušší. Po jeho nainstalování správcem balíčků (yum instal gnome-shell-extension-user-theme), stačí nakopírovat libovolný motiv vzhledu pro Shell do adresáře ~/.themes a poté ho nastavit v aplikaci GNOME Tweak Tool. Lze použít i motivy z themeselectoru.
Permanentně viditelný postranní panel. Zobrazuje to samé, co launcher dashe.
Drive menu je v podstatě správce přípojných zařízení v tray. Places menu je alternativa k iconplacesbookmarks od Finnbarra s tou výhodou, že dokáže pracovat i s přípojnými zařízeními. Takže kombinuje iconplacesbookmarks s drive menu.
Rozšíření windowsNavigator umožňuje vybírat mezi okny v overlay módu klávesnicí. Vždy, když si zobrazíte všechna okna v aktivitách a zmáčknete Alt+F1, zobrazí se u každého okna číslo. Daným číslem na numerické klávesnici pak zvolíte správné okno. Native-windows-placement se také týká overlay módu, neboli zobrazení všech oken v aktivitách. Ovlivňuje umístění oken. Ta se nyní nerovnají rovnoběžně, ale řekněme nahodile.
Standardním zobrazením oken při přepínání zkratkou Alt+Tab jsou ikony aplikací. Toto rozšíření je nahrazuje náhledy celých oken.
V repozitářích Fedory jsou k dispozici ještě rozšíření alternative-status-menu, které ma totožný účel jako poweroptions od Finnbarra, a auto-move-windows, pomocí kterého můžete přiřadit plochy jednotlivým aplikacím. Příklad konfigurace najdete na live.gnome.org. V PPA repozitářích Ubuntu je k dispozici i rozšíření pro propojení Gajimu s IM statusy v systémovém menu shellu.
Rád bych se zmínil i o třech dalších rozšířeních, dvě jsou z githubu a jedno jsem našel náhodou. První z nich je další weather extension, další dva slouží k monitorování systému.
Velmi komplexní sysmonitor s množstvím možností nastavení. Zobrazuje vytížení sítě, procesoru, paměti, obsazení disku včetně swapovacího oddílu a to jak v procentech, tak i pomocí grafů. Odkaz ke stažení i s návodem k instalaci opět na githubu.
Toto rozšíření není nijak extra „nacpané“ funkcemi. Jedná se jen o jednoduchý monitor teploty procesoru. Instalace je opět založena na rozbalení archivu do adresáře ~/.local/share/gnome-shell/extensions a restartování Shellu.
Poslední rozšíření, které představím, je hudební menu Mediaplayers. To pravděpodobně mělo za vzor sound menu známé z posledních verzí Ubuntu.
Jedná se o rozšíření umožňující ovládat hudební přehrávače jako Banshee, RhythmBox, Clementine a Quodlibet. Ve spojení s Bansheem je však jeho funkčnost nejkvalitnější, protože pro něj byl primárně určen. U ostatních přehrávačů se může sem tam chovat podivně. Mediaplayers se taktéž nachází na githubu, instalace spočívá ve spuštění těchto dvou příkazů v terminálu:
git clone https://github.com/Caccc/Gnome-shell-extension-Mediasplayers.git cp -r Gnome-shell-extension-Mediasplayers/mediasplayers@ycdref ~/.local/share/gnome-shell/extensions/
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pockat...fedora nebo ubuntu? Ze screenu je jasne, ze je to testovane na Fedore.To je snad jedno ne? Doplňky to jsou pro GNOME Shell, ne pro distribuci.
Tapeta a desktop tak trochu hovýnkoví jako starý Ubuntu ale jinak článek podařený s vysokou informační hodnotou, se to hodí mít to takhle na jednom místě všechno hezky :)
Jako výcuc z webupd8.org dobrý.
Zkoušel jsem napsat (resp. jen upravit už existující) plugin, který by umožnil rozumně přepínat aplikace přes Alt + Tab tak, aby se zobrazila pouze okna na daném workspace (okna, ne zgroupované aplikace), ale nějak se nezadařilo. Neřešil někdo něco podobného s větším úspěchem?
Toto je pre mna zatial najvacsi problem s novym Gnome, takze ak najdes nejake riesenie, daj nam potom prosim vediet.rozumně přepínat aplikace přes Alt + Tab tak, aby se zobrazila pouze okna na daném workspace
Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
Asi ako pre koho. Pre mna je dolezite, aby to bolo stabilne. Pre to, ze si nemozem naklikat hodinky vpravo by som stabilne vydanie neodkladal. (chapem to skor ako feature, nez ako bug) Na mojom desktope GNOME3 stabilne je.Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
Samozrejme ze ano. GNOME 3 narozdil od KDE4 slo opacnou cestou. Misto aby vydali neco co umi hodne veci ale neustale to pada a pak postupne opravovali, tak zvolili pro me prijatelnejsi cestu. A to tu ze vydaji prostredi, ktere je velmi zajimave a dostatecne funkcni a hlavne stabilni.
Jenže tady jde o to, že tvůrci Gnome-shellu jsou přesvědčeni, že taková volba tam být nemá. Podobná demence, jako když se IPv6-evangelizátoři všem vnutit, že NAT není potřeba (je zlo, a podobné plky). Prostě komplex namyšleného vývojáře...Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
http://ppa.launchpad.net/ricotz/testing/ubuntu natty main
a provedl tyto prikazy podle navodu:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install gnome-shell-extensions
Pricemz posledni prikaz hodil nejakou chybu ze gnome-shell-extensions neexistuje myslim.
Z pridaneho zdroje jsem zkusil nainstalovat obdobu poweroption Alternative Status Menu Extension a porad stejny problem, nejede. V gnome-tweak-tools je toto rozsireni vyple a nejde zapnout.
Zkusil jsem zdroj vypnout a provest sudo apt-get upgrade ale problem je porad. Takze bych mel byt v puvodnim stavu ale poweroption pored nejede (stejne tak noim). Poweroption mi predtim jel bezproblemu. Nevite nekdo co s tim?
Pozn.verzi shellu v doplnku jsem menil ale nepomohlo to.