plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Pockat...fedora nebo ubuntu? Ze screenu je jasne, ze je to testovane na Fedore.To je snad jedno ne? Doplňky to jsou pro GNOME Shell, ne pro distribuci.
Tapeta a desktop tak trochu hovýnkoví jako starý Ubuntu ale jinak článek podařený s vysokou informační hodnotou, se to hodí mít to takhle na jednom místě všechno hezky :)
Jako výcuc z webupd8.org dobrý.
Zkoušel jsem napsat (resp. jen upravit už existující) plugin, který by umožnil rozumně přepínat aplikace přes Alt + Tab tak, aby se zobrazila pouze okna na daném workspace (okna, ne zgroupované aplikace), ale nějak se nezadařilo. Neřešil někdo něco podobného s větším úspěchem?
Toto je pre mna zatial najvacsi problem s novym Gnome, takze ak najdes nejake riesenie, daj nam potom prosim vediet.rozumně přepínat aplikace přes Alt + Tab tak, aby se zobrazila pouze okna na daném workspace
Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
Asi ako pre koho. Pre mna je dolezite, aby to bolo stabilne. Pre to, ze si nemozem naklikat hodinky vpravo by som stabilne vydanie neodkladal. (chapem to skor ako feature, nez ako bug) Na mojom desktope GNOME3 stabilne je.Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
Samozrejme ze ano. GNOME 3 narozdil od KDE4 slo opacnou cestou. Misto aby vydali neco co umi hodne veci ale neustale to pada a pak postupne opravovali, tak zvolili pro me prijatelnejsi cestu. A to tu ze vydaji prostredi, ktere je velmi zajimave a dostatecne funkcni a hlavne stabilni.
Jenže tady jde o to, že tvůrci Gnome-shellu jsou přesvědčeni, že taková volba tam být nemá. Podobná demence, jako když se IPv6-evangelizátoři všem vnutit, že NAT není potřeba (je zlo, a podobné plky). Prostě komplex namyšleného vývojáře...Niektore extensions su vyslovene nahrada konfiguracnej volby, ktora v buducnosti isto pribudne.Tohle by se ale právě nemělo dít. Když to vydávají a neoznačí to jako betu, tak to už tyhle věci má mít!
http://ppa.launchpad.net/ricotz/testing/ubuntu natty main
a provedl tyto prikazy podle navodu:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install gnome-shell-extensions
Pricemz posledni prikaz hodil nejakou chybu ze gnome-shell-extensions neexistuje myslim.
Z pridaneho zdroje jsem zkusil nainstalovat obdobu poweroption Alternative Status Menu Extension a porad stejny problem, nejede. V gnome-tweak-tools je toto rozsireni vyple a nejde zapnout.
Zkusil jsem zdroj vypnout a provest sudo apt-get upgrade ale problem je porad. Takze bych mel byt v puvodnim stavu ale poweroption pored nejede (stejne tak noim). Poweroption mi predtim jel bezproblemu. Nevite nekdo co s tim?
Pozn.verzi shellu v doplnku jsem menil ale nepomohlo to.
Tiskni
Sdílej: