abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.4. 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    22.4. 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 697 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    3.3.2006 00:36 Pmx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    emerge --update --deep --newuse world - tohle překompiluje celý systém? Nemělo to být emerge -e world?
    3.3.2006 01:00 Pmx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Teď jsem si uvědomil, že se změní USE flagy (+pic), takže --update --deep (-uD) bude fungovat taky...
    3.3.2006 02:34 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Předevšim asi jde o to, že emerge -e (--emptytree) world rekompiluje celej systém - všechny balíky i s jejich závislostma, bez ohledu na to, jestli už jsou nainstalovaný a jestli vyhovujou novejm potřebám (USE flagům). To se používá například při změně CFLAGS a CXXFLAGS. Je celkem logický, že jen kvůli přidání podpory pro ALSA nebudu rekompilovat úplně všechno, třeba takový gcc mě v tu chvíli zajímat opravdu nebude. K tomu slouží parametr -N (--newuse) - zjištuje, s jakejma volbama byl kterej "balík" kompilovanej a zabejvá se pouze tim, co novejm potřebám nevyhovuje.
    3.3.2006 15:24 Pmx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    To -N jsem do předchozího příspěvku zapomněl připsat, jinak takové věci naštěstí vím (i když teda není moc vidět, že to vím). Takže i přispívání do diskuze si raději budu nechávat až na ráno :-) Sorry za zmatkování.
    3.3.2006 00:36 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ach jo, mail s pripominkama jsem posilal 9. unora, lec odpoved neprisla, mno nic:
    Nejak mi to pripomina http://www.gentoo.org/doc/en/prelink-howto.xml, vubec nevim proc :). At uz to aspon opise poradne, cili ze v $CFLAGS/$CXXFLAGS nesmi byt -fPIC, v $USE naopak musi bejt pic (to je spravne).

    Mezi emerge --update --deep --newuse world a emerge -uDN world neni absolutne zadny rozdil, proto nechapu dvoji uvedeni tehoz (snaha o natahnuti clanku?). Proc se stale opakuje su -? Opet to nema vubec zadny vyznam.

    Ad python a emerge - ten pythoni kod je spatne, protoze neni odsazen, takhle nebude fungovat.

    Dale testovani "rychlosti emerge" pri tretim opakovani emerge -ep world je IMHO nesmyslne, protoze uz jsou tou dobou vsechny udaje nacachovane (cache Portage, ne disku), a navic rozdil 1 sekunda je, ehm, opravdu zanedbatelny. Kdyz uz, tak at si pohraje s emerge --metadata :) .
    Mikos avatar 3.3.2006 01:58 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Co já si tak z Gentoo pamatuju, tak hlavní problém pomalosti portage v některých operacích rozhodně není Python (to je dostatečně rychlý jazyk), ale způsob jakým portage s daty/metadaty pracuje (už si ale nepamatuju přesně v čem to bylo).

    Tzn. Psycem se opravdu získá maximálně pár vteřin, ale to člověka zas tolik nevytrhne, když takový update databáze trvá třeba několik dlooouhých minut (osobní zkušenost z virtual serveru na Pipni.cz ;-)). Snad dokonce existuje i nějaký projekt optimalizace portage (případně použití databázového backendu). V Pythonu bych opravdu problém neviděl, ale v tom jak portage pracuje s (meta)daty ano.
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    3.3.2006 05:53 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Problém s Psyco je, že sežere strašně moc paměti. Zkoušel jsem ho používat s Gajim'em a dopad byl děsivý. (Mám pouze 256 MB RAM.)

    Jinak od té doby, kdy používám Portage 2.1, je update metadat ďábelsky rychlý (neměřil jsem, ale zdá se mi, že na svém Athlon XP 1600+, 256 MB DDR RAM@266 MHz s Portage 2.1 mám cache vytvořenou podstatně rychleji než na Athlon 64 3000+ (Socket 274) s 1 GB DDR RAM@400 MHz se stable Portage (2.0.54 nebo tak nějak)).

    Schválně to zkusím změřit, teď se k tomu druhému počítači ale chvíli nedostanu. Třeba se mi to vážně jenom zdá, ale prostě u té 64 mám vždycky pocit, že vyrostu, než se ta cache vytvoří. ^_^;

    Na tom Athlon XP 1600+
    itsuki spike411 # time emerge --metadata
    
    skipping sync
    
    >>> Updating Portage cache:  100%
    
    
    
    real    2m41.791s
    user    0m15.869s
    sys     0m9.891s
    3.3.2006 07:40 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ono taky se Psyco doporučuje používat jen na výpočetně náročné funkce a ne na celý program. Použitím na všechno obvykle mnohonásobně vzroste nárok na paměť s minimálním zrychlením běhu.
    3.3.2006 14:35 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ano, to jsem také četl.

    Zkoušel jsem to i s Portage (tehdy nějaká verze 2.0.5x) a reálné zrychlení skutečně nic moc.

    Dřív jsem měl Portage na reiserfs, teď ho mám na xfs, tak jestli to zrychlení také nemůže být tím, ale nezdá se mi to.
    3.3.2006 11:38 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Presne tak, reseni existuje, je popsany na 4ech Gentoo, hledat portagedbcdb database

    trebas http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-261580-highlight-portagedbcdb+database.html?.

    Sync je bleskovy, zadne minuty cekani.
    4.3.2006 14:22 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    hm, souhlas, při té rychlosti jsem jen nevěřícně kroutil hlavou ... kdo proboha normálně spouští emerge world třikrát? navíc největší brzda je imho disk, takže nějaká půlsekunda na samotném pythonu má jistě ohromný význam :-D

    jinak napotřetí u mě:
    # time emerge -uDNpv world > /dev/null
    
    real    0m15.605s
    user    0m4.564s
    sys     0m0.464s
    procesor Athlon64 3000+, slušný kousek RAM, relativně rychlý disk, tak teda nevím, kde autor vzal ty svoje necelé tři sekundy ... žeby se o něčem zapomněl zmínit? jako třeba že si hrál s těmi metadaty nebo že používá unstable portage (jak bylo zmíněno výše, že 2.1 je rychlejší než 2.0.x)? není ten článek potom poněkud zavádějící???
    Věroš avatar 3.3.2006 08:36 Věroš | skóre: 24 | blog: Co není v hlavě | 49.29 s.š., 16.54. v.d.
    Rozbalit Rozbalit vše Psyco je sice pěkná věc...
    Psyco je pěkná věc, ale neporadí si se všemi programy. Třeba taková Cheetah bez úprav s Psyco nepoběží. Používá trošku agresivnější práci se stackframe, kterou psyco nepodporuje. V nové Cheetah je sice workaround, ale stejně se tím moc neušetří.

    Psyco má smysl používat selektivně na jednotlivé programy, ne na celý systém. Autor programu ví nejlíp, co je v programu pomalé. Jak už někdo psal, Python je docela rychlý jazyk, úzká hrdla leží obvykle jinde. (I když - kdybych věděl o Psyco když jsem psal diplomku s neuronovými sítěmi, možná bych nemusel kódovat v C :-). )
    Školím Ansible
    3.3.2006 08:42 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Psyco je sice pěkná věc...
    Měl jste zkusit Ocaml! :-) Bylo by to rychlé a psalo by se v tom určitě líp... ;-)
    3.3.2006 09:10 sudcadred
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Neviem, ci to chapem dobre - 5x som cital vetu "Prelink sa však nemusí nainštalovať, ak na prelinkovanie nemáte pripravený systém." Podla mna tam malo byt skor "Prelink sa však nemusí nainštalovať, ak na prelinkovanie MATE pripravený systém.".

    Takze, ak som to pochopil dobre: - bud spravim emerge prelink a ten sa bude starat o rychly spustenie vsetkych aplikacii - alebo prekompilujem cely system s USE=pic (potom mozem ist na tyzden na Kubu:)))

    dik za odpoved, ci tomu rozumiem dobre
    3.3.2006 10:16 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Celé to vypadá jako překlad prelink howto. Ten prelink musíš mít nainstalovaný (jinak he pochopitelně nespustíš) a v USE musíš mít flag pic, programy přeložené bez něj nepůjdou prelinkovat.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    3.3.2006 14:41 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    V celém systému jsem našel dva balíky, které mají USE flag pic: glibc a gzip...
    3.3.2006 15:56 Honza Jaroš | skóre: 6 | blog: moje_strana_plotu | Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    ...u mě ještě libsdl.
    David Watzke avatar 3.3.2006 17:27 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    A uw-imap a c-client... předpokládám, že jde hlavně o glibc. Jednou jsem jí zkompiloval bez pic flagu a pak nešlo zkompilovat nic...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    13.3.2006 13:27 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Pokud glibc po zkompilování bez pic flagu nefunguje, jde nepochybně o její chybu (resp jednu z mnoha) nebo o chybu distribuce (dtto).

    PIC flag je pouze rada pro GCC aby do RO sekcí nestrkalo žádné relokace. Pokud tam ale nějaká relokace přesto bude (např. pro některé moduly na -fpic zapomenu, nebo tam přilinkuju nějakou prasečinu v asm), měla by být knihovna stále plně funkční, pouze dynamický loader bude mít s touto knihovnou víc práce. Na pár RO stránkách zasažených relokacemi udělá COW faulty, takže každý proces bude mít vlastní verzi. Krom nepatrně vyšší spotřeby paměti by to ale nemělo nic podstatného měnit.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    3.3.2006 10:30 SupuS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    No je to trochu divna veta .. :) Ja prelinkovani chapu tak, ze musis programy pripravit na to ze budou prelinkovany .. a to USE flagem pic ... pak stejne musis pustit prelink -aRmv .. takze odpoved na tvou otazku:

    1. pridat USE="pic"

    2. emerge -uDNv world

    3. prelink -aRmv

    hotovo :)

    4.3.2006 17:22 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ja osobne bych -D nepouzival. Poskodi to zavislosti a pak se ve /var/lib/portage/worl objevi i baliky, ktere nebyly implicitne nainstalovany a to je hodne spatne. Kdyz updatovat world, tak jedine "emerge -uav world". Ono opravit /var/log/emerge.log, aby byl /var/lib/portage/world opet spravne vygenerovan pomoci /usr/sbin/regenworld, neni zas tak uplne trivialni.
    4.3.2006 17:27 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Tohle jsi vzal kde? Neni to pravda, --deep ti rozhodne /var/lib/portage/world neposkodi.
    David Watzke avatar 4.3.2006 18:49 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    To je pravda. Vhodný je ale dát si na emerge alias emerge --oneshot a do worldu přidávat jen to, co opravdu chci :-) Tedy IMHO... můj styl aktualizace je následovný: esync -v a pak když vidím třeba novou glib, tak emerge -u glib.. no a díky aliasu se nepřidá do worldu, což je dobře, protože jí tam nechci a zároveň nechci spouštět emerge -avuNDt world.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    David Watzke avatar 4.3.2006 18:49 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    To je pravda.
    Chci říct.. máš pravdu, že nemá pravdu :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    4.3.2006 19:48 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    To je pravda. Vhodný je ale dát si na emerge alias emerge --oneshot a do worldu přidávat jen to, co opravdu chci :-)
    Nerozumim - do worldu se pridava pouze to, co si "explicitne" nainstalujes, tj. vsecko, co instalujes jako emerge foo. Pokud balicek foo zavisi na bar a baz, tyhle dva so do worldu nepridaji. Lidi, ctete ty manualy...
    Tedy IMHO... můj styl aktualizace je následovný: esync -v a pak když vidím třeba novou glib, tak emerge -u glib.. no a díky aliasu se nepřidá do worldu,
    --update ti do worldu nic neprida
    což je dobře, protože jí tam nechci a zároveň nechci spouštět emerge -avuNDt world.
    Nejaky duvod (teda krome toho --tree, coz nepouzivam)?
    David Watzke avatar 5.3.2006 00:44 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Nerozumim - do worldu se pridava pouze to, co si "explicitne" nainstalujes, tj. vsecko, co instalujes jako emerge foo. Pokud balicek foo zavisi na bar a baz, tyhle dva so do worldu nepridaji. Lidi, ctete ty manualy...
    Ve výstupu esync vidím novou glib a tak napíšu emerge glib, přestože jí nechci ve worldu. To co píšeš vím.
    --update ti do worldu nic neprida
    Tak tady je to můj omyl. Ale když nepoužiješ -u, tak přidá.
    Nejaky duvod (teda krome toho --tree, coz nepouzivam)?
    Protože to trvá a tohle vyjde rychleji. Když těch updatů není moc, což většinou není, protože aktualizuju často. Jinak důvod není, nemám v tom bordel. Třeba dneska jsem to udělal po patlání s GCC 4.1 :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    5.3.2006 00:50 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Tak tady je to můj omyl. Ale když nepoužiješ -u, tak přidá.
    Neprida. -u == --update
    David Watzke avatar 5.3.2006 20:30 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ale když nepoužiješ -u, tak přidá.
    Neprida. -u == --update
    Já psal když nepoužiješ -u, tak přidá a za tím si stojím :-)
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Marián Kyral avatar 6.3.2006 08:02 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    A je nějaký důvod proč nepoužít emerge -uavtDN world ?
    David Watzke avatar 6.3.2006 15:02 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Třetí odstavec tady.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    Marián Kyral avatar 6.3.2006 15:25 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco

    Stále nechápu. Nějaký názorný příklad by nebyl?

    Co si pamatuju, tak jsem měl spíše problém s tím, že mi emerge --deepclean odinstaloval půlku systému, protože fůra věcí nebyla ve wold. Dal jsem jen emerge k3b krusader, což mi nainstalovalo taky KDE a X, ale ve worldu zapsány nebyly. A nezapsaly se ani při emerge -uavtDN world

    Pak stačilo si poplést příkazy a napsat emerge --deepclean místo revdep-rebuild rebuild a ráno bylo vymalováno.

    David Watzke avatar 8.3.2006 07:21 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Zkrátka to trvá :-) a tak se tomu snažím vyhýbat. Když řekneš emerge k3b krusader, zapíšou se do worldu k3b a krusader.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    4.3.2006 18:36 SupuS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ja pouzivam -D vzdy ... bez negativnich nasledku .. a to uz asi 3 roky ... -D upgraduje i zavisle balicky .. nikde jsem o problemu, ktery popisujes necetl ..
    3.3.2006 10:30 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Portage je pomalý zejména díky intenzivním diskovým operacím (tisíce adresářů a mnoho malých souborů). Už se to Xkrát probíralo na různých diskuzních fórech a chatech Gentoo. V současné době se portage značně předělává a jeden programátor zanáší některé optimalizace do stávající stable řady.

    Nejlépe vylepšíte rychlost speciálním oddílem na /usr/portage (bez distfiles) o velikosti max 1 GB, rychlým fs pro malé soubory a také použitím některých záplat (cdb a podobně).

    Já osobně navrhuji, aby vývojáři zapracovali na optimalizacích databáze závislostí, vyčistili kód Portage a vážně zauvažovali nad tím, jestli je vůbec nutné stahovat celý strom na lokální dísk. Nic přece nebrání tomu, aby se ebuildy, manifesty a patche stahovaly až před vlastní kompilací. Už jsem to tu jednou zmínil - holt by to znamenalo upustit od rsyncu a vytvořit nějaký vlastní protokol dopravy závislostí na cílový stroj - to ovšem není nijak složité.

    Nejdříve je však opravdu nutné přestavět celý program Portage - je to ukázka toho, jak se nemá programovat. Až bude modulární, dají se vymýšlet a zkoušet takovéhle nápady.
    3.3.2006 12:08 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Link na cdb sem hodil vejs, ale to stim nestahovanim stromu bych nevidel jako reseni. System se nejak musi dozvedet ktery balicky muze nainstalovat a kdyby tam byla jen informace o baliccich a kvuli zavislostem by to melo otravovat na nejakym serveru .... to mi neprijde jako dobrej napad.

    Spis prenest portage do DB (nebo to umoznit aspon jako oficialni alternativu). Ostatne pokud vim, nejpomalejsi operace je indexace.
    3.3.2006 14:06 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Portage do posledni chvile pred kompilaci IMHO nepotebuje adresar /usr/portage. Staci mu jen zavislosti a cache, ty by byly lokalne v nejake rychlejsi forme (databaze). Prenest po siti pri syncu se muze jen tato informace. Server by nikdo neotravoval, naopak. Kazdy uzivatel jej otravuje pri stahovani stromu a tisicu ebuildu a patchu, ktere vubec ani nebude nikdy potrebovat.

    Oficialni alternativa - viz nize (muj komentar).
    6.3.2006 09:56 J
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ehm, /usr/portage jsou temer vyhradne jen zavislosti. V ebuildu je popis prave zavislosti a pak instalace (co, kam, jak). Obcas tam sou mensi patche.

    Pri sync se prenasi pouze nove/rozdilne soubory a na bezne stanici kterou budu chtit udrzovat opravdu hodne aktualni mi staci sync 1x/den. Tech serveru poskytujicich portage je celkem dost a zatizeni je rozhodne nizsi, nez pri stahovani informaci pri kazde kompilaci. Muzu mit strom klidne tyden, 14 dnu, mesic stary a stale muzu kompilovat co chci, nemusim se nikam pripojovat.

    Apropos, pokud se nemylim, kdyz vite ze nebudete nikdy pouzivat napr net-www, neni problem tento adresar ze sync vyhodit.
    3.3.2006 12:12 Trained.Monkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Tady je navod jak pri vyhledavani pouzivat databazi a ne fs, zrychleni je kurva velke.

    http://gentoo-wiki.com/Portage_CDB

    PS: Arch je stejne lepsi :)
    3.3.2006 14:16 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Alternativou je modul cpickle, ktery je standardni soucasti verze .54 a nemusite ani nic patchovat. Zrychleni je vyrazne, mozna ne, jako v pripade cdb. Nicmene zda se, ze CDB je slepa ulicka - vyvojari jej nechteji do mainstreamu.

    Nicmene Savior (Portage 3.0) vypada daleko lepe. Otazkou je, kdy bude hotov a nasazen.
    3.3.2006 14:25 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    3.3.2006 16:53 Zdenek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Super,

    jeste zbyva par malych otazecek.

    Kdyz musim rict KDE, ze bylo prelinkovano, tak to musim rikat i jinym aplikacim? Jak se nekteri zminili vyse, tak podporu prelinku z velkych aplikaci ma snad jen KDE. Tady http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=2&chap=2 je z jednoho vypisu poznat, ze mozilla podporu prelinku nema. Ted nemam gentoo, tak nemuzu poznat, zda je podpora prelinku u firefoxu, openoffice?

    Prelink ma zrejme smysl jen pro molochy, jak jej tedy pri prelinkovani muzu aplikovat pouze na urcite aplikace? Jak jej tedy puzit pouze na vsechny baliky KDE?
    3.3.2006 17:18 Spike | skóre: 30 | blog: Communicator | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Proč se nastavuje ta proměnná pro KDE se dozvíš v původním návodu http://www.gentoo.org/doc/en/prelink-howto.xml

    If you inform KDE that it has been prelinked it will disable the loading of kdeinit (as it isn't required anymore) which speeds up KDE even more.
    3.3.2006 17:19 Radomír Fojtík | skóre: 33 | blog: jen to zkouším | Tísek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Kdyz musim rict KDE, ze bylo prelinkovano, tak to musim rikat i jinym aplikacim?
    Myslíte tím KDE_IS_PRELINKED="true"? Dle "Gentoo Preling Guide" tímto zakážete natažení kdeinit, které není již třeba a zkrátíte tím start KDE jako takového. Rozumím tomu, že je to spíš takový "bonbónek".

    Na druhou stranu, ačkoliv mám KDE prelinklé spolu s tou hodnotou TRUE, htop stejně hlásí jeden proces "kdeinit Running"

    a dále několik málo dalších:
    4 x  "kio http [kdeinit] http /tmp .... atd"
    1 x  "kio pop3 [kdeinit] pop3 /tmp .... atd"
    1 x  "kio file [kdeinit] file /tmp .... atd"
    - takže nevím. Máte to snad jinak? Prelinkáči / neprelinkáči?
    David Watzke avatar 3.3.2006 17:31 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Kio_slaves snad znáš... http a file má třeba Konqueror a pop3 používá KMail... Jejich počet závisí na počtu otevřených tabů a tak...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    3.3.2006 19:39 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Prelink je hruza
    No ja si pamatuji ze jsem zapomel prelik vypnout a pak mi nefungovala dobre multi-gnome-terminal, icewm, sekali se X windows, fur mi neco padalo na dost divne chyby .... windows hadra, linux naprosto nepouzitelny .... pak odprelinkovat a vse jelo OK bylo to v dobach FC1 nebo FC2 ....

    Takze prelik je mozna zajimavy ale diky nechci. Kupodivu kdyz jej zapomenu vypnout v FC4 tak to chodi ... ale stejne jej vypinam.

    Skouseno na AMD Athlon 1.8 nejspise vanila kernel ze zdrojaku.
    7.3.2006 19:20 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Nebyl by někdo z Vás tak laskavý že by mi poslal live CD s Gentoo ? Stáhnul bych to ale Telecom mě omezuje limitem :-/ Nechci to samozřejmě zadarmo.
    Marián Kyral avatar 7.3.2006 20:38 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    7.3.2006 20:57 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Díky, ale neposílají zboží na dobírku. Tak až pojedu do Prahy.
    Marián Kyral avatar 7.3.2006 21:45 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco

    Na dobírku sice ne, ale poštou ano ;-)

        * Zboží zasíláme poštou pouze na území ČR.
        * Z eBanky trvá převod obyčejně několik minut, 
          z jiné banky 2 dny, při platbě Českou poštou i 5 dní...
        * Číslo účtu: 984525028/2400 eBanka.
        * Poštovné a balné:
              o 70 Kč (S DPH) Menší objem (obálka)
              o 140 Kč (S DPH) do 5 [kg] (balík)
              o 200 Kč (S DPH) do 25 [kg] (balík)
              o V případě větších zásilek /servery, desktopy atd./ 
                je cena přepravy stanovena dohodou.
        * Nezasíláme na dobírku.
    

    http://www.linuxsoft.cz/shop/?podminky

    7.3.2006 22:12 Red Dog | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Šmankote jak jsem to tam četl ? :-) To se omlouvám a zařídím to. Díky za nakopnutí :-)
    13.3.2006 12:59 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Vy jste mi ale srandisti.. man gcc říká, že -fpic a -fPIC jsou pro i386 target identické.
    If the GOT size for the linked executable exceeds a machine-specific maximum size, you get an error message from the linker indicating that -fpic does not work; in that case, recompile with -fPIC instead. (These maximums are 8k on the SPARC and 32k on the m68k and RS/6000. The 386 has no such limit.)
    Taky mi není moc jasné proč chcete překompilovat VŠECHNO jako PIC, když samotné programy pro prelink být PIC nemusejí, a DSO jsou PIC defaultně (doufám že i na exotu Gentoo). Se mi tak nějak zdá že autor vůbec netuší jak prelink funguje.

    Prelink si pouze z nalezených binárek a knihoven vytáhne dependency grafy, z nich spočítá které binárky a DSO jsou potřeba dohromady, podle toho přiřadí jednotlivým DSO preferred load address tak aby se nepřekrývaly, a upraví jejich relokace tak aby se při mapování knihovny na danou adresu nemusely aplikovat.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    13.3.2006 15:29 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Vy jste mi ale srandisti.. man gcc říká, že -fpic a -fPIC jsou pro i386 target identické.
    Vis, $CFLAGS a $USE neni az tak uplne to same...
    14.3.2006 12:30 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    Ani v případě flagů 'pic' a 'PIC'? V tom případě by měl někdo autorům portage urgentně vysvětlit zásady principu nejmenšího překvapení.
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    14.3.2006 12:40 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - Prelink a Psyco
    bugzilla...
    jkt@slon ~ $ grep pic /usr/portage/profiles/use.desc
    pic - Build Position Independent Code.  Do not utilize this flag unless you know what you're doing.
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.